Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ντρέπομαι απίστευτα πολύ για το κάψιμο που έριξα :-P

Απλά είπα να συνεχίσω τα τεστακια μου για να δω αν χρειαστεί, πόσο μπαταρία μπορώ να βγάλω από το κινητό.. Και το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι εντυπωσιακό.

Σταματάω όμως εδώ γιατί εντάξει... Τι σκατα το πήραμε στα 1.4ghz αν είναι να χρησιμοποιουμε μόνο τα 1ghz? :-P

Απλά για δοκιμή.. :-)

Ουσιαστικά έκανα μια δική μου λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας ίδια με αυτή του tw... Με νομίζω πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν σκεφτεί κανείς πως αν συνέχιζα έβγαζα 6ωρο σίγουρα.

 

[ATTACH]41510[/ATTACH][ATTACH]41511[/ATTACH]

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ντρέπομαι απίστευτα πολύ για το κάψιμο που έριξα :-P

Απλά είπα να συνεχίσω τα τεστακια μου για να δω αν χρειαστεί, πόσο μπαταρία μπορώ να βγάλω από το κινητό.. Και το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι εντυπωσιακό.

Σταματάω όμως εδώ γιατί εντάξει... Τι σκατα το πήραμε στα 1.4ghz αν είναι να χρησιμοποιουμε μόνο τα 1ghz? :-P

Απλά για δοκιμή.. :-)

Ουσιαστικά έκανα μια δική μου λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας ίδια με αυτή του tw... Με νομίζω πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν σκεφτεί κανείς πως αν συνέχιζα έβγαζα 6ωρο σίγουρα.

 

[ATTACH]41510[/ATTACH][ATTACH]41511[/ATTACH]

 

Να φανταστώ ειχες την οθονη ανοιχτη & δεν εκανες τιποτα, σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ειχες την οθονη ανοιχτη & δεν εκανες τιποτα, σωστα ?

 

Δυστυχώς όχι :-P

Γιαυτό και ντρέπομαι για το κάψιμο μου :-P

Ξύπνησα στις 9 και καθόμουν και έστελνα μηνύματα σε viber και fb ακούγοντας μουσική. Επί 4 ώρες :-P

Αυτά κυρίως...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται custom recovery (cwm).

Εσύ έχεις το μαμά.

Στον οδηγό για root έχει οδηγίες για να εγκαταστήσεις cwm.

Προσοχή ποιο αρχείο θα κατεβάσεις και τι ρομ έχεις στο κινητό.

 

Sorry για τις ερωτησεις, αλλα ποιο ειναι το σωστο αρχειο για την επισημη 4.3 της cosmote που φοραει το κινητο μου???

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις ερωτησεις, αλλα ποιο ειναι το σωστο αρχειο για την επισημη 4.3 της cosmote που φοραει το κινητο μου???

Αυτό που γράφει για Jelly Bean .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις ερωτησεις, αλλα ποιο ειναι το σωστο αρχειο για την επισημη 4.3 της cosmote που φοραει το κινητο μου???

 

Αυτό που γράφει για Jelly Bean .

 

Σωστά, αλλά χωρίς να παίρνω όρκο ότι θα εγκατασταθεί, μιας και το είχα φτιάξει για 4.1.2

Πάντως ζημιά δε γίνεται.

Το πολύ πολύ να μην ξεκινήσει η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις ερωτησεις, αλλα ποιο ειναι το σωστο αρχειο για την επισημη 4.3 της cosmote που φοραει το κινητο μου???

 

Δες αυτο. Εγω ετσι το εκανα και ολα μια χαρα... 4.3 κι εγω.

 

μολις εκανα κι εγω root το τηλεφωνο και επιβεβαιωνω οτι δουλευει κανονικα στην 4.3. ακομα θεωρω οτι ο πιο ευκολος τροπος να περασεις recovery ειναι πρωτα το twrp μεσω του play (The fastest and easiest way to install TWRP is to use the GooManager app:

1) Install GooManager from the Play Store

2) Open GooManager and provide root permissions

3) Hit Menu (or the button with the 3 dots on your screen) and then Install OpenRecovery)

 

και μετα οποιος θελει το cwm φλασαροντας το zip απο twrp. τα γραφω αυτα γιατι δε βρηκα τελειως αναλυτικο οδηγo για το recovery.

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας βοηθησει..εχω νεατρομ περασμενη ,και προσπαθω να μηδενησω τον μετρητη τρεχοντας το τριανγκλ,αυτο κανει τα γνωστα ρεμπουτ γραφει οκ,αλλα σε download mod που μπαινω μετα για ελενχο,ο μετρητης δεν εχει μηδενιστη.καμια ιδεα? ευχαριστω.(να πω οτι δοκιμασα τον τροπο ανρουτ αλλα τιποτα)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας βοηθησει..εχω νεατρομ περασμενη ,και προσπαθω να μηδενησω τον μετρητη τρεχοντας το τριανγκλ,αυτο κανει τα γνωστα ρεμπουτ γραφει οκ,αλλα σε download mod που μπαινω μετα για ελενχο,ο μετρητης δεν εχει μηδενιστη.καμια ιδεα? ευχαριστω.(να πω οτι δοκιμασα τον τροπο ανρουτ αλλα τιποτα)

 

Το triangle away παίζει μόνο με στοκ ρομ... Για να το μηδενίσεις θα πρέπει να βάλεις μια στοκ μέσω Odin, να κάνεις root και μετά θα μηδενίσει ο counter με το triangle away. Το αναφέρει και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1494114

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω,μολις επανεφερα την οριτζιναλ,τωρα κανω ρουτ με το cfroot? που γραφει στην σελιδα και μετα το τριανγκλ και πιστευω μετα οκ.θα επανελθω.σευχαριστω και παλι,βλεπεις μαθηνενος με το ς2 που ειχε πιο απλες λειτουργιες και στο ρουτ και γενικα.edit.. εκανα ολα επισημο φιρμ. φακτορυρεσετ,μηδενισμο,αλλα το κοντερ ανεβαινει.το τηλ.γραφει made in vietnam,και οταν το πηρα απο ελληνικο σαιτ,φορουσε 4.3 επισημη απο μαυροβουνιο......και μια τελευταια ερωρηση εχει οριο ο μετρητης δηλ.μεχρι π.χ.10 επιρεαζει το χαρντγουερ σε τιποτα? Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

......και μια τελευταια ερωρηση εχει οριο ο μετρητης δηλ.μεχρι π.χ.10 επιρεαζει το χαρντγουερ σε τιποτα?

 

Έχει κάποιο όριο αλλά δεν το θυμάμαι.... Πάντως δεν επηρεάζει σε τιποτα το hardware κομμάτι... Εγώ έχω βαρεθεί να το μηδενίζω και μου δείχνει 5... Κάποια στιγμή θα το ξαναμηδενίσω...;)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

σωστα,αλλα εμενα δεν μηδενιζει με τιποτα edit.. εκανα διαγραφη μεσα απο το λειτουργικο(μανησιο)ξανακατεβασα το triagle away(το ειχα αγορασμενο απο την εποχη ς2)το ετρεξα και ως δια μαγειας μηδενισε τον μετρητη.δεν καταλαβα ποια κινηση απο ολες βοηθησε. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι θετικά θα έχω με το να ροοταρω το s3? Υπάρχει τρόπος να το κάνω να μην lagarei?

 

Εννοείται! Αν ρουτάρεις μπορείς να εγκαταστήσεις χρήσιμές εφαρμογές που τώρα δεν μπορείς και το σημαντικότερο θα μπορείς να εγκαταστήσεις άλλες ρομ ή κερνελ ώστε το κινητό να πετάει. :)

Εδώ (post 4793) γράφω τις απόψεις μου για προτεινόμενες ρομ και κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σκέφτομαι να πάω από s2 σε s3 λόγω λήξης της εγγύησης (παρότι είμαι υπερευχαριστημένος από το τηλέφωνο σε όλα τα επίπεδα).

Διαβάζω όμως από εδώ κι από εκεί πως με την 4.3 το s3 laggαρει αρκετά.

Είναι αλήθεια; Διορθώνεται αυτό με κάποια custom rom; Τι έχετε να προτείνετε πάνω σε αυτό;

 

Ευχαριστώ πολύ.

-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σκέφτομαι να πάω από s2 σε s3 λόγω λήξης της εγγύησης (παρότι είμαι υπερευχαριστημένος από το τηλέφωνο σε όλα τα επίπεδα).

Διαβάζω όμως από εδώ κι από εκεί πως με την 4.3 το s3 laggαρει αρκετά.

Είναι αλήθεια; Διορθώνεται αυτό με κάποια custom rom; Τι έχετε να προτείνετε πάνω σε αυτό;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Προσωπική γνώμη αν και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το "απλό" S3 πήγαινε στο επόμενο S3 αυτό με τα 2 GB ram που έχει μικρή διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω αν κι επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά από σκρουτζομάγαζό δεν βλέπω την έκδοση με 2gb RAM.

edit:

Δλδ είναι το i9300 το απλό και το i9305 έχει 2gb ram.

Τώρα το κατάλαβα. Οκ thanks mate!

 

(αν και 40 ευρώ διαφορά δεν είναι λίγα, καθόλου...)

Edited by Federacion
-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

με τα νέα για μη έλευση της 4.4, έχω μπει στο τριπάκι να του αλλάξω rom. Απλά θέλω μερικές διευκρινίσεις, από όποιον μπορεί. Δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά tweaks, ουσιαστικά με ενδιαφέρει να είναι ΣΤΑΘΕΡΗ και από εφαρμογές να τρέχει mail με Microsoft exchange, καλή φωτογραφική,και με έχει βολέψει πολύ το splanner και το multiview. Επίσης να τρέχει ικανοποιητικά το live wallpaper με τις φωτό της οικογένειας. Θα ήθελα μαλλον μια samsung based rom για να μην πολυασχοληθώ να την μάθω, και σκεφτόμουνα ίσως να βάλω archidroid ή omega. Η χρήση θα είναι ημι-επαγγελματική , οπότε καταλαβαίνετε.
Link to comment
Share on other sites

με τα νέα για μη έλευση της 4.4, έχω μπει στο τριπάκι να του αλλάξω rom. Απλά θέλω μερικές διευκρινίσεις, από όποιον μπορεί. Δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά tweaks, ουσιαστικά με ενδιαφέρει να είναι ΣΤΑΘΕΡΗ και από εφαρμογές να τρέχει mail με Microsoft exchange, καλή φωτογραφική,και με έχει βολέψει πολύ το splanner και το multiview. Επίσης να τρέχει ικανοποιητικά το live wallpaper με τις φωτό της οικογένειας. Θα ήθελα μαλλον μια samsung based rom για να μην πολυασχοληθώ να την μάθω, και σκεφτόμουνα ίσως να βάλω archidroid ή omega. Η χρήση θα είναι ημι-επαγγελματική , οπότε καταλαβαίνετε.

 

Για Samsung based Rom μια χαρά είναι οι επιλογές σου. Καλή είναι επίσης και η Neat Rom. Αν μάλιστα βρεις και το κατάλληλο κερνελ θα είσαι ακόμα καλύτερα. Δοκίμασε και βλέπεις αλλά πιο πριν καλό είναι να κρατήσεις ένα nandroid backup.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να περασω στην 4.3 modems που υποστηριζονταν απο την 4.1.2 η αν θα εχω προβληματα αν επιχειρησω κατι τετοιο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια στις περισσοτερες custom tw roms που φλασαρω δεν δουλευει η camera. λεει camera failed

τι να κανω;

 

btw εχω DDUGMK1 baseband version

να αναβαθμισω; σε ποιο; καποιο λινκ αν μπορειτε θα με διευκόλυνε αρκετα :)

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βάλεις στοκ κερνελ,χρησιμοποίησε την καμερα και μετα βαλε πάλι καποιον custom kernel.με τον στοκ κερνελ δημιουργουνται καποια εξτρα αρχεια που χωρις αυτα δεν δουλεύει σωστα η καμερα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Σε cyanogen rom, μου εξηγει καποιος πως γινονται οι αναβαθμισεις;

Πχ. αν εχει καποιος 4.1, οταν βγει η επομενη εκδοση πχ.4.2, υπαρχει προγραμμα-εφαρμογη, να την κατεβαζει και να την εγκαθιστα στο κινητο, διχως να 'χανω΄ τιποτε απο τα υπαρχοντα δεδομενα μου, τα settings μου κλπ? Απο πανω, on the fly εγκατασταση;

Κι αν βγει πχ η αντιστοιχη cyanogen για android 5(δηλαδη 'μεγαλη' αλλαγη εκδοσης), εκει πλεον θα θελει 'φορματ', και περασμα ολα παλι απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βάλεις στοκ κερνελ,χρησιμοποίησε την καμερα και μετα βαλε πάλι καποιον custom kernel.με τον στοκ κερνελ δημιουργουνται καποια εξτρα αρχεια που χωρις αυτα δεν δουλεύει σωστα η καμερα

 

καποιο λινκ για τον κερνελ; φλασαρω με cwm, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...