Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν με το "ξεθωριασμενα χρωματα" εννοειται υποκορεσμενα, δεν παιζει τετοια περιπτωση. Αν θα υπαρχει καποιο θεμα χρωματικα με το συγκεκριμενο κινητο θα ειναι λευκο που θα μπλεδιζει (αλα amoled), αλλα ο κορεσμος των χρωματων ειναι οκ (για smartphone). Τουλαχιστον αυτο δειχνουν οι μετρησεις του AnandTech. Κατα τα αλλα οσοι εχουν συνηθισει στα υπερκορεσμενα χρωματα των amoled θα πρεπει να συμβιβαστουν με τα πιο ρεαλιστικα των IPS ;)

 

Επισης εννοειται οτι με συσκευες/οθονες της εποχης του 3GS δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Το 3GS γεμιζει μετα βιας το 60% του τριγωνου στο παραπανω διαγραμμα.

 

Η μαρτυρία κάποιου, που λέει ότι είδε 5-6 συσκευές την μία δίπλα στην άλλη και του άρεσαν ή δεν άρεσαν κάποια χρώματα είναι σεβαστή αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.

 

Αυτό που είναι αντικειμενικό είναι οι μετρήσεις. Μια οθόνη IPS προσεγγίζει πολύ τα πραγματικά χρώματα. Αν αυτό είναι για κάποιον ξεθωριασμένο για τα γούστα του είναι άποψή του. Δεν σημαίνει ότι είναι λάθος ή χειρότερα αυτά τα χρώματα. Είναι ρεαλιστικά.

 

Μια προσωπική εμπειρία. Για πολλά χρόνια είχα LCD οθόνες με TN πάνελ. Κάποια στιγμή πήρα ένα μόνιτορ της DELL με IPS πάνελ. Αυτή την στιγμή που γράφω έχω δύο οθόνες δίπλα δίπλα (στο ίδιο PC, με επέκταση του desktop). Η μια IPS και η άλλη ΤΝ. Με την IPS βλέπω διαβαθμίσεις χρωμάτων που στην άλλη δεν υπάρχουν ΚΑΝ. Βλέπω λευκά άψογα, ενώ στην διπλανή είναι "καμμένα".

 

Η ανωτερότητα των IPS πάνελ είναι σαφής. Ειδικά τώρα που έχουν πέσει οι τιμές τους, ο κόσμος που δεν αγοράζει IPS το κάνει μόνο λόγο άγνοιας.

 

Τα υπερκορεσμένα χρώματα δεν είναι σημάδι ανωτερότητας. Καλύτερη οθόνη είναι αυτή που βλέπει τα χρώματα όσο κοντά γίνεται στο ανθρώπινο μάτι. Μην βγάλουμε ελαττωματικό αυτό που είναι ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η αληθεια ειναι οτι η amoled οθονες που χρησιμοποιει και η samsung κρινοντας απο λιγη χρηση απο s2 και s3, ε τα χρωματα της ειναι λιγο ψευτικα...θα συμφωνισω οτι ειναι ωραια μεν αλλα ψευτικα.Κανει μπαμ οτι ειναι ενισχυμενα...
Link to comment
Share on other sites

Η μαρτυρία κάποιου, που λέει ότι είδε 5-6 συσκευές την μία δίπλα στην άλλη και του άρεσαν ή δεν άρεσαν κάποια χρώματα είναι σεβαστή αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.

 

Αυτό που είναι αντικειμενικό είναι οι μετρήσεις. Μια οθόνη IPS προσεγγίζει πολύ τα πραγματικά χρώματα. Αν αυτό είναι για κάποιον ξεθωριασμένο για τα γούστα του είναι άποψή του. Δεν σημαίνει ότι είναι λάθος ή χειρότερα αυτά τα χρώματα. Είναι ρεαλιστικά.

 

Μια προσωπική εμπειρία. Για πολλά χρόνια είχα LCD οθόνες με TN πάνελ. Κάποια στιγμή πήρα ένα μόνιτορ της DELL με IPS πάνελ. Αυτή την στιγμή που γράφω έχω δύο οθόνες δίπλα δίπλα (στο ίδιο PC, με επέκταση του desktop). Η μια IPS και η άλλη ΤΝ. Με την IPS βλέπω διαβαθμίσεις χρωμάτων που στην άλλη δεν υπάρχουν ΚΑΝ. Βλέπω λευκά άψογα, ενώ στην διπλανή είναι "καμμένα".

 

Η ανωτερότητα των IPS πάνελ είναι σαφής. Ειδικά τώρα που έχουν πέσει οι τιμές τους, ο κόσμος που δεν αγοράζει IPS το κάνει μόνο λόγο άγνοιας.

 

Τα υπερκορεσμένα χρώματα δεν είναι σημάδι ανωτερότητας. Καλύτερη οθόνη είναι αυτή που βλέπει τα χρώματα όσο κοντά γίνεται στο ανθρώπινο μάτι. Μην βγάλουμε ελαττωματικό αυτό που είναι ανώτερο.

 

Τα πραγματα ειναι κατα 90% οπως τα λες - προσυπογραφω. Με μια μικρη διορθωση.

Υπαρχουν σαφεστατα και IPS μετριας ποιοτητας και με "καμμενα" χρωματα, εχω δει μπολικες τετοιες σε κινητα και μαλιστα στο ιδιο μοντελο (εχει τυχει δηλαδη να αποσυσκευασω τετοιο κινητο και να "ξενερωσω" - ενω σε μελλοντικη αγορα της ιδιας συσκευης να ηταν απλα αψογα)...

Link to comment
Share on other sites

Πιο "ωραίο" είναι το ωραίο.Ψεύτικο ή όχι δεν έχει σημασία.ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Λέω οπτικά πιο ωραίο.

 

Και ζυζιά αν έχει ψεύτικα μια γυναίκα και της πηγαίνουν σε σχέση με τις πλάκες που είχε πριν(πχ Παπαρίζου)είναι πιο ωραία.

 

Νομίζω ότι το πιο ζωντανό χρώμα είναι η σωστή έκφραση είναι και το πιο ωραίο.Όχι ότι παίζει κάποιοι ιδιαίτερο ρόλο μιας και επιμένω ότι το επόμενο κινητό μου Ν4 θα είναι και ελπίζω να βγουν 2-3 θέματα μπας και προλάβουμε και πάρουμε απ'τη 2ο-3η παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.saturn.de/mcs/product/LG-Nexus-4-16GB,48352,365082,523287.html

Eμφανιστηκε και στα καταστηματα saturn της Γερμανιας.Βεβαια,αναφερει οτι θα ειναι διαθεσιμο σε περιπου 4 βδομαδες.Αναρωτιεμαι ομως γιατι πουλουν μονο το 16αρι;Εγω που συμβιβαζομαι ευκολα με το 8αρι τι να κανω;Προσωπικα θα περιμενω για λευκο(!) 8αρι.Τελος εχει ο αδερφος μου 50ε εκπτωση στα saturn.Αν βγει 8αρι λευκο θα το παρω στα 300ε!!:D Ας περιμενουμε λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές. Μια χαρα μου φαινονται και εμένα.

 

Πέρα από τις φωτογραφίες μόλις δείτε και το sphere θα εντυπωσιαστείτε ακόμα περισσότερο!

 

Ακόμα και στο gnex που δεν έχει και τη πιο φοβερή κάμερα είναι πάρα πολύ καλό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πιο "ωραίο" είναι το ωραίο.Ψεύτικο ή όχι δεν έχει σημασία.ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Λέω οπτικά πιο ωραίο.

 

Και ζυζιά αν έχει ψεύτικα μια γυναίκα και της πηγαίνουν σε σχέση με τις πλάκες που είχε πριν(πχ Παπαρίζου)είναι πιο ωραία.

 

Νομίζω ότι το πιο ζωντανό χρώμα είναι η σωστή έκφραση είναι και το πιο ωραίο.Όχι ότι παίζει κάποιοι ιδιαίτερο ρόλο μιας και επιμένω ότι το επόμενο κινητό μου Ν4 θα είναι και ελπίζω να βγουν 2-3 θέματα μπας και προλάβουμε και πάρουμε απ'τη 2ο-3η παρτίδα.

 

"Ζωντανό" είναι το πραγματικό. Όταν έχεις υπερκορεσμένα χρώματα χάνεις πολλές διαβαθμίσεις τους, με αποτέλεσμα να λείπει πληροφορία στην εικόνα που βλέπεις σε σχέση με την πραγματική. Ενώ δηλαδή μια εικόνα μπορεί να έχει 20 διαβαθμίσεις του κόκκινου σε μια οθόνη με κορεσμένα χρώματα θα δεις τις 5-10. Αν δεις ταινία με υπερκορεσμένα χρώματα θα πονοκεφαλιάσεις. Το ίδιο ισχύει και για ποδοσφαιρικό παιχνίδι. Οι ακριβές τηλεοράσεις, προβολείς κτλ. δίνουν τεράστια σημασία σε αυτό τον τομέα.

 

Πραγματικά σου προτείνω να πάρεις μια καλή οθόνη IPS. Θα εκπλαγείς. Αν έχεις δυνατότητα να βάλεις δίπλα και μια άλλη οθόνη που δεν είναι IPS θα δεις αμέσως την διαφορά. Για την ακρίβεια θα δεις άλλη εικόνα, που δεν πίστευες ότι υπάρχει.

 

Τα περισσότερα ψεύτικα boobs είναι άσχημα. Όταν τα δεις γυμνά λέμε. Είναι άσχημα στην όψη, με αφύσικα σχήμα και περίεργα στην αφή. Πετυχημένα ψεύτικα είναι αυτά που μοιάζουν με κανονικά ή μεγάλα αληθινά.

Edited by gordonas
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει με τι κινητο εχω τωρα; Αφου το συγκρινω με αλλα κινητα που εχουν στα μαγαζια να τα δοκιμαζεις. Ειμαι στο Λονδινο και εχουμε ολα τα τελευταια μοντελα. Μονο το 920 δεν εχω δει ακομα. Παντως το 3GS μου εχει καλυτερα χρωματα απο το Ν4 και καλυτερη φωτεινοτητα απο το GS3.

 

Αν κανετε googled: Nexus 4 washed out colors θα δειτε οτι το εχει προσεξει αρκετος κοσμος.

 

το ακούσαμε και αυτό εδω. οτι το nexus4 εχει χρώματα χειρότερα απο 3gs... ενταξει μην πιστεύετε απόλυτα τα συγκριτικά, αλλα στη τελικη σε μετρήσεις δεν το εκοψαν κιολας πουθενά. Ανάμεσα στα καλύτερα πανελ έρχεται για αυτο το διάστημα. Δειτε εδω και μετρήσεις τουλάχιστον: http://www.anandtech.com/show/6440/google-nexus-4-review/6

το 3gs το ειχα και οχι δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο να εχει καλύτερα χρώματα. εδώ τα χρωματα του ειναι χαλια σχετικα με του ευρωπαικου 9023 nexus s. Δεν αναφέρομαι καν σε ανάλυση γιατί ειναι αστεία η σύγκριση μετά.

 

Δεν εχω κατι μαζι σου, αλλα σου λεω οτι αυτο που λες δεν στέκει αντικειμενικά. Το πανελ που φοραει τωρα το nexus4 ειναι οντως ενα απο τα καλύτερα ips. Αν δεν σου αρεσει η πιστότητα χρωμάτων ή σου φαίνεται περίεργη η hd ανάλυση ειναι αλλο θεμα. Η μονη λογικη εξηγηση να ηταν τοσο χαλια η οθονη που είδες ειναι να ειχαν ασελγήσει πανω στην συσκευή στο κατάστημα ή κατα την μεταφορά. Δειτε μια και οθονη optimus 4x σε demo αν συναντήσετε κάποιοι.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του Ν4 δεν είναι επιπέδου amoled, πολλοί χρήστες θα ξενέρωσουν. Από IPS είναι κατώτερη των HTC one X. Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα LG Optimus 4x, HTC One X, όλα τα Galaxy με ανάλυση 720p, το πάνελ της LG είναι το κατώτερο. Δεν είναι κακό απλά δεν είναι τόσο καλό όπως τα υπόλοιπα.
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η IPS του Nexus 4 να είναι όντως από τις καλύτερες αυτήν τη στιγμή στην αγορά αλλά αν δεν έχει γίνει σωστή εργοστασιακή βαθμονόμηση της οθόνης τότε τα χρώματα όντως μπορεί να είναι υποκορεσμένα. Οι IPS δίνουν ρεαλιστικά χρώματα αρκεί να είναι σωστά ρυθμισμένες.

Δυστυχώς δεν έχω δει ακόμα το Nexus 4 από κοντά για να κρίνω αλλά το θετικό είναι πως σε περίπτωση που υπάρχει όντως θέμα με τα χρώματα αυτό θα μπορεί κατά πάσα πιθανότητα να λυθεί από την Google με μία απλή αναβάθμιση ή ακόμα και με κάποιο πρόγραμμα βαθμονόμησης που ενδεχομένως να βγει σύντομα στο xda.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

"Ζωντανό" είναι το πραγματικό. Όταν έχεις υπερκορεσμένα χρώματα χάνεις πολλές διαβαθμίσεις τους, με αποτέλεσμα να λείπει πληροφορία στην εικόνα που βλέπεις σε σχέση με την πραγματική. Ενώ δηλαδή μια εικόνα μπορεί να έχει 20 διαβαθμίσεις του κόκκινου σε μια οθόνη με κορεσμένα χρώματα θα δεις τις 5-10. Αν δεις ταινία με υπερκορεσμένα χρώματα θα πονοκεφαλιάσεις. Το ίδιο ισχύει και για ποδοσφαιρικό παιχνίδι. Οι ακριβές τηλεοράσεις, προβολείς κτλ. δίνουν τεράστια σημασία σε αυτό τον τομέα.

 

Πραγματικά σου προτείνω να πάρεις μια καλή οθόνη IPS. Θα εκπλαγείς. Αν έχεις δυνατότητα να βάλεις δίπλα και μια άλλη οθόνη που δεν είναι IPS θα δεις αμέσως την διαφορά. Για την ακρίβεια θα δεις άλλη εικόνα, που δεν πίστευες ότι υπάρχει.

 

Δεν θα διαφωνησω σε τιποτα γιατι ειμαι και εγω "πυροβολημενος" με την πιστη χρωματικη απεικονιση. Εδω ομως θα πρεπει να τονισουμε οτι μιλαμε για smartphone που το 90% της καθημερινης χρησης αφορα κυριως περιηγηση στο γραφικο περιβαλλον του UI της συσκευης. Σε αυτη την χρηση το ουδετερο λευκο παιζει ρολο (το ιδιο και στον browser), αλλα η χρωματικη ακριβεια οχι και τοσο. Τα σωστα χρωματα αντε να τα χαρεις στις προβολες φωτο στο gallery ή σε καμια προχειρη προβολη βιντεο και μονο με την προυποθεση οτι θα εισαι σε περιβαλλον με νορμαλ συνθηκες φωτισμου (πχ εντος σπιτιου). Με την ταση για μεγαλυτερες οθονες παντως θελω να πιστευω πως ολο και περισσοτεροι κατασκευαστες θα δωσουν βαση και στο κομματι της σωστης απεικονισης.

 

Το πανελ που φοραει τωρα το nexus4 ειναι οντως ενα απο τα καλύτερα ips. Αν δεν σου αρεσει η πιστότητα χρωμάτων ή σου φαίνεται περίεργη η hd ανάλυση ειναι αλλο θεμα. Η μονη λογικη εξηγηση να ηταν τοσο χαλια η οθονη που είδες ειναι να ειχαν ασελγήσει πανω στην συσκευή στο κατάστημα ή κατα την μεταφορά. Δειτε μια και οθονη optimus 4x σε demo αν συναντήσετε κάποιοι.

 

Το πανελ εχει δυνατοτητες, αλλα αυτο απο μονο του δεν φτανει. Οι περισσοτεροι κατασκευαστες απλα δεν ασχολουνται σοβαρα στο να ρυθμισουν σωστα τις οθονες. Με βαση τα reviews που εχουν βγει για το Nexus (αλλα και για το Optimus G που εχει την ιδια οθονη) νομιζω οτι το ιδιο ισχυει και στην συγκεκριμενη περιπτωση. Μια χαρα οθονη δηλαδη, αλλα καποια κλικ πισω χρωματικα απο αλλα IPS τα οποια εχουν ρυθμιστει πιο προσεκτικα (οπως πχ iphone5, lumia 920, One X).

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι ips διαθέτουν πιο ρεαλιστική απεικονιση χρωμάτων.

Όμως ανεξάρτητα το είδος οθόνης είναι σημαντική η ποιότητα της.

 

Στο Note για παράδειγμα όταν επιλέγω από τις ρυθμισεις την επιλογή "Ταινία" και βλέπω την ίδια φωτογραφία στην οθόνη του macbook μου και του Note, η διαφορά αν υπάρχει ειναι ελάχιστη.

Η οθόνη του hox για παράδειγμα είχε πραγματικά χρώματα αλλά παράλληλα δεν έδειχνε ξεπλυμενη στο UI.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

"Ζωντανό" είναι το πραγματικό. Όταν έχεις υπερκορεσμένα χρώματα χάνεις πολλές διαβαθμίσεις τους, με αποτέλεσμα να λείπει πληροφορία στην εικόνα που βλέπεις σε σχέση με την πραγματική. Ενώ δηλαδή μια εικόνα μπορεί να έχει 20 διαβαθμίσεις του κόκκινου σε μια οθόνη με κορεσμένα χρώματα θα δεις τις 5-10. Αν δεις ταινία με υπερκορεσμένα χρώματα θα πονοκεφαλιάσεις. Το ίδιο ισχύει και για ποδοσφαιρικό παιχνίδι. Οι ακριβές τηλεοράσεις, προβολείς κτλ. δίνουν τεράστια σημασία σε αυτό τον τομέα.

 

Πραγματικά σου προτείνω να πάρεις μια καλή οθόνη IPS. Θα εκπλαγείς. Αν έχεις δυνατότητα να βάλεις δίπλα και μια άλλη οθόνη που δεν είναι IPS θα δεις αμέσως την διαφορά. Για την ακρίβεια θα δεις άλλη εικόνα, που δεν πίστευες ότι υπάρχει.

 

Τα περισσότερα ψεύτικα boobs είναι άσχημα. Όταν τα δεις γυμνά λέμε. Είναι άσχημα στην όψη, με αφύσικα σχήμα και περίεργα στην αφή. Πετυχημένα ψεύτικα είναι αυτά που μοιάζουν με κανονικά ή μεγάλα αληθινά.

 

Κολάς με τις τηλεοράσεις και αναφέρεται και γενικά αυτή η ατάκα.Δε πρόκειται να δω πάνω απο 20 συνεχόμενα λεπτά την οθόνη του smartphone μου.Βία 30.Μη μπερδεύουμε πράγμματα το smartphone δεν είναι tablet ή Pc.

 

Τα ψεύτικα boobs αν δεν είναι υπερβολικά είναι μια χαρά και όμορφα στην αφή αλλά ξεφεύγουμε πολύ απο τη συζήτηση (και στις γνώσεις πάνω στο τομέα :p) :p.Επιμένω ότι ωραίο είναι αυτό που οπτικά σου κάνει τη διαφορά στο χρώμα και σε τραβάει.Στις amoled ισχύει αυτό χάρη στη "ζωηρότητα" του μαύρου.Δεν έχω θέμα απλά είμαι αντίθετος στο ότι το καλύτερο χρώμα είναι το "φυσικό".Το μάτι μπορεί και απολαμβάνει αρκετά περισσότερα χρώματα πλέον χάρη στην καθημερινή θέαση σε υψηλής ευκρίνιας τηλεοράσεις με διαφορετικές διαβαθμήσεις χρωμάτων μπλε και κόκκινου.

 

Άποψή μου καθαρά αυτό :).Το κινητό θα το πάρω ούτως η άλλως ξαναλέω απλά για μένα δεν ισχύει το φυσικό=καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι.

 

Εγω βλεπω οτι οπως πριν ενα χρονο η Google εβαλε μια πολυ καλη οθονη στο Gnex αλλα cpu/gpu κατωτερα(με προοτικη τον επομενο χρονο παντα) τωρα βλεπω οτι επελεξε να βαλει καλα specs αλλα μετρια οθονη σε σχεση με τα τερατα 1080ρ που προκειται να βγουν το 2013

 

Αρα παλι δεν εχουμε ενα top end αλλα ΠΑΛΙ εχουμε συμβιβασμους.

Τωρα εχει γινει ενας καλος συμβιβασμος.

Το κινητο θα το δοκιμασω απο την Δευτερα και για λιγες ωρες ,μια και το εχει αγορασει συναδελφος.

Δεν εχει σημασια να αναφερω τις αποψεις του γιατι δεν ειναι καν Ελληνας για να μπει και να απαντησει.

 

Μια σημειωση,αν καποιος θελει τα παντα δηλαδη πολυ καλη φωτογραφικη,χωρο,μπαταρια αλλα και καλουδια που πλεον βαζουν οι κατασκευαστες στο λογισμικο τοτε δεν του φτανει.

 

Μολις το παρω στα χερια μου θα δω αν κουναει κατι μεσα(γνωστο προβλημα στο xda εχει αναφερθει απο πολλους) καθως και την ποιοτητα του bezel.

Προσωπικα δεν δινω πανω απο 350Ε σταλμενο γι αυτο το κινητο γι αυτο και θα περιμενω να το αγορασω προς το Πασχα (αν ζουμε)

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Κολάς με τις τηλεοράσεις και αναφέρεται και γενικά αυτή η ατάκα.Δε πρόκειται να δω πάνω απο 20 συνεχόμενα λεπτά την οθόνη του smartphone μου.Βία 30.Μη μπερδεύουμε πράγμματα το smartphone δεν είναι tablet ή Pc.

 

Τα ψεύτικα boobs αν δεν είναι υπερβολικά είναι μια χαρά και όμορφα στην αφή αλλά ξεφεύγουμε πολύ απο τη συζήτηση (και στις γνώσεις πάνω στο τομέα :p) :p.Επιμένω ότι ωραίο είναι αυτό που οπτικά σου κάνει τη διαφορά στο χρώμα και σε τραβάει.Στις amoled ισχύει αυτό χάρη στη "ζωηρότητα" του μαύρου.Δεν έχω θέμα απλά είμαι αντίθετος στο ότι το καλύτερο χρώμα είναι το "φυσικό".Το μάτι μπορεί και απολαμβάνει αρκετά περισσότερα χρώματα πλέον χάρη στην καθημερινή θέαση σε υψηλής ευκρίνιας τηλεοράσεις με διαφορετικές διαβαθμήσεις χρωμάτων μπλε και κόκκινου.

 

Άποψή μου καθαρά αυτό :).Το κινητό θα το πάρω ούτως η άλλως ξαναλέω απλά για μένα δεν ισχύει το φυσικό=καλύτερο.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι όταν βλέπεις πχ. ένα έντονο κόκκινο τότε χάνεις άλλα χρώματα. Βλέπεις ένα χρώμα έντονα άλλα δεν βλέπεις ένα άλλο ΚΑΘΟΛΟΥ. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.

 

Το μαύρο δεν έχει ζωηρότητα. Έχει απολυτότητα. Όσο πιο κοντά στο απόλυτο μαύρο είσαι, τόσο καλύτερα. Αν γίνεται γκρι είναι μάπα. Στις μετρήσεις του Anand είδα ότι στο μαύρο έχει την καλύτερη μέτρηση το Ν4. Αυτό λέει πολλά. Η ποιότητα του μαύρου καθορίζει μεγάλο μέρος από την ποιότητα της εικόνας.

 

Όταν μιλάμε για εικόνα το φυσικό είναι το καλύτερο, γιατί το μάτι σου είναι φτιαγμένο πάνω στα φυσικά χρώματα. Δεν είμαστε ρομπότ. Το μάτι είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να προσλαμβάνει τα χρώματα με συγκεκριμένο τρόπο. Αλλιώς είτε το κουράζεις, είτε χάνει πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι.

 

Εγω βλεπω οτι οπως πριν ενα χρονο η Google εβαλε μια πολυ καλη οθονη στο Gnex

η οποια ομως (ισως επειδη ηταν και απο τις πρωτες) αυτη τη στιγμη ειναι απο τις χειροτερες αν οχι η χειροτερη hd οθονη

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν την λες και μέτρια αντικειμενικα την οθόνη του ν4. Το παρακάνατε :O

 

Μέτρια λες την οθόνη του galaxy nexus που δεν εχει φωτεινοτητα ούτε για αστείο σε σχεση με σ3 ή νοτε2. Ειδικα το νοτε2 εχει ξεφύγει λέμε... Παιζει μονο του στις superamoled και όχι μονο...

 

Αν το κινητο φορουσε μια αντίστοιχη samoled του galaxy nexus βελτιωμένη ή μια του σ3 (που ειναι καλύτερη) και πάλι μερικοι θα γκρινιαζαν. Τέλειο δεν υπάρχει. Ναι μπορει τα υπερκορεσμένα να μην αρέσουν σε πολλούς αλλα η τεχνολογία με τις oled και το "ουαου" των καταναλωτών οταν βλέπουν τέτοια πανελς εκει μας παει. Ειναι εντυπωσιακά άμα δεις βίντεο σε τέτοια χρώματα, μετα τα αλλα πάνελ δεν σε εντυπωσιάζουν τοσο. Στη τελικη δεν θα κάνουμε επεξεργασία εικόνας στο κινητο για να θελουμε τα τέλεια χρώματα κιόλας.

 

Το θέμα που δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο νομίζω οτι ειναι η τιμη. Με τα 350 που κάνει στις χώρες της Ευρώπης που παιζει το store, δε σε νοιάζει στην τελικη αν θα χάνει κάπου πιστοτητα στα χρώματα ή αν δεν ειναι τοσο εντυπωσιακή. Απλα βλέπεις το υπόλοιπο σετακι: τετραπυρηνος, 2gb ram, 8mp (έστω και με τα μωβ τις χρώματα :lol: ) google phone και υποστήριξη. Οποίος θέλει smartphone αυτο το διάστημα και δεν θέλει να δώσει πολλα (ξέρω αρκετούς) θα περιμένει για αυτη την συσκευη μονο. Κατάφερε και έκανε σάλο η google πλέον. Θυμάστε που σας έλεγα ποσο γρήγορα εξαντλήθηκε απο uk η πρώτη παρτίδα, κοιτάτε να δείτε που η 2η θα φύγει ακόμα πιο γρήγορα γιατι πολλοι δεν είχαν πάρει πρεφα τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες Καλησπέρα! Είπα να πω και εγώ τον πόνο μου : ενώ είχαμε κάνει την παραγγελία με ένα φίλο μου από Αμερική για 2 8ρια ειχαν αφαιρεθεί τα χρήματα από την κάρτα του και είχαμε μέρα παράδοσης 15 του μηνός ξαφνικά ξανά προστέθηκαν τα χρήματα και στο Google wallet η αγορά έχει στάτους pending...τσάμπα χάρηκα

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να το αγοράσω, σου παρέχει κορυφαίο hardware σε ανεπανάληπτη τιμή και τις άμεσες αναβαθμίσεις,δυστυχώς όμως συνήθισα στις amoled και κάθε φορά που έχω στα χέρια μου κινητό με συμβατική δεν μου αρέσει, προσπαθώ να πίσω τον εαυτό μου αλλά τίποτα....κρίμα είμαι άρρωστος και δεν υπάρχει θεραπεία!

Έχω κολλήσει amoledιτιδα.... τι να κάνω γιατρέ μου???

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όλες δεν είναι ίδιες και ακόμα και στο ακριβό σου note2 όλες οι οθόνες δεν είναι ίδιες!!! Φαντάζομαι θα το ξέρεις αυτό! Μπορεί να πωλείται στη μισή τιμή αλλά δεν έχει την παρακμιακή αίσθηση του note2 οπότε κι εκεί στα πλαστικά η samsung έκανε εκπτώσεις σε ένα τηλέφωνο των 550 πλέον ευρώ. Ούτε θα πρέπει να κουμπώσεις με ειδικό τρόπο το καπάκι για να μην έχει τζόγο...Εγώ όσο το βλέπω τόσο μου αρέσει αλλά αν κάνω λάθος θα το πω και θα φύγει πάραυτα! Κατά τη γνώμη μου η google αυτή τη φορά δεν έκανε εκπτώσεις παρά μόνο στην τιμή! Σύμφωνα με όσα διαβάζουμε δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το note2 ή το s3 ή από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο! Μένει βέβαια και να το αποδείξει!

 

Καλως η κακως μιλας τη γλωσσα της αληθειας. Αυτα που λεω κι εγω εδω και καιρο αλλα ενστερνιζονται λιγοι (οι γνωριζοντες).

Ετσι ακριβως οπως τα γραφεις ειναι, αλλα με 2 βασικες διαφορες:

1) Επεκταση μνημης (βασικοτατη αδυναμια)

2) Αυτονομια (+30-40% στην πραξη για το νοτελι, ικανη να κανει τη μεγαλη διαφορα).

Οι 2 αυτοι παραγοντες ειναι αυτοι που με εκαναν να αποκλεισω το νεξους, ειδικα οταν η συσκευη αυτη εχει γινει αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας μου.

Link to comment
Share on other sites

η μειωμενη διαθεσιμοτητα, πρακτικα ανυπαρκτη σε χωρες που δεν στελνει το google play, θα τους κοψει πολλες πωλησεις. Και οσο η διαθεσιμοτητα καθυστερει, τοσο νεες προτασεις ερχονται στην αγορα. Η χαμηλη τιμη ειναι δελεαρ, αλλα τι να το κανεις αν χρειαστει να το περιμενεις μεχρι το Πασχα;

 

οταν καποιος θελει να αγορασει κινητο, το θελει ΤΩΡΑ, οχι σε 4-6 μηνες που πλεον θα θεωρειται παλιο.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μετατρέψουμε πάλι το θέμα σε VS.

Το συγκεκριμένο θέμα αφορά αποκλειστικά και μόνο το Nexus.

Για οποιαδήποτε σύγκριση με άλλα κινητά υπάρχουν οι Τεχνολογικοί Διαξιφισμοί όπως είπα και πριν.

 

Στη συνέχεια κάθε Off Topic θα αφαιρείται χωρίς προειδοποίηση!

 

Ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

η μειωμενη διαθεσιμοτητα, πρακτικα ανυπαρκτη σε χωρες που δεν στελνει το google play, θα τους κοψει πολλες πωλησεις. Και οσο η διαθεσιμοτητα καθυστερει, τοσο νεες προτασεις ερχονται στην αγορα. Η χαμηλη τιμη ειναι δελεαρ, αλλα τι να το κανεις αν χρειαστει να το περιμενεις μεχρι το Πασχα;

 

οταν καποιος θελει να αγορασει κινητο, το θελει ΤΩΡΑ, οχι σε 4-6 μηνες που πλεον θα θεωρειται παλιο.

Έτσι είναι, και είναι πολλοί αυτοί που άρχισαν να ξενερώνουν με αυτή την κατάσταση.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Όποιος καίγεται να το πάρει χαμός από δημοπρασίες στο ebay και Ευρώπη και USA. Μάλιστα κάποιοι το 8GB το πουλάνε 600 ευρώ αγορά.

Είπαμε να βγάλουν λόγο έλλειψης διαθεσιμότητας αλλά ''αυτοί'' το ξεφτίλισαν.:lol::lol:

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Όποιος καίγεται να το πάρει χαμός από δημοπρασίες στο ebay και Ευρώπη και USA. Μάλιστα κάποιοι το 8GB το πουλάνε 600 ευρώ αγορά.

Είπαμε να βγάλουν λόγο έλλειψης διαθεσιμότητας αλλά ''αυτοί'' το ξεφτίλισαν.:lol::lol:

 

Δεν θα τους κανω τη χαρη :)

Και να καιγομουνα, τηλεφωνο που η τιμη του ειναι 350 ευρω(16gb) δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 600.Ασε τους να κουρευονται

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...