Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας από τους βασικότερους λόγους που δεν μπορώ να αποχωριστω το Note 2 είναι η κάμερα του.

Την θεωρώ καλύτερη απο του S3 παρόλο που θέλουν να την παρουσιάζουν ίδια.

Μόνο το S4 τα πάει καλυτερα και όχι παντού ίσως.

Για xperia z και HTC one δεν το συζητώ καν.

Ακόμα και το iPhone 5 πλησιάζει πολύ άλλα χάνει στις λεπτομέριες.

Το δε iPhone 4s που έχω, χάνει κατά κράτος όπως θα δείτε παρακάτω στις cropαρισμενες φωτο.

http://img18.imageshack.us/img18/9520/screenshot25513450.jpg

 

Και γενικά παιδιά όποιος υποστηρίζει ότι το iPhone είναι πιο smooth από το note 2 θα τον συμβουλευα να τα πιάσει και τα δυο ταυτόχρονα και να κάνει τα ίδια πράγματα. Ειδικά σε touching & scrolling είναι μύθος.

Εκεί που υπερτερεί το iOS είναι το multitasking. To android ξεσκίζει την ram και όταν πέσει χαμηλά αρχίζουν τα lag, κάτι που δεν βλέπεις ουτε καν στο 4s με τα 512mb ram.

Θα έλεγα ναι σ ενα iPhone με 4,5 ίντσες οθόνη, JB απαραιτήτως και με κάμερα αλά S4.

 

Και με πέντε ίντσες εγώ μέσα είμαι για μια αλλαγή..

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμια σχεση . Το Note με apex και άλλο dialer έχει το τέλειο scrolling μεταξύ οθονών και στον app drawer ακόμα περισσότερο.

Τα wp αυτό έλειπε με μια οθόνη να μην είναι smooth. Μόλις όμως αρχίζεις να ανοιγεις εφαρμογές πλην των OEM αρχίζουν τα ζόρια.

Η εφαρμογή με τις φωτο της Google στο Ν7 είναι απαικτη συγκρινόμενη ;τη την στιγμη με iPad 2 iPhone 4s και note 2.

Στο δε iPhone αν είναι JB και εχεις δυνατότητα να φτιαξεις άλμπουμ που εισάγεις εσύ φωτό στην πραγματική τους ανάλυση και όχι από iTunes ζοριζεται σε τεραστια άλμπουμ.

Το iOS είναι πολύ πίσω σε δυνατότητες. Για κάποιον που έχει δουλέψει κορυφαίες android συσκευές λείπουν πολλά καθημερινά πραγματα. Κρίμα γιατί είναι για μένα το καλύτερο λειτουργικό.

 

Δεν θυμαμαι τι με ειχε χαλασει στον apex, πρεπει να τον ξαναβαλω για να σου πω. (Εννοειται οτι τον εχω αγορασμενο, οπως ΟΛΟΥΣ τους launchers).

Το μεγαλυτερο θεμα ειναι στον dialer οντως.

Η gallery και τα sms ειναι αρκετα καλα. Οχι ομως οπως ειναι στις αλλες πλατφορμες. (Οκ, εχει πιο πολλε δυνατοτητες, απλα εγω θελω και τις δυνατοτητες και το smooth, τοσο ακραιο ειναι :p )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θελω οταν ανοίγω τα μνμ και θελω να γραψω ενα να μου βγάζει το πληκτρολόγιο της samsung και οταν ειμαι στον browser να ανοίγει αυτόματα το swype,υπάρχει καποια εφαρμογή γι'αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Το καφέ ίσως είναι πολύ ιδιαίτερο!!! Είμαι στο παρα πέντε να δώσω το Galaxy Nexus για note II,

 

Εγω προσωπικα αυτο εκανα. Και δε μετανιωσα δευτερολεπτο φιλε μου! ;)

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ως κάτοχος άσπρου κι επειδή έπεσε στα χέρια μου και το καφέ αυτό με την οθόνη είναι μια απλή οφθαλμαπάτη.

 

Με το άσπρο κοιτάμε μια οθόνη που περιβάλλεται από ένα πολύ φωτεινό χρώμα και με το καφέ ένα πολύ σκούρο χρώμα. Το contrast που δημιουργείται είναι αναπόφευκτα καλύτερο στη δεύτερη περίπτωση για το μάτι όπως εύκολα κανείς καταλαβαίνει και η οθόνη φαίνεται "καλύτερη". Θεωρώ αδύνατον να έχουν αλλάξει στο ίδιο ακριβώς μοντέλο την οθόνη από χρώμα σε χρώμα, τουλάχιστον σοβαρές εταιρείες δεν τα κάνουν αυτά.

 

Παιδια, μετα απο πολλα note 1, 2 μπορω να πω το εξης.

Απο συσκευη σε συσκευη η οθονη διαφερει ξεκαθαρα, με διαφορες πολλες σε contrast, brightness.

Δεν εχει να κανει με νεοτερες παρτιδες η οτιδηποτε αλλο, απλα για colour variation αναμεσα στα screen batches.

Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Αυτο φυσικα και δεν ειναι καλο, γιατι μου εχει τυχει και note 1 με οθονη "ικτερο" (κατακιτρινη, αλα iphone) αλλα αν εχει αξια, παρατηρησα οτι στα 3 τελευταια note 2 η οθονη που μου "ετυχε" ειναι ξεκαθαρα ανωτερη σε contrast απο τα πρωτα κομματια (γκρι ειναι, κατα συνεπεια δεν εχει σημασια αν ειναι καφε, γκρι η μπλε, αλλα φαινεται -τουλαχιστον στατιστικα στις τελευταιες παρτιδες να "πεφτουν" καλυτερες οθονες).

Σε καθε περιπτωση, ειναι καθαρα θεμα τυχης το τι οθονη θα σου τυχει...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μετα απο πολλα note 1, 2 μπορω να πω το εξης.

Απο συσκευη σε συσκευη η οθονη διαφερει ξεκαθαρα, με διαφορες πολλες σε contrast, brightness.

Δεν εχει να κανει με νεοτερες παρτιδες η οτιδηποτε αλλο, απλα για colour variation αναμεσα στα screen batches.

Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Αυτο φυσικα και δεν ειναι καλο, γιατι μου εχει τυχει και note 1 με οθονη "ικτερο" (κατακιτρινη, αλα iphone) αλλα αν εχει αξια, παρατηρησα οτι στα 3 τελευταια note 2 η οθονη που μου "ετυχε" ειναι ξεκαθαρα ανωτερη σε contrast απο τα πρωτα κομματια (γκρι ειναι, κατα συνεπεια δεν εχει σημασια αν ειναι καφε, γκρι η μπλε, αλλα φαινεται -τουλαχιστον στατιστικα στις τελευταιες παρτιδες να "πεφτουν" καλυτερες οθονες).

Σε καθε περιπτωση, ειναι καθαρα θεμα τυχης το τι οθονη θα σου τυχει...

 

Βαγγέλη Έτσι ακριβώς είναι.

Εσυ και εγώ που έχουμε αλλάξει τόσες φορές το note μπορούμε να το δούμε αυτό.

Και ειδικά στη δικιά μου περίπτωση όπως είδατε και στο meeting ήταν εμφανής η διαφορά του καφέ που μόλις είχα πάρει απ το άσπρο που είχα απ το Δεκέμβρη απ το πλαίσιο.

Όπως και του δικού σου βεβαίως του γκρι στο τι λίγο που είδα, οπότε και σε συνδυασμό και με τα note 1 είμαι βέβαιος και εγώ ότι υπάρχουν διαφορές από παρτίδα σε παρτίδα αν και για το note 2 μου φάνηκε έντονη η διαφορά καθώς τα πρώτα 4 τα είχα πάρει πριν αλλάξει ο χρόνος ενώ το καφέ πριν λίγες μέρες και όπως ξαναείπα με άγχος πως θα μου βγει σε χρώμα και χωρίς να περιμένω αυτό το κλικ στη διαφορά απ το άσπρο που είχα 5 μήνες σχεδόν οπότε είναι μεγάλη η χαρά μου κι ευτυχώς που το προτίμησα απ το s4.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως παιδια μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος σημερα που ομολογω οτι το ειχα ψιλοφοβο...σε καποιο τηλεφωνημα επρεπε να διαβασω καποιες σημειωσεις που ειχα για να δωσω στοιχεια και λεω, τωρα δεσαμε...ημουν εξω, νταλα ηλιο (δεν ειχα και τα γυαλια μαζι για τις extreme καταστασεις :p), αντε να δουμε τι θα διαβασω (ειχα ασχημη εμπειρια απο το s3 της γυναικας μου σε παρομοια περιπτωση και εψαχνα δεντρο :p)..κι ομως, ο νοτης αψογος!!! Διαβαζα τα παντα ανετα!! Τωρα δε μασαμε πουθενα :lol: Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Χαχα Πάρη όλα τα λεφτά το post :)

 

Παιδιά έβαλα για δοκιμή το go launcher και το μόνο που μου άρεσε ήταν το παρακάτω wallpaper

http://db.tt/LrQdaogZ

 

Το έχει κανένας εύκαιρο?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη Έτσι ακριβώς είναι.

Εσυ και εγώ που έχουμε αλλάξει τόσες φορές το note μπορούμε να το δούμε αυτό.

Και ειδικά στη δικιά μου περίπτωση όπως είδατε και στο meeting ήταν εμφανής η διαφορά του καφέ που μόλις είχα πάρει απ το άσπρο που είχα απ το Δεκέμβρη απ το πλαίσιο.

Όπως και του δικού σου βεβαίως του γκρι στο τι λίγο που είδα, οπότε και σε συνδυασμό και με τα note 1 είμαι βέβαιος και εγώ ότι υπάρχουν διαφορές από παρτίδα σε παρτίδα αν και για το note 2 μου φάνηκε έντονη η διαφορά καθώς τα πρώτα 4 τα είχα πάρει πριν αλλάξει ο χρόνος ενώ το καφέ πριν λίγες μέρες και όπως ξαναείπα με άγχος πως θα μου βγει σε χρώμα και χωρίς να περιμένω αυτό το κλικ στη διαφορά απ το άσπρο που είχα 5 μήνες σχεδόν οπότε είναι μεγάλη η χαρά μου κι ευτυχώς που το προτίμησα απ το s4.

 

Αυτο που μπορω να πιθανολογησω απο τα γραφομενα σας ειναι οτι αφενος μπορει η σαμσουνγκ να αλλαξε κατι στην γραμμη παραγωγης της οθονης και αφετερου μπορει πολυ απλα να εβαλε διαφορετικές ρυθμισεις φωτεινοτητας (για μενα το πιο πιθανο και ευκολο). Ειναι γνωστό το πρόβλημα στις αμολεντ με το "καψιμο" της οθονης μετα απο πολυμηνη χρηση και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που η σαμσουνγκ δινει συγκρατημενες φωτεινοτητες. Προσωπικα στο s2 δεν ειδα καμια αλλοιωση μετα απο 1.5 χρονο χρησης αλλα ισως του εκανα και μετρια χρηση. Αν καποιος πχ εβλεπε 5 ωρες βιντεο την ημερα ισως να εβλεπε διαφορα.

 

Το δικο μου ειναι κατασκευης μεσα Δεκεμβρίου 12 και αν και δεν εχω αλλο μετρο συγκρισης απο νοτε2 ειμαι βερυ χαπυ απο την οθονη. Και κατω απο τον ηλιο και φυσικά στο σκοταδι.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα Πάρη όλα τα λεφτά το post :)

 

Παιδιά έβαλα για δοκιμή το go launcher και το μόνο που μου άρεσε ήταν το παρακάτω wallpaper

http://db.tt/LrQdaogZ

 

Το έχει κανένας εύκαιρο?

 

Ελα φιλε, το wallpaper

Link to comment
Share on other sites

Αντε και ειναι καποια αλλαγη απο την εταιτια ως αναφορα τις οθονες, γιατι τοτε κανενας με ασπρο δεν λεει οτι εχει πιο φωτεινη οθονη και διαβαζω μονο απο ατομα αλλου χρωματος?
Link to comment
Share on other sites

Αντε και ειναι καποια αλλαγη απο την εταιτια ως αναφορα τις οθονες, γιατι τοτε κανενας με ασπρο δεν λεει οτι εχει πιο φωτεινη οθονη και διαβαζω μονο απο ατομα αλλου χρωματος?

 

Μην ξεχνάς ότι το καφέ και το γκρι είναι καινούρια χρώματα ενώ το άσπρο υπήρχε.

Εγώ έχοντας πάρει 2 άσπρα και 2 σκούρα αλλά πριν το νέο έτος όλα δεν είχα δει καμία διαφορά ενώ τώρα με το καφέ υπάρχει και εδώ να πω και κάτι,όταν είχα δει το S4 μου έκανε εντύπωση η οθόνη του και το είχα γράψει κιόλας ότι ήταν πιο φωτεινή απ του note που είχα, και αυτός ήταν και ένας λόγος που ήθελα να το πάρω, αλλά χθες που έβαλα το καφέ δίπλα σε 1 s4 δεν ένιωσα κανένα μείον, αντίθετα του noteli μου ήταν σαφώς πιο χορταστική και υστερούσε μόνο στην αντίθεση απ το s4.

 

Ελα φιλε, το wallpaper

 

Να σαι καλά φίλε, μπαίνω απ το κινητό και με διευκόλυνες! :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το πενάκι. Ξαφνικά δε λειτουργεί φυσιολογικά. Πριν ακουμπίσει στην οθόνη λειτουργεί σαν γόμα, λίγο μετά γράφει χωρίς να ακουμπάω και όταν ακουμπάω στην οθόνη δε γράφει όπως θα έπρεπε. Ξέρει κανείς αν φταίει το πενάκι ή το τηλέφωνο? Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάποιο reset στο πενάκι?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το πενάκι. Ξαφνικά δε λειτουργεί φυσιολογικά. Πριν ακουμπίσει στην οθόνη λειτουργεί σαν γόμα, λίγο μετά γράφει χωρίς να ακουμπάω και όταν ακουμπάω στην οθόνη δε γράφει όπως θα έπρεπε. Ξέρει κανείς αν φταίει το πενάκι ή το τηλέφωνο? Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάποιο reset στο πενάκι?

 

Έχεις θήκη με μαγνητικό κούμπωμα μήπως;

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

[quote=Παράθεση από Bezbozny >

Έχω πρόβλημα με το πενάκι. Ξαφνικά δε λειτουργεί φυσιολογικά. Πριν ακουμπίσει στην οθόνη λειτουργεί σαν γόμα, λίγο μετά γράφει χωρίς να ακουμπάω και όταν ακουμπάω στην οθόνη δε γράφει όπως θα έπρεπε. Ξέρει κανείς αν φταίει το πενάκι ή το τηλέφωνο? Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάποιο reset στο πενάκι?[/quote

 

QUOTE=Astroholic;4722788]Έχεις θήκη με μαγνητικό κούμπωμα μήπως;

όχι δεν έχω κάποια θήκη...

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Να ρωτήσω λίγο... η flip cover της samsung κλείνει με μαγνήτη;

 

Όχι. Κανονικό καπάκι είναι με πανάκι εσωτερικά που καθαρίζει και την οθόνη...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Να ρωτήσω λίγο... η flip cover της samsung κλείνει με μαγνήτη;

 

Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Όμορφη και πρακτική.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Όμορφη και πρακτική.

 

Θα διαφωνήσω λίγο σε ότι αφορά την πρακτικότητά της..

Προσωπικά οι θήκες που ανοίγουν σαν τεράδιο δε με βολεύουν τόσο γιατί πρέπει με το ένα χέρι να την κρατάς αλλιώς αν τη βάλεις πίσω να ακουμπάει το back cover, εκτός τυχόν γρατσουνιών που μπορεί να κάνει (ξέρω είναι λίγο υπερβολή!!) αν έχεις ιδρωμένα χέρια λερώνεις το εσωτερικό της που μετά ακουμπάει την οθόνη.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω απλά γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως κλείνει τελικά το καπάκι και δεν ανοίγει από μόνο του αν το γυρίσεις πχ ανάποδα. Το μόνο που με φοβίζει είναι το γεογνός ότι δεν προστατεύει το bezel, αλλά whatever...

 

Ας έρθει πρώτα το noteλι μου από το service και το ξανασκέφτομαι :D

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω απλά γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως κλείνει τελικά το καπάκι και δεν ανοίγει από μόνο του αν το γυρίσεις πχ ανάποδα. Το μόνο που με φοβίζει είναι το γεογνός ότι δεν προστατεύει το bezel, αλλά whatever...

 

Ας έρθει πρώτα το noteλι μου από το service και το ξανασκέφτομαι :D

 

Βεβαίως και ανοίγει το καπάκι αν το κρατήσεις ανάποδα.. Απλά επειδή προεξέχει λίγο σαν μέγεθος από την οθόνη και το back cover, όταν το γυρίσεις ανάποδα αναγκαστικά πιάνεις και το καπάκι και έτσι δεν ανοίγει.. :)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μέρες ξαφνικά το Note II μου αποφάσισε να μου αφήσει χρόνους. Εμενε συνέχεια αναμένο στην αρχική οθόνη και δεν έμπαινε στο λειτουργικό. Σε προσπάθεια για format δεν αναγνώριζε την εσωτερική μνήμη και άρα δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Το είχα κάνει απλά root χωρίς να περάσω custom rom.

Τελικά το πηγαίνω στο Πλαίσιο και αυτοί το στέλνουν στη Samsung. Πριν 3 μέρες με ενημερώνουν ότι η βλάβη οφείλεται σε κακή χρήση (root) και δεν καλύπτεται από την εγγύηση αρά ... 184€.

Σας έχει ξανά τύχει;

Link to comment
Share on other sites

Σε Download Mode δεν έμπαινε; Αν έμπαινε και δεν πέρασες μόνος σου από την αρχή Firmware τότε μάλλον την πάτησες φίλε μου που το έστειλες για service.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα έμπαινε σε download mod, την ειχα πατήσει κι εγω έτσι με το s3, κατι ειχα κανει και δεν υπήρχε τιποτα στην εσωτερική μνημη, ακόμη και σε recovery δεν έμπαινε... Στο download ομως μπήκε κανονικά, ο φιλος μάλλον δεν γνώριζε ουτε ρώτησε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...