Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιο "ωραίο" είναι το ωραίο.Ψεύτικο ή όχι δεν έχει σημασία.ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Λέω οπτικά πιο ωραίο.

 

Και ζυζιά αν έχει ψεύτικα μια γυναίκα και της πηγαίνουν σε σχέση με τις πλάκες που είχε πριν(πχ Παπαρίζου)είναι πιο ωραία.

 

Νομίζω ότι το πιο ζωντανό χρώμα είναι η σωστή έκφραση είναι και το πιο ωραίο.Όχι ότι παίζει κάποιοι ιδιαίτερο ρόλο μιας και επιμένω ότι το επόμενο κινητό μου Ν4 θα είναι και ελπίζω να βγουν 2-3 θέματα μπας και προλάβουμε και πάρουμε απ'τη 2ο-3η παρτίδα.

 

Απλά σκέψου τις φωτογραφίες που έχουν υποστεί επεξεργασία photoshop και έχουν πιο έντονα και ζωντανά χρώματα.

Αν είσαι από εκείνους που τις προτιμούν από τις ανεπεξέργαστες που είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα, είναι δικό σου θέμα.

 

Ξέχασέ το ότι η σωστή έκφραση είναι το πιο ζωντανό χρώμα.

 

Όσα σου είπαν για την τεχνολογία IPS ισχύουν. Απλά σκέψου γιατί υπάρχουν πανάκριβα monitors (από χιλιάρικο έως πολύ πάνω) που παράγουν χρώματα όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα, και όχι εντυπωσιακά και ψεύτικα.

 

Άσε που αν θες, μπορείς να κάνεις ένα καλό monitor να αποδώσει εντυπωσιακά, υπερκορεσμένα και ψεύτικα χρώματα.

Ένα κακό monitor όμως, δε μπορείς να το κάνεις να αποδώσει σωστά χρώματα.

 

Food for thought..

 

Βέβαια όλα τα παραπάνω και όσα ήδη έχουν αναφερθεί, δεν συνεπάγονται ότι συγκεκριμένα η οθόνη του Nexus 4 αποδίδει σωστά χρώματα.

Όπως και το ότι πολλοί χρήστες χαρακτηρίζουν την οθόνη του ως «προβληματική» επειδή τη συγκρίνουν με amoled, δε συνεπάγεται ότι έχουν υποχρεωτικά δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά σκέψου τις φωτογραφίες που έχουν υποστεί επεξεργασία photoshop και έχουν πιο έντονα και ζωντανά χρώματα.

Αν είσαι από εκείνους που τις προτιμούν από τις ανεπεξέργαστες που είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα, είναι δικό σου θέμα.

 

Ξέχασέ το ότι η σωστή έκφραση είναι το πιο ζωντανό χρώμα.

 

Όσα σου είπαν για την τεχνολογία IPS ισχύουν. Απλά σκέψου γιατί υπάρχουν πανάκριβα monitors (από χιλιάρικο έως πολύ πάνω) που παράγουν χρώματα όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα, και όχι εντυπωσιακά και ψεύτικα.

 

Άσε που αν θες, μπορείς να κάνεις ένα καλό monitor να αποδώσει εντυπωσιακά, υπερκορεσμένα και ψεύτικα χρώματα.

Ένα κακό monitor όμως, δε μπορείς να το κάνεις να αποδώσει σωστά χρώματα.

 

Food for thought..

 

Βέβαια όλα τα παραπάνω και όσα ήδη έχουν αναφερθεί, δεν συνεπάγονται ότι συγκεκριμένα η οθόνη του Nexus 4 αποδίδει σωστά χρώματα.

Όπως και το ότι πολλοί χρήστες χαρακτηρίζουν την οθόνη του ως «προβληματική» επειδή τη συγκρίνουν με amoled, δε συνεπάγεται ότι έχουν υποχρεωτικά δίκιο.

 

 

Τα "καλα monitor" πρεπει να δειχνουν και το μαυρο σωστα ομως. Οχι σκρουρο γκρι οπως ολες οι lcd.

Επισης στις amoled μπορεις να διαλεξεις αν θελεις να τα βλεπεις ξεβαμενα, υπερκορεσμενα ή μια μεση κατασταση.

 

Στα κινητα ειναι απλα τα πραγματα σε σχεση με τις μεγαλες οθονες/τηλεορασεις κλπ (για μενα παντα)

lcd-ips και ιστοριες = φυσικα-ξεβαμμενα (προσωπικη αποψη το ξεβαμμενα), τελειο ασπρο-μαπα μαυρο, μεγαλη καταναλωση

amoled = ψευτικα-υπερκορεσμενα, τελειο μαυρο-μαπα ασπρο (εγω προσωπικα το βλεπω ασπρο, με lcd διπλα καταλαβαινεις διαφορα βεβαια), μικρη καταναλωση

lcd2(one x) = φυσικα με καλο μαυρο και καλο ασπρο. Η χρυση τομη αναμεσα σε lcd ips-amoled θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να προβληματίζομαι σε σχέση με το θέμα της οθόνης.Είμαι κάτοχος του htc trophy και δεν θα ήθελα η οθόνη του n4 να αποδειχτεί λιγότερο φωτεινή ή με λιγότερο ζωηρά χρώματα.Χθες έτυχε να δω δίπλα στο δικό μου την οθόνη του nokia 610 και ,στις ίδιες ρυθμίσεις,η διαφορά ήταν παραπάνω από εμφανής(υπέρ του trophy).Οψόμεθα...
Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη, θα παίξει ρόλο και η συνήθεια και μετά από λίγο δε θα την αντιλαμβανόμαστε.

 

Εκτός κι αν όλη την ώρα κάθεσαι να το συγκρίνεις με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω να ερχεται το μικρο με τιμη <350€ σε καποιο δικο μας μαγαζακι μεχρι τις γιορτες, οποτε εχω αρχισει να κοιταω και αλλες επιλογες.
Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω φιλε μου αλλα 350 ευρω ως τις γιορτες που λες εδω ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει. Αυτη η τιμη που λες απο φλεβαρη - μαρτη λογικα και μετα.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι ετσι γιατι θελω να το παρω το Ν4.Ειναι ακριβως ετσι οπως θα προτιμουσα την συσκευη μου.Αλλα στο θεμα της οθονης δεν κανω πισω με τιποτα.Εχω μεγαλο κολλημα.Αν εχει οντως την αποδοση του hox το εχω παρει.
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω φιλε μου αλλα 350 ευρω ως τις γιορτες που λες εδω ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει. Αυτη η τιμη που λες απο φλεβαρη - μαρτη λογικα και μετα.

 

Μπα δεν με απογοητευεις, το εχω παρει αποφαση πλεον :lol:

 

Για να βρουμε το τηλεφωνο στις τιμες που περιμεναμε θα πρεπει να εχει διακινηθει μεσω play store και εκει η διαθεσιμοτητα ειναι τραγικη. Μαγαζια που να το πουλανε σε αυτες τις τιμες βρισκεις αν το ψαξεις (πχ εδω εχει το μικρο στα 340€), αλλα κι αυτοι λογικα τα κομματια τους απο καμια παραγγελια μεσω play store θα τα περιμενουν.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Στο Νεξους 4 τα χρωματα φαινοντε σαν πλυμμενα (washed out). Πηγα δευτερη φορα και το ειδα. Τωρα αν αλλους δεν τους πειραζει λογικο ειναι.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

μην λεμε ο,τι θελουμε το κινητο αξιζει και τις διαφορες δεν προκειται να τις βρει κανενας μα κανενας εκτος αν ειναι ψειρας.

Πιο πολυ με ενδιαφερει να μην εχει κατασκευαστικα λαθακια παρα να εχει αλλες προδιαγραφες.

 

ενα συγκριτικο για την οθονη ειναι και εδω

 

μιλαμε για κορυφαιες οθονες ετσι και αλλιως.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο στα χερια μου εδω και τρεις ημερες.

Φαινεται αρκετα καλο ως τωρα και ειμαι ευχαριστημενος.

Ειδικα με αυτη τη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο στα χερια μου εδω και τρεις ημερες.

Φαινεται αρκετα καλο ως τωρα και ειμαι ευχαριστημενος.

Ειδικα με αυτη τη τιμη.

Δώσε κάτι παραπάνω κι εσύ :p

Από σήματα πως είναι (wifi, κλήσεις, κτλ), μπαταρία, οθόνη, ποιοτητα/αίσθηση???

Link to comment
Share on other sites

O.τι θελετε.

Δεν ειχα ποτε τετοιο κινητο, η μεταβαση για μενα ειναι μεγαλη μιας και το προηγουμενο μου ηταν ενα ταπεινο Nokia 5600 xm.

Η οθονη ειναι μονο για τσαντακι μιας και στο παντελονι δεν...τα χρωματα εξαιρετικα, και συγκριτικα με το galaxy φιλου ειναι ελαχιστα πιο εντονα, και ισως με λευκοτερο λευκο αλλα σιγουρα αυτο που ειδα ειναι οτι σε ιδιο κειμενο το n4 ειναι πιο ευκρινες. Μιλαω για γραμματα.

Παντα συγρκιτικα και παντα απο τη δικη μου απειρη ματια.

Η αισθηση του ειναι καλη, το πιανεις σταθερα, γεμιζει το χερι σου χωρις να αισθανεσαι ανασφαλεια οτι θα σου πεσει αλλα το πισω τζαμι με φοβιζει αρκετα.

Εννοειται εχει body protector πανω και αναμενεται το bumperακι.

Ωραια και μαλακη η αισθηση του μεταλλου στη μεση.

Κενα δεν υπαρχουν, διαρροες φωτος και τριγμοι κανενας, το δεσιμο ειναι καλο.

Ο browser σε 3g δικτυο της giffgaff (O2) ειναι εντυπωσιακα γρηγορος αλλα θα παω σε αλλον για να εχω flash.

Στη ποιοτητα των κλησεων δεν ειδα κατι το ιδιαιτερο, ολα οκ, τιποτα αξιο αναφορας.

Η καμερα δεν ειναι εξαιρετικη, σιγουρα υπαρχουν τηλεφωνα με πολυ καλυτερη.

Οι φωτο ειναι ανεκτες, τιποτα παραπανω αλλα μιλαμε για οπτικα τηλεφωνου οχι ψηφιακης.

Ωραιο το gadgetακι με τις πανοραμικες αλλα μολις το χρησιμοποιησεις μια δυο φορες πιστευω αυτο ηταν...απλα για πλακα, τιποτα αλλο.

Με αρκετο πειραγμα λογω του οτι θελω να το μαθω κρατησε 8 ωρες περιπου χωρις φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

τι βλέπουμε δηλαδή?

 

Τα μηνύματα εξαφανίζονται για πλάκα βλέπω.

Ρωτάω αν βλέπει κάποιος ξεθώριασμα ?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

O.τι θελετε.

Δεν ειχα ποτε τετοιο κινητο, η μεταβαση για μενα ειναι μεγαλη μιας και το προηγουμενο μου ηταν ενα ταπεινο Nokia 5600 xm.

Η οθονη ειναι μονο για τσαντακι μιας και στο παντελονι δεν...τα χρωματα εξαιρετικα, και συγκριτικα με το galaxy φιλου ειναι ελαχιστα πιο εντονα, και ισως με λευκοτερο λευκο αλλα σιγουρα αυτο που ειδα ειναι οτι σε ιδιο κειμενο το n4 ειναι πιο ευκρινες. Μιλαω για γραμματα...

 

Επιτέλους και κάποιος που το έχει και μπορεί να μας πει κάποια πράγματα από πρώτο χέρι.

Το μαύρο πως σου φαίνεται στην οθόνη; Γκριζάρει ή είναι ικανοποιητικό;

Πόση ώρα ήταν συνολικά η οθόνη ανοιχτή μέχρι να τελειώσει η μπαταρία;

Γενικά η όλη εμπειρία περιήγησης είναι ικανοποιητική και χωρίς lags;

Η stock εφαρμογή SMS συνεχίζει να μην έχει υποστήριξη για αποστολή 160 Ελληνικών χαρακτήρων;

 

Στην συνέχεια θα σκεφτώ και άλλες ερωτήσεις...!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε g47 ευχαριστώ για το feedback!!

Έβαλα την γυναίκα και μου μετέφρασε το video του Ιταλού

Λοιπόν, και στα δύο η φωτεινότητα είναι στο μέγιστο με καλύτερο μαύρο στο note2 και καλύτερες γωνίες θέασης λόγω amoled φυσικά άλλα βρίσκει εξαιρετική την οθόνη του nexus με ΠΙΣΤΗ απεικόνιση χρωμάτων και φυσικά πολύ καλό λευκό. Η κάμερα του note είναι καλύτερη σε video/photo αλλά με μικρή διαφορά σύμφωνα με εκείνον πάντα. Μπαταρία ικανοποιητικη αλλά του note κορυφαία και πολύ smooth φυσικά το nexus. Άριστη ποιότητα και αίσθηση, καλό ηχείο απλά καλύπτεται όταν το έχουμε ακουμπήσει με την πλάτη κάτω (το σύνηθες).. Γενικά πολύ καλή η συσκευή, μια εκ των κορυφαίων επιλογών :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε g47 ευχαριστώ για το feedback!!

Έβαλα την γυναίκα και μου μετέφρασε το video του Ιταλού

Λοιπόν, και στα δύο η φωτεινότητα είναι στο μέγιστο με καλύτερο μαύρο στο note2 και καλύτερες γωνίες θέασης λόγω amoled φυσικά άλλα βρίσκει εξαιρετική την οθόνη του nexus με ΠΙΣΤΗ απεικόνιση χρωμάτων και φυσικά πολύ καλό λευκό. Η κάμερα του note είναι καλύτερη σε video/photo αλλά με μικρή διαφορά σύμφωνα με εκείνον πάντα. Μπαταρία ικανοποιητικη αλλά του note κορυφαία και πολύ smooth φυσικά το nexus. Άριστη ποιότητα και αίσθηση, καλό ηχείο απλά καλύπτεται όταν το έχουμε ακουμπήσει με την πλάτη κάτω (το σύνηθες).. Γενικά πολύ καλή η συσκευή, μια εκ των κορυφαίων επιλογών :)

Πολύ καλό ακούγεται!

Ευχαριστούμε Ευθύμη εσένα και την γυναίκα σου.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και κάποιος που το έχει και μπορεί να μας πει κάποια πράγματα από πρώτο χέρι.

Το μαύρο πως σου φαίνεται στην οθόνη; Γκριζάρει ή είναι ικανοποιητικό;

Πόση ώρα ήταν συνολικά η οθόνη ανοιχτή μέχρι να τελειώσει η μπαταρία;

Γενικά η όλη εμπειρία περιήγησης είναι ικανοποιητική και χωρίς lags;

Η stock εφαρμογή SMS συνεχίζει να μην έχει υποστήριξη για αποστολή 160 Ελληνικών χαρακτήρων;

 

Στην συνέχεια θα σκεφτώ και άλλες ερωτήσεις...!:p

 

Σε καμια περιπτωση το μαυρο δεν ειναι γκρι.

Μιλαμε για κινητο και οχι πανελ τηλεορασης αλλα το μαυρο ειναι οσο απολυτο μαυρο θα ηθελα. Κανενα παραπονο.

Η οθονη ηταν ανοιχτη αυτες τις 8 ωρες.

Κανενα lag πουθενα και ναι, δεν υπαρχει υποστηριξη 160 αν και στελνω μονο αγγλικα.

Κανενα θεμα με τις ερωτησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκτώ ώρες ανοικτή η οθόνη;:shock: Εμένα με κάλυψες στο θέμα μπαταρίας...!

Επίσης και με το μαύρο με χαροποιεί η απάντηση σου. Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να είναι σαν το μαύρο στην AMOLED αλλά δεν θα ήθελα να γκριζάρει.

Καταραμένη Google με τα μηνύματα...!:p Κάτι θα βρεθεί από XDA πλευρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση το μαυρο δεν ειναι γκρι.

Μιλαμε για κινητο και οχι πανελ τηλεορασης αλλα το μαυρο ειναι οσο απολυτο μαυρο θα ηθελα. Κανενα παραπονο.

Η οθονη ηταν ανοιχτη αυτες τις 8 ωρες.

Κανενα lag πουθενα και ναι, δεν υπαρχει υποστηριξη 160 αν και στελνω μονο αγγλικα.

Κανενα θεμα με τις ερωτησεις. :)

Οθόνη ανοιχτή και 8 ώρες??? Δείχνει αν μη τι άλλο καλή απόδοση! Φωτεινότητα είχες στο αυτόματο??

Τι εννοείς ήταν ανοιχτή τις 8 ώρες; Δηλαδή επί 8 ώρες το πείραζες; Συγγνώμη που το ρωτώ αλλά είναι σημαντικό για την μπαταρία του να είναι έτσι όπως τα λες. Ειδικά για κάποιον γνωστό μου...:rolleyes: και για μένα. Όπως τα λες, η google έγραψε με ένα τηλέφωνο και με τέτοια τιμή και ευτυχώς,τελικά, που δεν το έφτιαξε η samsung!

Μακάρι!! Καλό θα είναι το τηλέφωνο για όλους τους γνωστούς σου!!

Link to comment
Share on other sites

Οκτώ ώρες ανοικτή η οθόνη;:shock: Εμένα με κάλυψες στο θέμα μπαταρίας...!

Επίσης και με το μαύρο με χαροποιεί η απάντηση σου. Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να είναι σαν το μαύρο στην AMOLED αλλά δεν θα ήθελα να γκριζάρει.

Καταραμένη Google με τα μηνύματα...!:p Κάτι θα βρεθεί από XDA πλευρά.

Τι εννοείς ήταν ανοιχτή τις 8 ώρες; Δηλαδή επί 8 ώρες το πείραζες; Συγγνώμη που το ρωτώ αλλά είναι σημαντικό για την μπαταρία του να είναι έτσι όπως τα λες. Ειδικά για κάποιον γνωστό μου...:rolleyes: και για μένα. Όπως τα λες, η google έγραψε με ένα τηλέφωνο και με τέτοια τιμή και ευτυχώς,τελικά, που δεν το έφτιαξε η samsung!

Πλατεία Ελευθερίας, superuser, handcent sms, ότι καλύτερο!

 

Παιδιά προφανώς δεν εννοεί 8 ώρες screen on.

8 ώρες κράτησε η συσκευή από 100 σε φόρτιση...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προφανώς δεν εννοεί 8 ώρες screen on.

8 ώρες κράτησε η συσκευή από 100 σε φόρτιση...

 

Όσο τραβηγμένο ακούγεται να ήταν η οθόνη αναμμενη 8 ώρες, άλλο τόσο ακούγεται τραβηγμενο να κρατάει η συσκευή μονό 8 ώρες ανά φόρτιση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τηλεφωνο που αντεχει η μπαταρια του με 8 ωρες αναμμενη οθονη.

ισως το πλησιαζει το razor maxx, κανενα αλλο.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ήταν ανοιχτή τις 8 ώρες; Δηλαδή επί 8 ώρες το πείραζες; Συγγνώμη που το ρωτώ αλλά είναι σημαντικό για την μπαταρία του να είναι έτσι όπως τα λες. Ειδικά για κάποιον γνωστό μου...:rolleyes: και για μένα. Όπως τα λες, η google έγραψε με ένα τηλέφωνο και με τέτοια τιμή και ευτυχώς,τελικά, που δεν το έφτιαξε η samsung!

Πλατεία Ελευθερίας, superuser, handcent sms, ότι καλύτερο!

 

Έπινα καφέ εκεί σήμερα το μεσημέρι.:p

Δεν λέω καλές οι άλλες εφαρμογές SMS απλά έχω το κόλλημα να δουλεύουν και οι stock εφαρμογές όπως πρέπει!

 

Παιδιά προφανώς δεν εννοεί 8 ώρες screen on.

8 ώρες κράτησε η συσκευή από 100 σε φόρτιση...

 

Απάντησε αυτό όταν ρώτησα πόση ώρα είναι ανοιχτή η οθόνη:

Η οθονη ηταν ανοιχτη αυτες τις 8 ωρες.

Αν είναι εύκολο ας μας το επιβεβαιώσει άλλη μία για σιγουριά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...