Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Αγ Μαρινα υπαρχουν στιγμες που εχω 4G αλλα συνηθως εχω Ε Αυτο εχει να κανει με την ληψη του σηματος στο συγκεκριμενο σημειο η λογω μειωμενου bandwith; Οταν εχω Ε ειναι φουλ το σημα οταν ειναι 4 g εχω μια μοναδα σημα Μηπως να το εχω μονιμα στο 3g/2g; Μηπως φταιει το κινητο μου που ειναι δικαρτο; ειναι ενα Huawei mate 8 Μηπως τα μονοκαρτα εχουν καλυτερη ληψη; Συγνωμη αν κουρασα

 

To Mate 8 έχει απίστευτη λήψη. Να φταίει ο πάροχος ας πούμε που δε ρύθμισε σωστά την περιοχή ούτε περίπτωση....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Υπαρχει περιπτωση να επηρρεαζεται η ληψη λογω καιρικου και γι αυτο απο 4 g να με πηγαινει σε Ε; Γενικα οταν στο ιδιο σημειο υπαρχουν τετοιες διακυμανσεις οφειλεται σε αυξημενο bandwirh η σε περιορισμενη ληψη; Εννοω απο Ε σε 4g Edited by radioforce1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να επηρρεαζεται η ληψη λογω καιρικου και γι αυτο απο 4 g να με πηγαινει σε Ε; Γενικα οταν στο ιδιο σημειο υπαρχουν τετοιες διακυμανσεις οφειλεται σε αυξημενο bandwirh η σε περιορισμενη ληψη; Εννοω απο Ε σε 4g

 

Ναι,συνηθως για ομιλια και απο τις αλλες εταιριες κανουν μεταπτωση σε Edge για ομιλια γιατι το 4G ειναι μονο για δεδομενα.Η κοσμοτε συνηθως με γυρναει σε 3G αλλα λογω φορτου γινεται να σε γυρισει και σε Edge.Το ιδιο ισχυει και σε περιπτωση χαμηλου σηματος 3G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ κάποιες εναλλαγές μέσα στην πόλη της Λάρισας από 4G σε 3G στα καλά καθούμενα...
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν έχει αναφερθεί πιο πίσω, αλλά έχει δει κανείς 4G+ από Cosmote στο κινητό του οπουδήποτε στην Αττική??
Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν και sms για διαφήμιση μάλλον.

Μου ήρθε το παρακάτω :

AΠOΛAYΣE TA AΓAΠHMENA ΣOY VIDEO ME HD STREAMING KAI ANTAΛΛAΞE MEΓAΛA APXEIA OΠOY KI AN BPIΣKEΣAI, XΩPIΣ ΔIAKOΠEΣ! H COSMOTE AYΞANEI ΣYNEXΩΣ TIΣ TAXYTHTEΣ TOY ΔIKTYOY THΣ, BEΛTIΩNONTAΣ AΠIΣTEYTA THN EMΠEIPIA ΣOY ΣTO MOBILE INTERNET.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Πτολεμαιδα πριν 10 μέρες στο κέντρο ακριβώς στα ταξί έκανα δοκιμή έτσι από περιέργεια.

Το 4g έπιασε 94,5mb

Και το 3g 38mb

Με το iPhone 6s μου οι δοκιμές.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν και sms για διαφήμιση μάλλον.

Μου ήρθε το παρακάτω :

 

 

Sent from my XT1524

1 μεγάλο αρχείο και 10ευρω ξέχασαν να το πουν...

 

SM-G935F

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν έχει αναφερθεί πιο πίσω, αλλά έχει δει κανείς 4G+ από Cosmote στο κινητό του οπουδήποτε στην Αττική??

 

Σχεδόν παντού

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Και εγώ σχεδόν παντού

 

Στάλθηκε από το LG G5 μου...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη 4G+ δεν σημαίνει απαραίτητα carrier aggregation. Κάποιες συσκευές το εμφανίζουν χωρίς carrier aggregation και μόνο επειδή χρησιμοποιούνται περισσότερα από 10MHz σε ένα carrier που ήταν το 4G όταν πρωτο-ξεκίνησε. Κάθε carrier φτάνει μέχρι 20MHz.

 

Για να το εξηγήσω λίγο απλά, μπορεί να εμφανίζεται και χωρίς την ένωση δύο διαφορετικών carriers (συχνοτήτων).

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη 4G+ δεν σημαίνει απαραίτητα carrier aggregation. Κάποιες συσκευές το εμφανίζουν χωρίς carrier aggregation και μόνο επειδή χρησιμοποιούνται περισσότερα από 10MHz σε ένα carrier που ήταν το 4G όταν πρωτο-ξεκίνησε. Κάθε carrier φτάνει μέχρι 20MHz.

 

Για να το εξηγήσω λίγο απλά, μπορεί να εμφανίζεται και χωρίς την ένωση δύο διαφορετικών carriers (συχνοτήτων).

Το ότι έχει κάποιος ενεργοποιήσει carrier aggregation σημαίνει ότι έχει 4g+?. Με πρόγραμμα cosmote που υποστηρίζει 4g+ και σε συσκευή που υποστηρίζει carrier aggregation και θεωρητικά 4g+, δεν βλέπω την ένδειξη 4g+. Έχω ή δεν έχω 4g+? Πώς μπορώ να το διαπιστώσω?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει κάποιος ενεργοποιήσει carrier aggregation σημαίνει ότι έχει 4g+?. Με πρόγραμμα cosmote που υποστηρίζει 4g+ και σε συσκευή που υποστηρίζει carrier aggregation και θεωρητικά 4g+, δεν βλέπω την ένδειξη 4g+. Έχω ή δεν έχω 4g+? Πώς μπορώ να το διαπιστώσω?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Το ότι έχει κάποιος ενεργοποιήσει carrier aggregation σημαίνει ότι έχει 4g+?

Αυτό ακριβώς εξήγησα, ότι η 4G+ ένδειξη δεν σημαίνει αποκλειστικά carrier aggregation.

 

Με πρόγραμμα cosmote που υποστηρίζει 4g+ και σε συσκευή που υποστηρίζει carrier aggregation και θεωρητικά 4g+, δεν βλέπω την ένδειξη 4g+.

Δεν εμφανίζουν όλες οι συσκευές αυτή την ένδειξη. Πχ τα iPhone δεν το εμφανίζουν.

 

Έχω ή δεν έχω 4g+? Πώς μπορώ να το διαπιστώσω?

Σε τι αναφέρεσαι;

Αν αναφέρεσαι στην ένδειξη 4G+ δες τις παραπάνω απαντήσεις.

Αν αναφέρεσαι σε carrier aggregation και γνωρίζεις ότι η συσκευή σου δείχνει 4G+ μόνο όταν κάνει carrier aggregation τότε αυτό είναι μία ένδειξη για το ότι γίνεται μετάδοση δεδομένων με ένωση των carrier. Μπορεί όμως η συσκευή σου να μην εμφανίζει ποτέ αυτή την ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ή δεν έχω 4g+? Πώς μπορώ να το διαπιστώσω?

Σε τι αναφέρεσαι;

Αν αναφέρεσαι στην ένδειξη 4G+ δες τις παραπάνω απαντήσεις.

Αν αναφέρεσαι σε carrier aggregation και γνωρίζεις ότι η συσκευή σου δείχνει 4G+ μόνο όταν κάνει carrier aggregation τότε αυτό είναι μία ένδειξη για το ότι γίνεται μετάδοση δεδομένων με ένωση των carrier. Μπορεί όμως η συσκευή σου να μην εμφανίζει ποτέ αυτή την ένδειξη.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η συσκευή δεν δείχνει ένδειξη 4g+ είτε έχω ενεργοποιημένο είτε όχι το carrier aggregation, αλλά όπως λες το αν έχει ένδειξη ή όχι δεν παίζει ρόλο.

Αυτό που ρωτάω είναι πως μπορώ να διαπιστώσω αν πιάνω ταχύτητες 4g+. Δηλαδή αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω αν έχω ή όχι. Υπάρχει κάποιο τεστ ή κάποια ένδειξη? Έτσι επίσης νομίζω θα διαπιστώσω αν έχει νόημα να έχω ενεργοποιημένο το carrier aggregation. Δηλαδή αν έχω ταχύτητες 4g+ μόνο όταν έχω ενεργοποιημένο carrier aggregation τότε χρειάζεται να ειναι ενεργοποιημένο. Αν πιάνω και χωρίς, τότε να το απενεργοποιήσω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η συσκευή δεν δείχνει ένδειξη 4g+ είτε έχω ενεργοποιημένο είτε όχι το carrier aggregation, αλλά όπως λες το αν έχει ένδειξη ή όχι δεν παίζει ρόλο.

Αυτό που ρωτάω είναι πως μπορώ να διαπιστώσω αν πιάνω ταχύτητες 4g+. Δηλαδή αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω αν έχω ή όχι. Υπάρχει κάποιο τεστ ή κάποια ένδειξη? Έτσι επίσης νομίζω θα διαπιστώσω αν έχει νόημα να έχω ενεργοποιημένο το carrier aggregation. Δηλαδή αν έχω ταχύτητες 4g+ μόνο όταν έχω ενεργοποιημένο carrier aggregation τότε χρειάζεται να ειναι ενεργοποιημένο. Αν πιάνω και χωρίς, τότε να το απενεργοποιήσω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να το απενεργοποιήσεις. Μόνο καλό κάνει στις ταχύτητες. Αν και ίσως καταναλώνει λίγο περισσότερη μπαταρία κατά τη μετάδοση δεδομένων σε carrier aggregation.

Αν δεν υπάρχει καμία ένδειξη και δεν μπορείς να το δεις από κάποιο κρυφό μενού (πχ field test/service menu) τότε μπορείς να το αναγνωρίσεις όπως και στα iPhone: Κάνεις speedtest και αν δεις ξαφνική άνοδο στο διάγραμμα με τις ταχύτητες, τότε είναι που μπαίνει σε λειτουργία το carrier aggregation (πιθανότατα).

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να το απενεργοποιήσεις. Μόνο καλό κάνει στις ταχύτητες. Αν και ίσως καταναλώνει λίγο περισσότερη μπαταρία κατά τη μετάδοση δεδομένων σε carrier aggregation.

Αν δεν υπάρχει καμία ένδειξη και δεν μπορείς να το δεις από κάποιο κρυφό μενού (πχ field test/service menu) τότε μπορείς να το αναγνωρίσεις όπως και στα iPhone: Κάνεις speedtest και αν δεις ξαφνική άνοδο στο διάγραμμα με τις ταχύτητες, τότε είναι που μπαίνει σε λειτουργία το carrier aggregation (πιθανότατα).

Έχεις κάποια εφαρμογή να συστήσεις για speedtest? Και τέλος, τι ταχύτητες περίπου να περιμένω? Υπάρχουν κάποιες ενδεικτικές τιμές 4g και 4g+ ή αυτό θα το καταλάβω όπως λες από το διάγραμμα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αμ πιάνεις πανω απο 100/120 στην Αθήνα έχει 4+ αν Όχι είσαι με απλό 4g..πρεπει να.υποστηρίζει και το κινητό 4g+ Έτσι.αν υποστηρίζει μονο 4g δεν θα δείξει

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια εφαρμογή να συστήσεις για speedtest? Και τέλος, τι ταχύτητες περίπου να περιμένω? Υπάρχουν κάποιες ενδεικτικές τιμές 4g και 4g+ ή αυτό θα το καταλάβω όπως λες από το διάγραμμα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Speedtest by Ookla

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Καβάλα κέντρο

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161105/cd6f47c0ca5d2f4b25a8a28cc1fa655e.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ναξος, χώρα, τώρα.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/2374660164

 

Sent from my HUAWEI P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote προσφέρει δωρεάν speedtests μόνο στους σέρβερς με το όνομα "Cosmote" ή έχει δωρεάν και στο σέρβερ του "ΟΤΕ"; Έχει σημασία που ρωτάω, γιατί ο δεύτερος είναι καλύτερος σε ταχύτητα... Ευχαριστώ. :O
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote προσφέρει δωρεάν speedtests μόνο στους σέρβερς με το όνομα "Cosmote" ή έχει δωρεάν και στο σέρβερ του "ΟΤΕ"; Έχει σημασία που ρωτάω, γιατί ο δεύτερος είναι καλύτερος σε ταχύτητα... Ευχαριστώ. :O

 

και στου ΟΤΕ:cool:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο? Πως μπορούμε να το τσεκαρουμε?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...