Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Κυκλοφόρησε και το Minuum. Το έχει δοκιμάσει κανείς; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whirlscape.minuumkeyboard

 

Με τρώει η περιέργεια, αλλά κοστίζει 2.90 και έχει μόνο αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται.

Ας βγει η ελληνική γλώσσα να δούμε αν θα γράφουμε ακόμη πιο γρήγορα σε σχέση με Swype/Swiftkey.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχω το SwiftKey το αγόρασα ΘΘέλω να μου πει κάποιος αν κολλάει στην αλλαγή γλώσσας όταν δηλαδή σπέρνεις από το πλήκτρο κενού στο s
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχω το SwiftKey το αγόρασα ΘΘέλω να μου πει κάποιος αν κολλάει στην αλλαγή γλώσσας όταν δηλαδή σπέρνεις από το πλήκτρο κενού στο s

 

Μάλλον το μπερδεύεις με το Swype. Αυτό έχεις αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να γράψετε "κάτι" στο SwiftKey με την μέθοδο flow; ενώ είναι κορυφή στο γράψιμο με δύο δάχτυλα, στο flow ακόμη υστερεί πολύ. Είναι αρκετές λέξεις και σε αυτό το μήνυμα που τις έγραψα πάνω από δύο ή τρεις φορές.

Θα δοκιμάσω μια φορά να αφήσω ότι λέξη μου βγάζει με την πρώτη επιλογή και θα κάνω το ίδιο με το stock πληκτρολόγιο της Google.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μεγάλο πρόβλημα στο "κάτι". Εγώ το έχω πει εξαρχής και είναι το δυνατό σημείο του Swype έναντι του Swiftkey. Να σταματήσει την ηλίθια και εντελώς άχρηστη πρόβλεψη των λέξεων και να έχει την επιλογή να μας δείχνει διαφορετικές λέξεις με το ίδιο Flow.
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μεγάλο πρόβλημα στο "κάτι". Εγώ το έχω πει εξαρχής και είναι το δυνατό σημείο του Swype έναντι του Swiftkey. Να σταματήσει την ηλίθια και εντελώς άχρηστη πρόβλεψη των λέξεων και να έχει την επιλογή να μας δείχνει διαφορετικές λέξεις με το ίδιο Flow.

 

Ξέρω πως το έχω πει πολλές φορές, αλλά άλλη μια δεν πειράζει. Στο stock μπορείς να ορίσεις μια χειρονομία που θα είναι περίπου αυτή που κάνεις όταν θέλεις να γράψεις "κάτι" και έτσι θα έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα στην πρόβλεψη. Δεν έχει καλύτερο λεξικό από SwiftKey ή Swype, αλλά με τον καιρό και επιμονή, γίνεται όλο και καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χαζή ερώτηση θα κάνω τώρα.. :p

 

Έχει δοκιμάσει κανείς αν το SwiftKey για tablet λειτουργεί και σε smartphone; Αγόρασα αυτή την έκδοση για το tab 2 κι αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να τη βάλω και στο S2, με έχει βολέψει πολύ βέβαια το Swype εκεί γι'αυτό και σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω αλλά 2 ευρώ για το SwiftKey για κινητά τηλέφωνα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως το έχω πει πολλές φορές, αλλά άλλη μια δεν πειράζει. Στο stock μπορείς να ορίσεις μια χειρονομία που θα είναι περίπου αυτή που κάνεις όταν θέλεις να γράψεις "κάτι" και έτσι θα έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα στην πρόβλεψη. Δεν έχει καλύτερο λεξικό από SwiftKey ή Swype, αλλά με τον καιρό και επιμονή, γίνεται όλο και καλύτερο.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Καταρχάς δεν μιλάμε για το stock πληκτρολόγιο. Κατά δεύτερον, ακόμα και αν είχα αυτή την επιλογή, γιατί να ορίσω μια άλλη χειρονομία για να γράψω μια λέξη πέραν ορθής χειρονομίας flow που απαιτείται για να γράψω αυτή τη λέξη; Η λέξη "κάτι" στο πληκτρολόγιο γράφεται ως "και" και υπάρχει λόγος για αυτό. Διότι η δεύτερη λέξη, το "και", χρησιμοποιείται περισσότερο από το "κάτι". Το καταλαβαίνω και δεν με πειράζει πολύ.

Αυτό που θα ήθελα εγώ και μακάρι να γίνει στο μέλλον, (το έχω γράψει μαζί με κάτι άλλους χιλιάδες στο φόρουμ υποστήριξης "προτείνεται κάτι" του Swiftkey), είναι να υπάρχει η επιλογή να απενεργοποιείται η επιλογή της πρόβλεψης και στη θέση της, στη μπάρα των λέξεων, να μπούν οι πιθανές λέξεις με το ίδιο Flow. Όπως ακριβώς υπάρχει by default στο Swype. Δεν είναι δυνατών σε κάθε πρόταση να πρέπει να κάνεις 3 backspace για να σου βγάλει τη σωστή λέξη...

Τώρα, το γιατί επιμένω να χρησιμοποιώ Swiftkey ενώ αυτό που θέλω το κάνει ήδη το swype, είναι άλλο θέμα. Καταρχάς το swype χάνει στα βασικά. Κολλάει. Ειδικά αν γράφεις μεγάλο κείμενο ή αν προσθέτεις προτάσεις σε κείμενο, τότε βλέπεις τη γραμμή του flow σε slow motion να περνάει πάνω από τα γράμματα αφού εσύ έχεις σχηματίσει τη λέξη. Κατά δεύτερον θεωρώ το SwiftKey πιο προσεγμένη και πιο επαγγελματική δουλειά, και σε συνεργασία με το παραπάνω φόρουμ που ειπα, βλέπω ότι η εταιρεία έχει διάθεση να ακούσει νέες ιδέες για τα επόμενα updates.

Μέχρι όμως να γίνουν όλα αυτά συνεχίζουμε να προσθέτουμε λέξεις στο πληκτρολόγιο.

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Η χειρονομία που έχω ορίσει για να γράφω την συγκεκριμένη λέξη, δεν είναι ότι να ναι. Είναι ακριβώς η χειρονομία που θα έκανα για να γράψω "κάτι". Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Κάνω την χειρονομία για το "και" και αμέσως κάνω μια δεύτερη περνώντας πάνω από τα γράμματα κ, α, τ, ι και βγάζει "κάτι", απλά από το τ μέχρι το ι περνάω πάνω από γ, η, ξ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το swiftkey γράφω κάτι και όλο και μου βγάζει! με το Swype μια χαρά.

 

Ναι αυτό λέμε. Επίσης ένα άλλο κακό στο Swiftkey, είναι ότι δεν ψάχνει στις επαφές του τηλεφώνου με την μέθοδο flow. Μόνο αν γράψεις με δύο χέρια. Αυτό και αν είναι κουλό. μόνο για ονόματα που είναι στο λεξικό του πχ Γιώργος, Κώστας, κλπ. Όχι σε επώνυμα, όπως κάνει το stock και το Swype.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το Swype κολλάει πολλές φορές και γίνεται ιδιαίτερα ενοχλητικό αυτό, αυτός ήταν κι ο λόγος που αγόρασα και το SwiftKey τώρα που παίζει η προσφορά. Όμως στη μέθοδο γραφής flow δεν συγκρίνονται παιδιά, το Swype φεύγει χιλιόμετρα μπροστά.. μόνο τα λάθη που κάνουμε στο χαδι του δαχτυλου μας πάνω στο πληκτρολόγιο να σκεφτεί κανείς αλλά και το πόσο αυτό το Swype τα συγχωρεί.. το SwiftKey δεν, εκτός κι αν θελει τοοοοσο χρόνο για να μάθει τον τρόπο γραφής μας. Στο Swype βρίσκω αρκετά καλύτερη αυτή τη μέθοδο, είναι για παράδειγμα αυτό που λέτε με το "και" και το "κατι" όμως το έχω συναντήσει και σε άλλες λέξεις, ίσως επειδή χαϊδεύω λάθος γράμματα. Η διαφορά όμως είναι ότι το Swype σπάνια θα κάνει λάθος σ'αυτή την περίπτωση, λες και ξέρει αυτό που σκέφτεσαι εκείνη τη στιγμή! Κι απ'την άλλη το να περάσεις το δάχτυλο σου από ένα λάθος γράμμα (κι όμως το Swype συγχωρεί πολλά λάθος γράμματα) είναι απόλυτα φυσιολογικό οταν δεν έχεις οπτική επαφή με το πληκτρολόγιο, ειδικά στις μεγάλες λέξεις και βέβαια όταν έχεις πάρει φόρα και γράφεις πολύ γρήγορα..

Να αναφερθώ και στην ομιλία αν και σπάνια τη χρησιμοποιώ, μόνο για δοκιμή βασικά.. πάλι στο Swype καταλήγω με 1000 βρίσκοντάς την άψογη σε λειτουργία ενώ αντίθετα στο SwiftKey θα έλεγα ότι μου είναι παντελώς άχρηστη και δυσλειτουργική. Προς το παρόν τουλάχιστον, για να μην το αδικήσω δηλαδή αν και στο Swype είδα από την πρώτη στιγμή αυτό που μπορεί να κάνει.

 

Που βρίσκω καλύτερο το SwiftKey; Στην κανονική πληκτρολόγιση είναι απίθανο, αν και χοντροδάχτυλος δύσκολα θα πατήσω λάθος πλήκτρο. Σαν μέθοδος γραφής όμως αργεί πάρα πολύ όσο γρήγορος κι αν είναι κάποιος, βάζοντας τον ειδικά δίπλα σε έναν άλλον που απλώς γλιστράει το δάχτυλο του πάνω στο Swype..

.. αλλο πλεονέκτημα του, δεν κολλάει σαν εφαρμογή, δείχνει να λειτουργεί μονίμως ξεκούραστο και αρκετά ελαφρύ, αντίθετα απ'το Swype που τα είπαμε πολλάκις.

 

Αλλαγή γλώσσας φυσικά υπέρ του SwiftKey, τον τρόπο αλλαγής του Swype τον βρίσκω εντελώς τραγικό, λίαν επιεικώς δηλαδή.

 

Αυτά προς το παρόν, με την ελπίδα μια μέρα να βρούμε όλοι μας το τέλειο πληκτρολόγιο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο πληκτρολόγιο δεν υπάρχει. Αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι τέλειο, κάποιον άλλον μπορεί να μην το βολεύει. Εγώ έχω αγοράσει και swiftkey και Swype, αλλά χρησιμοποιώ το TouchPal που είναι δωρεάν, γιατί αυτό με βολεύει περισσότερο στην πληκτρολόγηση από τα άλλα δυο.
Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο πληκτρολόγιο δεν υπάρχει. Αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι τέλειο, κάποιον άλλον μπορεί να μην το βολεύει. Εγώ έχω αγοράσει και swiftkey και Swype, αλλά χρησιμοποιώ το TouchPal που είναι δωρεάν, γιατί αυτό με βολεύει περισσότερο στην πληκτρολόγηση από τα άλλα δυο.

 

Για το touchpal ισχύει ότι αν το κατεβάσω τώρα δεν θα έχω Ελληνικά;

Έγινε touchpal wave τώρα από ότι είδα;

Απαντάω μόνος μου....

Δεν έχει Ελληνικά αλλά λέει ότι είναι beta ακόμα οπότε περιμένουμε!

 

Swype rules till now though!

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Για το touchpal ισχύει ότι αν το κατεβάσω τώρα δεν θα έχω Ελληνικά;

Έγινε touchpal wave τώρα από ότι είδα;

 

Ισχύει ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά, αλλά μπορείς να περάσεις προηγούμενη έκδοση που είχε ελληνικά και μετά να κάνεις αναβάθμιση μέσα από την εφαρμογή ή από το link

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5

Υπάρχει και link με την παλιά έκδοση στις προηγούμενες σελίδες.

Το TouchPal wave υπάρχει παράλληλα με το απλό TouchPal και έχει κάποια λειτουργία όπου σου βγάζει τις προτεινόμενες λέξεις πάνω στα πλήκτρα για πιο γρήγορη πληκτρολόγηση. Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορούμε να βάλουμε ελληνικά, γιατί δεν τα υποστήριζε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ενα παράδειγμα που δεν μπορεί να γράψει με flow το SwiftKey (όπως το "και" και το "κατι" δηλαδή) είναι το "περί", γράφει πάντα "πει".. :p
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά, αλλά μπορείς να περάσεις προηγούμενη έκδοση που είχε ελληνικά και μετά να κάνεις αναβάθμιση μέσα από την εφαρμογή ή από το link

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5

Υπάρχει και link με την παλιά έκδοση στις προηγούμενες σελίδες.

Το TouchPal wave υπάρχει παράλληλα με το απλό TouchPal και έχει κάποια λειτουργία όπου σου βγάζει τις προτεινόμενες λέξεις πάνω στα πλήκτρα για πιο γρήγορη πληκτρολόγηση. Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορούμε να βάλουμε ελληνικά, γιατί δεν τα υποστήριζε ποτέ.

 

Απ’ ότι βλέπω εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5.tablet .Ο προγραμματιστής λέει ( στα σχόλια ) οτι η επόμενη έκδοση θα έχει ελληνικά. Βέβαια λέει για την έκδοση για tablet, αλλά δεν νομίζω να μην προσθέσουν και στην άλλη…

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ενα θέμα με το SwiftKey που θα το έχουν παρατηρήσει όσοι δουλεύουν viber. Για κάποιο λόγο δεν σε αφήνει να βάλεις όλα τα emoticons στα μηνύματα, είπα μήπως ήταν θέμα του viber αλλά όχι μιας και δοκίμασα και με το Swype αλλά και με το stock πληκτρολόγιο.. γιατί το κάνει τώρα αυτό; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ενα θέμα με το SwiftKey που θα το έχουν παρατηρήσει όσοι δουλεύουν viber. Για κάποιο λόγο δεν σε αφήνει να βάλεις όλα τα emoticons στα μηνύματα, είπα μήπως ήταν θέμα του viber αλλά όχι μιας και δοκίμασα και με το Swype αλλά και με το stock πληκτρολόγιο.. γιατί το κάνει τώρα αυτό; :rolleyes:

Χμμμ... Τι εννοείς δεν σε αφήνει? Δεν έχω παρατηρήσει κάτι!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Τι εννοείς δεν σε αφήνει? Δεν έχω παρατηρήσει κάτι!

 

Πχ πάω να βάλω τον τύπο με τα Ray Ban ( :lol: ) που είναι απ'τα εμοτικονς που προστέθηκαν τελευταία κι όμως το μόνο που αφήνει στο μήνυμα είναι ένα κενό, στα παλιότερα εμοτικονς δεν το κάνει αυτό.. στα άλλα δύο πληκτρολόγια που δοκίμασα μπαίνουν και τα νέα εμοτικονς κανονικά. Για κάνε έναν έλεγχο μήπως και σου διαφεύγει..

 

Συγγνώμη για το συνεχόμενο ποστ αλλά στην επεξεργασία δεν μπορώ να βάλω φώτο, αν μπορεί να τα ενώσει κάποιος..

 

.. λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω στις ρυθμίσεις του SwiftKey τι σημαίνει το καθένα από αυτά για το πλήκτρο space, τα έχει δοκιμάσει κάποιος να τα πει λίγο πιο αναλυτικα; :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...