Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επέστρεψα σήμερα μετά από ένα διάστημα στο SwiftKey και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί έχασα τόσο καιρό με το Swype. Μεταπήδησα στο Swype από την ημέρα που αυτό έγινε διαθέσιμο στο Play Store αφού με ενθουσίασε η πρώτη επαφή μου με αυτό. Χωρίς να καταφέρω πότε να εξοικειωθώ με το swiping παρέμενα σε ένα πληκτρολόγιο που προσωπικά δεν μου ταίριαζε. Δεν ξέρω αν σε αυτό το διάστημα το SwiftKey βελτιώθηκε τόσο πολύ ή απλώς εγώ παιδευόμουν άδικα με το Swype, αλλά χαίρομαι που χάρη στο συγκεκριμένο topic επέστρεψα σε μια συνήθεια που θα βελτιώσει την καθημερινότητα μου. Θα συνιστούσα σε όσους μας διαβάζουν να μην διστάζουν να προβαίνουν συχνά σε δοκιμές, γιατί διαφορετικά δεν θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τι πραγματικά τους ταιριάζει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

φοβερο το SwiftKey. ειναι αυτο που ηθελα.

ευχαριστω:)

ερωτηση: η δονιση οταν γραφω μπορει να απενεργοποιηθει?

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Ναι από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής και στην κατηγορία "για προχωρημένους"/"πληκτρολόγηση ηχητικών και ακουστικών σχολίων"/ηχητική απόδοση δονήσεων. Το απενεργοποιείς και είσαι εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

Άκουγα touchpal και το είχα συνδυάσει με HUAWEI οπότε το snobαρα πολύ. Τελικά, είναι αξιοπρεπέστατο. Βέβαια γυρίσαμε πάλι σε swype, αλλά θα ξαναπαίξω λίγο κάποια στιγμή.

Το δοκίμασα τελικά το TouchPal, την εδώ έκδοση με τα ελληνικά κάνοντάς την update. Αξιοπρεπές και ειδικά από τη στιγμή που είναι free για την ώρα. Αλλά μέχρι εκεί. Το swipe του δεν είναι καλύτερο από του Swiftkey οπότε σίγουρα δεν είναι και καλύτερο από του Swype. Στα υπόλοιπα, το SwiftKey είναι εξαιρετικό, οπότε... σταθερά SwiftKey, λοιπόν, ακόμα! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα κι εγώ στο Swiftkey ύστερα από όσα διάβασα γι' αυτό στις τελευταίες σελίδες. Χρησιμοποιούσα μόνο Swype σχεδόν δύο χρόνια και σπάνια έκανα εναλλαγή στο Swiftkey για να δω την εξέλιξή του. Από χτες που ξαναέβαλα το Swiftkey συνειδητοποιώ ότι γράφω πιο αστραπιαία από ποτέ και το σημαντικότερο; χωρίς κανένα λάθος. Όσον αφορά την πληκτρολόγηση με δύο χέρια το swiftkey είναι πολύ μπροστά ενώ το Swype είναι ακόμα πολύ μπροστά στο swyping. :lol:

 

Υ.Γ. To Dusk theme του SwiftKey απλά τέλειο!

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι εξαιρετικό. Κι όσο σκέφτομαι ότι κάποτε το είχα πάρει με 0,10€ απλά για.. να υπάρχει! Άρχισα να το χρησιμοποιώ σοβαρά από όταν πέρασε στην έκδοση με το flow.

Και έχουν βγάλει beta με cloud sync του λεξικού και του τρόπου γραφής. Όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει στο: http://beta.swiftkey.net/

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το SwiftKey. ειναι αυτο που ηθελα.

ευχαριστω:)

ερωτηση: η δονιση οταν γραφω μπορει να απενεργοποιηθει?

 

Υπάρχει σχετική επιλογή στο μενού.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετική επιλογή στο μενού.

 

Μόλις εγκατέστησα το SwiftKey κι εγώ για να το δω, τόσα θετικά σχόλια δεν μπορεί, θα αξίζει πολλά. Προς το παρόν πάντως αυτό που είδα είναι αυτό που αναφέρεται από όλους σχεδόν τους χρήστες μήνες τώρα, το swype είναι καλύτερο στο swiping αλλά και στην ομιλία. Στην απλή πληκτρολόγηση το SwiftKey υπερτερεί. Είναι και πολύ πιο ελαφριά εφαρμογή σε αντίθεση με το swype, βασικότατος λόγος που με έκανε να ξεφύγω λίγο από ένα πληκτρολόγιο που δουλεύω καιρό τώρα.. για να δούμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα μεγάλο μείον του SwiftKey όπως είπε και η eltsele είναι ότι δεν έχει στις ρυθμίσεις του λεξικό για να προσθέσεις από κει καινούριες λέξεις. Μόνο γράφοντας μαθαίνει. Επίσης καλό θα ταν να είχε μια επιλογή για απενεργοποίηση της αυτόματης διόρθωσης μέσω κάποιου gesture στο πληκτρολόγιο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα μεγάλο μείον του SwiftKey όπως είπε και η eltsele είναι ότι δεν έχει στις ρυθμίσεις του λεξικό για να προσθέσεις από κει καινούριες λέξεις. Μόνο γράφοντας μαθαίνει. Επίσης καλό θα ταν να είχε μια επιλογή για απενεργοποίηση της αυτόματης διόρθωσης μέσω κάποιου gesture στο πληκτρολόγιο.

 

Και το κακό είναι ότι δεν μαθαίνει τις λέξεις με την πρώτη και μπορεί να χρειαστεί να ξαναγράψεις τη λέξη αργότερα και να μην την έχει μάθει. Έκανα άλλη μια δοκιμή με το swiftkey και είδα ότι για το ίδιο κείμενο όχι μόνο έκανα περισσότερο χρόνο από όσο κάνω με το TouchPal, αλλά έκανα και περισσότερα λάθη.

Είναι υποκειμενικό το θέμα τελικά και τι βολεύει τα δάχτυλα του καθένα μας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ένα μεγάλο μείον του SwiftKey όπως είπε και η eltsele είναι ότι δεν έχει στις ρυθμίσεις του λεξικό για να προσθέσεις από κει καινούριες λέξεις. Μόνο γράφοντας μαθαίνει. Επίσης καλό θα ταν να είχε μια επιλογή για απενεργοποίηση της αυτόματης διόρθωσης μέσω κάποιου gesture στο πληκτρολόγιο.

 

Εμένα, για να είμαι ειλικρινής, πιο πολύ με ενοχλεί που δεν μπορώ να σβήσω μαζικά λέξεις παρά το να προσθέτω νέες λέξεις γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό το κάνω συνήθως κατά τη διάρκεια του γραψίματος. Γίνεται εύκολα και δεν με έχει προβληματίσει μέχρι τώρα.

Τώρα για την απενεργοποίηση της αυτόματης διόρθωσης για όσους το χρησιμοποιούν σίγουρα θα βόλευε. Γενικώς θα βόλευαν τα gestures.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το touch pal το είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ κάποτε και μου άρεσε αρκετά άλλα από ότι θυμάμαι ίσως με χάλασε λίγο το φτωχό λεξικό του και η όχι και τόσο καλή αυτόματη διόρθωση του. Από ότι διαβάζω έχει αφαιρεθεί η ελληνική γλώσσα απ την εφαρμογή που είναι τώρα στο Google Play; και αν ναι, έχουμε κάνα link για παλιότερο apk που να την περιέχει;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Υπάρχει περίπτωση στο swiftkey, να κλεισει και το swipe to delete world και το flow ταυτόχρονα;

Γραφω πολυ γρήγορα και μου τη σπαει

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Υπάρχει περίπτωση στο swiftkey, να κλεισει και το swipe to delete world και το flow ταυτόχρονα;

Γραφω πολυ γρήγορα και μου τη σπαει

 

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, όταν έχεις ενεργοποιήσει το flow, δεν σβήνει την τελευταία λέξη με swipe.

Link to comment
Share on other sites

Το touch pal το είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ κάποτε και μου άρεσε αρκετά άλλα από ότι θυμάμαι ίσως με χάλασε λίγο το φτωχό λεξικό του και η όχι και τόσο καλή αυτόματη διόρθωση του. Από ότι διαβάζω έχει αφαιρεθεί η ελληνική γλώσσα απ την εφαρμογή που είναι τώρα στο Google Play; και αν ναι, έχουμε κάνα link για παλιότερο apk που να την περιέχει;

 

Ψάξε στις τελευταίες σελίδες και θα το βρεις.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, όταν έχεις ενεργοποιήσει το flow, δεν σβήνει την τελευταία λέξη με swipe.

 

Ναι το ξερω. Εγω δεν θελω ουτε flow ούτε swype delete ομως..

Αν μεγαλώσω τον χρόνο στο long presss duration?

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω. Εγω δεν θελω ουτε flow ούτε swype delete ομως..

Αν μεγαλώσω τον χρόνο στο long presss duration?

 

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό που θέλεις. Ούτε θα σε βοηθήσει ο χρόνος στο long press duration.

Δεν έχω βρει εγώ τίποτα τέτοιο τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ΖΤΕ V970 και εχω κατεβασει το swiftkey trial με Ελληνικα και Αγγλικα.Πως βγαινει ρε παιδια η αυτοματη συμπληρωση (το αντιστοιχο Τ9)?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο android 4.1 εχει αφαιρεθει το αλφαριθμητικο πληκτρολογιο? Μιλαω για το παλιο κλασικο στυλ γραφης μηνυματων με τα 9 πληκτρα. Αγορασα το Alcatel ot 6010d,εχει το android 4.1 και δεν μπορω να βρω πουθενα απο τις ρυθμισεις το κλασικο πληκτρολογιο για να γραφω.

Αν δεν υπαρχει στις ρυθμισεις,υπαρχει καποια εφαρμογη πληκτρολογιου να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία στο swiftkey τις τελευταίες μέρες και πάνω που άρχιζα να το συνηθίζω ήρθε το ξενέρωμα. Εκτός από τις λέξεις, το swiftkey αποθηκεύει και αριθμούς (όχι κωδικούς). Πήγα να μπω λοιπόν σε μία εφαρμογή που έπρεπε να καταχωρήσω ένα pin για να προχωρήσει μία συναλλαγή. Μόλις πάτησα τα δύο πρώτα ψηφία, μου έβγαλε όλο τον κωδικό σαν προτεινόμενο :eek:

Υπάρχει επιλογή να μην αποθηκεύει αριθμούς ή ξεχνάω το swiftkey;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία στο swiftkey τις τελευταίες μέρες και πάνω που άρχιζα να το συνηθίζω ήρθε το ξενέρωμα. Εκτός από τις λέξεις, το swiftkey αποθηκεύει και αριθμούς (όχι κωδικούς). Πήγα να μπω λοιπόν σε μία εφαρμογή που έπρεπε να καταχωρήσω ένα pin για να προχωρήσει μία συναλλαγή. Μόλις πάτησα τα δύο πρώτα ψηφία, μου έβγαλε όλο τον κωδικό σαν προτεινόμενο :eek:

Υπάρχει επιλογή να μην αποθηκεύει αριθμούς ή ξεχνάω το swiftkey;

Δεν έχει επιλογή να μην αποθηκεύει αριθμούς, δυστυχώς. Δεν το κάνει στα passwords, βέβαια, αλλά κι εμένα υπάρχουν φορές που έχουν βγει άσχετοι αριθμοί από posts και δεν είναι ό,τι καλύτερο! Τώρα που μου το θύμισες τους έστειλα ένα tweet.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή να μην αποθηκεύει αριθμούς, δυστυχώς. Δεν το κάνει στα passwords, βέβαια, αλλά κι εμένα υπάρχουν φορές που έχουν βγει άσχετοι αριθμοί από posts και δεν είναι ό,τι καλύτερο! Τώρα που μου το θύμισες τους έστειλα ένα tweet.

 

Βγαίνουν και κάτι αριθμοί τηλεφώνων που είχα πληκτρολογήσει. Δεν υπάρχει λόγος να αποθηκεύονται αριθμοί. Μακάρι να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ΖΤΕ V970 και εχω κατεβασει το swiftkey trial με Ελληνικα και Αγγλικα.Πως βγαινει ρε παιδια η αυτοματη συμπληρωση (το αντιστοιχο Τ9)?

 

Στις ρυθμίσεις εκεί που λέει για το πλήκτρο space βάλτο να αφήνει απλά κενό

Link to comment
Share on other sites

ποιο πληκτρολογιο εκτος απτης samsung εχει τους αριθμους χωρις να χρειαζεται να πατησεις κατι?δηλ να φαινονται παντα η να μπαινει ο αριθμος οταν κανεις swipe σενα πληκτρο καταλαβατε?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...