Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα πριν λιγες μερες αγόρασα το samsung galaxy s3 μπορούσα να αγοράσω note 2 , και s4 mini πιστευω να έκανα καλή επιλογή με το s3 ερώτηση μπορώ να αναβαθμίσω την ram μου γιατί βλέπω όταν πηγένω εφαρμογές βλέπω την ram μου να φτάνει σχεδόν στο full μπορούμε να την κάνουμε πιο γρήγορη η να περιμένω την αναβάθμιση σε κιτ κατ μήπως αλλάξη κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπέρα πριν λιγες μερες αγόρασα το samsung galaxy s3 μπορούσα να αγοράσω note 2 , και s4 mini πιστευω να έκανα καλή επιλογή με το s3 ερώτηση μπορώ να αναβαθμίσω την ram μου γιατί βλέπω όταν πηγένω εφαρμογές βλέπω την ram μου να φτάνει σχεδόν στο full μπορούμε να την κάνουμε πιο γρήγορη η να περιμένω την αναβάθμιση σε κιτ κατ μήπως αλλάξη κάτι ?

 

αν θέλεις περισσότερη ραμ έπρεπε να αγοράσεις το νοτε 2. δυστυχώς δεν αναβαθμίζεται η ραμ

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις περισσότερη ραμ έπρεπε να αγοράσεις το νοτε 2. δυστυχώς δεν αναβαθμίζεται η ραμ
Αν εισαι ροοτ μπορεις να βαλεις το ram expander. Δινεις ενα μερος απο την καρτα μνημης σου ( καλο ειναι να ειναι class 10) και την χειριζετε ως ραμ. Εγω που δεν εχω καρτα class 10 ειχα κατι κοληματακια. Αλλα σαν βασικη ιδεα δουλευει. Αν το κανεις δωσε πχ 512mb. Μν το παρακανεις..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ροοτ μπορεις να βαλεις το ram expander. Δινεις ενα μερος απο την καρτα μνημης σου ( καλο ειναι να ειναι class 10) και την χειριζετε ως ραμ. Εγω που δεν εχω καρτα class 10 ειχα κατι κοληματακια. Αλλα σαν βασικη ιδεα δουλευει. Αν το κανεις δωσε πχ 512mb. Μν το παρακανεις..

 

Και πόση Ram ελεύθερη έβλεπες με τα 512 που έβαλες?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

κρατα και ενα back up των αρχειων που θα εχεις στην καρτα.γιατι αν ειναι να δουλευει σαν ram,λιγα τα ψωμια της...

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πέρασα εχθές την παρακάτω ρομ [CM11][4.4.2][i9300][ROM][KERNEL][FEB26] temasek's UNOFFICIAL Build - V50. Διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να αλλάξω την επιλογή της μνήμης στην εφαρμογή της

φωτογραφίας, από εσωτερική σε εξωτερική. Όταν πάω στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής δεν έχει καθόλου επιλογή σε ποια μνήμη να τις αποθηκεύσει, και φυσικά τις σώζει στην εσωτερική!!! Την εξωτερική μνήμη την βλέπει κανονικά, και διαβάζει και γράφει!! Αν την φοράει κάποιος άλλος την συγκεκριμένη custom rom, και γνωρίζει λύση ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επιτυχες unroot φλασαροντας στοκ ρομ, ειδα οτι δε μηδενιστηκε τελικα ο flash counter(η μπορει η τιμη 1 να εγινε λογω της χρησης του odin). Μπορω να σβησω τον μετρητη με αλλον τροπο η θα χρειαστει να ξαναμπω σε ρουτ κατασταση για να τρεξω τον triangle away? Και τελικα τοσο σημαντικος ειναι ο flash counter ρε παιδια η εαν τα "τιναξει" το κινητο δεν υπαρχει κανενας τροπος να βρουν οτι "πειραχτηκε"... Edited by fourtwo
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που θα ψάξουν κάθε ευκαιρία να μην σου φτιάξουν το κινητό, ναι, είναι σημαντικός.

Εκτός αν το κινητό χαλάσει τελείως και δεν μπορούν να μπουν ούτε εκεί για να το βρουν.. Όμως σε τέτοια περίπτωση νομίζω δεν σε καλυβουν ούτως ή άλλως οπότε δεν έχει σημασία.. Καντο για σιγουριά :-)

Δεν υπάρχει άλλη λύση από ξανά root και unroot, αλλά μην ξεχάσεις να κάνεις factory reset ;-)

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.. να κανω αναβαθμιση σε κιτ κατ αν μου ερθει η οχι ? αξιζει?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας σε KitKat, με custom ROM από τώρα και αν δεν σου αρέσουν ξαναγυρνας πίσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω βάλει εδώ και καιρό την Omni, πρέπει οπωσδήποτε να περάσω και το XXUEMKC modem, ή μπορώ να μείνω στο stock? Χάνω κάτι αν δεν το αλλάξω, ή τι κερδίζω με το να το αλλάξω.

生活是好的 [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.. να κανω αναβαθμιση σε κιτ κατ αν μου ερθει η οχι ? αξιζει?

για το ς3 μιλαμε? νομιζω μονο customrom μας εμεινε σαν επιλογη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

I

Καλησπέρα σας,

Πέρασα εχθές την παρακάτω ρομ [CM11][4.4.2][i9300][ROM][KERNEL][FEB26] temasek's UNOFFICIAL Build - V50. Διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να αλλάξω την επιλογή της μνήμης στην εφαρμογή της

φωτογραφίας, από εσωτερική σε εξωτερική. Όταν πάω στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής δεν έχει καθόλου επιλογή σε ποια μνήμη να τις αποθηκεύσει, και φυσικά τις σώζει στην εσωτερική!!! Την εξωτερική μνήμη την βλέπει κανονικά, και διαβάζει και γράφει!! Αν την φοράει κάποιος άλλος την συγκεκριμένη custom rom, και γνωρίζει λύση ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!!!

 

Επειδή έφαγα πολύ ώρα και ψάξιμο, τελικά βρήκα λύση στο πρόβλημα μου, και την παραθέτω για να σώσω τουλάχιστον κάποιον από τον χρόνο του ψαξίματος. Από την εφαρμογή xposed κατεβάζεις την pictures2SD και την εγκαθιστάς, κάνεις reboot το τηλέφωνο, και οι φωτογραφίες πάνε στην εξωτερική μνήμη. That's all!!! Βέβαια όλα αυτά γίνονται όταν είσαι root.

Edited by jsjim
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που θα ψάξουν κάθε ευκαιρία να μην σου φτιάξουν το κινητό, ναι, είναι σημαντικός.

Εκτός αν το κινητό χαλάσει τελείως και δεν μπορούν να μπουν ούτε εκεί για να το βρουν.. Όμως σε τέτοια περίπτωση νομίζω δεν σε καλυβουν ούτως ή άλλως οπότε δεν έχει σημασία.. Καντο για σιγουριά :-)

Δεν υπάρχει άλλη λύση από ξανά root και unroot, αλλά μην ξεχάσεις να κάνεις factory reset ;-)

 

Νικο αναγκαστικα παω για ρουτ... Μετα θα προσπαθησω να το κανω unroot απο τον supersu ωστε να μη χρησιμοποιησω το odin, καθως αυτο ειναι αποκλειστικα υπευθυνο για τον counter. Factory reset κανω παντοτε και απο το μενου και απο το recovery

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , αλλος ενας απο την παρεα του S Plus!!

Μετα απο ενα μηνα με το S III ηρθε η ωρα και για μενα να αρχισω τα φλασαρισματα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει με καποιες

αποριες που εχω.

Πρωτο ερωτημα , TWRP, CWM η PhilZ Touch ?

Απο οτι ειδα πρεπει να εχουμε παντα την τελευταια εκδοση , οποτε ποιο πιστευετε οτι βολευει περισσοτερο?

Απο εκει και περα μου αρεσει αρκετα η fusion ,και η slim kat , οποιος θελει να πει την γνωμη του για το ποια απο

τις δυο προτιμα , ειναι ευπροσδεκτος!!!

 

Ευχαριστω πολυ guys

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , αλλος ενας απο την παρεα του S Plus!!

Μετα απο ενα μηνα με το S III ηρθε η ωρα και για μενα να αρχισω τα φλασαρισματα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει με καποιες

αποριες που εχω.

Πρωτο ερωτημα , TWRP, CWM η PhilZ Touch ?

Απο οτι ειδα πρεπει να εχουμε παντα την τελευταια εκδοση , οποτε ποιο πιστευετε οτι βολευει περισσοτερο?

Απο εκει και περα μου αρεσει αρκετα η fusion ,και η slim kat , οποιος θελει να πει την γνωμη του για το ποια απο

τις δυο προτιμα , ειναι ευπροσδεκτος!!!

 

Ευχαριστω πολυ guys

 

Γειά σου ρε Τάσο... Εγώ έχω το Philz touch και είμαι πολύ ευχαριστημένος...η slim kat που δοκίμασα ήταν αρκετά καλή αλλά δεν την κράτησα λόγω κάποιων fc στην κάμερα...Για να σου πω την μαύρη αλήθεια βαρέθηκα να το ψάξω αλλά μια βδομάδα που την είχα ήταν πολύ καλή χωρίς κάποιο άλλο bug...Την Fusion δεν την δοκίμασα

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Τάσο... Εγώ έχω το Philz touch και είμαι πολύ ευχαριστημένος...η slim kat που δοκίμασα ήταν αρκετά καλή αλλά δεν την κράτησα λόγω κάποιων fc στην κάμερα...Για να σου πω την μαύρη αλήθεια βαρέθηκα να το ψάξω αλλά μια βδομάδα που την είχα ήταν πολύ καλή χωρίς κάποιο άλλο bug...Την Fusion δεν την δοκίμασα

 

 

Thanks jimsiv, Καλως σας βρηκα !!

Εχω κολλησει με την fusion γιατι ειναι πολυ παραμετροποιήσιμη και εχει και τον boeffla.

Αν εχετε καμια αλλη προταση feel free...

Link to comment
Share on other sites

H fusion για μένα είναι δυνατή επιλογή, πολύ σταθερή και γρήγορη με ένα σωρό χρήσιμες ρυθμίσεις. Ένα θεματάκι έχει με battery leak αλλά το παλεύω λίγο με greenify, λίγο με κάτι ρυθμίσεις init που μου είπαν, θα κάνω και ένα ξεμάτιασμα και πιστεύω να στρώσει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , αλλος ενας απο την παρεα του S Plus!!

Μετα απο ενα μηνα με το S III ηρθε η ωρα και για μενα να αρχισω τα φλασαρισματα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει με καποιες

αποριες που εχω.

Πρωτο ερωτημα , TWRP, CWM η PhilZ Touch ?

Απο οτι ειδα πρεπει να εχουμε παντα την τελευταια εκδοση , οποτε ποιο πιστευετε οτι βολευει περισσοτερο?

Απο εκει και περα μου αρεσει αρκετα η fusion ,και η slim kat , οποιος θελει να πει την γνωμη του για το ποια απο

τις δυο προτιμα , ειναι ευπροσδεκτος!!!

 

Ευχαριστω πολυ guys

 

Εγώ έβαλα την [CM11][4.4.2][i9300][ROM][KERNEL][FEB26] temasek's UNOFFICIAL Build - V50 και είναι πολύ γρήγορη και από μπαταρία σε διάρκεια. Ίδιος στην τελευταία custom rom δοκίμασα και την recovery TWRP , και την phiZ Touch, αλλά μου έβγαλε error στο Φλασαρισμα. Μόνο με την cwm έκατσε και δεν μου έβγαζε error!!

Edited by jsjim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την [CM11][4.4.2][i9300][ROM][KERNEL][FEB26] temasek's UNOFFICIAL Build - V50 και είναι πολύ γρήγορη και από μπαταρία σε διάρκεια. Ίδιος στην τελευταία custom rom δοκίμασα και την recovery TWRP , και την phiZ Touch, αλλά μου έβγαλε error στο Φλασαρισμα. Μόνο με την cwm έκατσε και δεν μου έβγαζε error!!

 

Συμφωνώ για την temasek γρήγορη και με καλή μπαταρία. Κι εγώ το cwm έχω και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Και καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησαν την CM11 με boeffla. Με τις ρυθμίσεις εχεις και καλη μπαταρία και καλη απόδοση χωρις κολλήματα. Governor zzmoove.

 

Ψηνομαι να δοκιμασω την slimkat αλλά διάβασα οτι θέλει format system και δεν μου κάθεται καλά.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε χαλάει το φορματ σύστεμ? Κάποιοι το κάνουμε σε όλα τα κινητά/όλες τις ρομ ;)

 

Εγω θέλω να κρατήσω τα δεδομένα. :p

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Titanium, gmail sync και nandroid backup.

Σ'άρεσε η slim? Μένεις και την στήνεις.

Δε σου άρεσε; restore το nandroid και επιστροφή όπως ήσουν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Titanium, gmail sync και nandroid backup.

Σ'άρεσε η slim? Μένεις και την στήνεις.

Δε σου άρεσε; restore το nandroid και επιστροφή όπως ήσουν πριν.

 

Με βάζεις σε φωτιές βραδιατικα.

Απο custom ROM σε στυλ πειραγμενη Samsung (με τα apps της Samsung πχ) ποια προτεινεις;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καμία :p

Γενικά πάντως χωρίς wipe μόνο updates από ίδια custom πρέπει να περνάς. Και αυτό μόνο αν δεν λέει για wipe ο dev. Αλλαγή rom η στοκ η custom θέλει πάντα wipe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...