Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιχαλη ακριβως ιδιο ειναι.

Το wifi calling που βρισκεται στο μενου ξερεις;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1481

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Μιχαλη ακριβως ιδιο ειναι.

Το wifi calling που βρισκεται στο μενου ξερεις;

Βρίσκεται στο Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο. Δεν είναι VoLTE.

 

Θα δημοσιεύσω αργότερα εικόνα για να δείξω πως είναι με VoLTE και WiFi Calling.

Link to comment
Share on other sites

WiFi Calling δεν το έχει σίγουρα...

Για το VoLTE πάντως το αναφέρει όπως το έγραψες..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

WiFi Calling δεν το έχει σίγουρα...

Για το VoLTE πάντως το αναφέρει όπως το έγραψες..

 

Δεν είναι volte

Με vf έχω ακριβως το ίδιο μενού.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όταν θα δώσει το VoLTE θα αφαιρέσει την δυνατότητα κλειδώματος σε 2G, όπως έχει κάνει και στις υπόλοιπες χώρες. Επισύναψα εικόνες για να δείτε πως θα φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την επίσκεψη μου στην Αθήνα για δύο εβδομάδες (16/12/2016 - 29/12/2016) θα ήθελα να γράψω μερικά πράγματα για το 4G (και λίγα για 3G/2G) της Cosmote. Να σημειώσω ότι λόγω περιαγωγής είχα όριο τα 64Mbps down/up, το οποίο ορίζεται από την εταιρία που χρησιμοποιώ στο ΗΒ. Σε όλες τις δοκιμές με 4G είχα τη μέγιστη ταχύτητα. Στο 3G κινήθηκε μεταξύ 10 και 25Mbps.

 

Εντυπωσιάστηκα θετικά με την κάλυψη που έχουν κάνει σε όλα τα μέρη που κινήθηκα. Ενδεικτικά, από αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος, προς νότια προάστια Βάρζικα, Βάρη, Βούλα, Γλυφάδα, Ελληνικό, Άλιμος, Άγιος Δημήτριος, Παλαιό Φάληρο, Συγγρού-Φιξ, κέντρο Σύνταγμα, Ερμού, Ψυρρή.

 

Πιο συγκεκριμένα, όπως ήταν αναμενόμενο, εξαιρετική κάλυψη 4G στο αεροδρόμιο με Band 3 ως κύρια μπάντα. Κάπου διάβασα ότι αποφεύγεται η χρήση Band 7 (2600MHz) στα αεροδρόμια γιατί υπάρχει περίπτωση παρεμβολών στα ραντάρ.

Η διαδρομή από Ελ. Βενιζέλος έως Ελληνικό είχε παντού 4G με εξαιρετικό σήμα (ελάχιστα σημεία στα οποία έπεσε στη μέση η ένταση).

Σε καταστήματα και σπίτια στην Γλυφάδα, στο Ελληνικό και στον Άλιμο είχα επίσης εξαιρετική κάλυψη 4G.

 

 

Ψυρρή μου έκανε εντύπωση που ακόμα και σε ένα υπόγειο που πήγα είχε 4G Band 20.

Σε εστιατόριο στο Κουκάκι (κοντά στη στάση μετρό Συγγρού-Φιξ) είχε Band 20 εντός και εκτός κτηρίου.

 

Θετική έκπληξη από το μετρό μεταξύ σταθμών Δάφνη και Σύνταγμα είδα όχι μόνο 3G Cosmote, αλλά και 4G! Δυστυχώς, οι άλλοι πάροχοι δεν ήταν το ίδιο, και απ'όσο γνωρίζω ευθύνεται και η εταιρία που διαχειρίζεται το μετρό.

 

Να σημειώσω ότι ακόμα έχουν ρυθμισμένο πολύ χαμηλά το επίπεδο μετάπτωσης σε 2G κατά την ομιλία. Ακόμα και με μέγιστη ένταση 3G, με έριχνε πανεύκολα σε 2G κατά τη διάρκεια κλήσης φωνής. Βρήκα το 2G της Cosmote ικανοποιητικό για κλήσεις φωνής, αφού φαίνεται πως έχουν διορθώσει το πρόβλημα με την χαμηλή ποιότητα ήχου.

 

Συνολικά, και ως εμπειρία χρήσης, μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος από το δίκτυο, ως απόκριση και ταχύτητες. Έχουν κάνει καλή δουλειά, αν και υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο review Κώστα. Εντυπωσιακό που άρχισε να μπαίνει LTE στο μετρό. Πρέπει να είναι από τους πρώτους παροχους πανευρωπαϊκα που το κάνει. Φυσικά η συνεργασία με το Αττικό μετρό διευκολύνει τη διαδικασία τοποθέτησης αλλά αυτό δεν άρει το γεγονός ότι προσφέρουν LTE σε ένα μέσο που πολλοί κάτοικοι της Αθήνας χρησιμοποιούν καθημερινά.

 

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο review Κώστα. Εντυπωσιακό που άρχισε να μπαίνει LTE στο μετρό. Πρέπει να είναι από τους πρώτους παροχους πανευρωπαϊκα που το κάνει. Φυσικά η συνεργασία με το Αττικό μετρό διευκολύνει τη διαδικασία τοποθέτησης αλλά αυτό δεν άρει το γεγονός ότι προσφέρουν LTE σε ένα μέσο που πολλοί κάτοικοι της Αθήνας χρησιμοποιούν καθημερινά.

 

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Το θεμα ειναι να επιτρεψει η αττικο μετρο και στους αλλους να βαλουν 3G/4G σε ολες τις διαδρομες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ έχει χαθεί το 4G -πολύ αδύνατο Η επίσης- στην Νέα Κρήνη, ενώ πριν είχαμε πολύ καλό σήμα. Ίσως φταίνε οι δυνατοί άνεμοι και δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα αλλά σε ποιο τηλέφωνο δηλώνουμε βλάβες δικτύου;

 

edit: Μίλησα με 1299 (μέσω frog) και όντως υπάρχει βλάβη/πρόβλημα στην περιοχή. Άρα περιμένουμε να διορθωθεί. Κακοκαιρία..λογικό να προκαλούνται προβλήματα.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κτελ Μακεδονίας τώρα. Μέχρι 150 πάει το κινητό μου. Άρχισε και εδώ να χιονίζει!!!

eb09c390660dd3a201c5dea386b1218b.jpg

30c71110eade7fc75fda3e726bad5bdc.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο το χιονοδρομικο στο Kαιμακτσαλαν, μετρηση μεσα στο σαλε.Download 152,73 Upload 40,70 ping 25ms

Για μετρηση εξω απο το σαλε δεν υπηρχε περιπτωση γιατι ειχε -20.

Να σημειωσω οτι υπάρχει κεραια λιγο πιο περα.

Μετρηση με Sony Z3 plus.

 

προσπαθουσα να ανεβασω το screenshot αλλα ηταν αρκετα μεγαλο για να ανεβει .οποτε εγραψα την μετρηση.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το 4g σε whats up με συσκευη samsung galaxy note 4. Αυτη την στιγμη που σας γραφω ειμαι με δικτυο 4g...στο ιδιο σημειο πριν 2 μερες ημουν με κολλημενο E(edge) δηλ τιποτα. Εχω την ιδια συμπεριφορα εδω και ενα μηνα. μια 4g απο μερικες ωρες μεχρι και μερες μια με E κολλημενο για μερες...Εσω που υπαρχει το προβλημα; στη συσκευη η στο δικτυο 4g ?

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το 4g σε whats up με συσκευη samsung galaxy note 4. Αυτη την στιγμη που σας γραφω ειμαι με δικτυο 4g...στο ιδιο σημειο πριν 2 μερες ημουν με κολλημενο E(edge) δηλ τιποτα. Εχω την ιδια συμπεριφορα εδω και ενα μηνα. μια 4g απο μερικες ωρες μεχρι και μερες μια με E κολλημενο για μερες...Εσω που υπαρχει το προβλημα; στη συσκευη η στο δικτυο 4g ?

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να επιβεβαιώσεις την ρίζα του προβλήματος, μπορείς να δοκιμάσεις με μία δεύτερη συσκευή. Αν και η δεύτερη συσκευή έχει πρόβλημα (ακόμα και με άλλη SIM 4G της Cosmote) τότε είναι θέμα δικτύου.

 

Διαφορετικά, απομένουν η συσκευή σου (Note 4) ή η κάρτα SIM. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις την κάρτα SIM σε άλλη συσκευή ή την συσκευή σου με κάρτα SIM άλλου δικτύου σε περιοχή που επιβεβαιωμένα έχει κάλυψη 4G.

Link to comment
Share on other sites

Για να επιβεβαιώσεις την ρίζα του προβλήματος, μπορείς να δοκιμάσεις με μία δεύτερη συσκευή. Αν και η δεύτερη συσκευή έχει πρόβλημα (ακόμα και με άλλη SIM 4G της Cosmote) τότε είναι θέμα δικτύου.

 

Διαφορετικά, απομένουν η συσκευή σου (Note 4) ή η κάρτα SIM. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις την κάρτα SIM σε άλλη συσκευή ή την συσκευή σου με κάρτα SIM άλλου δικτύου σε περιοχή που επιβεβαιωμένα έχει κάλυψη 4G.

Σε περιπτωση που ειναι η συσκευη πως επιλυνεται το προβλημα αυτο; και βαζω πρωτα την συσκευη γιατι την εχω 15 μηνες τωρα και ποτε δεν της εχω κανει factory restore ή οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με φορματ κλπ. Ειναι μαμα εκτος μιας εφαρμογης για να απενεργοποιησω το περιττο bloatware.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by xoxlasae
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ειναι η συσκευη πως επιλυνεται το προβλημα αυτο; και βαζω πρωτα την συσκευη γιατι την εχω 15 μηνες τωρα και ποτε δεν της εχω κανει factory restore ή οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με φορματ κλπ. Ειναι μαμα εκτος μιας εφαρμογης για να απενεργοποιησω το περιττο bloatware.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε ένα factory restore, δωρεάν είναι. Δε χάνεις τίποτα. Αν επιμείνει το πρόβλημα επικοινώνησε με Cosmote.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ειναι η συσκευη πως επιλυνεται το προβλημα αυτο; και βαζω πρωτα την συσκευη γιατι την εχω 15 μηνες τωρα και ποτε δεν της εχω κανει factory restore ή οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με φορματ κλπ. Ειναι μαμα εκτος μιας εφαρμογης για να απενεργοποιησω το περιττο bloatware.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε περίπτωση που είναι η συσκευή δεν έχω κάποιες συμβουλές να σου δώσω πέρα από την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, που ίσως βοηθήσει.

 

Απ'ότι βλέπω υποστηρίζει κανονικά τις συχνότητες 4G στην Ελλάδα (Band 20, 3, 7) http://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy-Note-4_id8577/fullspecs

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα την sim σε ενα huawei p8 lite σακατεμενο και στο ιδιο μερος παιζει H και H+ ενω το note παραμενει E... απο τι φαινεται εχει θεμα η συσκευή το οποιο δεν ειχα παρατηρησει εως τωρα. Αντε βγαλε ακρη με service τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...