Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί? Δηλ δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την Cortana αν έχουμε ρυθμισμένη γλώσσα τα Ελληνικά.. Ας καταχωρεί πχ τις υπενθυμίσεις στα Αγγλικά... Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας μας πει...

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/Chiomegatau3AF0taulambdaomicron_zps16e521bc.png

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί? Δηλ δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την Cortana αν έχουμε ρυθμισμένη γλώσσα τα Ελληνικά.. Ας καταχωρεί πχ τις υπενθυμίσεις στα Αγγλικά... Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας μας πει...

 

Αυτο που καταλαβαινω ειναι πως για να υπαρχει σαν feature η Cortana θα πρεπει να εχεις στο τηλεφωνο σαν περιοχη και γλωσσα τα "αμερικανικα". Εννοειται πως θα "μιλαει/ακουει" στα αγγλικα, αλλα αν εχεις οτιδηποτε αλλο δεν θα "ακουει/μιλαει" καν.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δηλ θα είναι αδύνατο να την χρησιμοποιούμε (μιλώντας και γράφοντας Αγγλικά πάντα εννοείται) όταν η γλώσσα του κινητού είναι τα Ελληνικά???

 

Θα πρέπει δηλαδή να αλλάξω όλη τη γλώσσα του κιν στα αμερικάνικα για να μπορώ να της μιλάω? :mad::mad:

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δηλ θα είναι αδύνατο να την χρησιμοποιούμε (μιλώντας και γράφοντας Αγγλικά πάντα εννοείται) όταν η γλώσσα του κινητού είναι τα Ελληνικά???

 

Θα πρέπει δηλαδή να αλλάξω όλη τη γλώσσα του κιν στα αμερικάνικα για να μπορώ να της μιλάω? :mad::mad:

 

Προσωπικα αυτο καταλαβαινω απο την παραπανω απαντηση της MS στο Facebook.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Μλκία μου ακούγεται... Βέβαια μία σελίδα το έγραψε... Αλλά αν ισχύει με ξενερώνει πολύ... Δεν έχω κάποιο θέμα με τα Αγγλικά και θα χρησιμοποιούσα την Cortana επικοινωνώντας μαζί της στα Αγγλικά αλλά δεν θα ήθελα να αλλάξω και την χώρα/γλώσσα του κινητού μου....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ αν έχει και η 8.1 τέτοια βασικα προβλήματα, βλέπω να περιμένω πολύ καιρό ακόμα για να πάρω κάποιο Lumia! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα "πρόβλημα"... Προφανώς θα υπάρχει κάποιος λόγος ΑΝ ισχύει (είμαι πολύ επιφυλακτικός καθώς δεν μπορώ να βρω το λόγο :p )...

 

Ίσως γιατί δεν θα μπορεί να κάνει αναζητήσεις στο κινητό από την στιγμή που θα είναι σε άλλη γλώσσα, δεν θα μπορεί δηλ να "σε γνωρίσει"... Θα δούμε....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ αν έχει και η 8.1 τέτοια βασικα προβλήματα, βλέπω να περιμένω πολύ καιρό ακόμα για να πάρω κάποιο Lumia! :(

 

Φίλε μην αγχώνεσαι και γω από n8 πήγα στο Lumia και παρά τις ελλείψεις μετά από λίγο καιρό θα συνηθίσεις και θα σε εκπλήξει η ταχύτητα και η απλότητα του λειτουργικού. Εννοείται φυσικά ότι κάποια πράγματα πρέπει να βελτιωθούν.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ αν έχει και η 8.1 τέτοια βασικα προβλήματα, βλέπω να περιμένω πολύ καιρό ακόμα για να πάρω κάποιο Lumia! :(

θεωρεις προβλημα το οτι η Μ$ ξεκιναει την ΒΕΤΑ διαθεση μια εφαρμογης /υπηρεσιας αρχικα απο τις ΗΠΑ? δεν σε καταλαβα? για μενα (αν και θα ηθελα να μπορω να την χρησημοποιω αμεσα) ειναι αυτονοητο αυτο, το θεμα ειναι ποτε θα εχουμε την δυνατοτητα για πληρη λειτουργια στην Ελλαδα.... γιατια αν κρινω απο Googlenow & Siri αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις προβλημα το οτι η Μ$ ξεκιναει την ΒΕΤΑ διαθεση μια εφαρμογης /υπηρεσιας αρχικα απο τις ΗΠΑ? δεν σε καταλαβα? για μενα (αν και θα ηθελα να μπορω να την χρησημοποιω αμεσα) ειναι αυτονοητο αυτο, το θεμα ειναι ποτε θα εχουμε την δυνατοτητα για πληρη λειτουργια στην Ελλαδα.... γιατια αν κρινω απο Googlenow & Siri αστα να πανε.

 

Πως το εννοείς? Ελληνικά δεν νομίζω να δούμε... Αλλά η "επικοινωνία" με την Cortana στα Αγγλικά δεν νομίζω ότι πρέπει να αργήσει να έρθει από την MS...

 

Και επειδή ανέφερες τα άλλα 2 αντίστοιχα λειτουργικά αν ξέρεις πες μας πως λειτουργούν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν με απασχολούν τόσο τα voice features όσο το notebook το οποίο το θεωρώ υπερχρήσιμο

 

 

 

δεν υπάρχει κανένας λόγος για να μιλάω στο κινητό μου

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν με απασχολούν τόσο τα voice features όσο το notebook το οποίο το θεωρώ υπερχρήσιμο

 

 

 

δεν υπάρχει κανένας λόγος για να μιλάω στο κινητό μου

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το μόνο που μου λείπει από το Symbian είναι η φωνητική κλήση στα Ελληνικά κιόλας η οποία λειτουργούσε άψογα και ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη με το bluetooth. Δυστυχώς κάτι τέτοιο, που να δουλεύει και αποτελεσματικά όμως, χλωμό να το δούμε ποτέ σε οποιαδήποτε πλατφόρμα όχι μόνο στα WP8. Κατά τα άλλα και γω δεν νομίζω ότι το να μιλάς στο κινητό είναι κάτι το πολύ χρήσιμο από την στιγμή που τις μισές φορές δε θα σε καταλαβαίνει είτε λόγω του θορύβου στο περιβάλλον είτε λόγω της προφοράς.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ας περάσουν Αγγλικά με Ελληνική προφορά :D:D

 

χαχαχαχα :lol: Πολύ θα 'θελα να το δω αυτό! :P

 

Επίσης, δε θα με παραξένευε αν δε λειτουργούσε η Cortana με την Ελληνική γλώσσα, ακόμα και στην τελικό της release. :shifty:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραια όλα καλά, αλλα ξέρουμε αν θα μπορούμε να βάζουμε static ip με τα wp 8.1; Κάποιος με dev account να το δοκιμάσει; Είναι ο λογος που χρησιμοποιώ ακομα το LaG G2. Στο lumia 925 που εχω δεν γινεται οπως επισης σε κανενα wp 8. Για μενα ειναι πολυ σημαντικο μιας και πρεπει να βαζω συγκεκριμενη ip στο wifi της εταιριας που δουλευω. Επισης δεν εχω τη δυνατοτητα να ρυθμισω τον dhcp server του router να δινει παντα την ιδια ip στο κινητο μου. Μιλαμε για ενα feature που το ios ας πουμε ειχε σχεδον day one.
Link to comment
Share on other sites

Πως το εννοείς? Ελληνικά δεν νομίζω να δούμε... Αλλά η "επικοινωνία" με την Cortana στα Αγγλικά δεν νομίζω ότι πρέπει να αργήσει να έρθει από την MS...

 

Και επειδή ανέφερες τα άλλα 2 αντίστοιχα λειτουργικά αν ξέρεις πες μας πως λειτουργούν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα....

Σαν κάτοχος ΝΟΚΙΑ θα έπρεπε να ξέρεις ότι η ΝΟΚΙΑ είναι πολύ μπροστά στις φωνητικές εντολές και φωνητική κλήση ακόμα και στα Ελληνικά, είναι λοιπόν λογικό να περιμένω αυτό όλο να μεταφερθεί και στα WP8

όσο για τα άλλα δυο λειτουργικά (Siri & googlenow) τα θεωρώ επιεικώς απαράδεκτα (όσον αφορά τις υπηρεσίες στην Ελλάδα)

άρα και άνευ λόγου ύπαρξης, προτιμώ λοιπόν να περιμένω και να έχω πλήρη λειτουργία παρά να μου δώσουν απλά φρου φρου και αρώματα.

χαχαχαχα :lol: Πολύ θα 'θελα να το δω αυτό! :P

 

Επίσης, δε θα με παραξένευε αν δε λειτουργούσε η Cortana με την Ελληνική γλώσσα, ακόμα και στην τελικό της release. :shifty:

 

όπως γράφω παραπάνω, νομίζω ότι η Νοκια (άρα η Μ$) έχει την υποδομή να δούμε Cortana με Ελληνικά (το πότε, είναι φυσικά άγνωστο, ... αλλά ελπίζω ...)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος ΝΟΚΙΑ θα έπρεπε να ξέρεις ότι η ΝΟΚΙΑ είναι πολύ μπροστά στις φωνητικές εντολές και φωνητική κλήση ακόμα και στα Ελληνικά, είναι λοιπόν λογικό να περιμένω αυτό όλο να μεταφερθεί και στα WP8

όσο για τα άλλα δυο λειτουργικά (Siri & googlenow) τα θεωρώ επιεικώς απαράδεκτα (όσον αφορά τις υπηρεσίες στην Ελλάδα)

άρα και άνευ λόγου ύπαρξης, προτιμώ λοιπόν να περιμένω και να έχω πλήρη λειτουργία παρά να μου δώσουν απλά φρου φρου και αρώματα.

 

 

όπως γράφω παραπάνω, νομίζω ότι η Νοκια (άρα η Μ$) έχει την υποδομή να δούμε Cortana με Ελληνικά (το πότε, είναι φυσικά άγνωστο, ... αλλά ελπίζω ...)

 

Σχετικά με το siri κι αυτό τη μηχανή του Bing χρησιμοποιεί, όπως και η Cortana, που θα έρθει με το 8.1. Είμαι σίγουρος ότι η MS έχει και την υποδομή, αλλά και τα χρήματα, όμως για άλλους λόγους δε θα το κάνει ( αν δεν το κάνει τελικά ). Θέλω να πιστεύω ότι θα εγκαταστήσει τα Ελληνικά, έστω και αργά, αφού θέλει να "αντλήσει" καταναλωτικό κοινό απ' όπου μπορεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Back up and restore your Start Screen in Windows Phone 8.1 !!!

 

http://www.wpcentral.com/sites/wpcentral.com/files/styles/large/public/field/image/2014/04/start_screen_backup_wp81.jpg?itok=Y9bEJy7j

 

 

Εγω αυτο κραταω: "Restoring a device will also download the data for all of your apps."

 

Πολυ καλο αν το κανουν.απιστευτη ευκολια για το χρηστη.το βλεπω και στο ipad.οποιαδηποτε στιγμη μπορω να σβησω τα παντα και να τα ξαναπερασω...σε μερικα λεπτα!!!

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νεος στην παρεα εχω ενα νοκια lumia 925 μου εστειλαν κατι με bluetooth και ψαχνω απο εχθες να το βρω. . Μηπως ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νεος στην παρεα εχω ενα νοκια lumia 925 μου εστειλαν κατι με bluetooth και ψαχνω απο εχθες να το βρω. . Μηπως ξερει κανεις?

 

Τι ειναι αυτο που σου εστειλαν φιλε μου ?

 

Αν ειναι φωτο θα εχει παει στο gallery αν ειναι καποιο εγγραφο θα ανοιξει με το office κλπ κλπ

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αυτο καταλαβαινω απο την παραπανω απαντηση της MS στο Facebook.

 

Μλκία μου ακούγεται... Βέβαια μία σελίδα το έγραψε... Αλλά αν ισχύει με ξενερώνει πολύ... Δεν έχω κάποιο θέμα με τα Αγγλικά και θα χρησιμοποιούσα την Cortana επικοινωνώντας μαζί της στα Αγγλικά αλλά δεν θα ήθελα να αλλάξω και την χώρα/γλώσσα του κινητού μου....

 

Οσο και αν σε ξενερωνει ετσι ειναι ... Η Κορτανα ειναι προς το παρον μονο στα Αγγλικα και μονο για Αμερικη !!!

Link to comment
Share on other sites

Να την περιμένουμε σύντομα προς τα εδώ (δεν εννοώ στα Ελληνικά) ή να το σκεφτώ σε κανά χρόνο? :lol:
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ας περάσουν Αγγλικά με Ελληνική προφορά :D:D

 

αχαχαχαχαα Ωραιος!!!! :lol::lol::lol: Να βαλουν και χωριατικη προφορα να παρω ενα Lumia στην γιαγια μου να της κανη παρεα η cortana :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

3 και σημερα μειναν . . . ;)

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...