Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θεωρώ ότι είναι λύση αυτό.

Κι αν πρέπει να γίνει άμεσα; Διαπιστωθεί π.χ. κάποιο πρόβλημα, γίνει κάποια πρόσθεση, αφαίρεση κ.λ.π.

Οι αλλαγές, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα, μπορεί να είναι και αρκετές μέσα στη μέρα.

Πρέπει να ψάχνουμε κάποιον κάθε φορά; Και αν υπάρχει κάποιο λάθος; θα πρέπει να ζαλίζουμε τον όποιο αρμόδιο, ξανακάνε μου αυτό κ.λ.π.

Πρέπει να υπάρχει αμεσότητα.Είναι αυτός ενδεδειγμένος τρόπος;

 

* Να προσθέσω ότι ούτε προεπισκόπηση των αλλαγών δε μπορώ βέβαια να δω, για να διπιστώσω τις αλλαγές από πρώτο χέρι και να δω αν με ικανοποιούν.

Αυτή γενικώς η αδυναμία τροποποίησης,διώχνει τους δημιουργούς και νομίζω ότι δεν αρμόζει στο μεγαλύτερο site στα θέματα κινητής τηλεφωνίας.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε θεωρώ ότι είναι λύση αυτό.

Κι αν πρέπει να γίνει άμεσα; Διαπιστωθεί π.χ. κάποιο πρόβλημα, γίνει κάποια πρόσθεση, αφαίρεση κ.λ.π.

Οι αλλαγές, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα, μπορεί να είναι και αρκετές μέσα στη μέρα.

Πρέπει να ψάχνουμε κάποιον κάθε φορά; Και αν υπάρχει κάποιο λάθος; θα πρέπει να ζαλίζουμε τον όποιο αρμόδιο, ξανακάνε μου αυτό κ.λ.π.

Πρέπει να υπάρχει αμεσότητα.Είναι αυτός ενδεδειγμένος τρόπος;

 

* Να προσθέσω ότι ούτε προεπισκόπηση των αλλαγών δε μπορώ βέβαια να δω, για να διπιστώσω τις αλλαγές από πρώτο χέρι και να δω αν με ικανοποιούν.

Αυτή γενικώς η αδυναμία τροποποίησης,διώχνει τους δημιουργούς και νομίζω ότι δεν αρμόζει στο μεγαλύτερο site στα θέματα κινητής τηλεφωνίας.

 

Υπάρχουν Moderators και Super Moderators 24/7 στο myPhone.gr.

 

Ποτέ δεν έχουν παρατηρηθεί καθυστερήσεις στη δημοσίευση θεμάτων, αλλά και την επεξεργασία τους.

 

Η προστασία που μας δίνει η συγκεκριμένη απαγόρευση προς τους συντάκτες, είναι πιο ωφέλιμη από την άρση της.

 

:) Το μεγαλύτερο site για θέματα κινητής, έχει την πιο έμπειρη και άρτια καταρτισμένη Ομάδα Διαχείρισης. Αν για οποιονδήποτε λόγο αργήσει ή αρνηθεί Moderator (χωρίς αιτιολόγηση) να σας κάνει Edit σε κάποιο θέμα, εννοείται οτι επικοινωνείτε με Super Moderators ή εμένα. :) Αν κρίνω από τα μηδέν PM που έχω λάβει εδώ και 10 χρόνια για το συγκεκριμένο λόγο... μάλλον πάμε καλά.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

και δεν την βλεπω :O

 

Yπαρχει,αλλα πρεπει να εχεις συμπληρωσει καποιες μερες εγγραφης στο φορουμ(αν δεν κανω λαθος 100),και 150 ουσιαστικα μυνηματα(δλδ οχι φατσουλες,+1 κ.α....)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Nαι, υπάρχει τέτοια ενότητα, αλλά έχει ειδικούς κανόνες, θα πρέπει να διαβάσεις το σχετικό topic: Συχνές απορίες για το Buy and Sell
Link to comment
Share on other sites

όχι δυστυχώς .

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξεκινώντας να θυμάστε ότι η εικόνα σας δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420X150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16ΚΒ.

 

Στη συνέχεια, πρέπει πρώτα να ανεβάσετε τη φωτογραφία σας σε κάποιο site και μετά να την κάνετε link στο φόρουμ.

 

Τέτοια sites είναι το imageshack.us , το tinypic.com κ.α. Σε αυτά τα sites αφού ανεβάσετε τη φωτογραφία θα κρατήσετε το link που λέγεται "Direct link to image" ή "Direct link for media" ή κάτι παρόμοιο. Σας συνιστώ το tinypic.com γιατί πλέον το imageshack ζητά registration (δωρεάν ωστόσο) για να σας δώσει το direct link.

 

Στη συνέχεια αφού έχετε κρατήσει το λινκ, έρχεστε στο φόρουμ και επιλέγετε πάνε δεξιά κάτω από το ονομά σας τον Πίνακα Ελέγχου.

http://i48.tinypic.com/w83tvl.jpg

 

Κατόπιν επιλέγετε "Τροποποίηση Υπογραφής"

http://i47.tinypic.com/24c8jfk.jpg

 

Κάνετε κλικ στο εικονίδιο της εικόνας.

http://i49.tinypic.com/5yi5gm.jpg

 

Και επικόλληση (paste) τη διεύθυνση που πήρατε από το π.χ. tinypic.

http://i47.tinypic.com/waq7at.jpg

 

Κάντε μία προεπισκόπηση να δείτε αν σας αρέσει και αποθηκεύστε την.

 

Ετοιμοι. !!! :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδες.

Ειμαι χρονια στο myphone και πραγματικα αμα δεν ηταν το καλυτερο site και forum για τεχνολογικα θεματα δεν θα ημουν ακομα εδω.

Πραγματικα ομως το θεμα της αντιπαραθεσης μεταξυ των μεν και δε εχει παραπαει. Παρακαλω οποιον θελει να κοιταξει ενα θεμα που εχει να κανει σε σχεση με μια φημη για την apple ή για το s3 και ουτω καθεξης και θα δει οτι πραγματικα παντα καταληγουμε στο να τη λεει ο ενας στον αλλον.

 

Η προταση μου ειναι να δημιουργηθει ενα θεμα με τον τιτλο που εβαλα και σε αυτο το θεμα και ολες οι αντιμαχειες(αφου δεν διαγραφοντε εξαρχης απο τους mods) να πηγαινουν εκει. Αντιστοιχα στα θεματα του mynews να διαγραφοντε απο τους mods οταν δεν εχουν καμια σχεση με την ειδηση καθαυτη.

 

Οποιος θελει θα μπορει να παιρνει την ειδηση απο τα νεα και να την πηγαινει στο θεμα "Apple/iOS vs Everyone/Android" στην υποενοτητα πχ "Αποψεις" και να σχολιαζουν εκει.

 

Οχι ομως βρε παιδια στο mynews. Πραγματικα ειναι κουραστικο για παρα πολλου απο εμας. Δηλαδη συγνωμη κιολας.

 

Απλως μια προταση κανω. Οποιος συμφωνει ή διαφωνει παρακαλω εδω ειμαστε. \

 

Φιλικα,

Αρης:D:)

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άρη, εγώ είμαι μαζί σου και συμφωνώ με την πρότασή σου. Δεν είναι λίγες οι φορές, που όλα τα θέματα (μα όλα?) εξελίσσονται σε apple vs android και όχι μόνο αυτό, υπάρχουν και πολλές προσωπικές επιθέσεις. Η πρότασή σου θα κρατήσει τουλάχιστον νήματα καθαρά και θα υπάρχει ένα και μόνο νήμα για όσους θέλουν να «σκοτώνονται». Συμφωνώ. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδήσεις που ανεβαίνουν στο mynews, εκτός από ενημέρωση υπάρχουν και για σχολιασμό. Το ότι κάποιες από αυτές καταλήγουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις είναι κάτι για το οποίο έχουμε γράψει πολλές φορές και έχουμε επέμβει ακόμα περισσότερες. Το forum απόψεις που αναφέρεις εξυπηρετεί άλλο σκοπό. Ο σχολιασμός των ειδήσεων γίνεται στο mynews, όπως είναι είναι δομημένο αυτή τη στιγμή το myphone forum. Από εκεί και πέρα καλύτερα είναι να λείπουν τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις παρά να υπάρχει ένα forum αφιερωμένο σε αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δε μου ήταν προφανές...

 

Αν επιλέξουμε να παρακολουθούμε ένα θέμα, εμφανίζεται στο φάκελο "παρακολούθηση", υπάρχει και συντόμευση για αυτό στη γραμμή εργαλείων από την αρχική οθόνη.

Εάν επιλέξουμε να παρακολουθούμε ένα υπο-forum, που εμφανίζονται τα θέματά του που έχουν ενημερώσεις? Στην ίδια λίστα με τα παρακολουθούμενα θέματα δεν τα βλέπω...

Edited by minast
τυπογραφικό
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Στο φορουμ συνηθως γραφω παρα πολυ σπανια. Και οταν γραφω ειναι για να ενημερωθω για καποια προβληματα που μπορει να εχω ή αν μπορω εγω να βοηθησω κλπ. Οπως πιστευω και το 90% των μελων. Μπαινω και σε αλλα φορουμ αλλης θεματολογιας κλπ. Για το κινητο μου μπαινω εδω ομως και ειδικα στην κατηγορια galaxy s3.

 

Αυτο που μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν μπορουμε να ανοιξουμε νεα νηματα. π.χ. προβλημα με καμερα, δεν μπορω να κανω κλησεις κλπ.

 

Οταν ανοιγει ενα θεμα, γινετε μεταφορα στα ¨παραπονα για το galaxy s3¨ και εκει εχει γινει ενα γιγαντιαίο νημα που δεν ξερεις ποιος απανταει σε ποιον. Ενω αν εμενε το νημα π.χ.¨προβλημα με καμερα¨ και εγω θα εβλεπα π.χ. 2 απαντησεις αλλα και ο αλλος επισκεπτης θα ηξερε σε τι αναφερεται το νημα.

 

Θα ηθελα και την γνωμη αλλων μελων, σας ενοχλει εσας αυτο; γιατι μπορει απλα να ειμαι περιεργος εγω.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ μαζί σου.Καλύτερα θα ήταν κάποια μοντέλα κινητών που έχουν πολλές σελίδες να έχουν το δικό τους χώρο με υποκατηγορίες.
http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει όπως το xda.

 

Βέβαια εκεί είναι καθαρά για κινητά το φόρουμ, ενώ εδώ "λίγο από όλα", οπότε ίσως το έχουν κρατήσει έτσι για να μην γίνει τεράστιο (ε και τι έγινε, θα πει κάποιος, η δουλειά να γίνεται...).

 

Πάντως έχεις δίκιο. Το ένα ποστ λέει για την κάμερα, το από κάτω για το κουμπί, το πιο κάτω για το market. Σου βγαίνει λίγο η πίστη να βρεις αυτό που θέλεις.

Αλλά ακόμα κι αν το βρεις (γιατί μπορεί κάποιος να πει "χρησιμοποίησε την αναζήτηση") πρέπει να ψάχνεις να βρεις ποιος έχει απαντήσει σε αυτό που ψάχνεις, και πόσες σελίδες παρακάτω είναι...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μια ερώτηση απαντάται εντός μιας με δύο ημερών. Επομένως οποιαδήποτε απάντηση μπορείτε να τη βρείτε πηγαίνοντας μπρος πίσω 2-3 σελίδες το πολύ - δεν τίθεται θέμα δυσκολίας δηλαδή ή μπερδέματος. Επίσης, χρησιμοποιώντας σωστά την παράθεση δεν υπάρχει αμφιβολία για το ποιός απαντάει που.

Η αναζήτηση πάντοτε βοηθάει, ειδικά αν τη χρησιμοποιείτε με τις σωστές λέξεις κλειδιά.

 

Αν γίνει αυτό που προτείνετε, θα γεμίσουν τα forums από άπειρα topics και θα πρέπει τότε να αλλάζετε σελίδες στα forum για να βρείτε την ερώτησή σας. Άλλωστε, έχει δοκιμαστεί παλαιότερα και δεν απέδωσε

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μια ερώτηση απαντάται εντός μιας με δύο ημερών. Επομένως οποιαδήποτε απάντηση μπορείτε να τη βρείτε πηγαίνοντας μπρος πίσω 2-3 σελίδες το πολύ - δεν τίθεται θέμα δυσκολίας δηλαδή ή μπερδέματος. Επίσης, χρησιμοποιώντας σωστά την παράθεση δεν υπάρχει αμφιβολία για το ποιός απαντάει που.

Η αναζήτηση πάντοτε βοηθάει, ειδικά αν τη χρησιμοποιείτε με τις σωστές λέξεις κλειδιά.

 

Αν γίνει αυτό που προτείνετε, θα γεμίσουν τα forums από άπειρα topics και θα πρέπει τότε να αλλάζετε σελίδες στα forum για να βρείτε την ερώτησή σας. Άλλωστε, έχει δοκιμαστεί παλαιότερα και δεν απέδωσε

 

θα συμφωνήσω.

Όταν κάποιος έχει το s3 (απλό παράδειγμα) παρακολουθεί όλο το subforum του.

Είτε ρωτήσει κάποιος στο επίσημο (ή στο ανάλογο) thread είτε ανοίξει νέο, την ίδια απάντηση θα πάρει και στον ίδιο χρόνο.

 

Πρέπει να γίνει όπως το xda.

 

Βέβαια εκεί είναι καθαρά για κινητά το φόρουμ, ενώ εδώ "λίγο από όλα", οπότε ίσως το έχουν κρατήσει έτσι για να μην γίνει τεράστιο (ε και τι έγινε, θα πει κάποιος, η δουλειά να γίνεται...).

 

 

Μην ζηλεύετε το xda. Ενας χαμός γίνεται εκεί..

Δεν υπάρχει οργάνωση και η παραπληροφόρηση-ασχετοσύνη βαράει κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ετοίμασα ένα μικρό app για το myphone.gr και τον Chrome, από εκείνα που εμφανίζονται στον browser της Google εάν κάποιος πάει στο tab Apps της Start Page του. Μέσω αυτού, έχετε άμεση πρόσβαση στην αγαπημένη μας ιστοσελίδα.

 

Μέσα στον Chrome, δείχνει κάπως έτσι:

 

http://i.imgur.com/F2zUH.jpg

 

Κάνοντας δεξί κλικ πάνω του μέσω της επιλογής "Create Shortcut" μπορεί να δημιουργηθούν και συντομεύσεις στα Windows:

 

http://i.imgur.com/L3sPM.jpg

 

Για να το χρησιμοποιήσετε, θα πρέπει να κατεβάσετε αυτό το αρχείο. Μέσα έχει δύο αρχεία, τα ξεζιπάρετε σε κάποιον νέο φάκελο.

 

Σε περίπτωση που θέλετε να σας στέλνει στην κεντρική του forum, θα πρέπει να κατεβάσετε αυτό και όχι το παραπάνω.

 

Αφού έχετε τον νέο φάκελο, ανοίγετε τον Chrome, κάνετε κλικ στο πλήκτρο του μενού πάνω δεξιά, Tools -> Extensions -> τικάρετε το Developer mode - > Load Unpacked Extension, επιλέγετε τον φάκελο που δημιουργήσατε λίγο πριν και είστε έτοιμοι! :). Εάν δεν το βγάζει σωστά, κάντε ένα reboot τον browser.

 

Έχουν δοκιμαστεί και λειτουργούν άψογα σε Windows 7 32-bit και Chrome 22. Εάν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα, ενημερώστε με ένα σχόλιο σας.

 

Σημείωση: Σε περίπτωση που δοθεί η σχετική έγκριση από τους admins, αυτό πολύ σύντομα θα φιλοξενηθεί και στο Chrome App Store ;).

Σημείωση2: Εάν διαγράψετε τον φάκελο στον οποίο ξεζιπάρατε τα αρχεία, διαγράφονται και από τον Chrome και οι συντομεύσεις σταματούν να λειτουργούν.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

έχω παρατηρήσει ότι παρόλο που το φόρουμ έχει πάρα πολλά μέλη ( συνολικά αλλά και Online registered) , λίγα είναι εκείνα που ασχολούνται με το ποστάρισμα. η ερώτηση μου είναι πως είναι η ιδέα μου, ή πάντα έτσι ήταν? δηλαδή να είναι σχεδόν πάντα 1000 άτομα online και να ποστάρουν ούτε οι 30 μου φαίνεται περίεργο! δεν ξέρω ίσως λέω και χαζομάρες κιόλας, ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα που εκφράζω αυτήν μου την άποψή

Link to comment
Share on other sites

εμένα με φαίνεται πολύ λόγικο πάντως. δεν είναι απαραίτητο να ποστάρουν όσοι ειναι ονλινε ;)

κάποιοι είναι μέλη για να παρακολουθούν και να ποστάρουν σε συγκεκριμένες συζητησεις, αλλοι ποσταρουν παντου και αλλοι καθολου :)

Link to comment
Share on other sites

εμένα με φαίνεται πολύ λόγικο πάντως. δεν είναι απαραίτητο να ποστάρουν όσοι ειναι ονλινε ;)

κάποιοι είναι μέλη για να παρακολουθούν και να ποστάρουν σε συγκεκριμένες συζητησεις, αλλοι ποσταρουν παντου και αλλοι καθολου :)

 

η παρατήρησή μου ήταν σχετικά με την αναλογία online/posting. επίσης σε πολλά threads τα ίδια και τα ίδια άτομα σε συντριπτική πλειοψηφία ειναι αυτά που ποστάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αρκετό καιρό στο χώρο των forums από την εποχή του pctech.gr θα σου πώ ένα πράγμα.Μπορεί να βλέπεις 350 -400 μέλη online συνήθως αλλά δεν σημαίνει ότι συνδέονται μόνο αυτοί. Ο αριθμός αυτός στα στατιστικά του φόρουμ δηλώνει τον αριθμό των ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ συνδεδεμένων χρηστών. Δεν μπαίνουν όλοι την ίδια ώρα και συνεπώς καθε μερα μπορει να συνδεονται και 4.000 άτομα. Τώρα το ποιος ποστάρει είναι αλλού παπά ευαγγέλιο, θεωρούνται όμως όλοι ΜΕΛΗ του myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

έχω παρατηρήσει ότι παρόλο που το φόρουμ έχει πάρα πολλά μέλη ( συνολικά αλλά και Online registered) , λίγα είναι εκείνα που ασχολούνται με το ποστάρισμα. η ερώτηση μου είναι πως είναι η ιδέα μου, ή πάντα έτσι ήταν? δηλαδή να είναι σχεδόν πάντα 1000 άτομα online και να ποστάρουν ούτε οι 30 μου φαίνεται περίεργο! δεν ξέρω ίσως λέω και χαζομάρες κιόλας, ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα που εκφράζω αυτήν μου την άποψή

 

Σωστή η απορία. Ωστόσο υπάρχουν πολλοί χρήστες που γράφονται για να "κατεβάσουν" μία εφαρμογή από την ενότητα "My Files" και δεν τους ενδιαφέρει να γράψουν κάτι. :)

 

η παρατήρησή μου ήταν σχετικά με την αναλογία online/posting. επίσης σε πολλά threads τα ίδια και τα ίδια άτομα σε συντριπτική πλειοψηφία ειναι αυτά που ποστάρουν.

 

Κάθε φόρουμ έχει τους "μόνιμους κατοίκους" του. :lol: Με τον καιρό μαθαίνει κανείς ποιοί είναι αυτοί, οπότε ξέρει και τι να περιμένει. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η απορία. Ωστόσο υπάρχουν πολλοί χρήστες που γράφονται για να "κατεβάσουν" μία εφαρμογή από την ενότητα "My Files" και δεν τους ενδιαφέρει να γράψουν κάτι. :)

 

σωστό κι αυτό, μου διέφυγε.

 

Κάθε φόρουμ έχει τους "μόνιμους κατοίκους" του. :lol: Με τον καιρό μαθαίνει κανείς ποιοί είναι αυτοί, οπότε ξέρει και τι να περιμένει. :)

 

όντως.και μέσα σε μερικές μέρες καταλαβαίνεις ποίοι είναι,σε ποια "ομάδα" ανήκουν και τι απόψεις εχουν :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Καλύτερα να γράφονται λίγα, καλά και σωστά παρά να χάνεται ο κόσμος μέσα σε γενικότητες και αοριστολογίες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...