Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι για την ελληνική τηλεόραση μιλάω! Ξένη δεν εχω και δεν βλεπω! Αυτα τα level με μπέρδεψαν! Τι εννοείς με level 1, 2 και level 3, 4;

 

Είπαμε, η Νοκια δεν κρίνει απο την Ελλάδα! Παίζει ρόλο το τι δείχνει η ξένη τηλεόραση για αυτό το έφερα ως παράδειγμα.

Τα level είναι τα επίπεδα που τα καθορίζει ο κατασκευαστής και έχουν σχέση, πολύ απλά, με το που και πόσο μπορεί να βάλει χέρι το εκάστοτε σέρβις. Level 1 & 2 είναι απλά πράγματα, προσόψεις, αλλαγές οθόνης, κουμπιά, αναβαθμίσεις και μερικά τεστ (η νοκια έδινε δικό της μηχάνημα καθώς επίσης και επαγωγική κεραία με ειδικό sw για τον έλεγχο των κινητών και την απόδοση της κεραίας).

Τα επόμενα δυο επίπεδα έχουν σχέση κυρίως με την μητρική πλακέτα και αλλάζουν ότι μπορείς να φανταστείς (και προφανώς να είναι και συμφέρον για αυτούς). Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος Level 4 (σαν να λέμε εργοστάσιο με ρομποτικό μηχάνημα που μπορεί να ξηλώσει και να φυτέψει όλα τα εξαρτήματα σε μια πλακέτα) και να μην μπορεί να στο φτιάξει. Αλλά πολλές φορές είναι ασύμφορο και δαπανηρό για το εκάστοτε σερβις οπότε και ακολουθείτε η γνωστή τακτική "το στέλνω έξω" <- αυτό σημαίνει πως είτε δεν έχουν την τεχνογνωσία είτε τον χρόνο είτε τα μηχανήματα για να κάνουν τέτοιες δουλειές...

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρηκα το θεμα απο την υπογραφη του Stratosnen που εχει γραψει την εμπειρια του απο τα wp8 (5-6 σελιδες πισω).

Διαβασα απο εκει το θεμα και θελω να ρωτησω κατι.

 

Ειδα αρκετα ατομα να λενε οτι γουσταρουν τα wp γιατι κουραστηκαν με το android που εχει επιλογες και τους ξεκουραζει να μην εχουν.

Δεκτο, δεν με ενδιαφερει καν.

Μετα ομως βλεπω οτι λετε συνεχεια πως ο Στρατος πρεπει να βρει καποιον με ΣΤΗΜΕΝΗ συσκευη για να εχει αποψη.

Δηλαδη 10 μερες δεν ειναι αρκετες για να στησεις τα wp8 συμφωνα με αυτα που λετε.

Επισης ομως (οπως λετε παλι) τα wp8 ειναι τελεια γιατι δεν χρειαζεται να τα φερεις στα μετρα σου (πας εσυ στα δικα τους :p)

 

Τι παιζει τελικα?

Δεν γινεται να ισχυουν και τα δυο.

 

ps

wp8 δοκιμασα προσφατα (παλαιοτερα και 7.5/8) με το 620 και εχω πληρη αποψη για το λειτουργικο. Δεν χρειαζομαι μαθηματα δηλαδη.

Με ενδιαφερει απλα να δω πως σκεφτεστε και τι εννοειτε τελικα οταν λετε τα παραπανω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Προφανώς εννοούν κάποιον που το γνωρίζει το λειτουργικό. Κάποιον που γνωρίζει πως συνδέεις τις διαφορετικές επαφές σου από Facebook και Windows live. Και κάποιον που γνωρίζει πως εμφανίζεται ο κέρσορας!!!! Ή το πως πχ δημιουργείς ομάδες επαφών κλπ. Δηλαδη απλά καθημερινά πράγματα...

Edited by mixail72
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα αλλάξω από android σε windows 8.

Στο android έχω όλες τις επαφές κ τα τηλέφωνα στο gmail. Στα windows πως τα μεταφέρω από το gmail κ που τα ανεβάζω για να τα συγχρονίζω με τη συσκευή;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα αλλάξω από android σε windows 8.

Στο android έχω όλες τις επαφές κ τα τηλέφωνα στο gmail. Στα windows πως τα μεταφέρω από το gmail κ που τα ανεβάζω για να τα συγχρονίζω με τη συσκευή;

Ευχαριστώ!

 

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι, συγχρονιζονται και απο gmail.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, η Νοκια δεν κρίνει απο την Ελλάδα! Παίζει ρόλο το τι δείχνει η ξένη τηλεόραση για αυτό το έφερα ως παράδειγμα.

Τα level είναι τα επίπεδα που τα καθορίζει ο κατασκευαστής και έχουν σχέση, πολύ απλά, με το που και πόσο μπορεί να βάλει χέρι το εκάστοτε σέρβις. Level 1 & 2 είναι απλά πράγματα, προσόψεις, αλλαγές οθόνης, κουμπιά, αναβαθμίσεις και μερικά τεστ (η νοκια έδινε δικό της μηχάνημα καθώς επίσης και επαγωγική κεραία με ειδικό sw για τον έλεγχο των κινητών και την απόδοση της κεραίας).

Τα επόμενα δυο επίπεδα έχουν σχέση κυρίως με την μητρική πλακέτα και αλλάζουν ότι μπορείς να φανταστείς (και προφανώς να είναι και συμφέρον για αυτούς). Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος Level 4 (σαν να λέμε εργοστάσιο με ρομποτικό μηχάνημα που μπορεί να ξηλώσει και να φυτέψει όλα τα εξαρτήματα σε μια πλακέτα) και να μην μπορεί να στο φτιάξει. Αλλά πολλές φορές είναι ασύμφορο και δαπανηρό για το εκάστοτε σερβις οπότε και ακολουθείτε η γνωστή τακτική "το στέλνω έξω" <- αυτό σημαίνει πως είτε δεν έχουν την τεχνογνωσία είτε τον χρόνο είτε τα μηχανήματα για να κάνουν τέτοιες δουλειές...

 

Α γι αυτό όταν τους είπα ότι θέλω να αλλάξω το επάνω μέρος του Ν8 μου, έπεσε από σκάλες και έσπασαν τα πλαστικα από πάνω, μου είπαν ότι θα το στείλουν στα κεντρικα στη Ρουμανία επειδή στο επάνω μέρος αναγράφει το IMEI της συσκευής! Μήπως είμαστε off topic?! :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Α γι αυτό όταν τους είπα ότι θέλω να αλλάξω το επάνω μέρος του Ν8 μου, έπεσε από σκάλες και έσπασαν τα πλαστικα από πάνω, μου είπαν ότι θα το στείλουν στα κεντρικα στη Ρουμανία επειδή στο επάνω μέρος αναγράφει το IMEI της συσκευής! Μήπως είμαστε off topic?! :)

 

Μπα καλε :p

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το θεμα απο την υπογραφη του Stratosnen που εχει γραψει την εμπειρια του απο τα wp8 (5-6 σελιδες πισω).

Διαβασα απο εκει το θεμα και θελω να ρωτησω κατι.

 

Ειδα αρκετα ατομα να λενε οτι γουσταρουν τα wp γιατι κουραστηκαν με το android που εχει επιλογες και τους ξεκουραζει να μην εχουν.

Δεκτο, δεν με ενδιαφερει καν.

Μετα ομως βλεπω οτι λετε συνεχεια πως ο Στρατος πρεπει να βρει καποιον με ΣΤΗΜΕΝΗ συσκευη για να εχει αποψη.

Δηλαδη 10 μερες δεν ειναι αρκετες για να στησεις τα wp8 συμφωνα με αυτα που λετε.

Επισης ομως (οπως λετε παλι) τα wp8 ειναι τελεια γιατι δεν χρειαζεται να τα φερεις στα μετρα σου (πας εσυ στα δικα τους :p)

 

Τι παιζει τελικα?

Δεν γινεται να ισχυουν και τα δυο.

 

ps

wp8 δοκιμασα προσφατα (παλαιοτερα και 7.5/8) με το 620 και εχω πληρη αποψη για το λειτουργικο. Δεν χρειαζομαι μαθηματα δηλαδη.

Με ενδιαφερει απλα να δω πως σκεφτεστε και τι εννοειτε τελικα οταν λετε τα παραπανω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Δεν είναι πως δε χρειάζεται να φέρεις τα WP8 στα μέτρα σου και πως πας εσύ με τα δικά του, το αντίθετο μάλιστα. Απλώς, ως εμπειρία χρήσης δεν έχει καμία σχέση με το android. Στα WP8 δε χρειάζεται να ασχολείσαι όλη την ώρα με το λειτουργικό (πχ. task killers, custom roms κλπ.) γιατί απλώς δε χρειάζεται. Παίρνεις ένα τηλέφωνο και ασχολείσαι με το τι μπορεί να κάνει το τηλέφωνο και όχι με το τηλέφωνο αυτό καθ' αυτό, όπως κάνουν οι περισσότεροι με το android, όπως έκανα κι εγώ δηλαδή όσο είχα android. Τις λεπτομέρειες για το λειτουργικό κλπ. τις κάνει όλες το τηλέφωνο μόνο του κι έτσι ο κάτοχος WP8 ασχολείται με άλλα, πιο παραγωγικά πράγματα. Επίσης ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ, ΔΕΝ LAGαρει, ΔΕΝ χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να τσεκάρεις πόση μνήμη έχει ελεύθερη κι άλλα τέτοια πράγματα...

 

Σχετικά τώρα με την εμπειρία του Stratosnen που διάβασες, θα σου πω πως όλα είναι σχετικά κι εξαρτώνται από την οπτική που τα βλέπει κανείς. Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει το γεγονός ότι οι συσκευές με WP8 της ΝΟΚΙΑ κάνουν κάποια πράγματα παραπάνω που δεν τα κάνουν τα τηλέφωνα άλλων κατασκευαστών (HTC, SAMSUNG κλπ). Όχι πως είναι καλύτερα ως συσκευές, απλώς η ΝΟΚΙΑ έχει προσθέσει κάποια πράγματα παραπάνω (ή αν θες, δεν τα έχουν βάλει ενδεχομένως οι άλλοι κατασκευαστές). Κι αυτό έχει μεγάλη σημασία κατά τη γνώμη μου (πχ. τα ΝΟΚΙΑ στέλνουν πλήρες SMS ενώ τα άλλα πρέπει να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα). Προσωπική μου άποψη είναι πως, προς το παρόν τουλάχιστον, αξίζει κάποιος να πάρει ΝΟΚΙΑ συσκευή.

 

Κλείνοντας, απλώς θέλω να τονίσω το γεγονός πως από τη στιγμή που κάποιος πάρει ένα WP8 τηλέφωνο στα χέρια του, θα το δουλέψει απροβλημάτιστα, το περιβάλλον (User Interface) είναι εξαιρετικά ευχάριστο κι εύχρηστο και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο πως έχει μια συσκευή που ότι κι αν γίνει θα δουλεύει... :D

 

Καλησπέρα.

Θα αλλάξω από android σε windows 8.

Στο android έχω όλες τις επαφές κ τα τηλέφωνα στο gmail. Στα windows πως τα μεταφέρω από το gmail κ που τα ανεβάζω για να τα συγχρονίζω με τη συσκευή;

Ευχαριστώ!

 

Μόλις βάλεις Username και password από το λογαριασμό σου στο gmail, θα σου συγχρονίσει αμέσως όλες σου τις επαφές. Όπως γίνεται και με το android. Μη φοβάσαι, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. :)

Edited by vampyre
Link to comment
Share on other sites

@nikos523

 

Ενα παράδειγμα. Εγώ ποτέ δεν είχα twitter. Οταν είδα οτι στο hub με τις επαφές υπάρχει η δυνατότητα να προβάλλονται τα "νέα" των επαφών μου, αποφάσισα να δημιουργήσω. Μου πήρε αρκετές μερες μέχρι να ερεύνησε τι ήθελα να κάνω follow. Βάζοντας και τα φίλτρα να βλέπω τα νέα μόνο απο το twitter, το συγκεκριμένο κομμάτι του λειτουργικού έχει γίνει ένα ωραιότατο newsfeed. Εχοντας χωρίσει και τις twitter επαφές σε ομάδες, μπορώ να έχω ξεχωριστή ενημέρωση, άλλη ομάδα για επικαιρότητα, άλλη για πολιτιστικά, άλλη για τεχνολογία κτλ. Δεν ειναι δηλαδή το δύσκολο του εγχειρήματος, αλλά το να μπορέσεις να φτιάξεις κάτι λειτουργικό και περιεκτικό λόγο του οτι κάποιες λειτουργίες των WP μπορεί να μην τις έχει κάποιος ξανάσυναντήσει κάπου αλλού, συνεπώς να απαιτείται χρόνος μέχρι να καταλήξει σε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πως δε χρειάζεται να φέρεις τα WP8 στα μέτρα σου και πως πας εσύ με τα δικά του, το αντίθετο μάλιστα. Απλώς, ως εμπειρία χρήσης δεν έχει καμία σχέση με το android. Στα WP8 δε χρειάζεται να ασχολείσαι όλη την ώρα με το λειτουργικό (πχ. task killers, custom roms κλπ.) γιατί απλώς δε χρειάζεται. Παίρνεις ένα τηλέφωνο και ασχολείσαι με το τι μπορεί να κάνει το τηλέφωνο και όχι με το τηλέφωνο αυτό καθ' αυτό, όπως κάνουν οι περισσότεροι με το android, όπως έκανα κι εγώ δηλαδή όσο είχα android. Τις λεπτομέρειες για το λειτουργικό κλπ. τις κάνει όλες το τηλέφωνο μόνο του κι έτσι ο κάτοχος WP8 ασχολείται με άλλα, πιο παραγωγικά πράγματα. Επίσης ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ, ΔΕΝ LAGαρει, ΔΕΝ χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να τσεκάρεις πόση μνήμη έχει ελεύθερη κι άλλα τέτοια πράγματα...

 

Σχετικά τώρα με την εμπειρία του Stratosnen που διάβασες, θα σου πω πως όλα είναι σχετικά κι εξαρτώνται από την οπτική που τα βλέπει κανείς. Σημαντικό επίσης ρόλο παίζει το γεγονός ότι οι συσκευές με WP8 της ΝΟΚΙΑ κάνουν κάποια πράγματα παραπάνω που δεν τα κάνουν τα τηλέφωνα άλλων κατασκευαστών (HTC, SAMSUNG κλπ). Όχι πως είναι καλύτερα ως συσκευές, απλώς η ΝΟΚΙΑ έχει προσθέσει κάποια πράγματα παραπάνω (ή αν θες, δεν τα έχουν βάλει ενδεχομένως οι άλλοι κατασκευαστές). Κι αυτό έχει μεγάλη σημασία κατά τη γνώμη μου (πχ. τα ΝΟΚΙΑ στέλνουν πλήρες SMS ενώ τα άλλα πρέπει να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα). Προσωπική μου άποψη είναι πως, προς το παρόν τουλάχιστον, αξίζει κάποιος να πάρει ΝΟΚΙΑ συσκευή.

 

Κλείνοντας, απλώς θέλω να τονίσω το γεγονός πως από τη στιγμή που κάποιος πάρει ένα WP8 τηλέφωνο στα χέρια του, θα το δουλέψει απροβλημάτιστα, το περιβάλλον (User Interface) είναι εξαιρετικά ευχάριστο κι εύχρηστο και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο πως έχει μια συσκευή που ότι κι αν γίνει θα δουλεύει... :D

 

Δεν ξέρω πιο android κινητό είχες που σε παίδεψες τόσο,αλλά όλες οι συσκευές δεν είναι το ίδιο.

Δεν είναι ανάγκη να τσεκάρει την μνήμη η να ασχολείται με ρομς η κερνελς για να έχει ο χρήστης ένα αποτέλεσμα πάνω από το μέσο όρο.

Η εμπειρία χρήσης που παραθετεις όντως υπάρχει στο λειτουργικό απο την στιγμή που βγήκε 2010.

Αυτό που δε μπορείς να καταλογίσεις στο android είναι η ανάπτυξη του.

Έχει γρήγορους ρυθμούς και αυτή τη στιγμή που μιλάμε η 4.3 και γενικά η σειρά 4.1 είναι το ίδιο εφαμιλλη με τα wph σε επίπεδο εμπειρίας χρήσης ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου.

Το βλέπω καθημερινά στο galaxy nexus διπλα στο 8X.

Ειναι και τα δυο αερατα και σμουθ και ας ειναι γερολυκος το νεξους;)

Το vanilla-pure android δυστυχώς η ευτυχώς είναι το μέτρο σύγκρισης.

Βαριά touchwiz πχ samsung.....μακριά και αγαπημένοι,γι αυτο και η υπαρξη lags.

 

Στο σημείο που συμφωνώ είναι οτι τα νοκια δίνουνε πιο πολλά αλλά πιστεύω ότι ο Στρατος επικεντρωθηκε πιο πολύ πάνω στο OS.

 

Για να απαντήσω και στο ερώτημα...

 

@niko523...

δεν θέλει κανένα στήσιμο για μένα.

Μισή ωρίτσα να κάτσεις να δεις το λειτουργικό το έχεις τερματίσει.

Είναι βολικό και ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο android κινητό είχες που σε παίδεψες τόσο,αλλά όλες οι συσκευές δεν είναι το ίδιο.

Δεν είναι ανάγκη να τσεκάρει την μνήμη η να ασχολείται με ρομς η κερνελς για να έχει ο χρήστης ένα αποτέλεσμα πάνω από το μέσο όρο.

Η εμπειρία χρήσης που παραθετεις όντως υπάρχει στο λειτουργικό απο την στιγμή που βγήκε 2010.

Αυτό που δε μπορείς να καταλογίσεις στο android είναι η ανάπτυξη του.

Έχει γρήγορους ρυθμούς και αυτή τη στιγμή που μιλάμε η 4.3 και γενικά η σειρά 4.1 είναι το ίδιο εφαμιλλη με τα wph σε επίπεδο εμπειρίας χρήσης ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου.

Το βλέπω καθημερινά στο galaxy nexus διπλα στο 8X.

Ειναι και τα δυο αερατα και σμουθ και ας ειναι γερολυκος το νεξους;)

Το vanilla-pure android δυστυχώς η ευτυχώς είναι το μέτρο σύγκρισης.

Βαριά touchwiz πχ samsung.....μακριά και αγαπημένοι,γι αυτο και η υπαρξη lags.

 

Στο σημείο που συμφωνώ είναι οτι τα νοκια δίνουνε πιο πολλά αλλά πιστεύω ότι ο Στρατος επικεντρωθηκε πιο πολύ πάνω στο OS.

 

Είχα ξεκινήσει με το Samsung Galaxy I5800 και μετά δοκίμασα πολλά. Εκείνο που με χαλούσε ήταν το γεγονός πως για να γίνει κάτι αυτονόητο, π.χ. ένα ολοκληρωμένο backup του τηλεφώνου, έπρεπε πρώτα να το ρουτάρεις και μετά να βρεις κάποια third party εφαρμογή π.χ. το titanium. Γιατί να γίνεται αυτό; Μετά, όταν άνοιγα μερικές εφαρμογές άρχιζαν τα κολλήματα κι έπρεπε με το task killer να κλείνω τις ανοιχτές εφαρμογές. Κι αυτό με χαλούσε... Κάτι άλλο που είναι ιδιαιτέρως ενοχλητικό είναι το γεγονός πως από κάποια στιγμή και μετά χρειάστηκα antivirus! Και δεν κατέβαζα τίποτα περίεργες εφαρμογές... Αλλά όταν είδα πασίγνωστες εφαρμογές να φιγουράρουν στη λίστα με ύποπτες για ιούς λογισμικό φρίκαρα! Και ξέρεις κάτι, όταν το τηλέφωνο το χρησιμοποιείς λίγο πιο επαγγελματικά, ούτε καν υπόνοια για ιούς δε θες να έχεις. Δυστυχώς, το android αν και έχει linux καταβολές, δε λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί το linux στους υπολογιστές κι αυτό δημιουργεί αρκετά προβλήματα. Πάντως, για μένα που θέλω να παράγω έργο κι αποτέλεσμα από το τηλέφωνό μου, προτιμώ κάποιο λειτουργικό το οποίο δεν χρειάζεται να ασχολούμαι καθόλου μαζί του και να έχω την προσοχή μου μόνο στις εφαρμογές που έχει κι εκτελεί.

 

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντησή μου. Διασαφηνίζω κλείνοντας πως δεν είμαι υπέρμαχος κανενός λειτουργικού, ούτε καν των WP8. Απλώς θέλω κάτι που να λειτουργεί ΓΡΗΓΟΡΑ και ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ και θεωρώ (προσωπική άποψη αυτό) πως στην παρούσα χρονική περίοδο τις δυο αυτές απαιτήσεις μου καλύπτουν καλύτερα τα WP8. Αν βγει κάτι καλύτερο θα είμαι ο πρώτος που θα αλλάξω στρατόπεδο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο android κινητό είχες που σε παίδεψες τόσο,αλλά όλες οι συσκευές δεν είναι το ίδιο.

Δεν είναι ανάγκη να τσεκάρει την μνήμη η να ασχολείται με ρομς η κερνελς για να έχει ο χρήστης ένα αποτέλεσμα πάνω από το μέσο όρο.

Η εμπειρία χρήσης που παραθετεις όντως υπάρχει στο λειτουργικό απο την στιγμή που βγήκε 2010.

Αυτό που δε μπορείς να καταλογίσεις στο android είναι η ανάπτυξη του.

Έχει γρήγορους ρυθμούς και αυτή τη στιγμή που μιλάμε η 4.3 και γενικά η σειρά 4.1 είναι το ίδιο εφαμιλλη με τα wph σε επίπεδο εμπειρίας χρήσης ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου.

Το βλέπω καθημερινά στο galaxy nexus διπλα στο 8X.

Ειναι και τα δυο αερατα και σμουθ και ας ειναι γερολυκος το νεξους;)

Το vanilla-pure android δυστυχώς η ευτυχώς είναι το μέτρο σύγκρισης.

Βαριά touchwiz πχ samsung.....μακριά και αγαπημένοι,γι αυτο και η υπαρξη lags.

 

Στο σημείο που συμφωνώ είναι οτι τα νοκια δίνουνε πιο πολλά αλλά πιστεύω ότι ο Στρατος επικεντρωθηκε πιο πολύ πάνω στο OS.

 

Για να απαντήσω και στο ερώτημα...

 

@niko523...

δεν θέλει κανένα στήσιμο για μένα.

Μισή ωρίτσα να κάτσεις να δεις το λειτουργικό το έχεις τερματίσει.

Είναι βολικό και ευχάριστο.

 

ο φίλος theta εννοεί πως το android γενικά με την παραμετροποίηση που δέχεται σε σπρώχνει να το πειράξεις και να του αλλάξεις τα φώτα:lol:. Κάποια στιγμή κάνεις το κινητό τούμπανο και το απογειώνεις ή το ρίχνεις στο πηγάδι και ησυχάζεις (από τα πολλά force close).

Φυσικά το επίπεδο της 4.1x είναι εφάμιλλο wp8 και Ios σε smooth, άντε ένα κλικ παρακάτω. Τα wp8 από το λίγο που τα χρησιμοποιώ έχουν καλύτερη εμπειρία χρήσης, αλλά με καραμπινάτες κάποιες βασικές ελλειψεις που σε android ειναι ψωμί με μέλι, αλλά συμβιβάζεσαι και συνεχίζεις με ότι έχεις, αλλά όμως δεν ζημιώνεται η γενική εικόνα των wp8.

Στην τελική με τα wp8, στήνεις το λειτουργικό και τέρμα, ασχολήσε με τις χάρες του. Στο android σε τρώει το σαράκι να του πετάξεις τα άντερα έξω και ασχολήσε συνέχεια με βελτιώσεις και επιδόσεις. Αυτό το έπαθα εγώ που είχα 6 μήνες να δω ολοκληρωμένη ρόμ και να ασχοληθώ με εφαρμογές και τα λοιπά.

Πάντως συνεχίζω να χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά με όποια θετικά και αρνητικά εχουν και προσπαθώντας το ένα να συμπληρώνει το άλλο

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκινήσει με το Samsung Galaxy I5800 και μετά δοκίμασα πολλά. Εκείνο που με χαλούσε ήταν το γεγονός πως για να γίνει κάτι αυτονόητο, π.χ. ένα ολοκληρωμένο backup του τηλεφώνου, έπρεπε πρώτα να το ρουτάρεις και μετά να βρεις κάποια third party εφαρμογή π.χ. το titanium. Γιατί να γίνεται αυτό; Μετά, όταν άνοιγα μερικές εφαρμογές άρχιζαν τα κολλήματα κι έπρεπε με το task killer να κλείνω τις ανοιχτές εφαρμογές. Κι αυτό με χαλούσε... Κάτι άλλο που είναι ιδιαιτέρως ενοχλητικό είναι το γεγονός πως από κάποια στιγμή και μετά χρειάστηκα antivirus! Και δεν κατέβαζα τίποτα περίεργες εφαρμογές... Αλλά όταν είδα πασίγνωστες εφαρμογές να φιγουράρουν στη λίστα με ύποπτες για ιούς λογισμικό φρίκαρα! Και ξέρεις κάτι, όταν το τηλέφωνο το χρησιμοποιείς λίγο πιο επαγγελματικά, ούτε καν υπόνοια για ιούς δε θες να έχεις. Δυστυχώς, το android αν και έχει linux καταβολές, δε λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί το linux στους υπολογιστές κι αυτό δημιουργεί αρκετά προβλήματα. Πάντως, για μένα που θέλω να παράγω έργο κι αποτέλεσμα από το τηλέφωνό μου, προτιμώ κάποιο λειτουργικό το οποίο δεν χρειάζεται να ασχολούμαι καθόλου μαζί του και να έχω την προσοχή μου μόνο στις εφαρμογές που έχει κι εκτελεί.

 

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντησή μου. Διασαφηνίζω κλείνοντας πως δεν είμαι υπέρμαχος κανενός λειτουργικού, ούτε καν των WP8. Απλώς θέλω κάτι που να λειτουργεί ΓΡΗΓΟΡΑ και ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ και θεωρώ (προσωπική άποψη αυτό) πως στην παρούσα χρονική περίοδο τις δυο αυτές απαιτήσεις μου καλύπτουν καλύτερα τα WP8. Αν βγει κάτι καλύτερο θα είμαι ο πρώτος που θα αλλάξω στρατόπεδο ;)

 

Την παραθεση την εκανα για να γινει μια πολιτισμενη συζητηση.

Αν η καλυτερη αλληλεπιδραση που εχεις σε smartphone την βρηκες με τα wph...μπραβο σου διοτι αλλοι ψαχνονται ακομα.

Δε σε κρινω για τις επιλογες σου.

Δεκτες.

 

...αν και βρισκω λιγο υπερβολικες τις αποψεις σου ειδικα εκει που λες για το antivirus...

 

Ευχομαι να γινουνε ουσιαστικες προσθηκες στο λειτουργικο διοτι το αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος theta εννοεί πως το android γενικά με την παραμετροποίηση που δέχεται σε σπρώχνει να το πειράξεις και να του αλλάξεις τα φώτα:lol:. Κάποια στιγμή κάνεις το κινητό τούμπανο και το απογειώνεις ή το ρίχνεις στο πηγάδι και ησυχάζεις (από τα πολλά force close).

Φυσικά το επίπεδο της 4.1x είναι εφάμιλλο wp8 και Ios σε smooth, άντε ένα κλικ παρακάτω. Τα wp8 από το λίγο που τα χρησιμοποιώ έχουν καλύτερη εμπειρία χρήσης, αλλά με καραμπινάτες κάποιες βασικές ελλειψεις που σε android ειναι ψωμί με μέλι, αλλά συμβιβάζεσαι και συνεχίζεις με ότι έχεις, αλλά όμως δεν ζημιώνεται η γενική εικόνα των wp8.

Στην τελική με τα wp8, στήνεις το λειτουργικό και τέρμα, ασχολήσε με τις χάρες του. Στο android σε τρώει το σαράκι να του πετάξεις τα άντερα έξω και ασχολήσε συνέχεια με βελτιώσεις και επιδόσεις.

Πάντως συνεχίζω να χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά με όποια θετικά και αρνητικά εχουν και προσπαθώντας το ένα να συμπληρώνει το άλλο

 

"Στο android σε τρώει το σαράκι να του πετάξεις τα άντερα έξω και ασχολείσαι συνέχεια με βελτιώσεις και επιδόσεις. Αυτό το έπαθα εγώ που είχα 6 μήνες να δω ολοκληρωμένη ρόμ και να ασχοληθώ με εφαρμογές και τα λοιπά."...

 

 

Φίλε Αργύρη, ούτε λίγο ούτε πολύ έπιασες το πνεύμα μου!

Link to comment
Share on other sites

Την παραθεση την εκανα για να γινει μια πολιτισμενη συζητηση.

Αν η καλυτερη αλληλεπιδραση που εχεις σε smartphone την βρηκες με τα wph...μπραβο σου διοτι αλλοι ψαχνονται ακομα.

Δε σε κρινω για τις επιλογες σου.

Δεκτες.

 

...αν και βρισκω λιγο υπερβολικες τις αποψεις σου ειδικα εκει που λες για το antivirus...

 

Ευχομαι να γινουνε ουσιαστικες προσθηκες στο λειτουργικο διοτι το αξιζει.

 

Βεβαίως, πάντα μιλάμε μέσα στα πλαίσια της πολιτισμένης συζήτησης και ο σεβασμός της άποψης του άλλου είναι, για μένα τουλάχιστον, Ευαγγέλιο! Αυτά που πιστεύω εγώ δε σημαίνει κατ' ανάγκη πως είναι τα σωστά ή πως πρέπει να τα πιστεύει ο κόσμος όλος! Μην τρελαθούμε κιόλας... στο κάτω κάτω για τηλέφωνα μιλάμε, όχι για κάτι σοβαρό!!!

Link to comment
Share on other sites

.......

Για να απαντήσω και στο ερώτημα...

 

@niko523...

δεν θέλει κανένα στήσιμο για μένα.

Μισή ωρίτσα να κάτσεις να δεις το λειτουργικό το έχεις τερματίσει.

Είναι βολικό και ευχάριστο.

 

Δεν θελει στησιμο ????

Προφανως και αστειεύεσαι ετσι ??? Και οτι σε μιση ωριτσα εχεις τερματισει το λειτουργικο ???

Γιατι αν παρω στα σοβαρα αυτο που ειπες θα σταματησω να διαβαζω αυτα που γραφεις για WP

Link to comment
Share on other sites

Με data (είμαι στην cosmote) πώς γίνεται;

Έχω διαγράψει και ξσναεγκαταστήσει... Τίποτα...

 

Οταν κατεβασει τα δεδομενα που θελει δεν βγαζει μνμ ...

μετα πρεπει να πας στις Ρυθμισεις/Ενημερωση Τηλεφωνου ..

και εκει εχει μια ενημερωση που απο εκει θα την εγκαταστησεις και θα κανει επανεκκινηση ..

Ισως εχει κολησει κατι εκει .... για πηγαινει και δες εχει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς παιδιά;Γενικά είναι σύνηθες να περνάει το κουδούνισμα στο ακουστικό ή είναι χαρακτηριστικό αυτού του headset μόνο;

 

Εγω στο δικο μου το 920 με ενσυρματα ακουστικα αλλα και με ενα sony ΒΤ χτυπαει κανονικα πολλες φορες

Μηπως ειναι θεμα BT ...για δοκιμασε και κατι αλλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει στησιμο ????

Προφανως και αστειεύεσαι ετσι ??? Και οτι σε μιση ωριτσα εχεις τερματισει το λειτουργικο ???

Γιατι αν παρω στα σοβαρα αυτο που ειπες θα σταματησω να διαβαζω αυτα που γραφεις για WP

 

Προφανώς ο φίλος υπερβάλει,θέλοντας να πει πως σε σχέση με το αντροιντ το στήνεις πολύ πιο εύκολα μετά απο ένα reset.Εγω έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Αυτο για μένα είναι κάτι πολύ θετικό.Κατα την γνωμη μου η παραμετροποιηση που πρέπει να δέχεται ένα λειτουργικό πρέπει να κυμαίνεται σε λογικά πλαίσια,διαφορετικα μάλλον αρνητικό είναι.

Με λίγα λόγια η απλοτητα και η πρακτικοτητα είναι τελικά για μένα το ζητούμενο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος υπερβάλει,θέλοντας να πει πως σε σχέση με το αντροιντ το στήνεις πολύ πιο εύκολα μετά απο ένα reset.Εγω έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Αυτο για μένα είναι κάτι πολύ θετικό.Κατα την γνωμη μου η παραμετροποιηση που πρέπει να δέχεται ένα λειτουργικό πρέπει να κυμαίνεται σε λογικά πλαίσια,διαφορετικα μάλλον αρνητικό είναι.

Με λίγα λόγια η απλοτητα και η πρακτικοτητα είναι τελικά για μένα το ζητούμενο

 

Οταν καποιος λεει "μιση ωριτσα να κατσεις με το λειτουργικο το εχεις τερματισει" καταλαβαινω οτι δεν ξερει πολλα πραγματα για το λειτουργικο. Οτι μεσα σε λιγο χρονο μπορεις να μαθεις να το χειριζεσαι και να κανεις τα βασικα ναι αυτο υπαρχει και ειναι μεγαλο πλεονεκτημα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την πληροφορια περι file manager στα Lumia WP ερχεται μια επιπλεον απαραιτητη υπηρεσια με τον διαχωρισμο στους ηχους που η αληθεια ειναι οτι επρεπε εξ αρχης να ειναι στην πλατφορμα

Σιγα-σιγα οι οποιες λιγες παιδικες ασθενειες των wp8 περνανε στην ιστορια:)

http://www.neowin.net/news/gdr3-on-windows-phone-could-bring-individual-volume-controls-and-quick-settings

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το θεμα απο την υπογραφη του Stratosnen που εχει γραψει την εμπειρια του απο τα wp8 (5-6 σελιδες πισω).

Διαβασα απο εκει το θεμα και θελω να ρωτησω κατι.

 

Ειδα αρκετα ατομα να λενε οτι γουσταρουν τα wp γιατι κουραστηκαν με το android που εχει επιλογες και τους ξεκουραζει να μην εχουν.

Δεκτο, δεν με ενδιαφερει καν.

Μετα ομως βλεπω οτι λετε συνεχεια πως ο Στρατος πρεπει να βρει καποιον με ΣΤΗΜΕΝΗ συσκευη για να εχει αποψη.

Δηλαδη 10 μερες δεν ειναι αρκετες για να στησεις τα wp8 συμφωνα με αυτα που λετε.

Επισης ομως (οπως λετε παλι) τα wp8 ειναι τελεια γιατι δεν χρειαζεται να τα φερεις στα μετρα σου (πας εσυ στα δικα τους :p)

 

Τι παιζει τελικα?

Δεν γινεται να ισχυουν και τα δυο.

 

ps

wp8 δοκιμασα προσφατα (παλαιοτερα και 7.5/8) με το 620 και εχω πληρη αποψη για το λειτουργικο. Δεν χρειαζομαι μαθηματα δηλαδη.

Με ενδιαφερει απλα να δω πως σκεφτεστε και τι εννοειτε τελικα οταν λετε τα παραπανω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Καλησπερα, 10 μερες ειναι αρκετες αρκει να εχεις διαθεση να ασχοληθεις. Να ψαξεις το κινητο σου, να διαβασεις εδω ή σε αλλα forum, να δεις τι παιζει με τις εφαρμογες. Απο το review που εκανε ο φιλος Σταυρος αυτο που πηρα εγω ειναι οτι απλα το εκανε για να το κανει (και καλα εκανε) χωρις να το ψαξει ιδιαιτερα το θεμα. Τα περισσοτερα αρνητικα δεν ισχυουν ειτε γιατι ηταν προβλημα της Htc συσκευης ειτε γιατι δεν τα βρηκε ενω υπαρχουν. Γι αυτο πηρε πολλες απαντησεις οτι ηταν μικρο το χρονικο διαστημα για να κρινει το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την πληροφορια περι file manager στα Lumia WP ερχεται μια επιπλεον απαραιτητη υπηρεσια με τον διαχωρισμο στους ηχους που η αληθεια ειναι οτι επρεπε εξ αρχης να ειναι στην πλατφορμα

Σιγα-σιγα οι οποιες λιγες παιδικες ασθενειες των wp8 περνανε στην ιστορια:)

http://www.neowin.net/news/gdr3-on-windows-phone-could-bring-individual-volume-controls-and-quick-settings

 

Η Amber που πηραν τα Νοκια ειναι μεγαλο βημα εμπρος ... και η GDR3 μαζι με αυτα που θα δωσει παλι η Νοκια θα φερουν το λειτουργικο σε ενα αρκετα ωριμο πλεον σταδιο ... (1 χρονο μετα την εκδοση του !!!!)

 

.... Τα περισσοτερα αρνητικα δεν ισχυουν ειτε γιατι ηταν προβλημα της Htc συσκευης ειτε γιατι δεν τα βρηκε ενω υπαρχουν. Γι αυτο πηρε πολλες απαντησεις οτι ηταν μικρο το χρονικο διαστημα για να κρινει το λειτουργικο.

 

Συμφωνω μαζι σου .. Ισως και να μην φτανουν οι 10 μερες για να τα μαθεις ολα αλλα αν θελεις θα δεις τα περισσοτερα

Αλλα "το μιση ωρα και το τερματισες το λειτουργικο" που διαβασα ειναι για γελια

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο android κινητό είχες που σε παίδεψες τόσο,αλλά όλες οι συσκευές δεν είναι το ίδιο.

 

Ακριβως εδώ βρίσκεται και το "λάθος" του Στράτου. Γιατι ειναι γνωστο πλέον πως η Νόκια δίνει το κάτι παραπάνω στο λειτουργικό και πως ειναι ο καλύτερος τρόπος για να ευχαριστηθείς τα 8ρια. Δυστυχώς ο Στράτος προτίμησε ένα htc.....Επισης οποιος διαβασει τα ποστ λίγο παρακάτω απο αυτά που έγραψε, τα περισσότερα αρνητικά που εντόπισε έχουν λύση....;) Δεν είναι καν αρνητικά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Amber που πηραν τα Νοκια ειναι μεγαλο βημα εμπρος ... και η GDR3 μαζι με αυτα που θα δωσει παλι η Νοκια θα φερουν το λειτουργικο σε ενα αρκετα ωριμο πλεον σταδιο ... (1 χρονο μετα την εκδοση του !!!!)

Εμενα τα λες εγω τα γραφω ενα χρονο οτι στην ουσια ειναι ενα ριζικα καινουργιο λειτουργικο λογω διαφορετικου πυρηνα στην καρδια του για να υποστηριξει νεος τροπους κατασκευης εφαρμογων και απο τη ms και απο τριτους,υποστηριξη πολλαπλων πυρηνων και ανω full hd οθονων(και απλως με την gdr3 ξεκλειδωνει και τυπικα αυτην την υποστηριξη) και πολλες δομικες αλλαγες.

Αλλα αμα τα γραφουμε αυτα μας την πεφτουν και μονο που δεν μας παιρνουν με τις πετρες:lol:

Επειδη βλεπουν εμφανισιακα παραθυρα απο τα 7 μας λενε μα πως αφου υπαρχουν 2+ετη τα ιδια ειναι κλπ ιστοριες για αγριους.

 

Πιστευω μεσα στο 14 θα εξαληφθουν οποιαδηποτε παιδικες ασθενεις εχουν και με τις αλλαγες/προσθηκες που θα φερουν τα 8.1 θα ειναι μια ολοκληρωμενη εναλλακτικη προταση και θα τραβηξει ακομα και πολλους δυσπιστους-

Απλως η ms να τρεξει περισσοτερο τις εξελιξεις διοτι η Nokia απο την πλευρα της ειναι 1 κλαση πανω σε ταχυτητα να ακουει και αντιστοιχα να λυνει πολλα θεματα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεις στραβα ποθ σου απανταω στο ποατ επειδη σου την πεφτουν αλλοι αλλα τα 8 δεν εχουν τρελες διαφορες. Ο compiler κανει την δουλεια. Τα ειχα ξαναγραψει. Μπορω να σου κανω ενα προγραμμα στην visual basic και να το κανω compile και στα 7 και στα 8. Υπαρχουν διαφορες στο API αλλ στον kernel οι διαφορες ειναι οσες και οι διαφορες οταν αλλαζεις στο android. Ειναι δλδ windows πυρηνας χονδρικα.

Αλλα με αρχιτεκτονικη arm που σημαινει μεν ΝΤ αλλα οχι συμβατο με τα υπολοιπα. Εδω πασχει και το rt. Και μην αναφερεις παιδικες ασθενειες... πλεον ειμαστς στο 2 update

Λεπτομερειες αργοτερα απο το PC :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...