Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλο μηνα σε ολους.θελω να περασω σε επισημη ρομ το πληκτρολογιο που εχει τους αριθμους πανω απο τα γραμματα.εαν ειμαι ρουτ γινεται? και αν ναι με ποιο τροπο? ευχαριστω για τον κοπο.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά λίγη βοήθεια...

Στην ρομ temateks τι πατάμε για να πάμε από την μια ανοιχτή εφαρμογή σε μια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από πολύ ψάξιμο έβαλα την fusion http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-fusion-boeffla-jellybean-4-3-1r2-7-t1855963 και έχω ξετρελαθεί. Έχει ένα κάρο ρυθμίσεις που έτσι και τις ψάξεις κάνεις ότι θες με το S3. Έφτιαξα μέχρι και τα guicksettings στο στυλ της Samsung να είναι έντονα χρωματισμένα εφόσον πατηθούν και με κολλημένη μπάρα φωτισμού από κάτω. Μπαταρία δείχνει καλή και γενικά την προτείνω για πολύ customization
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από πολύ ψάξιμο έβαλα την fusion http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-fusion-boeffla-jellybean-4-3-1r2-7-t1855963 και έχω ξετρελαθεί. Έχει ένα κάρο ρυθμίσεις που έτσι και τις ψάξεις κάνεις ότι θες με το S3. Έφτιαξα μέχρι και τα guicksettings στο στυλ της Samsung να είναι έντονα χρωματισμένα εφόσον πατηθούν και με κολλημένη μπάρα φωτισμού από κάτω. Μπαταρία δείχνει καλή και γενικά την προτείνω για πολύ customization

 

Επειδη δεν εχω ψαξει τοσο πολυ τις 4.4 εχεις βρει καμια που να εχει multiwindow; σαν τη στοκ ομως οχι με splitview?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2662391

 

[ROM] [KitKat] [i9300] [beanStalk - 4.4.251]

Αυτή λέει πως το έχει.. Ίσως την δοκιμάσω πιο αργά το βράδυ :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από πολύ ψάξιμο έβαλα την fusion http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-fusion-boeffla-jellybean-4-3-1r2-7-t1855963 και έχω ξετρελαθεί. Έχει ένα κάρο ρυθμίσεις που έτσι και τις ψάξεις κάνεις ότι θες με το S3. Έφτιαξα μέχρι και τα guicksettings στο στυλ της Samsung να είναι έντονα χρωματισμένα εφόσον πατηθούν και με κολλημένη μπάρα φωτισμού από κάτω. Μπαταρία δείχνει καλή και γενικά την προτείνω για πολύ customization

 

Πραγματι ειναι πολυ καλη. Την εχω και εγω και παει πολυ καλα και εχει περισσοτερες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις απο οποιαδηποτε αλλη ρομ. Την συνιστω να την δοκιμασει οποιος θελει αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Boeffla-Kernel από εδώ και εδώ και φυσικά πακέτο το Boeffla-Config V2 με πολλές πολλές ρυθμίσεις. :)

 

Ευχαριστω και τους δυο για τις γρηγορες απαντησεις.

Κουρος οντως ο κερνελ πεταει...

 

 

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2662391

 

[ROM] [KitKat] [i9300] [beanStalk - 4.4.251]

Αυτή λέει πως το έχει.. Ίσως την δοκιμάσω πιο αργά το βράδυ :-)

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε ρε παιδιά κανένα καλό σετ ρυθμίσεων για τον boeffla και ρυθμισμένο στα 1600.

αναλόγως τι ψάχνεις. Ταχύτητα, μπαταρία, και τα δύο?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ομεγα 56 πως μπορω να απεγκαταστήσω καποιες εφαρμογές τις Samsung που δεν χρησιμοποιώ?

λογικα εισαι ρουτ,οποτε με καποιο προγραμμα απο playstore,εγω εχω το rootappdelete

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ok thanks τις απεγκατέστησα

 

Τωρα για καλύτερη μπαταρια και λιγότερη ram υπαρχη κανενας κερνελ

Διαβαζω πολλα και εχω μπερδευτεί

 

λογικα εισαι ρουτ,οποτε με καποιο προγραμμα απο playstore,εγω εχω το rootappdelete

 

Mε το rootappdelete τις εκανα uninstall

πχ τον Chrome και chaton αλλα αυτες εξακολουθουν να ειναι ακομα εκει

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ομεγα 56 πως μπορω να απεγκαταστήσω καποιες εφαρμογές τις Samsung που δεν χρησιμοποιώ?

 

Αφού είσαι root με κάποιον file manager (es file explorer, root explorer, κλπ) πήγαινε στον φάκελο system/app εκεί δηλαδή όπου εγκαθίστανται οι εφαρμογές της ρομ, διέγραψε όποια δεν θέλεις και κάνε reboot.

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα σε ολους.θελω να περασω σε επισημη ρομ το πληκτρολογιο που εχει τους αριθμους πανω απο τα γραμματα.εαν ειμαι ρουτ γινεται? και αν ναι με ποιο τροπο? ευχαριστω για τον κοπο.

 

Αυτό μάλλον σου κάνει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον σου κάνει.

ευχαριστω,το εχω αλλα μαλλον σε επισημη ρομ δεν μπαινει.το εκανα και βγαζει συνεχεια μηνυμα οτι το keyboard διακοπηκε.εκτως και εχει καποιον αλλο τροπο που δεν κατεχουμε οι απλοι χρηστες.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να πω οτι ξερω οτι εχω κολληματα. Οταν ειχα το s+ αλλαζα συνεχεια ρομ και παντα ειχα την τελευταια.οταν βγηκε η 4.4 την ειχα βαλει αμεσως ακομα και που δε λειτουργουσαν βασικα πραγματα οπως η καμερα. Τωρα με το sIII κι ενω βλεπω οτι οι 4.4 που κυκλοφορουν κι εχω δοκιμασει ειναι αισθητα πιο γρηγορες (temasek fusion omni) παρα τα οποια μικρα προβληματακια που εχουν δεν μπορω να ξεκολλησω απο την 4.3 εξαιτιας καποιων στοιχειων που μου αρεσουν πολυ.

1. Multiwindow. Αυτη η μπαρα και οι εφαρμογες που ανοιγεις δυο-δυο ειναι τρομερη (η beanstalk, btw δεν το εχει αν και το διαφημιζει)

2. Το κολπακι με το πληκτρολογιο οπου κινεις τον κερσορα περνωντας κατα μηκος του πληκτρολογιου το δαχτυλο σου

3. Οι κινησεις με το τηλεφωνο που βλεπεις τις ειδοποιησεις, καλεις, ζουμαρεις κλπ

Ακομα και το touchwiz μου αρεσει αν και το ειχα πολυ παρεξηγημενο

Εχω την omega v56 και δε μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα μεχρι τωρα αντιθετα και smooth ειναι και καλη μπαταρια εχει. Και με το κερνελ του boeffla ειναι ακομα πιο καλη.

Αλλα ακομα πειραματιζομαι με τις kitkat με τελευταια που οντως ειναι ωραια οπως ειπε ο φιλος πιο πανω τη fusion.αλλα δεν εχει ολα τα προηγουμενα.

Αυτο ειναι το πρωτο review για το sIII μετα απο δυο βδομαδες κατοχης

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες κατοχή του s3; μπήκες στο μενού αμέσως βλέπω :-P

 

Παιδιά για multiwindow υπάρχει και ένα Mod στο xposed το οποίο απ όσο είχα δοκιμάσει ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο και δυσλειτουργουσε αρκετά.

 

Αλλά πράγματι.. Το multiwindow είναι ίσως ο μοναδικός λόγος που σκέφτομαι tw rom όμως κάθε φορά που πάω εκεί το μετανιώνω γιατί η διαφορά στην ταχύτητα είναι αισθητά μεγάλη.

 

Είναι μέχρι να βγει επόμενη έκδοση Android και να ξεχάσουμε τελείως ότι καλό έχει το tw, νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι root με κάποιον file manager (es file explorer, root explorer, κλπ) πήγαινε στον φάκελο system/app εκεί δηλαδή όπου εγκαθίστανται οι εφαρμογές της ρομ, διέγραψε όποια δεν θέλεις και κάνε reboot.

 

χρησιμοποιησα τον es explorer, rootappdelete, root file manager και ενω μου γραφει οτι σβηστήκαν

κανω επανεκινηση και ακομα εκει μονο το Flipboard καταφερα να σβησω δηλ. το chaton samsung apps δεν.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα τον es explorer, rootappdelete, root file manager και ενω μου γραφει οτι σβηστήκαν

κανω επανεκινηση και ακομα εκει μονο το Flipboard καταφερα να σβησω δηλ. το chaton samsung apps δεν.

για το rootappdelete εχει μια επιλογη που εμφανιζεται μετα την αποτυχημενη απεγκατασταση,πρεπει να πατησεις το#1

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

για το rootappdelete εχει μια επιλογη που εμφανιζεται μετα την αποτυχημενη απεγκατασταση,πρεπει να πατησεις το#1

 

Μα δεν μου δείχνει οτι απέτυχε να απεγκαταστήση την εφαρμογη. Παταω unistall και το εικονίδιο τις εφαρμογής πχ το chatON δεν υπάρχει μετα στο rootappdelete κανω reboot και μετα το βλεπω μεσα στις εφαρμογές

Ειναι σίγουρο οτι μπορω να ξηλωσω αυτες τις εφαρμογές? Samsung app, chatON, video hub, περπτερο play, παιχνίδια play, chrome, group play miusic hub game hub.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου δείχνει οτι απέτυχε να απεγκαταστήση την εφαρμογη. Παταω unistall και το εικονίδιο τις εφαρμογής πχ το chatON δεν υπάρχει μετα στο rootappdelete κανω reboot και μετα το βλεπω μεσα στις εφαρμογές

Ειναι σίγουρο οτι μπορω να ξηλωσω αυτες τις εφαρμογές? Samsung app, chatON, video hub, περπτερο play, παιχνίδια play, chrome, group play miusic hub game hub.

 

Αφου τις εχεις βγαλει απο το system/app τοτε το μονο που εχει μεινει ειναι καποια πιθανη ενημερωση που εχει κανει....

Οποτε πας στις εφαρμογες και κανεις "καταργηση ενημερωσεων" μετα reboot και καθαρισες...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μετά από ένα χρόνο custom Rom συγκεκριμένα cyanogenmod. Εντάξει μιλάμε για άλλο τηλέφωνο.Μοναδικό μειονέκτημα ή μπαταρία Η οποία αδειάζει με πιο γρήγορο ρυθμό από τη 4.1.2.Εάν περάσω boeffla kernel θα δω βελτίωση ή να μη μπω στον κόπο?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: Στο gravity box, οι επιλογές της γραμμής κατάστασης σας δουλεύουν; γενικά ελάχιστα μου δουλεύουν στο gravity!!! ... εκτός αν κάνω λάθη. (Που δε νομίζω :) )
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μετά από ένα χρόνο custom Rom συγκεκριμένα cyanogenmod. Εντάξει μιλάμε για άλλο τηλέφωνο.Μοναδικό μειονέκτημα ή μπαταρία Η οποία αδειάζει με πιο γρήγορο ρυθμό από τη 4.1.2.Εάν περάσω boeffla kernel θα δω βελτίωση ή να μη μπω στον κόπο?

 

Να μπεις στον κόπο και λογικά θα δεις βελτίωση. Κατέβασε μαζί και το Boeffla-Config V2 από το οποίο μπορείς να κάνεις πολλές ρυθμίσεις. Στην καρτέλα Governor έχω για governor zzmoove και governor profile "zzmoove-battery yank" και η μπαταρία είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...