Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Οντας κάτοχος iMac και iPad, πρωην κάτοχος iPhone και νυν Windows Phone εδω και μερικες μερες προσπαθω να βρω τρόπους συγχρονισμου μεταξυ των λειτουργικών που χρησιμοποιώ. Αυτό που δεν έχω καταφέρει μεχρι είναι

1) να συγχρονίσω ή εστω εισάγω τα favourites του Safari στον internet explorer

2) να συγχρονίσω ή εστω να εισάγω τις υπενθυμισεις μου (αρχειο *.ics) σε κάποιο reminder στο κινητο

3) να συγχρονίσω τα ibooks

4) τα αρχεια που εχω εξαγει στο onedrive απο το backup του iphone πχ logbook, notes κλπ (μεσω του εργαλείου iphone backup viewer) δεν εμφανίζουν ελληνικούς χαρακτήρες (μορφη txt)

Το onedrive βολευει αρκετα, αλλα μονο για κοινη αποθηκευση μεταξυ των πλατφορμων, όχι για συγχρονισμο....

Καμια ιδεα κανεις? Εκτος αν ειναι κατι απλο που δεν το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τη κουβέντα για το Bluetooth, έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι συνδεμένο το κιν (930 με Denim) και υπάρχει εισερχόμενη κλήση :

 

1) Δεν ακούγεται απ' τα Bluetooth ακουστικά (Nokia Purity Pro στερεοφωνικά ακουστικά, Nokia BH-503 στερεοφωνικά ακουστικά, Nokia BH-118 hands free ακουστικό και Midland BT NEXT Bluetooth σύστημα για κράνος) ο ήχος κλήσης που έχω ορίσει στο κινητό, αλλά αναπαράγεται άλλος ήχος της εκάστοτε Bluetooth συσκευής . . . Γίνεται να αλλάξει αυτό???

 

2) Έχω βάλει Αγγλική γλώσσα, και τις πιο συχνές επαφές μου και στα Αγγλικά, ούτως ώστε να έχω φωνητική αναγγελία καλούντως . . . Ακούγεται όμως μόνο απ' τη συσκευή το όνομα της επαφής και όχι απ' το Bluetooth ακουστικό . . .

 

 

 

Δες στις ρυθμίσεις στο κέντρο συσκευών αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για το ΒΤ σου. Αν έχει διάλεξε το HFP profile για την συνδεση

 

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος φίλε μου, αν μπορείς σε παρακαλώ . . .

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη κουβέντα για το Bluetooth, έχω παρατηρήσει ότι οταν ειναι συνδεμένο το κιν (930 με Denim) και υπάρχει εισερχομενη κλήση :

 

1) Δεν ακούγεται απ' τα Bluetooth ακουστικά (Nokia Purity Pro στερεοφωνικά ακουστικά, Nokia BH-503 στερεοφωνικά ακουστικά, Nokia BH-118 hands free ακουστικό και Midland BT NEXT σύστημα για κράνος) ο ήχος κλήσης που έχω ορίσει στο κινητό, αλλά άλλος ήχος, του εκάστοτε Bluetooth . . . Γίνεται να αλλάξει αυτό???

 

2) Έχω βάλει Αγγλική γλώσσα, και τις πιο συχνές επαφές μου και στα Αγγλικά, ούτως ώστε να έχω φωνητική αναγγελία καλουντως . . . Ακούγεται όμως μόνο απ' τη συσκευή το όνομα της επαφής και όχι απ' το Bluetooth ακουστικό . . .

 

 

 

 

 

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος φίλε μου, αν μπορείς σε παρακαλώ . . .

Πως έχεις αναγγελία καλούντως? Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις αναγγελία καλούντως? Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φίλε μου, η λειτουργία αυτή εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν βάλεις γλώσσα Αγγλικά (Η.Π.Α.), πληκτρολόγιο ΠΡΩΤΑ Αγγλικά (Η.Π.Α.) περιοχή ΗΠΑ και ομιλία Αγγλικά (Η.Π.Α.)

 

 

 

 

 

Θα σου εμφανιστεί τότε στις ρυθμίσεις --> διευκόλυνση πρόσβασης, κάτω κάτω . . .

 

Επίσης πρέπει να γράψεις και στα Αγγλικά τις επαφές που χρησιμοποιείς περισσότερο, επειδή στα Ελληνικά διαβάζει ένα ένα τα γράμματα και δεν καταλαβαίνεις γρι . . .

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Οντας κάτοχος iMac και iPad, πρωην κάτοχος iPhone και νυν Windows Phone εδω και μερικες μερες προσπαθω να βρω τρόπους συγχρονισμου μεταξυ των λειτουργικών που χρησιμοποιώ. Αυτό που δεν έχω καταφέρει μεχρι είναι

1) να συγχρονίσω ή εστω εισάγω τα favourites του Safari στον internet explorer

2) να συγχρονίσω ή εστω να εισάγω τις υπενθυμισεις μου (αρχειο *.ics) σε κάποιο reminder στο κινητο

3) να συγχρονίσω τα ibooks

4) τα αρχεια που εχω εξαγει στο onedrive απο το backup του iphone πχ logbook, notes κλπ (μεσω του εργαλείου iphone backup viewer) δεν εμφανίζουν ελληνικούς χαρακτήρες (μορφη txt)

Το onedrive βολευει αρκετα, αλλα μονο για κοινη αποθηκευση μεταξυ των πλατφορμων, όχι για συγχρονισμο....

Καμια ιδεα κανεις? Εκτος αν ειναι κατι απλο που δεν το βλεπω...

 

Για το 2 ξερω μονο οτι μπορεις να εισαγεις το αρχειο .ics στο calendar, στο λογαριασμο microsoft που εφτιαξες για να λειτουργησεις το κινητο, και μετα συγχρονιζεται με το κινητο πηγαινοντας καπου στις ρυθμισεις στο ημερολογιο του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Με την έλευση της Denim δεν είχε ακουστεί πως στις γρήγορες ενέργειες θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και τα δεδομένα; Εγώ δεν το βρίσκω κάπου σαν επιλογή.

Nokia Lumia 830

3>4
Link to comment
Share on other sites

Windows 10 rumours:

 

 

 

http://i.imgur.com/cBQG5x2.jpg

 

 

 

http://i.imgur.com/S9mi42z.jpg

Δεν είναι φήμες, είναι ένα ανεξάρτητο concept

https://www.behance.net/gallery/22567307/Windows-10-Welcome-to-the-Future

 

Σε ένα πράγμα φαίνεται ότι συμφωνούμε αρκετοί:

τα 4/5 toggles - όπως είναι σήμερα - στο action centre είναι λίγα

και θα μπορούσαν να προστεθούν πολύ περισσότερα αρκεί να ήταν scrollable δεξιά-αριστερά.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό που βλέπω. Επιτέλους μια τάξη στο μενού των ρυθμίσεων!

 

σιγά σιγά μπαίνουν όλα σε τάξη, με την διάθεση της κάθε update. Αυτό παρατηρώ, και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ θετικό, γιατί ακούει και τον κόσμο η microsoft.

 

edit: αν και ανεξάρτητο concept, μου κάνει.. :D :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος φίλε μου, αν μπορείς σε παρακαλώ . . .

Αν θυμαμαι καλα (γιατι δεν το χρησιμοποιω συχνα) καποιο απο τα BT ακουστικα που ειχα ειχε εκει επιλογη να επιλεξεις πιο προφιλ θα χρησιμοποιησεις.

 

Με την έλευση της Denim δεν είχε ακουστεί πως στις γρήγορες ενέργειες θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και τα δεδομένα; Εγώ δεν το βρίσκω κάπου σαν επιλογή.

Nokia Lumia 830

Στο 930 με dev prev υπαρχει η επιλογη data

 

Δεν είναι φήμες, είναι ένα ανεξάρτητο concept

https://www.behance.net/gallery/22567307/Windows-10-Welcome-to-the-Future

 

Σε ένα πράγμα φαίνεται ότι συμφωνούμε αρκετοί:

τα 4/5 toggles - όπως είναι σήμερα - στο action centre είναι λίγα

και θα μπορούσαν να προστεθούν πολύ περισσότερα αρκεί να ήταν scrollable δεξιά-αριστερά.

 

Θα περιμενω μεχρι τις 21 που θα ξερουμε τι θα δουμε στα 10αρια γιατι εχω την αισθηση οτι το development των 8.χ καπου εχει μεινει πισω ...επίτηδες !!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Windows 10 rumours:

 

 

 

http://i.imgur.com/cBQG5x2.jpg

 

 

 

http://i.imgur.com/S9mi42z.jpg

 

εντελώς ψεύτικο! δεν υπάρχει αγ. βασίλης :p

πολύ ωραίο αυτό που βλέπουμε και θετικό που στα leaks (βλ. δύο σελίδες πριν) υπάρχουν και samsung κινητά. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα (γιατι δεν το χρησιμοποιω συχνα) καποιο απο τα BT ακουστικα που ειχα ειχε εκει επιλογη να επιλεξεις πιο προφιλ θα χρησιμοποιησεις.

 

 

Μα αυτήν την επιλογή το κινητό την έδινε (στο Symbian τουλάχιστον), το Bluetooth ακουστικό δεν έχει οθόνη η settings . . .

 

Υπάρχει κάπου στις ρυθμίσεις τέτοια επιλογή που δεν έχω πάρει χαμπάρι. . . ???

 

 

 

Και αυτό το πράγμα με τα Ελληνικά, ως φωνητικές εντολές/αφηγητής/αναγγελία καλούντως, ποτέ δεν κατάλαβα εκει στη Microsoft, γιατί δεν πήραν τα αρχεία των Ελληνικών του Symbian, που ήταν τόσο τέλεια και απλά να τα προσθέσουν στα WP . . .

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Στο 930 με dev prev υπαρχει η επιλογη data

Εσύ είσαι τυχερός επειδή στο 930 (το προηγούμενο μου) με περασμένη Σκανδιναβική ROM και επίσημη Denim μια χαρά. Είχε επιλογή Data.:)

3>4
Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι τυχερός επειδή στο 930 (το προηγούμενο μου) με περασμένη Σκανδιναβική ROM και επίσημη Denim μια χαρά. Είχε επιλογή Data.:)

 

Εχω την αισθηση οτι με την τελευταια dev preview υπαρχει και σε αλλα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι με την τελευταια dev preview υπαρχει και σε αλλα τηλ.

 

Στο 1020 σίγουρα ναι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι με την τελευταια dev preview υπαρχει και σε αλλα τηλ.

 

Και σε 820, με Dev Preview.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Οντας κάτοχος iMac και iPad, πρωην κάτοχος iPhone και νυν Windows Phone εδω και μερικες μερες προσπαθω να βρω τρόπους συγχρονισμου μεταξυ των λειτουργικών που χρησιμοποιώ. Αυτό που δεν έχω καταφέρει μεχρι είναι

1) να συγχρονίσω ή εστω εισάγω τα favourites του Safari στον internet explorer

2) να συγχρονίσω ή εστω να εισάγω τις υπενθυμισεις μου (αρχειο *.ics) σε κάποιο reminder στο κινητο

3) να συγχρονίσω τα ibooks

4) τα αρχεια που εχω εξαγει στο onedrive απο το backup του iphone πχ logbook, notes κλπ (μεσω του εργαλείου iphone backup viewer) δεν εμφανίζουν ελληνικούς χαρακτήρες (μορφη txt)

Το onedrive βολευει αρκετα, αλλα μονο για κοινη αποθηκευση μεταξυ των πλατφορμων, όχι για συγχρονισμο....

Καμια ιδεα κανεις? Εκτος αν ειναι κατι απλο που δεν το βλεπω...

 

1. Δες την εφαρμογη Bookmarks Manager

2. Σου απαντησε ο φιλος πιο πανω.

3. ---

4. Προσπαθησε να εξαγεις τα αρχεια σου σε αλλη μορφη και οχι txt.

Τι εννοεις οτι το Onedrive ειναι μονο αποθηκευση και οχι συγχρονισμο ???

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Έχω μιά απορία! Πήγα να στείλω με το Lumia 830 μια φωτογραφία σε N8 και μου έγραφε ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει Bluetooth κοινής χρήσης, ενώ την ίδια φωτογραφία την έστειλα άνετα σε X6!!!!! Τι μπορεί να φταίει;;;; Δεν ξέρω αν ρωτάω και στη σωστή ενότητα! Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιά απορία! Πήγα να στείλω με το Lumia 830 μια φωτογραφία σε N8 και μου έγραφε ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει Bluetooth κοινής χρήσης, ενώ την ίδια φωτογραφία την έστειλα άνετα σε X6!!!!! Τι μπορεί να φταίει;;;; Δεν ξέρω αν ρωτάω και στη σωστή ενότητα!

 

Προσωπικά, από το 820 μου, προς το N8 μου, έχω στείλει και φωτογραφίες και mp3s, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Restart δοκίμασες στο N8;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, από το 820 μου, προς το N8 μου, έχω στείλει και φωτογραφίες και mp3s, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Restart δοκίμασες στο N8;

 

Δοκίμασα και restart και on/off αλλά τίποτα!!!! Περίεργο μου φαίνεται:( . Τα άλλα κινητά μπορούν να στείλουν στο Ν8, μόνο απ' το δικό μου δεν μπορώ να στείλω!!!! Το Ν8 έχει πρόβλημα ή το Lumia μου; ������

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και restart και on/off αλλά τίποτα!!!! Περίεργο μου φαίνεται:( . Τα άλλα κινητά μπορούν να στείλουν στο Ν8, μόνο απ' το δικό μου δεν μπορώ να στείλω!!!! Το Ν8 έχει πρόβλημα ή το Lumia μου; ������

 

Χμ. Τη φωτογραφία από ποια εφαρμογή τη στέλνεις; Αν τη στέλνεις από την "Φωτογραφίες", δοκίμασε να τη στείλεις από την εφαρμογή Αρχεία.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κουφό! Τελευταία δεν άκουγα καλά τον συνομιλητή ούτε αυτός άκουγε! Εκανε διακοπές τριξιματα κλπ! Τρελάθηκα! Δοκίμαζα να καθαρίζω τίποτα! Αλλάζω χώρα σε USA, γλώσσα τηλεφώνου σε αγγλικά και έχω καμπάνα επικοινωνία και Cortana!!!!! Edited by danaos2000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...