Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι AOSP Style και θα ηθελα καμια Stock Style.. Stock Based 4.3

 

Παιζει καμια καλη ?

 

Σε stock, η άποψη μου είναι για NeatROM (με 4.3). Για καλύτερη μπαταρία οι samsung based (4.3) είναι λιγότερο ενεργοβόρες από τις CM based (4.4.2)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ή Ultima είναι released ή nightly?

 

η v.16 είναι released και σύντομα θα γίνει released και η v17. Αν θες σε experimental κατεβάζεις κατευθείαν από το repository και φλασάρεις: https://github.com/Kryten2k35/UltimaROM-i9300

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι παίζει ρε παιδιά με αυτη την ultima? Εχω την archidroid 1.78, δεν εχω κανα θέμα, αλλά όλο και τρώγομαι για το καλύτερο. Να βάλω την 1.79 archi ή να αλλάξω σε ultima? Κύριο κριτήριο η σταθερότητα (με lagfree), η μπαταρία και η παραμετροποίηση...

 

Την έχω δοκιμάσει και την archidroid 1.7.8 αλλά δεν μου έκατσε καλά ούτε από πλευράς ελεύθερης μνήμης ούτε από ταχύτητα και είχα και μερικά FC. Δεν φαντάζομαι ότι φταίει η ROM γιατί διαβάζω καλά λόγια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε stock, η άποψη μου είναι για NeatROM (με 4.3). Για καλύτερη μπαταρία οι samsung based (4.3) είναι λιγότερο ενεργοβόρες από τις CM based (4.4.2)

 

Οπότε 4.3 Samsung Based για καλυτερη μπαταρια προτεινεις ? Δοκιμαζω OMNI τωρα... θα την αφησω για σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε 4.3 Samsung Based για καλυτερη μπαταρια προτεινεις ? Δοκιμαζω OMNI τωρα... θα την αφησω για σημερα!

 

Samsung based: Ultima me AOSP, NeatROM v6.5

αν θες 4.4 KitKat νομίζω η πιο ολοκληρωμένη είναι το Temasek (αντί για την ΟΜΝΙ)

 

τέλος να συμπληρώσω ότι τα καλύτερα αποτελέσματα για μπαταρία τα έχω δει με stock kernel

Link to comment
Share on other sites

Samsung based: Ultima me AOSP, NeatROM v6.5

αν θες 4.4 KitKat νομίζω η πιο ολοκληρωμένη είναι το Temasek (αντί για την ΟΜΝΙ)

 

τέλος να συμπληρώσω ότι τα καλύτερα αποτελέσματα για μπαταρία τα έχω δει με stock kernel

 

Ωραια τελεια φιλε μου.. θα φλασαρω αργοτερα neat διοτι την ξερω και ηταν τελεια στο S2 που ειχα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι AOSP Style και θα ηθελα καμια Stock Style.. Stock Based 4.3

 

Παιζει καμια καλη ?

 

Omega v56 + boeffla 5.2 kernel και είσαι καλυμένος και από μπαταρία και από ταχύτητα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και γω neat θα φλασαρω! Αλλα τι Modem θα φλασαρω? Τωρα εχω MG4 (σε android 4.1.2 που ειμαι).

 

μπορείς να μείνεις με αυτό ή να βάλεις GMK6 που είναι το τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις που εχετε βαλει πολλες.. ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη rom;

για αρχη, aosp ή tw;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις που εχετε βαλει πολλες.. ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη rom;

για αρχη, aosp ή tw;

 

Ειμαι με Neat & μπορω να πω για Samsung Based ειναι ΑΨΟΓΗ! με omni rom εχανα ΠΟΛΥ μπαταρια διχως λογο.. & κρατουσε συνεχεια υψηλη φωτεινοτητα στο ΑΥΤΟΜΑΤΟ... κατι που η Neat δεν το κανει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσεις που εχετε βαλει πολλες.. ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη rom;

για αρχη, aosp ή tw;

 

Stock αν θέλεις να δουλεύουν όλα όπως πρέπει, AOSP αν θέλεις την απόλυτη ταχύτητα.

Από stock rom προτείνω Archidroid 1.7.9 και Boeffla kernel. Εννοείται πως τα πάντα στο κινητό δουλεύουν άψογα. Από ταχύτητα είναι εξαιρετική και από διάρκεια μπαταρίας ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Stock αν θέλεις να δουλεύουν όλα όπως πρέπει, AOSP αν θέλεις την απόλυτη ταχύτητα.

Από stock rom προτείνω Archidroid 1.7.9 και Boeffla kernel. Εννοείται πως τα πάντα στο κινητό δουλεύουν άψογα. Από ταχύτητα είναι εξαιρετική και από διάρκεια μπαταρίας ικανοποιητική.

 

4.1.2 όμως ε ?

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο boeffla 5.2 beta 3. Προτείνω να αναβαθμίσετε άμεσα έχει αρκετή βελτίωση στην ομαλότητα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη προκαταβολικά αν postάρω σε λάθος thread.

Από προχθές αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με την πολύ χρήσιμη για μένα εφαρμογή dropbox:

Έχω το drobox σε 2 σταθερούς + 1 laptop και 3 συσκευές android: S3 + S3 mini + Note 10.1. Μέχρι προχθές όλα τέλεια.

Ξεκίνησε 2-3 μέρες τώρα και από τις συσκευές android όταν πάω να επιλέξω κάποιο φάκελο , ενώ είμαι σίγουρος ότι έχει περιεχόμενο (το βλέπω από pcs + laptop + browsers), από τις android συσκευές ΜΟΝΟ, μου λέει ότι ο φάκελος είναι άδειος ("Empty Folder").

Έχω κάνει τα εξής χωρίς κανένα αποτέλεσμα:

Clear cache από την εφαρμογή dropbox

Clear cache από το μενού ρυθμίσεις εφαρμογές > dropbox

Clear cache + dalvik cache από recovery

unlink - relink device

άλλαξα τα όνομα (έκανα πιο μικρά τα path) των φακέλων, τους έβαλε σε parent directories, το ίδιο πρόβλημα

 

Όταν σε ένα "emptyfolder" από το android φτιάχνω ένα φάκελο, αρχείο, από το android δεν το βλέπω, το βλέπω όμως στα windows και στο browser... Τι κουλαμάρες είναι αυτές πάλι? Ψάχνω για τίποτα κρυφά αρχεία στους "'ύποπτους φακέλους" δεν υπάρχουν....

Οι φάκελοι περιέχουν pdf, jpg, doc, xls ως επί το πλείστο...

 

S3 root - omega V56 (4.3), custom recovery

Note 10.1 root omega 2.1 (4.1.2) custom recovery

S3 mini ofifcial (4.1.2)

και σε ένα desire htc που το τσέκαρα το ίδιο κάνει (2.3 custom recovery)

 

 

Καμιά ιδέα γιατί έχω κολλήσει? μου είναι πολύ σημαντικό να μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία από το κινητό και το tablet.

Σε ticket στο support dropbox μου πρότειναν να κάνω πιο μικρά path αλλά τζίφος...

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

4.1.2 όμως ε ?

 

Όχι, η 1.7.9 στηρίζεται στην 4.3. Δεν έχω βρει ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος κάποιο πρόβλημα.

Για την μπαταρία δεν μπορώ να πω, είναι τόσο πολύπλοκο θέμα, που δεν μπορώ να ξέρω αν αντέχει περισσότερο ή λιγότερο από άλλες roms. Συνολικά πάντως με την 1.7.9 δεν είδα κάτι το τραγικό στην συμπεριφορά της, θετικό ή αρνητικό.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Όχι, η 1.7.9 στηρίζεται στην 4.3. Δεν έχω βρει ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος κάποιο πρόβλημα.

Για την μπαταρία δεν μπορώ να πω, είναι τόσο πολύπλοκο θέμα, που δεν μπορώ να ξέρω αν αντέχει περισσότερο ή λιγότερο από άλλες roms. Συνολικά πάντως με την 1.7.9 δεν είδα κάτι το τραγικό στην συμπεριφορά της, θετικό ή αρνητικό.

 

Έχασα 8% σε 8 ωρες idle το κινητο με NeatROM... Ειναι λογικο ? Δεν ειχα καποιο Drain... ειναι πολυ προσεγμνο το κινητο στο στησιμο.. με αλλα κινητα με ιδια μπαταρια εχανα λιγοτερο δηλαδη...

 

WIFI ανοιχτο DATA ΚΛΕΙΣΤΑ, GPS κλειστο, συγχρονισμος ΚΛΕΙΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Έχασα 8% σε 8 ωρες idle το κινητο με NeatROM... Ειναι λογικο ? Δεν ειχα καποιο Drain... ειναι πολυ προσεγμνο το κινητο στο στησιμο.. με αλλα κινητα με ιδια μπαταρια εχανα λιγοτερο δηλαδη...

 

WIFI ανοιχτο DATA ΚΛΕΙΣΤΑ, GPS κλειστο, συγχρονισμος ΚΛΕΙΣΤΟΣ

Πολύ το κόβω! Μέχρι 2-3% θα έπρεπε με μια σωστή rom. Για κλείσε το wi fi μήπως κάτι παίζει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το κόβω! Μέχρι 2-3% θα έπρεπε με μια σωστή rom. Για κλείσε το wi fi μήπως κάτι παίζει εκεί...

 

Ακριβως τοσο σκεφτομουν και εγω... ποια προτεινεις ? μα γιατι να κλεισω το wifi ? υποτιθεται με ανοιχτο wifi και κλειστα data η καταναλωση εινια μικροτερη

Link to comment
Share on other sites

Έχασα 8% σε 8 ωρες idle το κινητο με NeatROM... Ειναι λογικο ? Δεν ειχα καποιο Drain... ειναι πολυ προσεγμνο το κινητο στο στησιμο.. με αλλα κινητα με ιδια μπαταρια εχανα λιγοτερο δηλαδη...

 

WIFI ανοιχτο DATA ΚΛΕΙΣΤΑ, GPS κλειστο, συγχρονισμος ΚΛΕΙΣΤΟΣ

 

Νομίζω ότι σίγουρα έχεις κάποιο drain/wakelocks. Βάλε, αν δεν έχεις το better battery stats, και δες τα στατιστικά

Link to comment
Share on other sites

Έχασα 8% σε 8 ωρες idle το κινητο με NeatROM... Ειναι λογικο ? Δεν ειχα καποιο Drain... ειναι πολυ προσεγμνο το κινητο στο στησιμο.. με αλλα κινητα με ιδια μπαταρια εχανα λιγοτερο δηλαδη...

 

WIFI ανοιχτο DATA ΚΛΕΙΣΤΑ, GPS κλειστο, συγχρονισμος ΚΛΕΙΣΤΟΣ

 

Εγώ αναφερόμουν στην Archidroid.

Link to comment
Share on other sites

τελικα έβαλα σε dual boot cm10.1.3 αλλα δεν συνδέεται σε wifi

είναι πρόβλημα της ρομ γενικά αυτό η σε εμένα δεν έκατσε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από αρκετές roms που δοκίμασα νομίζω σαν την rom του temasek δεν έχει...

Γεμισμένη με ότι κυκλοφορεί σε aosp και πολύ σταθερή.. Και για ταχύτητα δεν το συζητώ... Το κινητό έχει λοκαρει στα 60fps :-P

Ξέχασα τι σημαίνει η λέξη κόλλημα

 

Πάρα πάρα πολύ καλή δουλειά :-D

 

Και πάνω απ όλα, συνεχίζει να αναβαθμίζεται. Τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα..

Πάντα με νέα features και διορθώσεις bugs.. (αν και εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα μετά από περίπου ένα μήνα σαν βασική μου rom)

Είναι ότι καλύτερο έχω βάλει στο κινητό μου νομίζω :-)

Για όσους δηλαδή ψάχνουν aosp, αυτή είναι σίγουρα η καλύτερη επιλογή.. Τουλάχιστον για εμένα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από αρκετές roms που δοκίμασα νομίζω σαν την rom του temasek δεν έχει...

Γεμισμένη με ότι κυκλοφορεί σε aosp και πολύ σταθερή.. Και για ταχύτητα δεν το συζητώ... Το κινητό έχει λοκαρει στα 60fps :-P

Ξέχασα τι σημαίνει η λέξη κόλλημα

 

Πάρα πάρα πολύ καλή δουλειά :-D

 

Και πάνω απ όλα, συνεχίζει να αναβαθμίζεται. Τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα..

Πάντα με νέα features και διορθώσεις bugs.. (αν και εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα μετά από περίπου ένα μήνα σαν βασική μου rom)

Είναι ότι καλύτερο έχω βάλει στο κινητό μου νομίζω :-)

Για όσους δηλαδή ψάχνουν aosp, αυτή είναι σίγουρα η καλύτερη επιλογή.. Τουλάχιστον για εμένα..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1797109

 

για αυτη εδω μιλας ?

 

ΜΟΛΙΣ την περασα και ΝΟΜΙΖΩ εχει πολυ χαμηλο ηχειο.. ο ηχος ακουγεται χαμηλα η ιεναι ιδεα μου ?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Έχω την εντύπωση πως είναι όντως χαμηλό.. Απλά εγώ το ηχείο δεν το χρησιμοποιώ και πότε :-P

 

Μπορείς νομίζω στο dsp manager να ανεβαίνεις λίγο το treble του Speaker και δίνει την αίσθηση ότι αυξάνεται αρκετά ο ήχος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...