Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το lastpass, αλλά δε βολεύει καθόλου σαν browser.

Γενικά το θέμα των κωδικών είναι λίγο έως πολύ περίεργο στο κινητό!

Το μόνο ασφαλές είναι να τους γράφεις κάθε φορά από μόνος σου και φυσικά και για αυτό δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η εφαρμογή του πληκτρολογίου δεν σε κατασκοπεύει!

 

Με τον password manager δε μπορείς να γράψεις password σε application δυστυχώς :O

 

Δοκίμασε το keepass2android, την offline έκδοση. Δεν επικοινωνεί με το internet, αλλά για να είσαι και σίγουρος μπλόκαρε το με ένα firewall. Το πιο ασφαλές είναι να έχεις έναν κωδικό πολύ μεγάλο, με αριθμούς, γράμματα και σύμβολα, διαφορετικό για κάθε site. Οπότε ο password manager είναι μονόδρομος. Πίστεψε με ο συγκεκριμένος είναι πολύ βολικός και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε application θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ας επιστρέψουμε σιγά σιγά στο θέμα μας γιατί παραστρατήσαμε λίγο. :)

Ευχαριστώ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παρενθεση..εμενα το avg Μου εβγαλε το αμαζον φρι αππ ως ιο....

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά και μ' αυτά είπα κι εγώ να δοκιμάσω ξανά το SwiftKey μετά από σχεδόν ένα χρόνο. Χρησιμοποιουσα swype αυτό το διάστημα.

Να ξαναπώ ότι ο κύριος λόγος που έκανα τη μετάβαση σε Android και σε οθόνες αφής, ήταν το SwiftKey, καθώς το είχα δει όταν είχε πρωτοβγει σε nexus φίλου και ειχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Δε χρειαζόμουν πια το φυσικό πληκτρολόγιο.

 

Καταρχήν όντως έχει γίνει πολύ καλύτερο από παλιά. Μεγάλη εξέλιξη.

 

Τα πράγματα είναι όπως έχουν αναφέρει πολλά παιδιά.

Με 2 χέρια και προβλέψεις ολόκληρων προτάσεων, SwiftKey και για swipe το swype. Επίσης το τελευταίο νομίζω πως έχει πιο πλούσιο λεξικό.

Επίσης το SwiftKey όντως έχει λιγότερα bugs.

Όπως και να το κάνουμε είναι καθαρά θέμα πως γράφει ο καθένας και γούστου. Ειναι ισοδύναμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, τι νέο φέρνει η αναβάθμιση του Swype. Δεν είδα καμία διαφορά. :)

 

Τι νέο υπάρχει

September 3, 2013 - v1.5.15

•Fixed a bug where helpful tips displayed despite being disabled

•Fixed a bug where users could not use Handwriting on Keyboard in Chinese

•Improved Gmail social integration behavior

•Fixed crashes reported by users (including those via "Report" button - thanks!)

•Various bug fixes and optimizations

:)

Link to comment
Share on other sites

Το Swype θεωρώ ότι έχει μείνει στάσιμο για πολύ καιρό (σημείωση: χρησιμοποιώ την πιο πρόσφατη beta).

Το πρόβλημα είναι ότι έχω συνηθίσει τα τερτίπια του και έχω ένα αρκετά πλήρες λεξικό εκεί.

 

Στο Swiftkey η δοκιμαστική έκδοση δε με είχε πείσει, αλλά πρόσφατα το προμηθεύτηκα ολόκληρο και προσπαθώ να βρω χρόνο να το δοκιμάσω.

 

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος γνωρίζει αν και πώς μπορώ να μεταφέρω το λεξικό του Swype στο Swiftkey (ή στο stock keyboard) ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το Xperia Ray μου σε CM10 και το πρώτο που μου έλειψε ήταν το swiping πληκτρολογιο της Sony. Δοκίμασα και το Swype και το Touchpal και απογοητέυτηκα. Πολύ βαριά, έκαναν το κινητό να λαγκάρει αφού έτρωγαν 43MB RAM(!). Τελικά η λύση είναι απλή και τζάμπα: εγκατέστησα το πληκτρολόγιο του Xperia Z (συμβατό με Jelly Bean) που είναι εξίσου καλό και τρώει μόνο 13 MB RAM. Δεδομένου ότι το στοκ πληκτρολόγιο του Αndroid και το πληκτρολόγιο της stock GB της Sony ήθελαν μόνο 7 MB, θα ψάξω στο xda για πληκτρολόγιο από κάποια παλιότερη συσκευή της Sony.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το Xperia Ray μου σε CM10 και το πρώτο που μου έλειψε ήταν το swiping πληκτρολογιο της Sony. Δοκίμασα και το Swype και το Touchpal και απογοητέυτηκα. Πολύ βαριά, έκαναν το κινητό να λαγκάρει αφού έτρωγαν 43MB RAM(!). Τελικά η λύση είναι απλή και τζάμπα: εγκατέστησα το πληκτρολόγιο του Xperia Z (συμβατό με Jelly Bean) που είναι εξίσου καλό και τρώει μόνο 13 MB RAM. Δεδομένου ότι το στοκ πληκτρολόγιο του Αndroid και το πληκτρολόγιο της stock GB της Sony ήθελαν μόνο 7 MB, θα ψάξω στο xda για πληκτρολόγιο από κάποια παλιότερη συσκευή της Sony.

 

Δες και αυτό, έχει swype. Το έβαλα σε CM10.1 για άλλους λόγους όμως, με βολεύει πολύ το Τ9 της LG

Επίσης ψάχνω κάτι ελαφρύ σε μνήμη αν βρείς ενημέρωσε σε παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό, έχει swype. Το έβαλα σε CM10.1 για άλλους λόγους όμως, με βολεύει πολύ το Τ9 της LG

Επίσης ψάχνω κάτι ελαφρύ σε μνήμη αν βρείς ενημέρωσε σε παρακαλώ :)

Φλάσαρα το πληκτρολόγιο του Xperia T αλλά δεν μου εμφανίστηκε τίποτα καινούριο στις ρυθμίσεις, μάλλον γιατί υπήρχε ήδη το πληκτρολόγιο του Ζ. Τώρα δεν ξέρω ποιο πληκτρολόγιο έχω γιατί έχουν πανομοιότυπη εμφάνιση, πάντως RAM τρώει μεταξύ 8 και 11MB, που είναι ικανοποιητικό. Αυτό που προτείνεις πόση RAM πιάνει;

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα το πληκτρολόγιο του Xperia T αλλά δεν μου εμφανίστηκε τίποτα καινούριο στις ρυθμίσεις, μάλλον γιατί υπήρχε ήδη το πληκτρολόγιο του Ζ. Τώρα δεν ξέρω ποιο πληκτρολόγιο έχω γιατί έχουν πανομοιότυπη εμφάνιση, πάντως RAM τρώει μεταξύ 8 και 11MB, που είναι ικανοποιητικό. Αυτό που προτείνεις πόση RAM πιάνει;

 

12-14 ΜΒ το εχω δεί, οπότε σχεδόν το ίδιο είναι όλα..

Link to comment
Share on other sites

Το Swype θεωρώ ότι έχει μείνει στάσιμο για πολύ καιρό (σημείωση: χρησιμοποιώ την πιο πρόσφατη beta).

Το πρόβλημα είναι ότι έχω συνηθίσει τα τερτίπια του και έχω ένα αρκετά πλήρες λεξικό εκεί.

 

Στο Swiftkey η δοκιμαστική έκδοση δε με είχε πείσει, αλλά πρόσφατα το προμηθεύτηκα ολόκληρο και προσπαθώ να βρω χρόνο να το δοκιμάσω.

 

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος γνωρίζει αν και πώς μπορώ να μεταφέρω το λεξικό του Swype στο Swiftkey (ή στο stock keyboard) ας το πει.

 

Ε ναι αφού βγήκε επίσημη έκδοση του Swype εδώ και τόσο καιρό, η οποία αναβαθμίζεται και πολύ τακτικά, λογικό είναι να έχουν παρατήσει την Beta.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απόψε έκανα ένα τεστ για να δω ποιο πληκτρολόγιο έχει καλύτερη αυτόματη διόρθωση. Δοκίμασα Swype, swiftkey, TouchPal και το stock της LG.

Αυτό που δοκίμασα να κάνω είναι να πληκτρολογήσω κάποιες μεγάλες και συνηθισμένες λέξεις πχ αυτοκίνητο, συνάντηση κλπ πατώντας πάντα το διπλανό (είτε από αριστερά είτε από δεξιά) από το σωστό πλήκτρο. Αυτό που απογοήτευσε ήταν το swiftkey. Δεν έβρισκε με τίποτα τις λέξεις! Το Swype τις έβρισκε, αλλά αφού είχα σχεδόν πληκτρολογήσει όλα τα γράμματα. Λίγο καλύτερα ακόμα το stock της LG. Ο νικητής όμως μακράν το TouchPal. Μου έβγαλε όλες τις λέξεις ενώ είχα πληκτρολογήσει σχεδόν τα μισά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε έκανα ένα τεστ για να δω ποιο πληκτρολόγιο έχει καλύτερη αυτόματη διόρθωση. Δοκίμασα Swype, swiftkey, TouchPal και το stock της LG.

Αυτό που δοκίμασα να κάνω είναι να πληκτρολογήσω κάποιες μεγάλες και συνηθισμένες λέξεις πχ αυτοκίνητο, συνάντηση κλπ πατώντας πάντα το διπλανό (είτε από αριστερά είτε από δεξιά) από το σωστό πλήκτρο. Αυτό που απογοήτευσε ήταν το swiftkey. Δεν έβρισκε με τίποτα τις λέξεις! Το Swype τις έβρισκε, αλλά αφού είχα σχεδόν πληκτρολογήσει όλα τα γράμματα. Λίγο καλύτερα ακόμα το stock της LG. Ο νικητής όμως μακράν το TouchPal. Μου έβγαλε όλες τις λέξεις ενώ είχα πληκτρολογήσει σχεδόν τα μισά γράμματα.

 

Το σίγουρο για το SwiftKey είναι πως θέλει να μάθει τη γραφή σου πρώτα, αν δεν το είχες χρησιμοποιήσει άλλη φορά λοιπόν το βρίσκω απόλυτα λογικό. Αν και για να λέμε του στραβού το δίκιο αρκετές μεγάλες λέξεις δεν "το'χει" όσο το Swype, δοκιμασμένα και τα δύο αρκετά από μένα..

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο για το SwiftKey είναι πως θέλει να μάθει τη γραφή σου πρώτα, αν δεν το είχες χρησιμοποιήσει άλλη φορά λοιπόν το βρίσκω απόλυτα λογικό. Αν και για να λέμε του στραβού το δίκιο αρκετές μεγάλες λέξεις δεν "το'χει" όσο το Swype, δοκιμασμένα και τα δύο αρκετά από μένα..

 

Το χρησιμοποιούσα για πολλούς μήνες πριν βάλω το TouchPal και το έχω βάλει να διαβάσει κάποιες χιλιάδες SMS, email και μηνύματα στο facebook. Ότι ήταν να μάθει από εμένα το έχει μάθει :D

Έχει σίγουρα την καλύτερη πρόβλεψη, αλλά στην αυτόματη διόρθωση είναι πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιούσα για πολλούς μήνες πριν βάλω το TouchPal και το έχω βάλει να διαβάσει κάποιες χιλιάδες SMS, email και μηνύματα στο facebook. Ότι ήταν να μάθει από εμένα το έχει μάθει :D

Έχει σίγουρα την καλύτερη πρόβλεψη, αλλά στην αυτόματη διόρθωση είναι πιο πίσω.

Νομίζω πως η αυτόματη διόρθωση ήταν ελαφρώς καλύτερη πριν το τελευταίο μεγάλο update με το cloud. Έχω την αίσθηση πως άκουσαν τα διάφορα παράπονα και το πήγαν πιο κοντά σε αυτό που πληκτρολογείς πραγματικά και κάτι έχει αλλάξει. Με επιφύλαξη τα παραπάνω αλλά αυτήν την αίσθηση έχω.

Το TouchPal το δοκίμασα λίγο και δεν με βόλεψε. Ίσως αργότερα το ξαναδώ.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η αυτόματη διόρθωση ήταν ελαφρώς καλύτερη πριν το τελευταίο μεγάλο update με το cloud. Έχω την αίσθηση πως άκουσαν τα διάφορα παράπονα και το πήγαν πιο κοντά σε αυτό που πληκτρολογείς πραγματικά και κάτι έχει αλλάξει. Με επιφύλαξη τα παραπάνω αλλά αυτήν την αίσθηση έχω.

Το TouchPal το δοκίμασα λίγο και δεν με βόλεψε. Ίσως αργότερα το ξαναδώ.

 

Εγώ πάλι το δοκιμάζω τώρα το touch pal και προς το παρόν μου φαίνεται καλύτερο από το swift key... ειδικά τον τελευταίο καιρό μου είχε σπάσει τα νεύρα το swift key με τη μανία που έχει έστω και ελάχιστα δίπλα να πηγαίνεις το δάχτυλο από το γράμμα που θέλεις να γράφει ότι του κατέβει... προς το παρόν θα μείνω με το touch pal που καταλαβαίνει και την διάφορα του και από το κάτι... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χωρίς να κοιτάω όταν γράφω τα καταφέρνω ικανοποιητικά μόνο με το swype. Το SwiftKey αν και έχει απίστευτες προβλέψεις το flow πρέπει να είσαι ακριβής πάνω από τα γράμματα και πάλι κάνει λάθη.

 

Το swype από την πρώτη στιγμή πριν 3 χρόνια που το δοκίμασα με βοηθάει απίστευτα να γράφω γρήγορα χωρίς λάθη και όπως είπα, χωρίς να πολύ κοιτάω την οθόνη. Στο tablet φυσικά έχω το SwiftKey μιας και εκεί δεν βολεύει το swiping

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη εβδομάδα θα είναι αφιερωμένη στο Swype. Το touchpal δεν το άντεξα πάνω από μισή ώρα και την προσπάθεια τριών μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος ενός S3 και μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει Touchpal, Swiftkey και Swype ακριβώς με την σειρά που τα γράφω. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι ένας συνδυασμός και των 3 αυτών πληκτρολογίων :D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Περί κατανάλωσης ram .

Έχω ένα παλιό ταμπλετακι με custom JB Rom που τρέχει το στοκ Aosp keyboard γιατί έχω συνεχώς γύρω στα 110mb free Ram.

Αν και έχει gesture και το έχω ενεργοποιήσει και βλέπω και την μπλε γραμμή, στην πράξη δεν δουλεύει.

Υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για keyboard που να είναι αντίστοιχα ελαφρύ;

Έχω στο κινητό αγορασμένο swype και swift key, αλλά τρώνε 45mb το καθένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τέλος με το Swype. Δεν το άντεξα ούτε μια μέρα. Τραγικό να παρουσιάζει κολλήματα σε συσκευή με 1.2 διαθέσιμη Ραμ συνέχεια.

Stock android keyboard και πάλι stock

Link to comment
Share on other sites

Περί κατανάλωσης ram .

Έχω ένα παλιό ταμπλετακι με custom JB Rom που τρέχει το στοκ Aosp keyboard γιατί έχω συνεχώς γύρω στα 110mb free Ram.

Αν και έχει gesture και το έχω ενεργοποιήσει και βλέπω και την μπλε γραμμή, στην πράξη δεν δουλεύει.

Υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για keyboard που να είναι αντίστοιχα ελαφρύ;

Έχω στο κινητό αγορασμένο swype και swift key, αλλά τρώνε 45mb το καθένα.

 

ισως το google keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος με το Swype. Δεν το άντεξα ούτε μια μέρα. Τραγικό να παρουσιάζει κολλήματα σε συσκευή με 1.2 διαθέσιμη Ραμ συνέχεια.

Stock android keyboard και πάλι stock

 

Τόσο χάλια ε; Κρίμα τέτοιο πληκτρολόγιο να μη μπορούν τόσο καιρό να διορθώσουν τα κύρια έστω προβλήματά του που κάνουν τον κόσμο να φεύγει από αυτό.. τέτοια εφαρμογάρα και να μένει κολλημένη σε 2 θεματακια που δεν υποφερονται με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Τέλος με το Swype. Δεν το άντεξα ούτε μια μέρα. Τραγικό να παρουσιάζει κολλήματα σε συσκευή με 1.2 διαθέσιμη Ραμ συνέχεια.

Stock android keyboard και πάλι stock

 

Σου κολλαει στο nexus??

Γιατι σε μενα παιζει τελεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...