Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λεπον μια ενημερωση αδερφια,το Swype beta με πεταει πλεον και δεν δουλευει λεει οτι η δοκιμαστικη περιοδος εληξε,θελουν να μας τα παρουν και απο εμας που δεν το αγορασαμε ακομη

 

Ε κάποια στιγμή θα τελείωνε η beta τι περίμενες :-P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εδώ δικαρτο κινητό.με το handset, go sms έχω 160 χαρακτήρες αλλά μόνο από την μια sim μπορώ να στείλω.με την stock με ρωτάει αλλά στείλω μόνο 70 χαρακτήρες.Μόνο με το Greek keyboard στέλνω και με την stock 160 αλλά θα ήθελα κάτι πιο πρακτικό.καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δικαρτο κινητό.με το handset, go sms έχω 160 χαρακτήρες αλλά μόνο από την μια sim μπορώ να στείλω.με την stock με ρωτάει αλλά στείλω μόνο 70 χαρακτήρες.Μόνο με το Greek keyboard στέλνω και με την stock 160 αλλά θα ήθελα κάτι πιο πρακτικό.καμία ιδέα;

 

Επειδή αναμένω και εγώ για πρώτη φορά ένα δικαρτο κινητό υπάρχει εφαρμογή μηνυμάτων που να υποστηρίζει δικαρτο;

Link to comment
Share on other sites

Από ρυθμίσεις>εφαρμογές> βρίσκεις το swiftkey και γράφει μεταφορά στην μνήμη τηλεφώνου

 

Πηγα ρυθμισεις-διαχειριστης εφαρμογων βρηκα το swiftkey αλλα δεν ειχε επιλογη να το μεταφερω στη μνημη τηλεφωνου μονο να το απεγκαταστησω κ να κανω εκκαθαριση δεδομενων.δεν ελεγε πουθενα οτι ειναι στη καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν αδρανοποιημενο στο greenify αλλα το ενεργοποιησα αλλα τιποτα. Πως μπορω να το μεταφερω στη μνημη της συσκευης αν ειναι στη καρτα μνημης??

 

Δεν αρκεί να το ενεργοποιήσεις, γιατί με το που θα κλείσει η οθόνη, το greenify θα το κάνει πάλι hybernate. Πρέπει να το βγάλεις από τη λίστα των επιλεγμένων προγραμμάτων. Το προεπιλεγμένο πληκτρολόγιο δεν πρέπει να γίνεται greenified.

Επισης θα πρέπει μάλλον το επιλέξεις άλλη μια φορά ως προεπιλεγμένο από τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

λεπον μια ενημερωση αδερφια,το Swype beta με πεταει πλεον και δεν δουλευει λεει οτι η δοκιμαστικη περιοδος εληξε,θελουν να μας τα παρουν και απο εμας που δεν το αγορασαμε ακομη

 

Κι εγώ το γύρισα στο Swiftkey full με αφορμή αυτό.

Το απεχθάνομαι, δε μπορώ να γράψω ούτε λέξη - το flow γράφει ότι θέλει, και ακόμη κι αν γράψω με tapping μετά μου κάνει autocorrect σε κάτι άσχετο. Με βλέπω να γυρνάω σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

λεπον μια ενημερωση αδερφια,το Swype beta με πεταει πλεον και δεν δουλευει λεει οτι η δοκιμαστικη περιοδος εληξε,θελουν να μας τα παρουν και απο εμας που δεν το αγορασαμε ακομη

Αναμενόμενο ότι θα έληγε κάποια στιγμή.. Αν σκεφτείς ότι έγινε διαθέσιμη η επί πληρωμή έκδοση τον Μάρτιο, πάλι καλά που έδωσαν και τόσους μήνες.

Κι εγώ το γύρισα στο Swiftkey full με αφορμή αυτό.

Το απεχθάνομαι, δε μπορώ να γράψω ούτε λέξη - το flow γράφει ότι θέλει, και ακόμη κι αν γράψω με tapping μετά μου κάνει autocorrect σε κάτι άσχετο. Με βλέπω να γυρνάω σε στοκ.

Το SwiftKey θέλει κάποιο χρόνο να μάθει τον τρόπο γραφής σου. Γι' αυτό και σε πολύ κόσμο με την πρώτη δοκιμή δεν του γεμίζει το μάτι. Το Flow δεν είναι και το δυνατότερό του σημείο αλλά στο tapping είναι ασυναγώνιστο. Δώσ' του λίγο χρόνο πριν αποφασίσεις να γυρίσεις σε stock.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που ενίοτε παίρνωκ αι το Νοτε 8 έξω.

 

Βρε παιδιά κοιτάξτε κάτι παλαβά που μου κάνει το SwiftKey μερικές φορές.

 

 

Χωρίζει λάθος τις λέξεις ενώ τις εμφανίζει σωστά στις επιλογές, μου διπλασιάζει γράμματα...

Έχετε καμιά ιδέα;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω, είπα και εγώ να δοκιμάσω το TouchPal. Ωραίο φαίνεται, προς το παρόν, καθώς γράφω από αυτό, αλλά μένει να φανεί κατά πόσο θα με βολέψει μακροχρόνια. Το Swype που είχα εδώ και πολύ καιρό με είχε βολέψει, αλλά με ενοχλούσε που δεν άλλαξε γρήγορα ανάμεσα σε ξένες γλώσσεςμενω και ορισμένες φορές οι διορθώσεις του ήταν προβληματικές. Θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από τη μακροχρόνια συμβίωση μαζί του σύντομα! Προς το παρόν φαίνεται αρκετά γρήγορο και ελαφρύ, αν και δεν βρίσκει με την πρώτη τις λέξεις όταν χρησιμοποιώ το σύρσιμο. Αλλά έναντι του πορτοκαλί χρωματισμου του Swype, προτιμώ απείρως το μπλε του TouchPal!
Link to comment
Share on other sites

Το TouchPal έβγαλε update (το οποίο δεν έχω κάνει ακόμα) και είναι διαθέσιμο Ελλάδα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το TouchPal έβγαλε update (το οποίο δεν έχω κάνει ακόμα) και είναι διαθέσιμο Ελλάδα.

 

To "Χ" είναι ε; Ξέρουμε αν έχει Ελληνικά; :)

Link to comment
Share on other sites

To "Χ" είναι ε; Ξέρουμε αν έχει Ελληνικά; :)

 

Το κατεβασα τωρα (απο την αρχη οχι ενημερωση) και ναι εχει ελληνικα. Τα κατεβαζω και αυτα και δοκιμαζω. Εχει καινουριες λειτουργιες απο οτι ειδα....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα τωρα (απο την αρχη οχι ενημερωση) και ναι εχει ελληνικα. Τα κατεβαζω και αυτα και δοκιμαζω. Εχει καινουριες λειτουργιες απο οτι ειδα....

 

Καιρός για δοκιμή στο κινητό λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Καιρός για δοκιμή στο κινητό λοιπόν! :)

 

Βαλανε λειτουργεια να φαινεται η προβλεψη της λεξης πανω στα πληκτρα και με συρσιμο στο space να τη βαζει. Μονο που δεν λειτουργει στα ελληνικα, μονο στα αγγλικα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βαλανε λειτουργεια να φαινεται η προβλεψη της λεξης πανω στα πληκτρα και με συρσιμο στο space να τη βαζει. Μονο που δεν λειτουργει στα ελληνικα, μονο στα αγγλικα.

 

Μόλις το παρατήρησα αυτό, για αρχή δείχνει πολύ καλό πάντως! Τώρα γράφω για πρώτη φορά από αυτό κι απ'ότι φαίνεται τα πάει πολύ καλά με τις προβλέψεις αλλά και με τα λαθάκια στο γλιστρημα του δαχτύλου πάνω του! Πρώτο "μελανό" σημείο η αλλαγή γλώσσας, χρειάζονται όλα αυτά τα πατήματα ή υπάρχει κι άλλος τρόπος; Κατά τ'άλλα εντυπωσιακό για αρχή, για να δούμε.. :)

 

Edit: αλλαγή γλώσσας γίνεται και κρατώντας πατημένο το κόμμα! :p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρατήρησα αυτό, για αρχή δείχνει πολύ καλό πάντως! Τώρα γράφω για πρώτη φορά από αυτό κι απ'ότι φαίνεται τα πάει πολύ καλά με τις προβλέψεις αλλά και με τα λαθάκια στο γλιστρημα του δαχτύλου πάνω του! Πρώτο "μελανό" σημείο η αλλαγή γλώσσας, χρειάζονται όλα αυτά τα πατήματα ή υπάρχει κι άλλος τρόπος; Κατά τ'άλλα εντυπωσιακό για αρχή, για να δούμε.. :)

 

Κρατα πατημενο το κομμα και διαλεξε κατω δεξια πανω απο εκει που λεει ρυθμισεις να σου αλλαζει τη γλωσσα. Μετα θα πατας μονο αυτο..

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Κρατα πατημενο το κομμα και διαλεξε κατω δεξια πανω απο εκει που λεει ρυθμισεις να σου αλλαζει τη γλωσσα. Μετα θα πατας μονο αυτο..

 

Πάνω που έγραφα το edit παραπάνω, όπως και να'χει ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε κατι βρε παιδια στο touchpal αν μπορειτε, για να μην αλλαζω το swiftkey. εστω οτι αποθηκευεις μια λεξη, αβγδε για παραδειγμα. στη συνεχεια αν γραψεις τη λεξη αβγ, πατωντας το κενο γραφει αυτοματα αβγδε;

επισης, η διαταξη στο πληκτρολογιο με τα 3 γραμματα ανα πληκτρο, διορθωθηκε;

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε κατι βρε παιδια στο touchpal αν μπορειτε, για να μην αλλαζω το swiftkey. εστω οτι αποθηκευεις μια λεξη, αβγδε για παραδειγμα. στη συνεχεια αν γραψεις τη λεξη αβγ, πατωντας το κενο γραφει αυτοματα αβγδε;

επισης, η διαταξη στο πληκτρολογιο με τα 3 γραμματα ανα πληκτρο, διορθωθηκε;

 

Αβγδε Αβγδε Αβγδε.. ναι βρε τις αποθηκεύει! :lol:

Αν κατάλαβα καλά στο δεύτερο ερώτημα ζητάς τα γράμματα να βρίσκονται σε μια σειρά; Γιατί κάτι τέτοιο δεν, λίγο αρτσιμπούλτσι και λουλάς φαίνονται..:p

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν αν θα το κάνω ενημέρωση ή θα το απεγκαταστήσω και θα το ξαναβάλω κάι τελικά του έκανα ενημέρωση. Πάρα πολύ καλό update. Έχουν προσθέσει και emoji. Η λειτουργία wave δουλεύει μόνο στα αγγλικά αλλά μικρό το κακό. Έχουν βάλει επεξεργασία λεξικού όπου βλέπεις όλες τις λέξεις που έχεις προσθέσει (στην έκδοση που είχα δεν υπήρχε από ότι θυμάμαι), έχει ελληνικά κανονικά και γενικώς έκαναν πολύ καλή δουλειά.

Η γλώσσα παιδιά απλά θέλει να την ορίσεις εκεί που έχεις το κόμμα και αλλάζει με ένα πάτημα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αβγδε Αβγδε Αβγδε.. ναι βρε τις αποθηκεύει! :lol:

Αν κατάλαβα καλά στο δεύτερο ερώτημα ζητάς τα γράμματα να βρίσκονται σε μια σειρά; Γιατί κάτι τέτοιο δεν, λίγο αρτσιμπούλτσι και λουλάς φαίνονται..:p

 

Σορρυ ξέχασα τη φωτό Στέφανε.. :D

 

:lol::lol:

Thanks Μακη, θα το ξανακατεβασω λοιπον. οι περιεργες διαταξεις για αλλον προοριζονται, εγω βολευομαι με το κλασσικο qwerty.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη βλέπω γράφεις με το Τ+! Αν μάθεις με αυτό γράφεις πιο γρήγορα από όλα! Το είχα παλιά επί wm αλλά τώρα έχω ξεμάθει και συνήθισα το qwerty.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

Thanks Μακη, θα το ξανακατεβασω λοιπον. οι περιεργες διαταξεις για αλλον προοριζονται, εγω βολευομαι με το κλασσικο qwerty.

 

Δείχνει και ελαφρύτερο από swiftkey και Swype , μένει να δω πως συμπεριφέρεται και μετά από συνεχή χρήση (αν κολλάει κλπ), φαίνεται επίσης ότι στις μεγάλες λέξεις γράφει κανονικά και δεν μένει παγοκολώνα όπως το swiftkey που χάνει λίγο τον μπούσουλα.. αν και αρχή μου φαίνεται πως στο S2 μου κάθεται καλύτερα πάντως, στο tablet θα δούμε..:)

 

(Θέλω να γράφω συνέχεια τώρα με αυτό, καινούριο μου καλάθι.. :p)

 

Μάκη βλέπω γράφεις με το Τ+! Αν μάθεις με αυτό γράφεις πιο γρήγορα από όλα! Το είχα παλιά επί wm αλλά τώρα έχω ξεμάθει και συνήθισα το qwerty.

 

Με τίποτα με αυτό! Για να βάλω το screenshot του Στέφανου το γύρισα για λίγο, είμαι qwertάκιας κι εγώ! :p

 

Δεν αποκλείω την περίπτωση να το δοκιμάσω κάποια στιγμή πάντως.. :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...