Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω εχει ολους τους στοκ κερνελς:

http://boeffla.df-kunde.de/sgs3/stock-kernel/

διαλεγεις τα zip και φλασαρεις μεσω cwm.απλως διαλεξε την σωστη εκδοση αναλογα την ρομ που εχεις

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε cyanogen rom, μου εξηγει καποιος πως γινονται οι αναβαθμισεις;

Πχ. αν εχει καποιος 4.1, οταν βγει η επομενη εκδοση πχ.4.2, υπαρχει προγραμμα-εφαρμογη, να την κατεβαζει και να την εγκαθιστα στο κινητο, διχως να 'χανω΄ τιποτε απο τα υπαρχοντα δεδομενα μου, τα settings μου κλπ? Απο πανω, on the fly εγκατασταση;

Κι αν βγει πχ η αντιστοιχη cyanogen για android 5(δηλαδη 'μεγαλη' αλλαγη εκδοσης), εκει πλεον θα θελει 'φορματ', και περασμα ολα παλι απο την αρχη;

 

Με την cm μπορείς να κάνεις αυτόματα την εγκατάσταση χωρίς να χάσεις τα δεδομένα σου (ρυθμίσεις συστήματος/σχετικά με το τηλέφωνο/ενημερώσεις Cyanogenmod). Μπορείς επίσης να κατεβάσεις τη ρομ και να την εγκαταστήσεις χειροκίνητα μέσω cwm κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik cache. Επίσης δεν χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει ολους τους στοκ κερνελς:

http://boeffla.df-kunde.de/sgs3/stock-kernel/

διαλεγεις τα zip και φλασαρεις μεσω cwm.απλως διαλεξε την σωστη εκδοση αναλογα την ρομ που εχεις

 

DDUGMK1 έχω... Δεν υπάρχει :-/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, έχω archdroid με boeffla είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θέλω να αυξήσω το vibration στο haptic feedback. Γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Με την cm μπορείς να κάνεις αυτόματα την εγκατάσταση χωρίς να χάσεις τα δεδομένα σου (ρυθμίσεις συστήματος/σχετικά με το τηλέφωνο/ενημερώσεις Cyanogenmod). Μπορείς επίσης να κατεβάσεις τη ρομ και να την εγκαταστήσεις χειροκίνητα μέσω cwm κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik cache. Επίσης δεν χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Σε ποιες αναβαθμισεις εκδοσεων, ισχυουν αυτα τα καλα νέα;

Γιατι ενας φιλος μου ελεγε οτι οταν περασεις απο την '4' στην '5' (δεν ξερω τις κωδικολογιες στη cyanogen, πχ απο την 11 στην 12), θα πρεπει ακομη και σε cyanogen να περαστουν ολα απη την αρχη. Ισχυει ή κανει λαθος;

Μπορω ολα τα χρονια, on the fly, να περνω αναβαθμισεις cyanogen, ακομη κι αν αλλαζει η βασικη εκδοση android, πχ απο 4.xx σε 5.xx? Και ολα αυτα διχως να χανω ρυθμισεις, σεταρισματα, δεδομενα κλπ;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορρυ αλλα επειδη το εχω χασει με τοσα ποστ εδω μεσα ενα λινκ για το καταλληλο CWM για την συσκευη μας μπορει να δωσει καποιος?

ευχαριστω.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

έχω μία στοκ του Archilord. deoxed, zipaligned κτλ. σκέφτομαι να δοκιμάσω καμία custom έτσι για την αλλαγή. να είναι ποιο ''πειραγμένη'' εμφανισιακά και ίσως πιο γρήγορη και smooth. βλέπω κάτι ρομ στο xda που μοιάζουν με το σ4 και είδα πολύ καλά λόγια για την omega. το θέμα μου είναι ότι όλες έχουν βγαλμένα τα bloatware. αυτό είναι καλό για την ραμ αλλά αναρωτιέμαι μήπως έχουν βγάλει κάτι το οποίο χρησιμοποιώ. έχετε καμία ρομ να μου προτείνετε? ή αν ξέρει κανείς τι λείπει από την omega π.χ. ή από οποιαδήποτε άλλη.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες αναβαθμισεις εκδοσεων, ισχυουν αυτα τα καλα νέα;

Γιατι ενας φιλος μου ελεγε οτι οταν περασεις απο την '4' στην '5' (δεν ξερω τις κωδικολογιες στη cyanogen, πχ απο την 11 στην 12), θα πρεπει ακομη και σε cyanogen να περαστουν ολα απη την αρχη. Ισχυει ή κανει λαθος;

Μπορω ολα τα χρονια, on the fly, να περνω αναβαθμισεις cyanogen, ακομη κι αν αλλαζει η βασικη εκδοση android, πχ απο 4.xx σε 5.xx? Και ολα αυτα διχως να χανω ρυθμισεις, σεταρισματα, δεδομενα κλπ;

 

Οι αναβαθμίσεις των εκδόσεων είναι πολύ σπάνιες. Μία φορά τον χρόνο και αν...

Το θέμα είναι οι αναβαθμίσεις της ίδιας έκδοσης ρομ που είναι πιο συχνές (εώς και καθημερινές στην nightly). Ναι καλό είναι όταν περνάμε από μία έκδοση της ρομ σε μία ανώτερη (π.χ από cm10 σε cm11) ή σε μία άλλη ρομ να κάνουμε μία "καθαρή" εγκατάσταση (με όλα τα wipe και format) χάνοντας εφαρμογές και ρυθμίσεις, αλλά όταν αναβαθμίζουμε στην ίδια έκδοση δεν είναι τόσο απαραίτητα, μόνο ίσως wipe cache partitions και wipe dalvik cache και μ'αυτόν τον τρόπο δεν χάνουμε εφαρμογές και ρυθμίσεις..

Αλλά από την άλλη γιατί σε προβληματίζει τόσο αυτό. Είναι πολύ εύκολη υπόθεση και παίρνει λίγο χρόνο να κρατήσεις ένα backup των εφαρμογών και των δεδομένων τους με κάποια εφαρμογή όπως το titanium, το mybackup root, κλπ, ύστερα να κάνεις μία "καθαρή" εγκατάσταση της ρομ και να επαναφέρεις τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις με την εφαρμογή που τα αποθήκευσες.

 

ρε παιδια σορρυ αλλα επειδη το εχω χασει με τοσα ποστ εδω μεσα ενα λινκ για το καταλληλο CWM για την συσκευη μας μπορει να δωσει καποιος?

ευχαριστω.

 

Αυτό είναι το αγαπημένο μου (όπως και των περισσοτέρων απ'ότι βλέπω) και από εδώ μπορείς να εγκαταστήσεις την τελευταία βερσιόν (6.15.4). Φρόντισε μόνο όταν αναβαθμίζεται να το ξαναεγκαθιστάς, γιατί οι περισσότερες ρομ θέλουν τις πιο πρόσφατες εκδόσεις των cwm recovery για να φλασαριστούν.

 

έχω μία στοκ του Archilord. deoxed, zipaligned κτλ. σκέφτομαι να δοκιμάσω καμία custom έτσι για την αλλαγή. να είναι ποιο ''πειραγμένη'' εμφανισιακά και ίσως πιο γρήγορη και smooth. βλέπω κάτι ρομ στο xda που μοιάζουν με το σ4 και είδα πολύ καλά λόγια για την omega. το θέμα μου είναι ότι όλες έχουν βγαλμένα τα bloatware. αυτό είναι καλό για την ραμ αλλά αναρωτιέμαι μήπως έχουν βγάλει κάτι το οποίο χρησιμοποιώ. έχετε καμία ρομ να μου προτείνετε? ή αν ξέρει κανείς τι λείπει από την omega π.χ. ή από οποιαδήποτε άλλη.

 

Πολύ δύσκολο να έχουν βγάλει κάτι που χρειάζεσαι. Συνήθως αφαιρούν αυτά που δεν χρειαζόμαστε. Αρκετές ρομ έχουν και έναν φάκελο με τις εφαρμογές που αφαιρούν (συνήθως έχει την ονομασία "bloatware") που μπορείς να τον κατεβάσεις και από εκεί να διαλέξεις για να εγκαταστήσεις μία εφαρμογή που πιθανόν να χρειάζεσαι. Κάτι που μπορείς να κάνεις ίσως και από το play store.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το 'καλο ειναι' να κανουμε καθαρη εγκατασταση, πχ σε περασμα απο cm10 σε cm11, το καταλαβαινω.

Το θεμα ειναι αν αυτο 'απαιτείται' (δηλαδη δεν γινεται διαφορετικα), ή είναι προαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το 'καλο ειναι' να κανουμε καθαρη εγκατασταση, πχ σε περασμα απο cm10 σε cm11, το καταλαβαινω.

Το θεμα ειναι αν αυτο 'απαιτείται' (δηλαδη δεν γινεται διαφορετικα), ή είναι προαιρετικο.

 

Αν δεις σε ολα τα thread των ρομ λεειοτι μονο απο την προηγουμενη εκδοση της ιδιας ρομ δεν απαιτειται. Απο οποιδηποτε αλλη χρειαζεται καθαρη εγκατασταση. Και ειδικα απο τη cm10 στην 11 οπου η kitkat εχει αρκετες διαφορες σε πολλα πραγματα θεωρω οτι ειναι απαραιτητο.

Μολις χθες ανακαλυψα εναν καινουριο τροπο επαναφορας. Αν εχουμε παρει nandroid backup μπορουμε αφου βαλουμε την καινουρια ρομ ειτε με το titanium ειτε με το nandroid manager (το δευτερο μου το εκανε πιο γρηγορα και με λιγοτερα κολληματα) να επαναφερουμε τις εφαρμογες μας με τα δεδομενα τους, τα τηλ και τα μηνυματα εξαγοντας τα απο το nandroid backup που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

"μονο απο την προηγουμενη εκδοση της ιδιας ρομ" τι εννοεις ?

(αυτονοητα για εσας, αλλα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και μπερδευομαι)

Link to comment
Share on other sites

"μονο απο την προηγουμενη εκδοση της ιδιας ρομ" τι εννοεις ?

(αυτονοητα για εσας, αλλα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα και μπερδευομαι)

Καλημέρα

Όταν λέμε ίδια ρομ π.χ η rom του tomasek είναι cm 11 αλλά αυτήν την στιγμή έχει φτάσει στην version ω 50 από την v 1 έως την v 50 δεν χρειάζεται full vibe αλλά μόνο wipe cache και wipe dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργεια usb musstorage,δεν λειτουργει οπως στο ς2,παρολο που πατησα 7 φορες και ενεργοποιηθηκε ,λειτουργει οπως πριν (συνδεση ΜΤP).στις ρυθμισεις πιο κατω γραφει..περιμενετε το προγραμμα, η επιλεγμενη εφαρμογη θα ανοιξει μολις συνδεθει το προγραμμα εντοπισμου σφαλματων..πρεπει να ενγκαταστησω καπιο προγραμμα?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

H cyanogen, σε stable εκδοση, ειναι εξισου σταθερη και αξιοπιστη με την official rom?

 

Ακόμα και η nightly είναι σταθερή και πιο γρήγορη από την official. Απλώς εκεί δεν έχεις κάποια από τα καλούδια της samsung (που προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ), αλλά έχεις άλλα πράγματα. Και με το κατάλληλο kernel και ρυθμίσεις έχεις και πολύ καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω cm11 πως μπορώ να συνδέσω το s3 με την tv με τον ανταπτορα το συνδέω και δεν δείχνει τίποτα τι πρέπει να κάνω με stock rom δεν έχω πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

σε καμια custom rom δεν δουλεύει το tv-out δυστυχως.μονο σε επισημη samsung.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

neatrom , revolutionary, omega... Ποιά είναι καλύτερη? ξέρω ότι δεν υπάρχει ακριβείς απάντηση απλά πείτε ο καθένας ποια θεωρεί καλύτερη. σαν γκάλοπ κάτι...

μόνο για samsung based roms. όχι για cm, miui και άλλες AOSP

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει νεατρομ,αρκετα καλη,εκτος απο μερικες1-2 φορες που εδειχνε να χανει τις ρυθμισεις που ειχα,π.χ. αρχικη σελιδα,χασιμο της επιλογης εξοδου απο τον browser.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

σε καμια custom rom δεν δουλεύει το tv-out δυστυχως.μονο σε επισημη samsung.

 

Σε omega δουλεύει μια χαρά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι σορρυ αυτο εννοουσα και δυστυχως επειδη το χρησιμοποιω δεν κρατησα την omnirom kitkat που ειχα και πηγαινε σφαιρα.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο κερνελ για την στοκ 4.3;

 

Boeffla-Kernel από εδώ και εδώ και φυσικά πακέτο το Boeffla-Config V2 με πολλές πολλές ρυθμίσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...