Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ. Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή έχει παρατηρηθεί με servers OTE/Cosmote να περιορίζει τη μέτρηση στα 20mbps, τη στιγμή που με άλλους τα ξεπερνάει κατά πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1482

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Οκ. Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή έχει παρατηρηθεί με servers OTE/Cosmote να περιορίζει τη μέτρηση στα 20mbps, τη στιγμή που με άλλους τα ξεπερνάει κατά πολύ.

 

Ευχαριστώ, θα το έχω υ' όψιν μου.

Η δικιά μου υποψία είναι ότι δοκιμάζουν διάφορα QoS στο LTE σε αναμονή ενεργοποίησης του voLTE.

Link to comment
Share on other sites

Δύο τεστ με κινέζικο κινητό χωρίς 800 μέσα σε χαράδρα στο Παγγαίο ορος και σε ένα κοντεινερ με βιομηχανικό διπλο σκυρόδεμα...

Η πρώτη με τον cosmote server στην Αθήνα και το δεύτερο με huper

Κλειδώνει οριακά το 4G αλλά δεν το χανει κιολας ποτε

5eff1e24b1c1a9eec854d8a9361d289b.jpg

74f4de18887007652a6ac61803b5b856.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση πριν λιγες μερες στην εισοδο του περιφερειακου θεσσσαλονικη προς αεροδρομιο -χαλκιδικη επιασα download 180mbs upload σχεδον 44mbs και ping 28.Στο συγκεκριμενο σημειο παντα πιασει τρομερες ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

8f7dfc23c52189a57d92758a74b62de3.jpg

 

Πλατεία Αγίου Ιωάννου, Αγιά Παρασκευή, Αθήνα.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση πριν λιγες μερες στην εισοδο του περιφερειακου θεσσσαλονικη προς αεροδρομιο -χαλκιδικη επιασα download 180mbs upload σχεδον 44mbs και ping 28.Στο συγκεκριμενο σημειο παντα πιασει τρομερες ταχύτητες.

 

Λες στην αερογεφυρα Χαλκιδικης; Διπλα στα everest ειναι κτηριο του ΟΤΕ με κεραια επανω.Αμα πας με τα ποδια στο τερμα του 31 και 36 θα την δεις.

(Εγω με οπτικη επαφη στο παρκο απεναντι επιασα 98,5Mbps Download με iPhone 5s,το οποιο εχει οριο Download τα 100Mbps(Lte Cat.3) απο Band 3 στα 1800mhz.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δύο τεστ με κινέζικο κινητό χωρίς 800 μέσα σε χαράδρα στο Παγγαίο ορος και σε ένα κοντεινερ με βιομηχανικό διπλο σκυρόδεμα...

Η πρώτη με τον cosmote server στην Αθήνα και το δεύτερο με huper

Κλειδώνει οριακά το 4G αλλά δεν το χανει κιολας ποτε

5eff1e24b1c1a9eec854d8a9361d289b.jpg

74f4de18887007652a6ac61803b5b856.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιλαμε το εχει τερματισει η εταιρεια,4G μεχρι τελους.

Με βλεπω να παιρνω κανα χιαομι χωρις 800 και να καρφωσω την κοσμοτε για δοκιμες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λες στην αερογεφυρα Χαλκιδικης; Διπλα στα everest ειναι κτηριο του ΟΤΕ με κεραια επανω.Αμα πας με τα ποδια στο τερμα του 31 και 36 θα την δεις.

(Εγω με οπτικη επαφη στο παρκο απεναντι επιασα 98,5Mbps Download με iPhone 5s,το οποιο εχει οριο Download τα 100Mbps(Lte Cat.3) απο Band 3 στα 1800mhz.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μιλαμε το εχει τερματισει η εταιρεια,4G μεχρι τελους.

Με βλεπω να παιρνω κανα χιαομι χωρις 800 και να καρφωσω την κοσμοτε για δοκιμες.

 

Σορρυ δεν το περιεγραψα σωστα.Εννοουσα απο Δυτικα προς Αεροδρομιο/Χαλκιδικη, Περιοχη Σινδος

Link to comment
Share on other sites

Δύο τεστ με κινέζικο κινητό χωρίς 800 μέσα σε χαράδρα στο Παγγαίο ορος

 

Στο δικό μας το όρος (Πήλιο) δεν τα πάει και τόσο καλά στις χαράδρες σε σχέση με άλλον ανταγωνιστή της :p

 

@ mixtri, ειλικρινά πιστεύεις ότι εγκρίθηκαν θέσεις άλλες στον δήμο Βόλου για σταθμούς;;:p εδώ θέλουν να τους βγάλουν όλους:lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας το όρος (Πήλιο) δεν τα πάει και τόσο καλά στις χαράδρες σε σχέση με άλλον ανταγωνιστή της :p

 

@ mixtri, ειλικρινά πιστεύεις ότι εγκρίθηκαν θέσεις άλλες στον δήμο Βόλου για σταθμούς;;:p εδώ θέλουν να τους βγάλουν όλους:lol:

Δεν έχει λόγο ο δήμος πλέον στις άδειες. Ξεκάθαρα. Να κόψουν το κεφάλι τους. Εφόσον η κεραία τηρεί τις προδιαγραφές της ΕΕΤΤ δεν έχει λόγο κανένας Δήμος στην άδεια. Πάνε αυτές οι εποχές.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό πάντως στη Σίνδο τέτοια ταχύτητα. Και ανατολικά όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω πιάνει τόσο. Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό πάντως στη Σίνδο τέτοια ταχύτητα. Και ανατολικά όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω πιάνει τόσο.

 

Επειδη κανω συχνα την διαδρομη Εδεσσα-Αεροδρομιο λογω δουλειας στην Αθηνα,σταθερα σε ολη την περιοχη εχει υψηλες ταχυτητες.

Σε μετρηση ακριβως κατω απο την αερογεφυρα,η ταχυτητα πεφτει κατα 10-15mbs.Δεν ξερω αν επηρεαζει το σημα το γεγονος οτι σε ολη εκεινη την περιοχη ειναι πεδιαδα...ενας τεραστιος ανοιχτος χωρος,χωρις εμποδια.

Δεν περιμενα στο Καιμακτσαλαν να εχουν βαλει κεραια και πιανω 150mbs.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε ταχύτητες κινητής ποιός υπερτερεί εμείς ή οι Ρουμάνοι;Σε σχέση με κοσμοτέ

Off topic αλλά μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω :lol: Πάω συχνά Ρουμανία μιας και σκοπεύω να εγκατασταθώ εκεί μόνιμα, μακάρι δηλαδή. Δεν υπάρχει σύγκριση φίλε μου, οι Ρουμάνοι έχουν ξεφύγει. Η cosmote, που εκεί έχει μετονομαστεί σε T δεν συγκρίνεται με τη δική μας όπως και η δεύτερη εταιρία που έχει δίκτυο σε Ελλάδα και Ρουμανία. 3G παντού μα παντού όμως, 4G παντού και μάλιστα γύρω στα -85 σε ένδειξη στάθμης στο κινητό. Πριν ένα μήνα ήμουν σε ένα σημείο στην αρχή των Καρπαθίων από νότια και σταμάτησα σε ένα σημείο που είσαι μόνο εσύ και οι αρκούδες που λέει ο λόγος και βλέπω μια ταχύτητα 120mbps με το lenovo, σκέψου τι γίνεται μέσα στις πόλεις λοιπόν. Άμα πιάσουμε το μετρό στο Βουκουρέστι όλες οι εταιρίες έχουν micro από παλιά, δεν υπάρχει σημείο σε σταθμούς ή μέσα στις γραμμές που να μην έχεις σήμα για ομιλία και ιντερνετ, στην Αθήνα πρόσφατα έβαλε η cosmote νομίζω. Τέλος πάντων να μην λέω πολλά και είναι και off topic και ζητώ συγνώμη για αυτό, δεν υπάρχει σύγκριση φίλε μου. Είμαστε πίσω και όσον αφορά τα δίκτυα και όσον αφορά τις τιμές. Ψάξτε να δείτε συγκριτικές τιμές για ταχύτητες στα δίκτυα στην Ευρώπη. Θα καταλάβετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε πολλά (να μην πω τίποτα χειρότερο) ήμαστε "η τελευταία τρύπα στη φλογέρα ". Στις τιμές όμως ..... πρώτοι!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω στη κινητή τηλεφωνία είμαστε πολύ καλά, στη σταθερή πάσχουμε αρκετά όμως

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Off topic αλλά μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω :lol: Πάω συχνά Ρουμανία μιας και σκοπεύω να εγκατασταθώ εκεί μόνιμα, μακάρι δηλαδή. Δεν υπάρχει σύγκριση φίλε μου, οι Ρουμάνοι έχουν ξεφύγει. Η cosmote, που εκεί έχει μετονομαστεί σε T δεν συγκρίνεται με τη δική μας όπως και η δεύτερη εταιρία που έχει δίκτυο σε Ελλάδα και Ρουμανία. 3G παντού μα παντού όμως, 4G παντού και μάλιστα γύρω στα -85 σε ένδειξη στάθμης στο κινητό. Πριν ένα μήνα ήμουν σε ένα σημείο στην αρχή των Καρπαθίων από νότια και σταμάτησα σε ένα σημείο που είσαι μόνο εσύ και οι αρκούδες που λέει ο λόγος και βλέπω μια ταχύτητα 120mbps με το lenovo, σκέψου τι γίνεται μέσα στις πόλεις λοιπόν. Άμα πιάσουμε το μετρό στο Βουκουρέστι όλες οι εταιρίες έχουν micro από παλιά, δεν υπάρχει σημείο σε σταθμούς ή μέσα στις γραμμές που να μην έχεις σήμα για ομιλία και ιντερνετ, στην Αθήνα πρόσφατα έβαλε η cosmote νομίζω. Τέλος πάντων να μην λέω πολλά και είναι και off topic και ζητώ συγνώμη για αυτό, δεν υπάρχει σύγκριση φίλε μου. Είμαστε πίσω και όσον αφορά τα δίκτυα και όσον αφορά τις τιμές. Ψάξτε να δείτε συγκριτικές τιμές για ταχύτητες στα δίκτυα στην Ευρώπη. Θα καταλάβετε.

Καλά δεν είναι έτσι ακριβώς δες στη Γερμανία στη μαμά εταιρία της Cosmote η telecom.de που το 95 %της γεωγραφικής κάλυψης είναι με 800άρα με υποδεέστερες ταχύτητες εκτός πόλεων με max 75 mbps. Μπες μέσα στο site τους και δες τον χάρτη κάλυψης που έχει διαχωρισμένες τις μπάντες.

 

 

Η Cosmote τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα έχει ακόμα 1800 και στην επαρχία.

 

Θα συμφωνήσω ωστόσο μαζί σου στις χρεώσεις που εδώ το πιο μικρό πακέτο δεδομένων και φωνής εκεί παίρνεις απεριόριστο σε φωνη και δεδομένα.

 

Send by Huawei Mate 8 - NXT-L29 (The last Dual Sim Full Active available in market)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι οι τιμές μας είναι πικρή ιστορία. Εκεί πήρα πακέτο με 5€ που είχε απεριόριστες κλήσεις σταθερών/κινητών εντός δικτύου, 1000' προς τα άλλα δίκτυα και 1000' προς διεθνείς με 5gb αν θυμάμαι καλά δεδομένα για 1 μήνα. Εδώ τι αγοράζουμε με 5€ :( ίσως εκεί λειτουργεί ο ανταγωνισμός; Δεν ξέρω.

 

Για το σταθερό internet επειδή αναφέρθηκε βασική διαφορά είναι ότι δεν υπάρχουν καλώδια χαλκού στα δίκτυα. Μόνο οπτική ίνα και κάποιες άλλες τεχνολογίες όπως δορυφορικά κτλ. Λέω σε ένα φίλο εκεί εγώ είμαι με 50αρα σύνδεση στο σπίτι και γελούσε μισή μέρα και πως να μην γελάει όταν αυτός είχε 500 download και 250 upload σταθερά..και μάλιστα σε εταιρία που δεν θεωρείται καλή για εκεί.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βόλος κοντά στο ΕΑΚ

 

spe.jpg

 

πολύ καλά για Βόλο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι που δεν θα βλέπαμε ποτέ 300 ... Εγώ πάντως είχα θέμα στην διαδρομή Δράμα Ασπροβάλτα είχα παλιά 4g παντού σχεδόν εκτός από 2 σημεία που έπεφτε στιγμιαία σε 3g.προχθές είχα 3g σχεδόν σε όλη την διαδρομή Και Ε στα συγκεκριμένα σημεία.το κινητό δεν υποστηριζει 800.οπότε η κάποιο θέμα είχε η πράσινη ή κάτι έγινε και αλλαξε κεραίες ή κάτι αναβαθμίζει . Γενικα και στην Δράμα η ταχύτητες είναι χαλια και το σήμα ασθενικο,σπάνια βλέπω πάνω από 2 γραμμές..η ταχύτητες Επίσης χαλια κοντά στα 40

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λάρισα 4G+ 270mbps downloading!!!

 

Αν είναι 20MHz+20MHz είναι άψογο, αν είναι 20+20+10MHz απλά αποδεκτό. Με triple CA συνήθως βλέπω ταχύτητες 400-430Mbps (3x20MHz) με Kirin και ΜΙΜΟ 4Χ4. Degradation 30-50Mbps από το throughput είναι κάτι φυσιολογικό που παρατηρείται και με single carrier 20MHz.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 20MHz+20MHz είναι άψογο, αν είναι 20+20+10MHz απλά αποδεκτό. Με triple CA συνήθως βλέπω ταχύτητες 400-430Mbps (3x20MHz) με Kirin και ΜΙΜΟ 4Χ4. Degradation 30-50Mbps από το throughput είναι κάτι φυσιολογικό που παρατηρείται και με single carrier 20MHz.

 

Έπιασες ταχύτητες 400 ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...