Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίο το TouchPal. Θα το προσπαθήσω για λίγες μέρες. Φαίνεται να έχει μεγαλύτερες ανοχές από το Swiftkey. Βέβαια με χαλάνε κάποια πράγματα... όπως ότι δεν έχει χειρονομία για να αλλάζει γλώσσα. Ας είναι μόνο αυτό και θα το συνηθίσω...

 

δεν ξερω αν το εχεις ανακαλυψει, αλλα γινεται να βαλεις την αλλαγη γλωσσας στο κουμπι που ειναι το κομμα ( , ) και να αλλαζεις απο εκει απευθειας γλωσσα. μετα, το κομμα θα το βαζεις ευκολα απο το πληκτρο μ, κανοντας swipe προς τα κατω.

 

Μακη, συνεννοημενοι να ημασταν, δε θα γραφαμε τα ιδια πραγματα ακριβως την ιδια στιγμη.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

δεν ξερω αν το εχεις ανακαλυψει, αλλα γινεται να βαλεις την αλλαγη γλωσσας στο κουμπι που ειναι το κομμα ( , ) και να αλλαζεις απο εκει απευθειας γλωσσα. μετα, το κομμα θα το βαζεις ευκολα απο το πληκτρο μ, κανοντας swipe προς τα κατω.

 

Τελικα είναι πιο γρήγορο το Swiftkey (το έγραψα απ'το tablet - σε πρόλαβα)!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα είναι πιο γρήγορο το Swiftkey (το έγραψα απ'το tablet - σε πρόλαβα)!! :lol:

 

:whip::p

εγω απο τον υπολογιστη, δεν πιανεται.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Ευχαριστώ πολύ. Κρίμα πάντως γιατί είχα αποθηκεύσει πολλές λέξεις στο Swiftkey.
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα mail για το ; στο touchpal και τους το έγραψα και στο νέο θέμα που άνοιξαν στους xda http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=45681889&postcount=6 ;):D:D:D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα αρνητικο του touchpal για μενα, το οποιο νομιζω δεν εγραψε καποιος, ειναι η μη υπαρξη cloud αντιγραφου ασφαλειας του λεξικου. παντως, για δωρεαν ειναι παρα πολυ καλο, και παραμενω με αυτο για την ωρα.
Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα αρνητικο του touchpal για μενα, το οποιο νομιζω δεν εγραψε καποιος, ειναι η μη υπαρξη cloud αντιγραφου ασφαλειας του λεξικου. παντως, για δωρεαν ειναι παρα πολυ καλο, και παραμενω με αυτο για την ωρα.

Δεν το ανέφερε κανείς ίσως γιατί είναι λίγο υποκειμενικό.. Εγώ το κατατάσσω στα θετικά. Το cloud του Swype προκαλεί καθυστερήσεις και στο SwiftKey το είχα κλείσει γιατί η δοκιμή και μόνο προκαλούσε wakelocks. Οπότε προσωπικά προτιμώ το backup στην SD και αν θέλω να το ανεβάσω εγώ στο cloud.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέφερε κανείς ίσως γιατί είναι λίγο υποκειμενικό.. Εγώ το κατατάσσω στα θετικά. Το cloud του Swype προκαλεί καθυστερήσεις και στο SwiftKey το είχα κλείσει γιατί η δοκιμή και μόνο προκαλούσε wakelocks. Οπότε προσωπικά προτιμώ το backup στην SD και αν θέλω να το ανεβάσω εγώ στο cloud.

 

συμφωνω σε αυτα, αλλα μπορεις να το εχεις κλειστο, και μια στο τοσο να το ανοιγεις για συγχρονισμο. ετσι, δεν προκειται να το χασεις ποτε, κι αν χρησιμοποιεις το πληκτρολογιο σε πανω απο μια συσκευες, εχεις σε ολες το ιδιο λεξικο. στην περιπτωση του touchpal, εστω οτι κραταμε και δευτερο backup, μη τυχον και γινει στραβη και χασουμε το λεξικο, οποτε ολα καλα. σε πανω απο μια συσκευες, ομως, πρεπει να περασουμε το λεξικο χειροκινητα απο τη μια συσκευη στην αλλη, συν το οτι προσθετοντας μια λεξη στη μια συσκευη, δεν θα προστεθει αυτοματα στη δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε αυτα, αλλα μπορεις να το εχεις κλειστο, και μια στο τοσο να το ανοιγεις για συγχρονισμο. ετσι, δεν προκειται να το χασεις ποτε, κι αν χρησιμοποιεις το πληκτρολογιο σε πανω απο μια συσκευες, εχεις σε ολες το ιδιο λεξικο. στην περιπτωση του touchpal, εστω οτι κραταμε και δευτερο backup, μη τυχον και γινει στραβη και χασουμε το λεξικο, οποτε ολα καλα. σε πανω απο μια συσκευες, ομως, πρεπει να περασουμε το λεξικο χειροκινητα απο τη μια συσκευη στην αλλη, συν το οτι προσθετοντας μια λεξη στη μια συσκευη, δεν θα προστεθει αυτοματα στη δευτερη.

Σε αυτό συμφωνούμε. Δεν λέω ότι θα ήταν αρνητικό, απλώς οι μέχρι τώρα υλοποιήσεις δεν με έχουν πείσει και του SwiftKey δεν μου άρεσε κιόλας (με του Swype δεν έχω ασχοληθεί). Και λέω ότι δεν μου άρεσε γιατί θα προτιμούσα να γίνεται backup σε ένα αρχείο που να είναι προσβάσιμο κι όχι στη μορφή που το κάνει. Που όταν αποσυνδεθείς σβήνει τα δεδομένα και που δεν μπορείς να επεξεργαστείς το λεξικό με κανέναν τρόπο.

Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο θέμα με τα backup των λεξικών, αλλά καταλαβαίνω πως για κάποιους είναι σημαντικό οπότε μακάρι σε επόμενο backup να έχουν και την επιλογή για Cloud. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνούμε. Δεν λέω ότι θα ήταν αρνητικό, απλώς οι μέχρι τώρα υλοποιήσεις δεν με έχουν πείσει και του SwiftKey δεν μου άρεσε κιόλας (με του Swype δεν έχω ασχοληθεί). Και λέω ότι δεν μου άρεσε γιατί θα προτιμούσα να γίνεται backup σε ένα αρχείο που να είναι προσβάσιμο κι όχι στη μορφή που το κάνει. Που όταν αποσυνδεθείς σβήνει τα δεδομένα και που δεν μπορείς να επεξεργαστείς το λεξικό με κανέναν τρόπο.

Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο θέμα με τα backup των λεξικών, αλλά καταλαβαίνω πως για κάποιους είναι σημαντικό οπότε μακάρι σε επόμενο backup να έχουν και την επιλογή για Cloud. :)

 

το οτι εχει επιλογη για backup σε αρχειο μου αρεσει κι εμενα, απλα δεν θα ηταν ασχημο και το cloud για τους λογους που αναφερω. αν τυχον προστεθει σε καποιο update, ελπιζω να υπαρχουν και οι δυο επιλογες, backup to sd και backup to cloud, και οχι να αφαιρεσουν το πρωτο, για να εχει ο καθενας ο,τι τον βολευει.

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχει επιλογη για backup σε αρχειο μου αρεσει κι εμενα, απλα δεν θα ηταν ασχημο και το cloud για τους λογους που αναφερω. αν τυχον προστεθει σε καποιο update, ελπιζω να υπαρχουν και οι δυο επιλογες, backup to sd και backup to cloud, και οχι να αφαιρεσουν το πρωτο, για να εχει ο καθενας ο,τι τον βολευει.

Αυτό θα ήθελα κι εγώ. Να υπάρχει πάντα η επιλογή. Πιθανόν αν δούλευα συστηματικά 2 συσκευές να μου έλειπε περισσότερο κι εμένα. Πριν όταν είπα προσβάσιμο εννοούσα Cloud μεν, αλλά ένα Drive/Dropbox whatever. Να κάνεις upload/download όποτε θες και να μην υπάρχουν θέματα. Έχουν μια μανία με τους servers τους και να δούλευε σωστά ο συγχρονισμός δεν είχα πρόβλημα αλλά που δεν...!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και εγώ το backup από το Swype και όντως κάποια μικροκολληματα που έκανε πού και πού στην εναλλαγή γλώσσας χάθηκαν τελείως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

...Ο λόγος που μένω στο TouchPal είναι πως overall με καλύπτει περισσότερο από πλευράς λειτουργιών. ...

 

Άναψε φωτιές το TouchPal από το πουθενά... ;)

 

Εγώ ξαναδοκίμασα το swiftkey για 4 μέρες... το περισσότερο που έχω αντέξει. Και είναι επιεικώς απαράδεκτο σε σχέση με το Swype για αυτά που λέει η Eltsele. Δεν έχει shortcuts, δεν έχει καλό flow. Πάω να βάλω TouchPal X να δω τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαθέτει καποιο από τα TouchPal, swiftkey και Swype , ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση;

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτε εκτός stock του s2 , που με την omega rom διαθέτει ενσωματωμένη swipe δυνατότητα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαθέτει καποιο από τα TouchPal, swiftkey και Swype , ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση;

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτε εκτός stock του s2 , που με την omega rom διαθέτει ενσωματωμένη swipe δυνατότητα. Ευχαριστώ

 

το Swype, και μαλιστα το κανει με επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα email για το θέμα με το ερωτηματικό στο TouchPal και μου απάντησαν μια μέρα μετά ότι θα το διορθώσουν. Καλό σημάδι αυτό γιατί παλιότερα τους έστελνα και δεν απαντούσαν.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα email για το θέμα με το ερωτηματικό στο TouchPal και μου απάντησαν μια μέρα μετά ότι θα το διορθώσουν. Καλό σημάδι αυτό γιατί παλιότερα τους έστελνα και δεν απαντούσαν.

Βλέπω ότι γενικά απαντάνε παντού. Και στο Play και στο Twitter και αφού απαντάνε και στο mail υπάρχει ελπίδα.. χαχα.. Σοβαρά τώρα, για σε όλες τις εφαρμογές το support για μένα είναι πολύ σημαντικό. Κάποιες φορές και λόγος για να κρατήσω ή όχι μια εφαρμογή. Δείχνει τη διάθεσή των dev να λύσουν προβλήματα. Πιστεύω να το φτιάξουν σύντομα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στειλτε τους κι εσεις , να βαλουν επιλογη για μετατροπη χαρακτηρων unicode ωστε να εχουμε 160 χαρακτηρες για sms

και στην Τ12 προβολη να βαλουν τα γραμματα οπως πρεπει με τη σειρα ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στειλτε τους κι εσεις , να βαλουν επιλογη για μετατροπη χαρακτηρων unicode ωστε να εχουμε 160 χαρακτηρες για sms

και στην Τ12 προβολη να βαλουν τα γραμματα οπως πρεπει με τη σειρα ...

 

Οι 160 χαρακτήρες είναι θέμα της ΕΦΑΡΜΟΓΉΣ μηνυμάτων όχι του πληκτρολογίου.ας με διορθώσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Οι 160 χαρακτήρες είναι θέμα της ΕΦΑΡΜΟΓΉΣ μηνυμάτων όχι του πληκτρολογίου.ας με διορθώσει κάποιος

Σωστός. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στειλτε τους κι εσεις , να βαλουν επιλογη για μετατροπη χαρακτηρων unicode ωστε να εχουμε 160 χαρακτηρες για sms

και στην Τ12 προβολη να βαλουν τα γραμματα οπως πρεπει με τη σειρα ...

Το έχουμε εξηγήσει πάρα πολλές φορές. Σου το είπα και σε προηγούμενο μήνυμα. ΔΕΝ είναι θέμα πληκτρολογίου. Είναι θέμα εφαρμογής SMS. Τα πληκτρολόγια που νομίζεις ότι μετατρέπουν χαρακτήρες, δεν μετατρέπουν τίποτα. Απλώς δεν σε αφήνουν να γράψεις με τόνους. Γράφεις με κεφαλαία ελληνικά και είσαι οκέι. Ή μικρά ελληνικά χωρίς τόνους και γίνονται κεφάλαια όταν τα στέλνεις. Αν με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο γράψεις χωρίς τόνους ή με κεφαλαία δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν έχει νόημα να λέμε συνέχεια τα ίδια. Μην περιμένεις να διορθώσουν, δηλαδή, κάτι τέτοιο.

Για το θέμα με τα γράμματα, όντως θέλει διόρθωση.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι θεμα εφαρμογης,,αλλα σας ξαναλεω υπαρχουν πληκτρολογια που απο ΜΟΝΑ τους μετατρεπουν αυτο που γραφεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε 160 χαρακτηρες πχ Multiling keyboaed beta, Η to pio διαδεδομενο Greek keyboard

Oχι αν προσπαθησω να γραψω χωρις τονους ,και ολα κεφαλαια παλι σε καποια συγκεκριμενα γραμματα πεφτει ο μετρητης των χαρακτηρων

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι θεμα εφαρμογης,,αλλα σας ξαναλεω υπαρχουν πληκτρολογια που απο ΜΟΝΑ τους μετατρεπουν αυτο που γραφεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε 160 χαρακτηρες πχ Multiling keyboaed beta, Η to pio διαδεδομενο Greek keyboard

Oχι αν προσπαθησω να γραψω χωρις τονους ,και ολα κεφαλαια παλι σε καποια συγκεκριμενα γραμματα πεφτει ο μετρητης των χαρακτηρων

Δεν ξέρω τι stock εφαρμογή έχεις. Εγώ η χειρότερη που έχω δει είναι της Samsung που δεν αφαιρεί αυτόματα τους τόνους. Αλλά ακόμη και σε αυτή, με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο κι αν γράψεις, αν γράφεις χωρίς τόνους δεν υπάρχει θέμα.

Βάλε μια εφαρμογή μηνυμάτων να γράφεις με όποιο πληκτρολόγιο θες. Για τα μεγάλα πληκτρολόγια αυτό είναι minor και πολύ δύσκολα θα ασχοληθούν. Και είναι minor γιατί οι περισσότερες εταιρείες έχουν λύσει αυτό το θέμα με την εφαρμογή μηνυμάτων τους και όσοι χρήστες έχουν πρόβλημα, στην πλειοψηφία τους βάζουν 3rd party εφαρμογές.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι stock εφαρμογή έχεις. Εγώ η χειρότερη που έχω δει είναι της Samsung που δεν αφαιρεί αυτόματα τους τόνους. Αλλά ακόμη και σε αυτή, με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο κι αν γράψεις, αν γράφεις χωρίς τόνους δεν υπάρχει θέμα.

Βάλε μια εφαρμογή μηνυμάτων να γράφεις με όποιο πληκτρολόγιο θες. Για τα μεγάλα πληκτρολόγια αυτό είναι minor και πολύ δύσκολα θα ασχοληθούν. Και είναι minor γιατί οι περισσότερες εταιρείες έχουν λύσει αυτό το θέμα με την εφαρμογή μηνυμάτων τους και όσοι χρήστες έχουν πρόβλημα, στην πλειοψηφία τους βάζουν 3rd party εφαρμογές.

 

Κατάλαβα,η δικια μου στοκ εφαρμογη εχει θεμα γιατι ειναι δικαρτο το τηλεφωνο,προσωπικα εχω ψαξει ολες τις εφαρμογες μηνυματων και σχεδον ολα τα πληκτρολογια και κατεληξα οτι τιποτα και κανενας συνδυασμος δεν μου προσφερει αυτα που θελω.Mακαρι να χα γνωσεις και θα φτιαχνα μονος μου την καλυτερη εφαρμογη μηνυματων για δικαρτα :P

Νομιζω τελικα στο πληκτρολογιο θα καταληξω στο Multiling beta μονο και μονο γι αυτον τον λογο παροτι το λεξικο του ειναι μουφα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...