Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη συγκεκριμενη περιπτωση δε ξερω αν χανεις την εγγυηση ή οχι. Δεν σκοπευα παντως να κανω κατι τετοιο.

Απλα στο καπακι αναφερομουν :p Ετσι, για αλλαγη χρωματων. Να γινει κ λιγο παοκτζιδικο.. χεχεχε

 

Εdit:

 

 

Λοιπον, με την επιλογη 4 θα γινει απλα root η συσκευη. Προυποθετει οτι ο bootloader ειναι ηδη ξεκλειδωτος. Κ γω αυτη την επιλογη ειχα διαλεξει οταν το κανα root, εχοντας ξεκλειδωσει πιο πριν τον bootloader.

Στην επιλογη 8 σου λεει στην ουσια οτι θα ξεκλειδωσει τον bootloader (εαν ειναι κλειδωμενος), θα κανει root τη συσκευη, θα περασει custom recovery (κατι που θα το κανεις καποια στιγμη εαν θες να φλασαρεις κτλ) κ θα περασει το busybox, ενα προγραμματακι που χρειαζεται στην περιπτωση που εισαι root.

 

Οποτε διαλεξε προς το παρον την 4η επιλογη (εαν εχεις ηδη ξεκλειδωτο bootloader) κ οταν θα ρθει η ωρα να φλασαρεις καποια rom ή mod, θα περασεις μια custom recovery της αρεσκειας σου για να κανεις δουλεια.

 

ΥΓ: Για τα πρακτικα δεν ξερω τι ακριβως κανει το busybox (νομιζω μπορεις να τρεξεις καποιες εντολες σε στυλ dos).

Εγω απλα το εκανα install να βρισκεται. Αν κ η αληθεια ειναι, οτι χρειαζεται να το εχεις εγκατεστημενο για να τρεξουν καποιες εφαρμογες που χρειαζονται root (πχ trickster mod). Οποτε καλο ειναι να το κανεις install με το που γινεις root. :p

 

Ελπιζω να βοηθησα. Εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

 

πρωτα απ ολα σε ευχαριστω για την απαντηση....πραγματικα αποκτησα μια εικονα των διαφορων μεταξυ τους...

βασικα στην επιλογη 4 εχει αλλες 6 επιλογες που σου λεει γυρω απο σκετο root και διαφορες αλλες επιλογες....

πιστευω οτι η επιλογη 8 ειναι η πιο ολοκληρωμενη,και οσο για τον bootloader οταν εκανα την μετατροπη απο samsung branded σε google branded μετα τον ξανακλειδωσα,δεν ειναι και τπτ το ιδιατερο να το ξεκλειδωσω παλι για να το κανω root...

απλα το θεμα μου ειναι οτι οποτε εκανα διαφορες ενεργιες σε συσκευες ηθελα παντα να εχω μια εικονα του τι κανω,οπως π. χ οταν εκενα jb το iphone παλια ηθελα πρωτα να ξερω γιατι και σε τι μου χρειαζετε και μετα το εκανα,ετσι και τωρα θελω να καταλαβω τι ακριβως ειναι ολες αυτες οι ορολογιες του android (ροοτ,cwm,)και μετα να κανω αυτη την διαδικασια....

μπορει μερικοι να τα βρισκετε αστεια ολα αυτα αλλα τωρα εγω αρχισα να ασχολουμε με android συσκευες και πριν κανω κατι θελω να ξερω γιατι το κανω και τι μου προσφερει....

και κατι αλλο διαβαζα κατι για την διαδικασια στην 8 επιλογη εχει σαν 1 το superuser και σαν 2 το superSU και απ οτι καταλαβα πρεπει να επιλεξουμε το 2 γιατι με την πρωτη επιλογη δεν θια γινει root h συσκευη.....

σωστα????

 

και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω... Δηλαδή άμα πάρω το άσπρο μετά μπορώ να πάρω καπάκι και να το κάνω μαύρο;

 

Θα αλλάξει μονο το πίσω καπάκι εννοείς σε μαύρο. Το πλαίσιο γύρω γύρω θα ειναι ακόμα λευκο. Αν πάρεις ενα χρωμα και θες να το αλλάξεις θα πρέπει να αλλάξεις και το housing-πλαίσιο του κινητού, πράγμα που θα αφαιρέσει την εγγύηση. Γιατι θα ανοίξεις την συσκευη, θα βγάλεις την οθόνη, την πλακέτα και θα τα βάλεις στο 2ο πλαίσιο. Ρε παιδια ειχα ποσταρει παλιοτερα μετατροπη χρωματος απο μαυρο σε λευκο σε βιντεο. Δεν το είδατε? ειναι 2 μηνών ποστ στην χειρότερη...

 

Καλύτερα να πάτε σε ολόκληρο skin μπρος-πισω ή σε θήκη.

 

Παιδιά ειχα ενα ατύχημα με το nexus μου έπεσε και εσπασε το τζαμι οχι η οθονη ποσο μπορει να κοστίσει η αντικατάσταση? Και τι γνωμη εχετε γι αυτο το κατάστημα http://www.wap5.gr/content.php?cID=94 δεν θελω να το στείλω στη samsung γιατι απο τη διαβασα δε φημίζονται για το servise τους. Αν έχετε κάποιο αλλο κατάστημα υπόψιν πείτε μου παρακαλώ

 

Δεν αξίζει φίλε. Αν εχει ζημιά όλη η οθόνη με το digitizer πας πολλα λεφτα γύρω στα 150-200 χωρια το κόστος επισκευής απο τεχνικό. Κάπου εκει παίζουν στο ebay οι οθόνες. Μπορείς να ρωτήσεις σε Samsung, smartec ειχε παει παιδί το gnex του για επισκευη τετοια και του είχαν πάρει κάπου τόσα.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

μπορει μερικοι να τα βρισκετε αστεια ολα αυτα αλλα τωρα εγω αρχισα να ασχολουμε με android συσκευες και πριν κανω κατι θελω να ξερω γιατι το κανω και τι μου προσφερει....

και κατι αλλο διαβαζα κατι για την διαδικασια στην 8 επιλογη εχει σαν 1 το superuser και σαν 2 το superSU και απ οτι καταλαβα πρεπει να επιλεξουμε το 2 γιατι με την πρωτη επιλογη δεν θια γινει root h συσκευη.....

σωστα????

 

και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση σου

 

Και το superuser & το superSU κανουν την ιδια δουλεια. Και με τα 2 θα γινει root η συσκευη.

Πιστευω οτι thread σαν αυτο θα σε βοηθουσαν να κατανοησεις καποια βασικα πραματακια. Κ γω στην ιδια φαση με σενα ημουν πριν λιγο καιρο & ειμαι ακομα σε μερικες περιπτωσεις.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Το superuser δεν δουλεύει στην 4.2+. Χρησιμοποιηστε μόνο SuperSU.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξει μονο το πίσω καπάκι εννοείς σε μαύρο. Το πλαίσιο γύρω γύρω θα ειναι ακόμα λευκο. Αν πάρεις ενα χρωμα και θες να το αλλάξεις θα πρέπει να αλλάξεις και το housing-πλαίσιο του κινητού, πράγμα που θα αφαιρέσει την εγγύηση. Γιατι θα ανοίξεις την συσκευη, θα βγάλεις την οθόνη, την πλακέτα και θα τα βάλεις στο 2ο πλαίσιο. Ρε παιδια ειχα ποσταρει παλιοτερα μετατροπη χρωματος απο μαυρο σε λευκο σε βιντεο. Δεν το είδατε? ειναι 2 μηνών ποστ στην χειρότερη...

 

Καλύτερα να πάτε σε ολόκληρο skin μπρος-πισω ή σε θήκη.

 

 

 

Δεν αξίζει φίλε. Αν εχει ζημιά όλη η οθόνη με το digitizer πας πολλα λεφτα γύρω στα 150-200 χωρια το κόστος επισκευής απο τεχνικό. Κάπου εκει παίζουν στο ebay οι οθόνες. Μπορείς να ρωτήσεις σε Samsung, smartec ειχε παει παιδί το gnex του για επισκευη τετοια και του είχαν πάρει κάπου τόσα.

 

 

η οθονη ειναι ενταξει δεν εχει παθει τιποτα μονο το γυαλι εσπασε

Link to comment
Share on other sites

η οθονη ειναι ενταξει δεν εχει παθει τιποτα μονο το γυαλι εσπασε

 

Δυστυχώς απ' ότι θυμάμαι αλλάζει όλη μαζί η οθόνη, καθώς είναι κολλημένη τόσο με το πλαίσιο όσο και με το γυαλί. Θα μπρορούσες να το ξεκολλήσεις με κανένα πιστόλι θερμού αέρα, αλλά δεν είναι καθόλου τετριμμένη επισκευή και δε νομίζω ότι θα βρεις ανταλλακτικό...

Link to comment
Share on other sites

μολις το εκανα root αλλα μου βγαζει fastbood command read error -2147483647.....

και κατι αλλο.....απο που θα δω εγω οτι εγινε root???η συσκευη ανοιξε αλλα στις ρυθμησεις εχει χαθει το για προγραμματιστες....

 

και το toolkit εχει κολησδει στο waitting for usb dibbaging to be anaible

 

ολα καλα....ειχα ξεχασει οτιθ επρεπε να πατησω 7 φορες πανω στην εκδοση του κινητου για να εχω παλι προσβαση ως προγραμματιστης.....πιστευω οτι τελειωσα

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ' ότι θυμάμαι αλλάζει όλη μαζί η οθόνη, καθώς είναι κολλημένη τόσο με το πλαίσιο όσο και με το γυαλί. Θα μπρορούσες να το ξεκολλήσεις με κανένα πιστόλι θερμού αέρα, αλλά δεν είναι καθόλου τετριμμένη επισκευή και δε νομίζω ότι θα βρεις ανταλλακτικό...

 

Ναι αυτο το ειδα κριμα γιατι δεν συμφερει η αλλαγη της οθονης

Link to comment
Share on other sites

μολις το εκανα root αλλα μου βγαζει fastbood command read error -2147483647.....

και κατι αλλο.....απο που θα δω εγω οτι εγινε root???η συσκευη ανοιξε αλλα στις ρυθμησεις εχει χαθει το για προγραμματιστες....

 

και το toolkit εχει κολησδει στο waitting for usb dibbaging to be anaible

 

ολα καλα....ειχα ξεχασει οτιθ επρεπε να πατησω 7 φορες πανω στην εκδοση του κινητου για να εχω παλι προσβαση ως προγραμματιστης.....πιστευω οτι τελειωσα

 

Κατέβασε αυτό και δοκίμασε https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

εκανα root με την 4 μεθοδο και συγκεκριμενα με την επιλογη 2 root+in stal busybox,το εικονηδιο του root ειναι το superSU??.....
Link to comment
Share on other sites

όλοι εσείς που ταλαιπωρείστε με το toolkit που λέτε (νούμερο 5, νουμερο 8 κτλ κτλ) έχετε δοκιμάσει το wugfresh nexus toolkit? μακράν πιο εύκολο και χρηστικό, τα κάνει όλα και συμφέρει...με άμεση υποστήριξη το παλικάρι αν έχετε πρόβλημα σας το λύνει άμεσα μέσω gchat....και είναι και δωρεάν! ;)
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση για να ξέρεις και τι γίνεται, είναι να στήσεις το το Android SDK και μετά όλα είναι υπόθεση 4-5 εντολών από το τερματικό. Και η ευελιξία άπειρη γιατί μπορείς να περνάς και μεμονομενα κομμάτια του συστήματος, ακόμα και άλλες εκδόσεις χωρίς να χάνεις τα user data. Μια ματιά στο thread του efrant στο xda θα σας πείσει. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1626895

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση....μαζι με το root εβαλα και το busybox,αλλα δεν το βλεπω....πως το ενεργοποιουμε???
Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση....μαζι με το root εβαλα και το busybox,αλλα δεν το βλεπω....πως το ενεργοποιουμε???

 

Είναι ήδη στο σύστημα σου και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Σου δίνειέξτρα εντολές που χρησιμοποιουνται μέσα από τερματικό. Δεν θα σου χρειαστούν στην παρούσα φάση!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος γρήγορος και ευκολος τροπος να σβησω τα παντα απο το κινητο μου για να το δωσω σε εναν φιλο μου; Εννοω να το κανω φορματ τα παντα.
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

 

Συν έλεγχο μετά ότι το /sdcard έχει σβηστεί επίσης...;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

όλοι εσείς που ταλαιπωρείστε με το toolkit που λέτε (νούμερο 5, νουμερο 8 κτλ κτλ) έχετε δοκιμάσει το wugfresh nexus toolkit? μακράν πιο εύκολο και χρηστικό, τα κάνει όλα και συμφέρει...με άμεση υποστήριξη το παλικάρι αν έχετε πρόβλημα σας το λύνει άμεσα μέσω gchat....και είναι και δωρεάν! ;)

 

Στα πλεονεκτήματα του Wug είναι ότι ενημερώνεται και πιο γρήγορα (αν δεν έχεις την πληρωμένη του άλλου). Εγώ τα χρησιμοποιώ και τα δύο, σε συνδυασμό με σκέτη γραμμή εντολών.

http://www.galaxynexusforum.com/forum/galaxy-nexus-hacking-mods-lte-cdma/1445-wugs-galaxy-nexus-root-toolkit.html

για να μην ψάχνετε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, Καλησπερα!!!

 

Αντιμετωπιζω τεραστιο θεμα με την μπαταρια. Φουλ φορτιση και μετα απο μιση ωρα εχει πεσει ηδη 2%. Ψαχνωντας και διαβαζοντας βρηκα αυτον εδω τον τυπο με την εξωπραγματικη διαρκεια http://forums.androidcentral.com/sprint-galaxy-nexus/208158-battery-life-worse-after-jellybean.html, ειναι στην 1η σελιδα

 

Εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο;;;; Απο δικη σας προσωπικη εμπειρια ποσες ωρες εχετε φτασει και με τι configuration;;;; Εννοω GPS, Sync data, 3g, wifi, root, custom rom κλπ κλπ κλπ.

Και απο παιδια που διαβασα εδω μεσα, ειδα κατι ωρες που για να τις καταφερω πρεπει να εχω τα παντα κλειστα και να μην θυμαμαι οτι το κινητο υπαρχει.

 

Καθε βοηθεια και αποψη χρησιμη!!!!:D

 

Ευχαριστω:)

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, Καλησπερα!!!

 

Αντιμετωπιζω τεραστιο θεμα με την μπαταρια. Φουλ φορτιση και μετα απο μιση ωρα εχει πεσει ηδη 2%. Ψαχνωντας και διαβαζοντας βρηκα αυτον εδω τον τυπο με την εξωπραγματικη διαρκεια http://forums.androidcentral.com/sprint-galaxy-nexus/208158-battery-life-worse-after-jellybean.html, ειναι στην 1η σελιδα

 

Εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο;;;; Απο δικη σας προσωπικη εμπειρια ποσες ωρες εχετε φτασει και με τι configuration;;;; Εννοω GPS, Sync data, 3g, wifi, root, custom rom κλπ κλπ κλπ.

Και απο παιδια που διαβασα εδω μεσα, ειδα κατι ωρες που για να τις καταφερω πρεπει να εχω τα παντα κλειστα και να μην θυμαμαι οτι το κινητο υπαρχει.

 

Καθε βοηθεια και αποψη χρησιμη!!!!:D

 

Ευχαριστω:)

 

Όπως πάντα, η κλασσική ερώτηση που έπρεπε να κάνεις στον εαυτό σου: τι έχεις εγκαταστήσει και τι τρέχει από πίσω ? Από εφαρμογές μέχρι widgets (προφανώς)....

 

Εγώ με 4.2.1 stock, root και CWMT, βγάζω μια μέρα με full χρήση άνετα (άντε να φτάσω το 20-25%)...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, η κλασσική ερώτηση που έπρεπε να κάνεις στον εαυτό σου: τι έχεις εγκαταστήσει και τι τρέχει από πίσω ? Από εφαρμογές μέχρι widgets (προφανώς)....

 

Widgets τπτ. Εφαρμογες εχω ενα συνολο της ταξεως των 150. Και συμφωνω οτι θα υπαρχουν καποιες που θα παιζουν στο background περισσοτερο απο καποιες αλλες. Αλλα τοσο μεγαλη διαφορα;;;;;; Με τα τωρινα δεδομενα το κινητο με το ζορι αντεχει 13 ωρες χωρις φορτιση και με απλη χρηση, τηλεφωνο, μνμτα, google talk, twitter,

Επισης διαβασα οτι οι running apps δεν καταναλωνουν συνηθως cpu λογω του τροπου διαχειρησης του android. Ξερει κανεις κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο;;;;

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το betterbatterystars και δες τι σου τρώει μπαταρία : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 4.2.1 stock, root και CWMT, βγάζω μια μέρα με full χρήση άνετα (άντε να φτάσω το 20-25%)...

 

Και ολη τη μερα εχεις τα παντα ενεργοποιμενα, GPS, 3G,WiFi, Sync data;;;;

Η χρησιμοποιεις καποιο app στυλ Juice Defender οποτε αναλογα ανοιγει και κλεινει ;;;

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Και ολη τη μερα εχεις τα παντα ενεργοποιμενα, GPS, 3G,WiFi, Sync data;;;;

Η χρησιμοποιεις καποιο app στυλ Juice Defender οποτε αναλογα ανοιγει και κλεινει ;;;

 

Μονίμως ανοιχτά WiFi, 3G και data (GPRS ή ότι πιάνει τεςπα), sync οι 5-6 λογαριασμοί που έχω κάθε 1 ώρα, μονίμως GPS και ανανέωση του World Weather κάθε 1 ώρα, αυτόματη φωτεινότητα, off το BT (μόνο όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο on), και τίποτα απολύτως σε εφαρμογές διαχείρισης μπαταρίας. Α, και είμαι και o/ced στα 1400MHz με τον franco...

 

Δεν βλέπω κάτω από 20% στο τέλος της ημέρας (11-11.30 το βράδυ) παρά ΜΟΝΟ όταν το τσακίσω σε κάποιο βαρύ παιχνίδι, π.χ. Heroes ή EW2...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Widgets τπτ. Εφαρμογες εχω ενα συνολο της ταξεως των 150. Και συμφωνω οτι θα υπαρχουν καποιες που θα παιζουν στο background περισσοτερο απο καποιες αλλες. Αλλα τοσο μεγαλη διαφορα;;;;;; Με τα τωρινα δεδομενα το κινητο με το ζορι αντεχει 13 ωρες χωρις φορτιση και με απλη χρηση, τηλεφωνο, μνμτα, google talk, twitter,

Επισης διαβασα οτι οι running apps δεν καταναλωνουν συνηθως cpu λογω του τροπου διαχειρησης του android. Ξερει κανεις κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο;;;;

 

 

Τα "sleeping" apps πράγματι δεν καταναλώνουν πολλούς πόρους. Τα "running" apps είναι άλλο θέμα. Εξαρτάται από τι δουλειά προσπαθεί να κάνει το καθένα από αυτά. Αν έχεις μια εφαρμογή που κάθε 3 δευτερόλεπτα προσπαθεί να συνδεθεί κάπου, εννοείται ότι θα σου καταναλώνει μπαταρία.

Όπως είπε και ο φίλος νωρίτερα, κατέβασε κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει κατανάλωση μπαταρίας ανά εφαρμογή. Ακόμα και με τη στοκ απεικόνιση μπαταρίας όμως, μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

Μην ξεχνάς επίσης ότι το πιο ενεργοβόρο υποσύστημα του GN είναι η οθόνη. Επειδή λες ότι χρησιμοποιείς gtalk, twitter, κλπ πόσο χρόνο οθόνης έχεις? Τυπικά εάν έχεις ~4 ώρες οθόνη, εφόσον έχεις ανοιχτό και 3g, WiFi και με εφαρμογές που χρησιμοποιούν δίκτυο, δεν είναι περίεργο να σου τελειώνει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...