Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου λογικα ετσι δουλευει...σημερα το πηρα απο βοντα που ειχε παει service.Σε μια φαση στο τρενο επιασε σκετο Η και κατεβαζε κανονικα το whatsapp...στο service ειπαν οτι εχει βλαβη..και η ζημια ηταν στα 185ευρω.Τι να σου πω.ο τεχνικος στην βοντα ειπε οτι ετσι δουλευει και του φιλου του το νοτε 1.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με αφορμή το μήνυμά του/της kampamarou, θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό που περιγράφεται παραπάνω. Δηλαδή να είναι σε H και μόλις πάτε να σερφάρετε να γυρνάει σε H+. Στο δικό μου έτσι συμβαίνει. Δηλαδή δεν έχω καταφέρει να σερφάρω με σκέτο H. Μόνο με G, E, 3G και H+. Πολλές φορές το βλέπω να σταθεροποιείται στο σκέτο H, αλλά μόλις ξεκινήσω να κάνω κάτι που να χρειάζεται internet γυρίζει αμέσως σε H+ ή αν δεν μπορεί παραμένει κολλημένο στο H χωρίς να υπάρχει μεταφορά δεδομένων μέχρι να γυρίσει σε H+ όπου ξεκολλάει και δουλεύει ταχύτατα. Σαν να μην μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με το σκέτο H...

 

Συμβαίνει σε κανέναν από εσάς το παραπάνω; Μήπως έχει να κάνει και με τον πάροχο (είμαι στη Vodafone); Υπάρχει κάποιος τρόπος/ρύθμιση που να το αναγκάζει να παραμείνει μόνιμα σε H ώστε να το τεστάρω καλύτερα; Ελπίζω μόνο να μην χρειάζεται να το πάω για service...

 

Κι εμενα ετσι δουλευει, απλα εχθες εβαλα αλλο modem και βλεπω οτι σε καποια σημεια που ειχα G τωρα ειναι H & H+...

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.

εχει κανεις σας την εφαρμογη autocad στο note?να ναι τι μπορεις να κανεις στο κινητο??

ευχαριστω, κωστας- λαρισα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.

εχει κανεις σας την εφαρμογη autocad στο note?να ναι τι μπορεις να κανεις στο κινητο??

ευχαριστω, κωστας- λαρισα.

 

Την είχα βάλει, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με βόλεψε πότε.

Το μόνο που βολεύει είναι να βλέπεις τα σχέδια-projects που έχεις.

Δεν προσπάθησα βέβαια να επεξεργαστω κατι.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου λογικα ετσι δουλευει...σημερα το πηρα απο βοντα που ειχε παει service.Σε μια φαση στο τρενο επιασε σκετο Η και κατεβαζε κανονικα το whatsapp...στο service ειπαν οτι εχει βλαβη..και η ζημια ηταν στα 185ευρω.Τι να σου πω.ο τεχνικος στην βοντα ειπε οτι ετσι δουλευει και του φιλου του το νοτε 1.

Κι εμενα ετσι δουλευει, απλα εχθες εβαλα αλλο modem και βλεπω οτι σε καποια σημεια που ειχα G τωρα ειναι H & H+...

Ευχαριστώ παιδιά. Κι εγώ έτσι πιστεύω, έτσι πρέπει να είναι το φυσιολογικό. Γενικά δεν έχω κάποιο πρακτικό θέμα, απλά δεν μου έχει τύχει να δουλεύω το internet (να γίνεται μεταφορά δεδομένων) με το σκέτο H... Ίσως να έχει να κάνει και με τον πάροχο, τη θέση κ.α. Θα το παρατηρήσω πιο προσεκτικά, αλλά πιστεύω πως σε όλα τα Νοτέλια έτσι θα είναι.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι οταν ηταν ακομα 4.1.1 οταν το αγορασα δεν θυμαμαι να ειχα θεμα...νομιζω εγινε με τις αργοτερα αναβαθμισεις.Ελπιζω οταν παρουμε 4.2.2 να λυθει. Επισης νιωθω τυχερος η οθονη στο σκοταδι δεν εχει ουτε ενα μαυρο σημαδι...στο σ3 ειχα κατι λιγα στο note μου εκατσε τελεια οθονη:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία... Στις ρυθμίσεις κλήσεων υπάρχει η επιλογή απόρριψης κλήσεων. Κάνω λοιπόν δοκιμή βάζοντας τον αριθμό του σπιτιού μου στην απόρριψη, έπειτα καλώ και το κινητό χτυπάει κανονικά, δηλαδή η απόρριψη δεν λειτουργεί. Το έχειι δοκιμάσει κάποιος να μου πει εάν κάνω κάτι λάθος ???
Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το μήνυμά του/της kampamarou, θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό που περιγράφεται παραπάνω. Δηλαδή να είναι σε H και μόλις πάτε να σερφάρετε να γυρνάει σε H+. Στο δικό μου έτσι συμβαίνει. Δηλαδή δεν έχω καταφέρει να σερφάρω με σκέτο H. Μόνο με G, E, 3G και H+. Πολλές φορές το βλέπω να σταθεροποιείται στο σκέτο H, αλλά μόλις ξεκινήσω να κάνω κάτι που να χρειάζεται internet γυρίζει αμέσως σε H+ ή αν δεν μπορεί παραμένει κολλημένο στο H χωρίς να υπάρχει μεταφορά δεδομένων μέχρι να γυρίσει σε H+ όπου ξεκολλάει και δουλεύει ταχύτατα. Σαν να μην μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με το σκέτο H...

 

Συμβαίνει σε κανέναν από εσάς το παραπάνω; Μήπως έχει να κάνει και με τον πάροχο (είμαι στη Vodafone); Υπάρχει κάποιος τρόπος/ρύθμιση που να το αναγκάζει να παραμείνει μόνιμα σε H ώστε να το τεστάρω καλύτερα; Ελπίζω μόνο να μην χρειάζεται να το πάω για service...

 

Κωστα, τι σημαινει Η και τι Η+ ?

Και τα 2 εναι 3,5 G δηλαδη HSDPA.

Πιθανον το H+ να ειναι απλα η ενδειξη που χρησιμοποιει η σαμσουγκ (γιατι κανονικα Η+ δεν υπαρχρι σαν ορος) για το hsdpa που τη στιγμη εκεινη ειναι ενεργο και μεταδιδει δεδομενα.

 

Δεν βλεπω κατι περιεργο , ουτε κατι αξιο λογου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

To H+ νομιζω πως ειναι "ψευδο"4G. Δε σημαινει πως ειναι 4g η συνδεση εκεινη τη στιγμη φυσικα. Επισης δε νομιζω να υποστηριζεται πληρως απο καποια εταιρεια προς το παρον, απλα το ειχε ξεκινησει η βονταφον νομιζω. Μου το ειχε εξηγησει καποια στιγμη ακριβως ενας φιλος που εργαζοταν στη βονταφον αλλα ειχε πολλους τεχνικους ορους και δε συγκρατησα πολλα πραγματα. :p

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό και έτσι πρέπει να λειτουργεί!

Δηλαδή: όταν δεν χρησιμοποιούμε τα δεδομένα το τηλέφωνο μπαίνει σε "ρελαντί" και γυρνάει στο 3G για να σώσει μπαταρία.

Όταν θελήσουμε τα δεδομένα (πχ browsing) προσπαθεί να γυρίσει σε Η/Η+

 

3G = 384 Kbps

H+ = HSPA+ = Evolved High-Speed Packet Access (το μέγιστο του Note II δηλαδή 42 Mbps)

Υπάρχουν βελτιωμένες εκδώσεις μετά το 3G, που μπορεί να τις δούμε ως 3.5G , 3.75G ή 3.9G. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βλέπουμε το H+ κάθε φορά που μεταφέρονται δεδομένα. Cosmote και Vodafone σίγουρα λειτουργούν με H+

Edited by javaj
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό και έτσι πρέπει να λειτουργεί!

Δηλαδή: όταν δεν χρησιμοποιούμε τα δεδομένα το τηλέφωνο μπαίνει σε "ρελαντί" και γυρνάει στο 3G για να σώσει μπαταρία.

Όταν θελήσουμε τα δεδομένα (πχ browsing) προσπαθεί να γυρίσει σε Η/Η+

 

3G = 384 Kbps

H+ = HSPA+ = Evolved High-Speed Packet Access (το μέγιστο του Note II δηλαδή 42 Mbps)

Υπάρχουν βελτιωμένες εκδώσεις μετά το 3G, που μπορεί να τις δούμε ως 3.5G , 3.75G ή 3.9G. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βλέπουμε το H+ κάθε φορά που μεταφέρονται δεδομένα. Cosmote και Vodafone σίγουρα λειτουργούν με H+

Ακριβως, το οποιο Η+ δεν εχει καποια διαφορα σε ταχυτητα απο το Η. Ή εχει?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, τι σημαινει Η και τι Η+ ?

Και τα 2 εναι 3,5 G δηλαδη HSDPA.

Πιθανον το H+ να ειναι απλα η ενδειξη που χρησιμοποιει η σαμσουγκ (γιατι κανονικα Η+ δεν υπαρχρι σαν ορος) για το hsdpa που τη στιγμη εκεινη ειναι ενεργο και μεταδιδει δεδομενα.

 

Δεν βλεπω κατι περιεργο , ουτε κατι αξιο λογου.

 

Ολα οσα είπες είναι λάθος.

 

:p:p:p

 

(πλην του 3,5G)

 

Το HSPA είναι σαφώς διαφορετικό από το HSPA+ (ή evolved HSPA). To H πάει μέχρι 14 μβιτ και το Η+ πάει μέχρι 42 μβιτ. Χρησιμοποιούν το ίδιο φάσμα,αλλά διαφορετικές τεχνικές πολυπλεξίας . Και τα δύο είναι βελτιώσεις του 3G και με διάφορες έξυπνες τεχνικές ψηφιακής επεξεργασίας σήματος ,αφού αρχικά το 3G ξεκίνησε με μερικές εκατοντάδες kbps .

 

Απλά το Η+ πάει (θεωρητικά) μέχρι 42 μβιτ ανά κυματοδηγό (κεραία) και αν έχεις MIMO (Multiple Input - Multiple Output) 4 στοιχειων,πας θεωρητικά στα 4 Χ 42 = 168 μβιτ,αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει η συσκευή σου να έχει τέσσερις κεραίες στο εσωτερικό της,πράγμα που δεν παίζει :p.

 

Το Η+ έχει εδώ και πολλαααααααααααααα χρόνια πολύ καλή κάλυψη στην Ελλάδα,προσωπικά έπιανα πάντα τόσο στην Καλλιθεα Αττικής και στην πόλη της Κω (Δωδεκάνησα). Τα 42 μβιτ του Η+ είναι ο λόγος που θεωρω το 4G τρελό overkill και ανεπανάληπτο πέταμα επενδύσεων δίχως λόγο και αιτία, όπως εξηγώ και στο φίλτατο lewton εδώ .

 

Δηλαφή ξεκινάς με μερικές εκατοντάδες kbps στο 3G και θες κάτι καλύτερο,δεκτό. Πάς στα 14 μβιτ του Η και ζητάς κάτι παραπάνω.Για κυψέλες με πολλούς χρήστες,ας το δεχθώ. Αλλά να μη σου φτάνουν τα 42 μβιτ του Η+ δε μπορώ να το διανοηθώ. Με Η+ τα πάντα τρέχουν αστραπιαία και εχω πολλάκις ξεπεράσει τα 10 μβιτ σε κατέβασμα, πραγματική μέτρηση.

Edited by voithostyrempora

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι προχθες που ημουν Θεσσαλονίκη, κατεβασα 2 αρχεια γυρω στα 25mb εκαστο μεσω δεδομενων με ενδειξη Η+ εκεινη τη στιγμη και κατεβηκαν αστραπιαια, επαθα πλακα
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι προχθες που ημουν Θεσσαλονίκη, κατεβασα 2 αρχεια γυρω στα 25mb εκαστο μεσω δεδομενων με ενδειξη Η+ εκεινη τη στιγμη και κατεβηκαν αστραπιαια, επαθα πλακα

 

Πρεπει να ησουν στο κεντρο, γιατι εγω σε ολη την θεσσαλονικη μονο εκει πιανω Η+ γεματο, χωρις σκαπανεβασματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος στο Note 2 την εφαρμογή Voice Speed Dial;

Αν κάποιος την πέρασε λειτουργεί σωστά και αν αξίζει να την αγοράσουμε. Επίσης με ακουστικό bleutooth δουλεύει;

Είναι πολύ βολικό για μένα να κάνω φωνητική κλήση με το ακουστικό ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος στο Note 2 την εφαρμογή Voice Speed Dial;

Αν κάποιος την πέρασε λειτουργεί σωστά και αν αξίζει να την αγοράσουμε. Επίσης με ακουστικό bleutooth δουλεύει;

Είναι πολύ βολικό για μένα να κάνω φωνητική κλήση με το ακουστικό ιδιαίτερα.

 

Την εχω εγω,ειναι απιστευτη εφαρμογη,λιγο χρονο μονο να τις δωσεις να κανεις ηχογραφησει αυτα που θες και δουλευει τελεια,σου λυνει τα χερια πραγματικα σε αρκετες στιγμες.

Με ακουστικό bleutooth ομως δε το εχω δουλεψει και δε ξερω!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Έχω από χθες τον next launcher στο θηριο μας και νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους browsers out there.

Ειδικα στο note κάθεται γάντι.

Ο Chrome μπροστά του δεν πιάνει μία.

Δοκιμάστε τον αξίζει.

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Έχω από χθες τον next launcher στο θηριο μας και νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους browsers out there.

Ειδικα στο note κάθεται γάντι.

Ο Chrome μπροστά του δεν πιάνει μία.

Δοκιμάστε τον αξίζει.

Sent from my note2

 

Πραγματικά απίστευτος ,ταχύτατος και με μέλλον μπροστά του.Εκ παραδρομής έγραψες launcher:)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

ο next launcher, οπως λεει και το τιτλος του δεν ειναι launcher? υπαρχει και browser γιατι δεν βλεπω κατι τετοιο.....

 

Sorry παίδες browser ήθελα να γράψω από κεκτημένη ταχύτητα.

Υπάρχει και browser φίλε στο playstore κανονικά.

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα είπες είναι λάθος.

 

:p:p:p

 

(πλην του 3,5G)

 

Το HSPA είναι σαφώς διαφορετικό από το HSPA+ (ή evolved HSPA). To H πάει μέχρι 14 μβιτ και το Η+ πάει μέχρι 42 μβιτ. Χρησιμοποιούν το ίδιο φάσμα,αλλά διαφορετικές τεχνικές πολυπλεξίας . Και τα δύο είναι βελτιώσεις του 3G και με διάφορες έξυπνες τεχνικές ψηφιακής επεξεργασίας σήματος ,αφού αρχικά το 3G ξεκίνησε με μερικές εκατοντάδες kbps .

 

Απλά το Η+ πάει (θεωρητικά) μέχρι 42 μβιτ ανά κυματοδηγό (κεραία) και αν έχεις MIMO (Multiple Input - Multiple Output) 4 στοιχειων,πας θεωρητικά στα 4 Χ 42 = 168 μβιτ,αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει η συσκευή σου να έχει τέσσερις κεραίες στο εσωτερικό της,πράγμα που δεν παίζει :p.

 

Το Η+ έχει εδώ και πολλαααααααααααααα χρόνια πολύ καλή κάλυψη στην Ελλάδα,προσωπικά έπιανα πάντα τόσο στην Καλλιθεα Αττικής και στην πόλη της Κω (Δωδεκάνησα). Τα 42 μβιτ του Η+ είναι ο λόγος που θεωρω το 4G τρελό overkill και ανεπανάληπτο πέταμα επενδύσεων δίχως λόγο και αιτία, όπως εξηγώ και στο φίλτατο lewton εδώ .

 

Δηλαφή ξεκινάς με μερικές εκατοντάδες kbps στο 3G και θες κάτι καλύτερο,δεκτό. Πάς στα 14 μβιτ του Η και ζητάς κάτι παραπάνω.Για κυψέλες με πολλούς χρήστες,ας το δεχθώ. Αλλά να μη σου φτάνουν τα 42 μβιτ του Η+ δε μπορώ να το διανοηθώ. Με Η+ τα πάντα τρέχουν αστραπιαία και εχω πολλάκις ξεπεράσει τα 10 μβιτ σε κατέβασμα, πραγματική μέτρηση.

Ε, πεστα ρε τυρεμπορα!!:)

Δεν ηξερα οτι το Η+ ειναι διαφορετικο απο το Η, γιατι σε ολες τις αλλες συσκευες που εχω, δεν γινεται τετοια διακριση. Η θα εχει G, ή Ε ή Η.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για παρατηρηστε λιγο τα κινητα σας παιδες και πειτε μου, υπαρχει καθολου κενο μεταξυ της οθονης και του bezel ( πλαϊνου ).

Ενω εμενα δεν υπαρχει καθολου κενο στην κατω και στην δεξια πλευρα, στην αριστερη πλευρα στην μεση περιπου υπαρχει ενα κενο 0.5 - 1 χιλιοστου με αποτελεσμα να γεμιζει σκονες καθε 3-4 μερες. Στην πανω πλευρα επισης υπαρχει ενα κενο αλλα πιο μικρο.

Εχει καποιος αλλος κατι παρομοιο?

Ειναι λογος για να το στειλεις πισω για φτιαξιμο?

Εγω το εχω το κινητο απο το Δεκεμβριο αλλα το παρατηρησα πριν 1-2 εβδομαδες.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Για παρατηρηστε λιγο τα κινητα σας παιδες και πειτε μου, υπαρχει καθολου κενο μεταξυ της οθονης και του bezel ( πλαϊνου ).

Ενω εμενα δεν υπαρχει καθολου κενο στην κατω και στην δεξια πλευρα, στην αριστερη πλευρα στην μεση περιπου υπαρχει ενα κενο 0.5 - 1 χιλιοστου με αποτελεσμα να γεμιζει σκονες καθε 3-4 μερες. Στην πανω πλευρα επισης υπαρχει ενα κενο αλλα πιο μικρο.

Εχει καποιος αλλος κατι παρομοιο?

Ειναι λογος για να το στειλεις πισω για φτιαξιμο?

Εγω το εχω το κινητο απο το Δεκεμβριο αλλα το παρατηρησα πριν 1-2 εβδομαδες.

 

Εννοείς λιγο βαθος; σαν να ειναι λιγο ποιο μεσα η οθόνη;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Για παρατηρηστε λιγο τα κινητα σας παιδες και πειτε μου, υπαρχει καθολου κενο μεταξυ της οθονης και του bezel ( πλαϊνου ).

Ενω εμενα δεν υπαρχει καθολου κενο στην κατω και στην δεξια πλευρα, στην αριστερη πλευρα στην μεση περιπου υπαρχει ενα κενο 0.5 - 1 χιλιοστου με αποτελεσμα να γεμιζει σκονες καθε 3-4 μερες. Στην πανω πλευρα επισης υπαρχει ενα κενο αλλα πιο μικρο.

Εχει καποιος αλλος κατι παρομοιο?

Ειναι λογος για να το στειλεις πισω για φτιαξιμο?

Εγω το εχω το κινητο απο το Δεκεμβριο αλλα το παρατηρησα πριν 1-2 εβδομαδες.

Ούτε εγώ βλέπω κάτι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...