Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Τώρα τελευταία το κινητο μου εβγαζε συνεχως το μηνυμα και εικονιδιο οτι η εσωτερικη του μνημη ειναι γεματη ενω περιείχε φακέλους πολυ μικρους σε ογκο χωρητικοτητας.

 

Ύστερα απο διάφορες προσπαθειες εσβησα τα πάντα από τον emulated φάκελο και κρατησα μονο τον android ο οποιος εχει μεγεθος 375kb.

 

δοκίμασα να κάνω και full wipe/factory reset αλλα παλι τα ίδια..

 

Παρόλα αυτα μου λεει πως εχω διαθεσιμο χωρο μοναχα 4.95gb απο τα 16gb συνολικης μνημης. :wacko: :wacko:

Πως μπορω να διορθώσω το συγκεκρημενο προβλημα..;

 

Το κινητο ειναι root και φοραει omega v56 / 4.3

 

Ευχαρηστω.

Edited by SGalaxyS3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσες ROM και αν δοκιμασα 4.4.2 πανω απο 2 ωρες οθονη δεν μου εβγαλε καμια... 2 ωρες και 10 λεπτα συγκεκριμενα

 

εγω βγαζω 3ωρο ευκολα

με boeffla kernel ΠΑΝΤΑ :happy:

Link to comment
Share on other sites

εγω βγαζω 3ωρο ευκολα

με boeffla kernel ΠΑΝΤΑ :happy:

 

ποια ROM ?

 

Επίσης θελω να μου προτεινεται καμια καλη 4.1.2 να δοκιμασω... Σιγουρα θα ειναι ελαφρια και με καλη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

ποια ROM ?

 

Επίσης θελω να μου προτεινεται καμια καλη 4.1.2 να δοκιμασω... Σιγουρα θα ειναι ελαφρια και με καλη μπαταρια...

 

CM11 του temasek ;)

 

δεν νομιζω πως αξιζει να πας σε 4.1.2..

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κουρε. μετα το s+ ξαναβρισκομαστε και στο s III. (μου το εκλεψαν το s+). παλι εσενα θα ρωταμε. αληθεια ποια 4.4 rom προτεινεις; γιατι εδω εχει παρα πολλες...

 

Ρε παιδιά θα με συγκινήσετε! Και εγώ από το Splus σας θυμάμαι, ιδιαίτερα τον KURO που ήτανε ινστρουκτορας!

Θα τα ξαναλέμε, έχει πολύ ψωμί το S3 από ρυθμίσεις και από επιλογές. Ήδη έχω βάλει την τεμασεκ και την πιλατέβω (η με πιλατέβει)...

 

Σαν πολλοί μαζευτήκαμε τελικά από το S plus!!! :thumbup:

 

Χαιρετώ τα πρώην εξέχοντα μέλη του τιμημένου galaxy s plus και νυν του galaxy s3. :lol:

 

Εδώ όντως γίνεται ένας χαμός με roms, mods κλπ και αν σου αρέσει να πειραματίζεσαι και να φλασάρεις δεν θα βαρεθείς ποτέ. :)

 

Φυσικά και δεν τις έχω δοκιμάσει όλες αλλά όποιος θέλει aosp με πάρα πολλά features (μιλάμε πάντα για kitkat 4.4) καλό είναι να δοκιμάσει τη ρομ του δημοφιλέστερου με διαφορά developer, που αναφέρθηκε και πιο πριν, δηλαδή τη ρομ του temasek η οποία είναι βασισμένη στην cm11, αλλά της προσθέτει πολλά άλλα από τις υπόλοιπες roms, ώστε να είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό. Σημαντικό είναι ότι την ανανεώνει αρκετά συχνά.

 

Προσωπικά επειδή δεν με τρελένουν όλα αυτά τα features παραμένω προς το παρόν με την επίσημη cm11 (nightly) η οποία ανανεώνεται καθημερινά, αλλά προσωπικά κάνω updates μία ή δυο φορές την εβδομάδα ανάλογα με τις αλλαγές που έχουν κάνει.

 

Υπάρχει επίσης το "αντίπαλο δέος" της Cm, η Omni, η οποία πρόσφατα πρόσθεσε και τα OmniSwitch και Audio Themes και έγινε ακόμα πιο ενδιαφέρουσα.

Μια άλλη πολύ καλή ρομ βασισμένη στην Omni αλλά με επιπλέον features είναι η ArchiDroid που σήμερα αναβαθμίστηκε.

 

Πολύ καλή επίσης η επίσημη SlimKat (σήμερα ή αύριο ίσως να έχουμε σταθερή έκδοση), αλλά και η AOSP NeatROM που βασίζεται στην SlimKat.

 

Υπάρχουν επίσης οι επίσημες Carbon και AOKP, καθώς και πολλές άλλες όλες το ίδιο γρήγορες και καλές. Το θέμα είναι ποια features προτιμάμε και ποια "κάθεται" καλύτερα στο τηλέφωνό μας.

 

Από samsung based roms (αν και δεν είναι του γούστου μου) οι επικρατέστερες είναι οι Omega (φυσικά), ArchiDroid, NeatROM, SmartDroid

 

Από κερνελ υπάρχουν τρία - τέσσερα "ενεργά" αλλά προτιμώ το Boeffla μαζί βεβαίως με το Boeffla-Config V2 από το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις πολλά.

 

Να μην ξεχνάμε επίσης ότι υπάρχει μία απίστευτη εφαρμογή η Xposed framework η οποία περιέχει πολλά modules με τα οποία μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τα πάντα. Να αλλάξουμε lockscreen, taskbar, να αποθηκεύουμε φωτό στην εξωτερική και πάρα πολλά άλλα. Έτσι αν κάποια ρομ μας αρέσει και δεν θέλουμε να την αλλάξουμε, αλλά μας λείπει κάτι (π.χ η αποθήκευση φωτό στην εξωτερική) μπορούμε να βρούμε το κατάλληλο module να το εγκαταστήσουμε και είμαστε κομπλέ. Μπορείς πραγματικά να κάνεις παπάδες. :)

 

Τέλος θα πρέπει να προσέχουμε ώστε να έχουμε την τελευταία βερσιόν από το recovery που χρησιμοποιούμε και εδώ η προσωπική μου πρότίμηση είναι PhilZ Touch.

 

Αντε και καλά φλασαρίσματα. :lol::p

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα temasek και omni και βλέπω ότι είναι μεν καλές και γρήγορες, αλλά εγώ έχω ένα κόλλημμα με τα quick settings, θέλω να μοιάζουν στη χρήση και στην ευχρηστία με το παραδοσιακό της μαμάς Rom. Θέλω να κατεβάζω την μπάρα και να επιλέγω λειτουργία με χρωματική έντονη ένδειξη επιλογής ή αποεπιλογής. Επίσης θέλω να έχει και την ενσωματωμένη μπάρα κύλισης για την φωτεινότητα και όχι να πατάω κάθε φορά για να την βγάζει. Πως μπορώ να τα έχω αυτά? Με κανα theme ή mod γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

του temasek η cm 11 η τελευταια ειναι η 13/2 ?

 

Επίσης τι Kernel να βαλω με του Temasek ? Boeffla 2.1 Stable ή 2.2 beta 4 ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κατι ακομα.. γνωριζει καποιος πως μπορω να αλλαξω απο το build.prop editor την τιμη για την ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ φωτεινοτητα που μπορει να παει το κινητο στο auto ? ειναι πολυ φωτεινο ακομα & σε τερμα σκοταδι...

 

το ειχα κανει αλλα το ξεχασα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα temasek και omni και βλέπω ότι είναι μεν καλές και γρήγορες, αλλά εγώ έχω ένα κόλλημμα με τα quick settings, θέλω να μοιάζουν στη χρήση και στην ευχρηστία με το παραδοσιακό της μαμάς Rom. Θέλω να κατεβάζω την μπάρα και να επιλέγω λειτουργία με χρωματική έντονη ένδειξη επιλογής ή αποεπιλογής. Επίσης θέλω να έχει και την ενσωματωμένη μπάρα κύλισης για την φωτεινότητα και όχι να πατάω κάθε φορά για να την βγάζει. Πως μπορώ να τα έχω αυτά? Με κανα theme ή mod γίνεται?

 

Με την μπάρα της φωτεινότητας δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν την χρησιμοποιώ, αλλά για το άλλο που ζητάς μπορεί να γίνει εύκολα αλλάζοντας απλώς theme.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας και συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε..

Λοιπον μπαινω στο ψητο..

Εχω το Samsung Galaxy S3 i9300 και πριν πολυ καιρο του ειχα αλλαξει rom & kernel (ηταν μια περιοδος που πειραματιζομουν και δοκιμαζα διαφορα) με αποτελεσμα να μην θυμαμαι τωρα πια rom ειχα και τι ακριβος πειραξα και χαλασα το σημα.. εδω και κανα 6μηνο το εχω σαν tablet :lol: αλλα σημερα μου ειπαν πως μπορει να εχω αλλαξει το "modem" του για αυτο να μην εχω σημα.

μηπως υπαρχει καποια λυση να αλλαξω το modem και να βαλω καποιο ελληνικο?? :blink:

Ευχαρηστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας και συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε..

Λοιπον μπαινω στο ψητο..

Εχω το Samsung Galaxy S3 i9300 και πριν πολυ καιρο του ειχα αλλαξει rom & kernel (ηταν μια περιοδος που πειραματιζομουν και δοκιμαζα διαφορα) με αποτελεσμα να μην θυμαμαι τωρα πια rom ειχα και τι ακριβος πειραξα και χαλασα το σημα.. εδω και κανα 6μηνο το εχω σαν tablet :lol: αλλα σημερα μου ειπαν πως μπορει να εχω αλλαξει το "modem" του για αυτο να μην εχω σημα.

μηπως υπαρχει καποια λυση να αλλαξω το modem και να βαλω καποιο ελληνικο?? :blink:

Ευχαρηστω εκ των προτερων..

 

Τι είπες τώρα......

Φυσικά και γίνεται.....

Πιάσε δουλειά...

Ότι δεν ξέρεις υπάρχει στο φόρουμ. Κάνε τις σχετικές αναζητήσεις για ότι απορία έχεις και το κινητό σου θα γίνει και πάλι όπως και πριν αν δεν έχει τεχνικό πρόβλημα που από τα παραπάνω που λες μάλλον δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για έναν συμφορουμιτη αν υπάρχουν 23toggles για την stock 4.1.2 xxemg4.....

Έχετε τίποτα στο νου σας?

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα......

Φυσικά και γίνεται.....

Πιάσε δουλειά...

Ότι δεν ξέρεις υπάρχει στο φόρουμ. Κάνε τις σχετικές αναζητήσεις για ότι απορία έχεις και το κινητό σου θα γίνει και πάλι όπως και πριν αν δεν έχει τεχνικό πρόβλημα που από τα παραπάνω που λες μάλλον δεν έχει.

 

Ναι ειμαι σιγουρος φιλε μου πως υπαρχει καποια λυση εδω μεσα αλλα εχει 320 σελιδες και αν το ψαξω τωρα θα τελειωσω σε κανα μηνα :p

αν μπορεις εσυ η καποιος εδω μεσα να μου πει τι να κανω.. χοντρα χοντρα να μ τα πει δεν ειμαι αρχαριος απλα αυτη η περιπτωση με επιασε αδιαβαστο.. :O

εστο με ενα σωστο link θα με βοηθουσε παρα πολυ.. :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

Τώρα τελευταία το κινητο μου εβγαζε συνεχως το μηνυμα και εικονιδιο οτι η εσωτερικη του μνημη ειναι γεματη ενω περιείχε φακέλους πολυ μικρους σε ογκο χωρητικοτητας.

 

Ύστερα απο διάφορες προσπαθειες εσβησα τα πάντα από τον emulated φάκελο και κρατησα μονο τον android ο οποιος εχει μεγεθος 375kb.

 

δοκίμασα να κάνω και full wipe/factory reset αλλα παλι τα ίδια..

 

Παρόλα αυτα μου λεει πως εχω διαθεσιμο χωρο μοναχα 4.95gb απο τα 16gb συνολικης μνημης. :wacko: :wacko:

Πως μπορω να διορθώσω το συγκεκρημενο προβλημα..;

 

Το κινητο ειναι root και φοραει omega v56 / 4.3

 

Ευχαρηστω.

 

Μεγαλε εκει μεσα στο "emulated/0" υπαρχουν και αλλοι φακελοι ονομασμενοι "0"

αυτοι οι φακελοι αν τους ανοιξεις εχουν μεσα φωτογραφιες σου κ αλλα τετοια παλια τα οποια εχουν μινει απο προηγουμενο Full wipe/Reset που εχεις κανει..

παρε οτι αρχεια προσοποικα θες (εικονες βιδεο ηχουσ κτλπ) και μετα διεγραπσε τους..

το ειχα παθει και εγω και εμπενα στα "0" και ειχα φρασει στο σιμειο "emulated/0/0/0/0/0/0" :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι αυτον τον /0 δεν μπορω να τον δω ουτε απο το pc οταν το συνδεω ουτε απο το file manager στο κινητο.

 

απο το Device storage με πάει κατευθειαν στο /storage/emulated/0

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι σιγουρος φιλε μου πως υπαρχει καποια λυση εδω μεσα αλλα εχει 320 σελιδες και αν το ψαξω τωρα θα τελειωσω σε κανα μηνα :p

αν μπορεις εσυ η καποιος εδω μεσα να μου πει τι να κανω.. χοντρα χοντρα να μ τα πει δεν ειμαι αρχαριος απλα αυτη η περιπτωση με επιασε αδιαβαστο.. :O

εστο με ενα σωστο link θα με βοηθουσε παρα πολυ..

Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1740061

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι αυτον τον /0 δεν μπορω να τον δω ουτε απο το pc οταν το συνδεω ουτε απο το file manager στο κινητο.

 

απο το Device storage με πάει κατευθειαν στο /storage/emulated/0

 

ναι ναι ωραια σε παει.. οταν εισαι εκει.. καπου ή στην αρχη ή στα πρωτα 5 τελος παντων δεν εχεις και αλλο ενα 0??

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ευχαριστω αν και νομιζω πως βρηκα καποια λυση εδω σε αυτο το forum..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

απλα μια ερωτιση ακομα.. το προβλημα που εχω ανηκει στο Firmwares? ή τελεικα ειμαι πιο ασχετος απο οσο νομιζω? :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω αν και νομιζω πως βρηκα καποια λυση εδω σε αυτο το forum..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

απλα μια ερωτιση ακομα.. το προβλημα που εχω ανηκει στο Firmwares? ή τελεικα ειμαι πιο ασχετος απο οσο νομιζω? :lol:

Σου έδωσα το συγκεκριμενο link γιατί διάβασα οτι ήθελες να περάσεις μόνο το modem και εκεί υπάρχουν αρκετά για δοκιμές .

Αλλά αν θελεις να βάλεις ολο το firmware τότε βρήκες την λύση στα Επίσημα Firmwares / Kies Updates .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσα το συγκεκριμενο link γιατί διάβασα οτι ήθελες να περάσεις μόνο το modem και εκεί υπάρχουν αρκετά για δοκιμές .

Αλλά αν θελεις να βάλεις ολο το firmware τότε βρήκες την λύση στα Επίσημα Firmwares / Kies Updates .

 

Ειμαι ΠΡΟ :lol::lol::lol:

Ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για έναν συμφορουμιτη αν υπάρχουν 23toggles για την stock 4.1.2 xxemg4.....

Έχετε τίποτα στο νου σας?

 

Κάνει το mod του στρατου το πέρασα και ολα ok....για οδηγίες στη πρώτη σελίδα ευχαριστώ:rolleyes:

Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ρε παιδιά, τί τηλέφωνο αυτό το S3!

Ετοιμάζομαι να το δώσω για αγορά άλλου και δεν μου κάνει καρδιά...Μετά από αλλαγές σε rom, πυρήνα και σε συνδυασμό με όλα αυτά τα mods που κυκλοφορούν είναι τόσο καλό!..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να φλασαρω 4.1.2 roms παιδια, παιρνω Error Status 7

 

Γιατι αραγε ? ξερει κανεις ?

 

Έχεις περάσει την τελευταία έκδοση του cwm ,αν ναι άλλαξε recovery και σιγουρεψου οτι η rom που κατεβάζεις ειναι για την συσκευή σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιο CWM εχω ναι... φυσικα & ειναι για το S3 h rom που παω να βαλω, δεν το κανω 1η φορα εξαλλου... 4.3 roms περναω κανονικα... 4.1.2 οχι... Status 7 παντα... :(
Link to comment
Share on other sites

Τελευταιο CWM εχω ναι... φυσικα & ειναι για το S3 h rom που παω να βαλω, δεν το κανω 1η φορα εξαλλου... 4.3 roms περναω κανονικα... 4.1.2 οχι... Status 7 παντα... :(

 

Βάλε παλιότερο cwm.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεψει σιγουρα φιλε ?

Δεν χάνεις κάτι αν προσπαθήσεις .

Αν δεν δουλέψει βάλε άλλο recovery ,αν και παλι δεν δουλέψει πες μου να σου στείλω οδηγίες πως να πειράξεις το updater-script της rom ώστε να το φτιάξεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...