Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, panos.k2 said:

Η 700αρα είναι από την κεραια στην Πινδου. 

eNb 10246

Τότε γιατί δείχνει την 104671 και στο Netmonster κει στο Cellmaper; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katsiletra said:

Τότε γιατί δείχνει την 104671 και στο Netmonster κει στο Cellmaper; 

Παίρνε το cell id από το Netmonster και βάζε το στο tool που έχει το cellmapper να βρίσκεις ακριβώς το enb της κεραίας για κάθε μπάντα που σου κάνει ca κάθε φορά 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Παίρνε το cell id από το Netmonster και βάζε το στο tool που έχει το cellmapper να βρίσκεις ακριβώς το enb της κεραίας για κάθε μπάντα που σου κάνει ca κάθε φορά 😉

Δεν είχα προσέξει ότι είχε άλλο PCI. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
16 minutes ago, cuibono said:

Στο Άγιο Όρος παίρνοντας σήμα από Χαλκιδική 

7+1+3+7+3, το netmonster λέει τα δικά του

Screenshot_20240531_190801_Speedtest.jpg

Πραγματικά απίστευτο 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, zerokill said:

Ευλόγηcον τις μπάντες σου.

Αγιασθήτω τα radios και τις baseband σου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οταν παω σε ψηλα ξεχασμενα βουνα, διχως υπερβολη, εχω ολη την κεραια 'δικη μου'....αρα, εκτος πολης και ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

ca μεχρι τι αριθμό μπορούμε να έχουμε στην cosmote (νόμιζα 4) αλλα και στις άλλες ?

επίσης αναμένεται να αυξηθεί ο αριθμός?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, drdedus said:

μ@λακια είπα? like βλέπω αλλα δεν απάντησε κάποιος.

Απ' ότι διάβασα ο θεωρητικός αριθμός είναι έως 5 carriers. Στην πράξη δεν γνωρίζω πόσο συχνά συμβαίνει. 4ca βλέπω πάντως αρκετά συχνά με cosmote.

Πλέον δε νομίζω πως θα δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο 4g. Ίσα ίσα που με την ανάπτυξη του 5G SA είναι πιθανό να πάρουν bandwith απ' το 4G. (Όχι άμεσα βέβαια).

Edit: Για τους άλλους παρόχους, έχω δει κεραίες τους με b1+b3+b7+b20+b28, αλλά πολύ λίγες συσκευές υποστηρίζουν ένα τέτοιο συνδιασμό. Πρακτικά, σε αναβαθμισμένες κεραίες βλέπω 3ca και ποιο σπάνια 4ca.

(Ας μου πει κι εμένα κάποιος αν λέω βλακείες)

Edited by marios239
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, marios239 said:

Απ' ότι διάβασα ο θεωρητικός αριθμός είναι έως 5 carriers. Στην πράξη δεν γνωρίζω πόσο συχνά συμβαίνει. 4ca βλέπω πάντως αρκετά συχνά με cosmote.

Πλέον δε νομίζω πως θα δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο 4g. Ίσα ίσα που με την ανάπτυξη του 5G SA είναι πιθανό να πάρουν bandwith απ' το 4G. (Όχι άμεσα βέβαια).

Edit: Για τους άλλους παρόχους, έχω δει κεραίες τους με b1+b3+b7+b20+b28, αλλά πολύ λίγες συσκευές υποστηρίζουν ένα τέτοιο συνδιασμό. Πρακτικά, σε αναβαθμισμένες κεραίες βλέπω 3ca και ποιο σπάνια 4ca.

(Ας μου πει κι εμένα κάποιος αν λέω βλακείες)

H COSMOTE στο 4G το περισσότερο που κάνει είναι: 

B1+B3+B3+B7+B7+B20

Η 28αρα που ανεφερες, στην COSMOTE είναι μόνο στο 5G και δε την αναγνωρίζουν τα 4G κινητά  

Στις Β3 και τη Β7 έχει 30MHz στην καθεμία άρα το χωρίζει σε 2 «κομμάτια» 20+10MHz που θεωρείται ca

Γενικά να θυμάστε ότι μέχρι 100MHz «χωράνε» στο 4G

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, marios239 said:

Απ' ότι διάβασα ο θεωρητικός αριθμός είναι έως 5 carriers. Στην πράξη δεν γνωρίζω πόσο συχνά συμβαίνει. 4ca βλέπω πάντως αρκετά συχνά με cosmote.

Πλέον δε νομίζω πως θα δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο 4g. Ίσα ίσα που με την ανάπτυξη του 5G SA είναι πιθανό να πάρουν bandwith απ' το 4G. (Όχι άμεσα βέβαια).

Edit: Για τους άλλους παρόχους, έχω δει κεραίες τους με b1+b3+b7+b20+b28, αλλά πολύ λίγες συσκευές υποστηρίζουν ένα τέτοιο συνδιασμό. Πρακτικά, σε αναβαθμισμένες κεραίες βλέπω 3ca και ποιο σπάνια 4ca.

(Ας μου πει κι εμένα κάποιος αν λέω βλακείες)

Cosmote κανει split τα combos σε Β3+Β3 και Β7+Β7 μαζι εννοειται παρεα με τα αλλα cells του ιστου που βλεπει το κινητο. 

Off-topic:Voda/Nova στην καλυτερη κανουν 5CA και στα νησια του Αιγαιου εχει και Β8 η Vodafone απο οσο εχω δει. 

Βεβαιως για να πετυχεις τον καλυτερο δυνατο συνδυασμο πρεπει να εχεις τελευταιων προδιαγραφων modem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...