Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παίδες δουλεύω το Smart Keyboard... Με βολεύει αφάνταστα το t9 με τα μεγάλα πλήκτρα!

Έχω αγοράσει το swype + swiftkey αλλά δεν με κέρδισαν...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Λοιπόν όπως όλα δείχνουν το SwiftKey προχώρησε πολύ στο θέμα του swipe..

 

Είχα να το δοκιμάσω κοντά 6 μήνες βέβαια :-P

 

Μόλις το αγόρασα, είναι και σε προσφορά και δηλώνω ήδη ευχαριστημένος !

Φαίνεται πιο ελαφρύ και μου άρεσαν τα θέματα του να πω την αλήθεια..

Έψαξα να βρω πως προσθέτεις λέξεις αρχικά γιατί του λείπουν πολλές και απ'ότι είδα έχει άλλη φιλοσοφία.

Για να προσθέσεις λέξη πρέπει να γράψεις ένα ένα τα γράμματα και να πας στην επόμενη. Τι εννοώ..

 

Εάν γράψεις μια λέξη με Flow και απλά πας πίσω να τη διορθώσεις, δεν θα στην αποθηκεύσει.

Εάν τη γράψεις από την αρχή γράμμα γράμμα με τους τόνους της κτλ τότε στη κρατάει.

 

Όντως το Swype είναι ελαφρώς καλύτερο στην αναγνώριση αλλά πιστεύω είναι θέμα ημερών το στρώσιμο του SwiftKey.

 

Παρατηρήσεις :

*απ'οσο, απ'ότι, απ'τη κτλ δεν τα καταλαβαίνει δυστυχώς.

*έχει πλάκα αλλά μάλλον άβολη η λειτουργία του με τη συνεχόμενη πρόταση! (που γράφεις πρόταση χωρίς να σηκώσεις το χέρι)

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος ειπε επισης οτι εκανε μια χαρακτηριστικη κινηση και κατι γινοταν με τη λεξη κατι...μου το εξηγει καποιος?:blink:

 

Αυτό γίνεται στο stock πληκτρολόγιο της Google, μέσα στο λεξικό του που υπάρχει στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, λεξικό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και εσενα Μακη αλλα και εσενα cb600f

 

θα κανω και αλλη προσπαθεια και βλεπουμε...

 

οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ ομορφο πληκτρολογιο...

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και εσενα Μακη αλλα και εσενα cb600f

θα κανω και αλλη προσπαθεια και βλεπουμε...

οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ ομορφο πληκτρολογιο...

 

Σήμερα έχω γράψει πάρα πολύ (όχι μόνο στο φόρουμ) και πραγματικά με έχει αφήσει άφωνο, εκτός του ότι τα λάθη που έκανε έχουν σχεδόν εξαφανιστεί εντελώς, δεν κόλλησε ούτε δευτερόλεπτο ενώ συνεχίζει ακάθεκτο να τρέχει σαν εφαρμογή που καταναλώνει απλώς μερικά kb's!

 

Κοίτα πως άλλαξα άποψη σε μερικά μόλις ποστς δύο μόλις ημερών.. :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πείσατε κι εμένα, και τώρα σας γράφω από αυτό, έχοντας το trial για αρχή.:D Είναι όντως πιο σβέλτο από το Swype, κάτι που φαίνεται από την πρώτη στιγμή. Για τυχόν απορίες, θα επιστρέψω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει ένα request στην τεχνική υποστήριξη του Swiftkey και τους λέω πόσο όμορφα θα ήταν αν υπήρχε ένας τρόπος, διαφορετικοί χρήστες να χρησιμοποιούν το ίδιο Cloud service, στο οποίο όλοι μας θα ανεβάζουμε λέξεις και όλοι μας θα επωφελούμαστε από τις λέξεις των άλλων... Αν θέλετε ψηφίστε το για να το δουν. Κωδική λέξη βάλε Cloud. Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει ένα request στην τεχνική υποστήριξη του Swiftkey και τους λέω πόσο όμορφα θα ήταν αν υπήρχε ένας τρόπος, διαφορετικοί χρήστες να χρησιμοποιούν το ίδιο Cloud service, στο οποίο όλοι μας θα ανεβάζουμε λέξεις όχι όλοι μας θα επωφελούμαστε από τις λέξεις των άλλων... Αν θέλετε ψηφίστε το για να το δουν. Κωδική λέξη βάλε Cloud.

 

μας βοηθας? που ακριβως να ψηφισουμε? :wacko::wacko:

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

@Sofos_5: Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας από το Swype στον τρόπο γραφής αλλά μαθαίνει εύκολα! Το Flow έχει βελτιωθεί πολύ από όταν το παρουσίασαν, τώρα δουλεύει καλά ενώ στην αρχή ήταν λίγο τραγικό, αλλά σαφώς το δυνατό του σημείο είναι το tapping.

@makis206: Και ούτε θα σου κολλήσει. Τουλάχιστον εμένα εδώ και σχεδόν 6 μήνες που το χρησιμοποιώ δεν έχει κολλήσει ποτέ.

@Hierophant: Δώσε link καλύτερα.

 

@@@: Άνοιξα κι εγώ χθες issue για να διορθώσουν το θέμα με τα viber emoticons. Όποιος θέλει ψηφίζει: http://support.swiftkey.net/forums/116693-2-bug-reports/suggestions/4346705-swiftkey-causes-viber-new-emoticons-appears-as-squ

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

@@@: Άνοιξα κι εγώ χθες issue για να διορθώσουν το θέμα με τα viber emoticons. Όποιος θέλει ψηφίζει: http://support.swiftkey.net/forums/116693-2-bug-reports/suggestions/4346705-swiftkey-causes-viber-new-emoticons-appears-as-squ

 

Δεν κατάλαβα γιατί αυτή η επιλογή αλλά επέλεξα το "3 votes"! :p

Link to comment
Share on other sites

μας βοηθας? που ακριβως να ψηφισουμε? :wacko::wacko:

 

Ναί έχεις δίκιο. Έχω το λινκ

 

http://support.swiftkey.net/forums/116689-1-ideas-and-suggestions/suggestions/4338078-multiple-users-same-cloud-service

Link to comment
Share on other sites

eltsele σε ψήφισα.:p

 

Το ατού του SwiftKey, λοιπόν, απ'ότι κατάλαβα είναι ότι γράφοντας ένα δύο γράμματα από τη λέξη που θέλουμε, την προτείνει ήδη, ενώ έχει και καλή πρόβλεψη επόμενης λέξης κάποιες φορές. Κι όλο αυτό βελτιώνεται μέρα με την ημέρα. Για να δούμε, μου αρέσει. :)

Link to comment
Share on other sites

@Sofos_5: Είναι διαφορετικής φιλοσοφίας από το Swype στον τρόπο γραφής αλλά μαθαίνει εύκολα! Το Flow έχει βελτιωθεί πολύ από όταν το παρουσίασαν, τώρα δουλεύει καλά ενώ στην αρχή ήταν λίγο τραγικό, αλλά σαφώς το δυνατό του σημείο είναι το tapping.

 

@@@: Άνοιξα κι εγώ χθες issue για να διορθώσουν το θέμα με τα viber emoticons. Όποιος θέλει ψηφίζει: http://support.swiftkey.net/forums/116693-2-bug-reports/suggestions/4346705-swiftkey-causes-viber-new-emoticons-appears-as-squ

 

Voted :-)

Ακριβώς όπως τα λες Ελένη, ήδη αφού πέρασα βασικά μερικές λέξεις από το άλλο λεξικό, μου φαίνεται το ίδιο εύχρηστο και το Flow και πολύ πιο όμορφο/διακριτικό και ελαφρύ από το Swype.

Αν και όντως έχει πρόβλεψη τόσο καλή που μερικές φορές απλά δεν χρειάζεται καν το Flow..

 

@hierophant Voted επίσης :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την ψήφο, μπας και δώσουν σημασία και το φτιάξουν.

 

Μάκη, ο αριθμός των ψήφων είναι υποτίθεται για το πόσο σημαντικό το θεωρείς. Καλά έκανες και έδωσες 3, λοιπόν! Χεχε!

 

Λάζαρε είναι πολύ ελαφρύ και πολύ γρήγορο. Δεν θα σου αφήσει ποτέ την αίσθηση ότι βαραίνει τη συσκευή σου. Αφού το συνήθισες από την αρχή θα σε βολέψει πάρα πολύ. Όσο μαθαίνει τόσο θα μειώνεις αυτό που χρειάζεται να γράψεις!

 

@stefan_city: Όντως, το ατού του είναι ότι μαθαίνει από τον τρόπο που γράφεις και έτσι με μπορεί ξεκινώντας να γράψεις μια λέξη να καταλάβει τι θέλεις να πεις.. Οπότε χρειάζεται να γράψεις πολύ λιγότερο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γράφει "κάτι" με την μέθοδο flow, αν περάσεις πάνω από το κ, ι, θ, υ και πίσω στο ι. Πολλές φορές πιάνει.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και το Minuum Keyboard, εντάξει πλάκα έχει :p

Στην αρχή προσπάθησα με 2 χέρια και μου ήταν δύσκολο, μετά που δοκίμασα με 1 ήταν κάπως καλύτερα.

Πιστεύω πως άμα το μάθει κανείς θα είναι αρκετά βολικό, αν και προς το παρών υποστηρίζει μόνο αγγλικά οπότε έχουμε μέλλον.

Πάντως γράφει "κάτι" με την μέθοδο flow, αν περάσεις πάνω από το κ, ι, θ, υ και πίσω στο ι. Πολλές φορές πιάνει.

Είχα βρει και εγώ ένα παρόμοιο "cheat" αλλά τώρα δεν μπορώ να το πετύχω.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να γράψεις "και" να πατήσεις backspace και να επιλέξεις το "κάτι" από τα προτεινόμενα :p

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα με 3 και τους 2 σας

 

με βοηθαει καποιος στο πως του μαθαινω να γραφει κατι...περι κλπ?

 

 

ευχαριστω

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

με βοηθαει καποιος στο πως του μαθαινω να γραφει κατι...περι κλπ?

ευχαριστω

 

Απλώς πληκτρολογώντας συνεχώς! Σε δυο μέρες το πολύ θα σε αφήσει με ανοιχτό το στόμα, εγγυημένα πράγματα. Στην αρχή θα κάνει λαθάκια και θα στη χαλάσει λίγο αλλά σύντομα θα διαπιστώσεις ότι θα μειώνονται σταδιακά μέχρι να εξαλειφθούν σχεδόν παντελώς!

 

Καλό είναι να του βάλεις και τυχόν λογαριασμούς που τυχόν έχεις σε κοινωνικά δίκτυα, Facebook, Twitter, Gmail κλπ. Αυτό θα αναλάβει να δει τον τρόπο γραφής σου και θα μάθει και από αυτούς, τρελό; :p

 

.. μέσα στις ρυθμίσεις του θα βρεις πως θα το συνδέσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς πληκτρολογώντας συνεχώς! Σε δυο μέρες το πολύ θα σε αφήσει με ανοιχτό το στόμα, εγγυημένα πράγματα. Στην αρχή θα κάνει λαθάκια και θα στη χαλάσει λίγο αλλά σύντομα θα διαπιστώσεις ότι θα μειώνονται σταδιακά μέχρι να εξαλειφθούν σχεδόν παντελώς!

 

Καλό είναι να του βάλεις και τυχόν λογαριασμούς που τυχόν έχεις σε κοινωνικά δίκτυα, Facebook, Twitter, Gmail κλπ. Αυτό θα αναλάβει να δει τον τρόπο γραφής σου και θα μάθει και από αυτούς, τρελό; :p

 

.. μέσα στις ρυθμίσεις του θα βρεις πως θα το συνδέσεις. :)

 

εισαι ωραιος ευχαριστω

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πλύση εγκεφάλου που κάνετε τόσες μέρες σχετικά με το Swiftkey είπα να του ξανά δώσω μια ευκαιρία ακόμη...:p Το είχα βάλει και παλαιότερα όμως το είχα αφήσει για τα μάτια του swype...θα του δώσω αυτές τις 2 μέρες που λέτε για να με πείσει. Από αυτό γράφω τώρα βασικά. Όντως έχει βελτιωθεί σε σχέση με παλαιότερα πάντως οφείλω να ομολογήσω. Για να δούμε λοιπόν

 

Edit : έχει φωνητική αναγνώριση και στα ελληνικά; νομίζω το είχα διαβάσει πριν κάποια posts, αλλά δεν βλέπω ελληνική γλώσσα όσο κι αν ψάχνω.

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω χάσει.... Πως βγάζει τη λέξη με το backspace; Βγάζει την κεντρική αλλά πως αλλάζει;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ πραγματικά αν δεν διάβαζα τώρατα ττελευταία ποστ για το Swiftδεν θα το δδοκίμαζα. Είχα αγοράσει τοswype αλλά μόλις έβαλα το Swift key και πραγματικάννομίζω ότι είναι πολύ γρήγορο. Κυρίως αυτό με την αλλαγή γλώσσας πολύμου αάρεσε. Αγορά με τη μία.
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα αναλύσαμε τόσο τα 2 πληκτρολόγια, για πείτε τώρα οι κάτοχοι του Swiftkey ποιο θέμα (δηλαδή χρώμα) πληκτρολογίου σας αρέσει να χρησιμοποιείτε; Εγώ ψηφίζω την κολοκύθα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...