Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@montoya όλα τα παραπάνω τα έχει το Symbian εκτός από σύντροφο και παιδιά... και αριθμο ταυτότητας! :p

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Καλησπέρα

Πριν δοκιμάσω την preview υπάρχει τροπος να κανω backup την τωρινη μου ρομ? Για να την επαναφέρω καποια αλλη στιγμη? Εχω το lumia 1020.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Backup της τωρινής rom γίνεται εύκολα με τα εργαλεία του nokia care με τα οποία γίνεται το flashάρισμα .

Περισσότερα δε λέω γιατί το forum είναι δημόσιο.

Το θέμα είναι πως νομίζω δε γίνεται εκ των υστέρων downgrade σε παλιότερη επίσημη έκδοση.

http://dev.windowsphone.com/en-us/featured/devpreview

•After you install a preview update, you may void any warranty from your mobile operator and OEM.

A preview update only includes the Microsoft portion of the update; mobile operator and OEM driver updates will be available when the official update for your phone is available.

You cannot revert or return to a prior operating system release version after you have updated your phone to a preview update. We will move you forward to a "released state," but we cannot take you back to a prior "released state."

 

Να ρωτήσω και εγώ ένα:

 

Σε ποιο email μπορούμε να απευθυνθούμε ώστε να πάρουμε μια επίσημη τοποθέτηση από τη Nokia Ελλάδας στο θέμα αν ακυρώνεται η εγγύηση με το πέρασμα developer preview + wp update ;

Αν κάποιος έχει κάτι σχετικό υπόψιν...

(άλλοι λένε το ένα τους είπαν σε nokia care, άλλοι λένε το άλλο, μια επίσημη άποψη είναι προτιμότερη πιστεύω)

Γενικά διαβάζω αν είναι τυπικοί στη Nokia, δικαιούνται και κανονικά πρέπει να ακυρώσουν την εγγύηση (που είναι και αυτό που μας ενδιαφέρει),

όχι τόσο με το developer unlock όσο ιδιαίτερα με το developer preview update.

Αλλά πάλι έχει να κάνει πρακτικά με το πού θα πέσεις, τι πρόβλημα θα έχεις κλπ κλπ

 

ps: interactive live tiles σε όλες τις πλατφόρμες της Microsoft είναι η ιδέα της Microsoft Research που δημοσιοποιήθηκε κατά λάθος ( ; )

Είναι άραγε τα interactive live tiles η μελλοντική εκείνη αλλαγή στο γραφικό περιβάλλον των windows phone 8, η οποία είχε υπονοηθεί και διαρρεύσει μέσα από δημοσιεύματα;...

Μαζί και το 'parallel tasking' στο Modern UI, αλλά και το 'cross-device wormhole' για τα live tiles μεταξύ PC και WP smartphone.

(Θα έχει δίκιο ο Jiawei Gu ή θα απολυθεί;...)

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις την preview απαιτείται να βάλεις μια εφαρμογή απο το store "preview for developers";
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

interactive live tiles σε όλες τις πλατφόρμες της Microsoft είναι η ιδέα της Microsoft Research που δημοσιοποιήθηκε κατά λάθος ( ; )

 

Μπαίνω να γράψω για αυτό και βλεπω να με έχεις προλάβει :lol:

 

Δεν ξέρω τι σχέδια εχουν, αυτη η υλοποίηση πάντως οπως φαίνεται στο βίντεο πραγματικά απογειώνει τα W8 και ίσως και τα WP8 αν το υιοθετήσουν. Μακάρι να το δούμε σύντομα μπροστά μας, και ασε τους άλλους να φωνάζουν για το ποτέ θα ξαναγυρίσουμε στο 1995 ωστε να έχουμε startmenu.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να γράψω για αυτό και βλεπω να με έχεις προλάβει :lol:

 

Δεν ξέρω τι σχέδια εχουν, αυτη η υλοποίηση πάντως οπως φαίνεται στο βίντεο πραγματικά απογειώνει τα W8 και ίσως και τα WP8 αν το υιοθετήσουν. Μακάρι να το δούμε σύντομα μπροστά μας, και ασε τους άλλους να φωνάζουν για το ποτέ θα ξαναγυρίσουμε στο 1995 ωστε να έχουμε startmenu.

Για μένα τα διαδραστικά live tiles είναι είδηση πρώτης τάξης.

Διότι ήταν είδηση πρώτης τάξης όταν διέρρευσε ότι η Microsoft σκοπεύει να φέρει αλλαγές στο UI των tiles, και έβγαινε ο καθένας να λέει το μακρύ και το κοντό.

Επίσης διότι αποκαλύπτεται ότι τα live tiles όχι μόνο δεν καταργούνται όπως θέλησαν να ερμηνεύσουν καλοθελητές, αλλά εξελίσσονται και μάλιστα αποκτούν επιπλέον ευκολίες, αυτές που εμφανίζονται στα video.

Τέλος διότι η απόσυρση των video μετά το ανέβασμά τους, είναι τουλάχιστον παράξενο φαινόμενο είτε σημαίνει κάτι είτε όχι.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Τέλος διότι η απόσυρση των video μετά το ανέβασμά τους, είναι τουλάχιστον παράξενο φαινόμενο είτε σημαίνει κάτι είτε όχι.

 

ίσως να το αποσύρανε γιατί θέλουν να το παρουσιάσουν αργότερα σε πιο βολική στιγμη , ισως πάλι επειδή ότι φιάχνει η Microsoft research δεν είναι σίγουρο ότι θα χρησιμοποιηθεί να μην έχουν αποφασίσει αν θα βάλουν interactive tiles ή όχι και τέλος ίσως να το διέρευσαν και να το μάζεψαν στα μουλωχτά για να δουν τις αντιδράσεις του κόσμου

 

εγώ πάντως γουστάρω

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όσα λες, γι' αυτό και είπα "είτε σημαίνει κάτι είτε όχι".

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αν πάρουμε το update σαν developer, μετά όταν βγει το επίσημο από τη nokia π.χ., θα μπορούμε να πάρουμε την

 

επίσημη αναβάθμιση, αν θυμάμαι blue θα λέγεται..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αν πάρουμε το update σαν developer, μετά όταν βγει το επίσημο από τη nokia π.χ., θα μπορούμε να πάρουμε την

 

επίσημη αναβάθμιση, αν θυμάμαι blue θα λέγεται..

 

ναι , κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν είδα κάποια απάντηση ή τουλάχιστον δεν την κατάλαβα εγώ.

Μπαίνω στις φωτογραφίες και υπάρχουν όλες 2-3-4-5-6 φορές η καθεμία.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Το κινητό δεν το σύνδεσα στον υπολογιστή με usb (γιατί κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει αυτό).

Σβήνω κάποια αντίγραφα και ξαναεμφανίζονται μετά από 1-2 μέρες.

Μπορούμε να το αποφήγουμε κάπως αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν είδα κάποια απάντηση ή τουλάχιστον δεν την κατάλαβα εγώ.

Μπαίνω στις φωτογραφίες και υπάρχουν όλες 2-3-4-5-6 φορές η καθεμία.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Το κινητό δεν το σύνδεσα στον υπολογιστή με usb (γιατί κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει αυτό).

Σβήνω κάποια αντίγραφα και ξαναεμφανίζονται μετά από 1-2 μέρες.

Μπορούμε να το αποφήγουμε κάπως αυτό;

 

Κάνε back up τα αρχεία σου στο onedrive ή όπου αλλού θέλεις και μετά hard reset στο κινητό και στη κάρτα μνήμης. Μετά ελπίζεις να μη σου ξανασυμβεί. Είναι ένα θέμα που με απασχολεί και ψάχνωντας στο διαδίκτυο είδα ότι απασχολεί παααααρα πολύ κόσμο παγκοσμίως. Από πλευράς Microsoft δεν υπάρχει επίσημη δήλωση επί του θέματος παρά ένα μήνυμα στο Twitter από έναν διευθυντή κάποιου τμήματός της που λέει πως στην έκδοση 8.1 το θέμα των διπλών τραγουδιών νομίζουν ότι έχει ληθεί. Τώρα αν αφορά και τις φωτογραφίες δεν ξέρω. Πάντως μην διαγράφεις τα αντίγραφα γιατι θα διαγραφούν και τα πρωτότυπα. Προσωπικά δεν τη παλεύω άλλο. Θα περιμένω την 8.1 και αν δεν.........γεια σου windows phone.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε back up τα αρχεία σου στο onedrive ή όπου αλλού θέλεις και μετά hard reset στο κινητό και στη κάρτα μνήμης. Μετά ελπίζεις να μη σου ξανασυμβεί. Είναι ένα θέμα που με απασχολεί και ψάχνωντας στο διαδίκτυο είδα ότι απασχολεί παααααρα πολύ κόσμο παγκοσμίως. Από πλευράς Microsoft δεν υπάρχει επίσημη δήλωση επί του θέματος παρά ένα μήνυμα στο Twitter από έναν διευθυντή κάποιου τμήματός της που λέει πως στην έκδοση 8.1 το θέμα των διπλών τραγουδιών νομίζουν ότι έχει ληθεί. Τώρα αν αφορά και τις φωτογραφίες δεν ξέρω. Πάντως μην διαγράφεις τα αντίγραφα γιατι θα διαγραφούν και τα πρωτότυπα. Προσωπικά δεν τη παλεύω άλλο. Θα περιμένω την 8.1 και αν δεν.........γεια σου windows phone.

 

κι εγώ μια από τα ίδια. Έχω σταματήσει να βλέπω τα διπλά αρχεία,κάνω ότι δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια, μια απορια σχετικα με το developers preview wp8.1 . Περιμενω λογικα- όπως και πολλοι αλλοι, να το λαβω σημερα. Επειδή σκοπευω μετα την εγκατασταση του να κανω ένα hard reset στο τηλεφωνο, όταν ξανανοιξει να υποθεσω πως θα ξανακατεβασει το 8.1, και όχι το 8.0, σωστα?>????
Link to comment
Share on other sites

Έ-έ-έρχεται....!!!!! Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα, ας είναι καλά το blog της Microsoft που διαρρέει posts πριν αυτά γίνουν available για το ευρύ κοινό....:lol:

 

http://blogs.windows.com/windows/b/buildingapps/archive/tags/phone/

 

Blog Post: Windows Phone 8.1 now available on Windows Phone Preview for Developers

 

Cliff Simpkins

 

Starting today, you can update your personal dev phone(s) to run Windows Phone 8.1 using the Windows Phone Preview for Developers program . Along with the tooling delivered in Visual Studio 2013 Update 2 RC , developers can now get everything they need to start building and testing Windows Phone apps...

 

on Mon, Apr 14 2014

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν είδα κάποια απάντηση ή τουλάχιστον δεν την κατάλαβα εγώ.

Μπαίνω στις φωτογραφίες και υπάρχουν όλες 2-3-4-5-6 φορές η καθεμία.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Το κινητό δεν το σύνδεσα στον υπολογιστή με usb (γιατί κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει αυτό).

Σβήνω κάποια αντίγραφα και ξαναεμφανίζονται μετά από 1-2 μέρες.

Μπορούμε να το αποφήγουμε κάπως αυτό;

 

Έχεις διπλές φωτογραφίες; Γιατί εγώ δεν έχω; :confused: Μόνο μια φορά, που δε θυμάμαι τι ακριβώς έκανα, είχα διπλές τις φωτογραφίες στο OneDrive, αλλά τις έσβησα και δεν έχω θέμα από τότε. Και στα τραγούδια επίσης δεν έχω διπλά αρχεία. Η πρόταση που κάνει ο συμφορουμίτης πιο πάνω για hard reset είναι καλή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Την πήρε κανείς? Εγώ κάνω κάνω update αλλά τίποτα ακόμα

 

Οι φήμες λένε ότι η MS θα "ανοίξει" τον διακόπτη στις 10:00am Pacific Standard Time , δηλαδή στις 8 το βράδυ για εμάς.....

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και εγώ την Developer's Preview σήμερα.

 

Πολύ μεγάλη μαγκιά της MS η συγκεκριμένη μέθοδος αναβάθμισης που παρακάμπτει παρόχους και κατασκευαστές.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη μαγκιά της MS η συγκεκριμένη μέθοδος αναβάθμισης που παρακάμπτει παρόχους και κατασκευαστές.

 

Αυτή θα μπορούσε να είναι και η διαδικασία για τη retail αναβάθμιση και όποιος ήθελε να προσθέσει κάτι να έβγαζε αργότερα άλλα updates.

 

@eleco: Πηγαίνεις στο Store και κατεβάζεις την εφαρμογή Preview for Developers. Αφού την κατεβάσεις, την ξεκινάς και ακολουθώντας τις οδηγίες "ξεκλειδώνεις" τη συσκευή σου. Προσοχή: Λέει ότι ΙΣΩΣ ακυρωθεί η εγγύησή σου, αν ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για οτι έχει να κανει με την έκδοση 8.1 των developers μείνετε στο παρακάτω θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389759

 

Μεταφέρθηκαν τα σχετικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτι άσχετο/σχετικό με τα WP8.1. Θέλω να αλλάξω την κάρτα sd, με μια μεγαλύτερης χωρητικότητας. Πέρα από μουσικά κομμάτια, βίντεο και φωτογραφίες, έχω εγκαταστήσει και τους χάρτες. Για τους χάρτες θα πρέπει να κάνω κάτι "ειδικό" ή μια απλή εγκατάσταση στην καινούρια sd αρκει;

 

P.S.: Στην sd που είχε έρθει με τη συσκευή, υπάρχουν και αρχεία του λειτουργικού συστήματος; :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις πρώτα εμφάνιση κρυφών αρχείων από τον υπολογιστή και θα τα κάνεις όλα αντιγραφή επικόλληση στην καινούργια κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις πρώτα εμφάνιση κρυφών αρχείων από τον υπολογιστή και θα τα κάνεις όλα αντιγραφή επικόλληση στην καινούργια κάρτα.

 

Thanks! :) Το φοβόμουν ότι θα χρειαζόταν υπολογιστής.. Κι έχει θέμα και ο δικός μου τις τελευταίες μέρες και τα έχουν παίξει οι θύρες usb.. :(

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...