Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα το νεξους απο το πλαισιο ,ακομη εχω 4.1.1 ,μηπως ξερετε ποτε θα βγει αναβαθμηση?και κατι αλλο ,κατι reboot απο μονο του ,τι να κανω?με μια αναβαθμιση θα λυθει?παρακαλω βοηθεια:cry::(:cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηρα το νεξους απο το πλαισιο ,ακομη εχω 4.1.1 ,μηπως ξερετε ποτε θα βγει αναβαθμηση?και κατι αλλο ,κατι reboot απο μονο του ,τι να κανω?με μια αναβαθμιση θα λυθει?παρακαλω βοηθεια:cry::(:cry:

 

για να παρεις καινουργια αναβαθ,ηση θα πρεπει να το κανεις google branded,εσενα ειναι ακομα samsung branded.....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925 με αυτο τον τροπο θα το κανεις

αν ανοιξεις τους χαρτες θα δεις οτι σου γραφει yakjuxw ενω θα πρεπει να το γυρισεις σε yakju για να περνεις τις αναβαθμησεις οταν τις δινει η google

 

τι εννοεις κανει reboot απο μονο του???ανοιγει και κλεινει μονο του????αν το εχεις λιγοτερες απο τριες μερες μπορεις να το γυρισεις πισω και να σου το αλλαξουν με ενα αλλο κλειστο.....και αν τους δειξεις οτι κανει οντως reboobt απο μονο του

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το νεξους απο το πλαισιο ,ακομη εχω 4.1.1 ,μηπως ξερετε ποτε θα βγει αναβαθμηση?και κατι αλλο ,κατι reboot απο μονο του ,τι να κανω?με μια αναβαθμιση θα λυθει?παρακαλω βοηθεια:cry::(:cry:

 

Για αναβάθμιση δεν ξέρω να σου πω αλλά επειδή κι εγώ από το πλαίσιο το πήρα και αμέσως την επόμενη μέρα με το τοολκιτ και με βάση τον οδηγό του φόρουμ έκανα την μετατροπή απο yakjuxw σε yakju πηρα αμεσως 2 ΟΤΑ την 4.2 και αμέσως μετά την 4.2.1 που έχω τώρα και ετσι δεν εχω δει κανένα reboot. Όλα είναι σούπερ. Γνώμη μου είναι να το κάνεις κι εσύ και είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το νεξους απο το πλαισιο ,ακομη εχω 4.1.1 ,μηπως ξερετε ποτε θα βγει αναβαθμηση?και κατι αλλο ,κατι reboot απο μονο του ,τι να κανω?με μια αναβαθμιση θα λυθει?παρακαλω βοηθεια:cry::(:cry:

 

αρχικα οπως ολοι λενε το πρωτο πραγμα που κανεις ειναι να το μετατρεψεις σε google branded συσκευη. τα reboot αν στα εκανε πριν βαλεις οποιαδηποτε εφαρμογη, καλο ειναι να το πας στο σερβις για να στο αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

είσαι και root φαντάζομαι και χρησιμοποιείς το superSU? το bugreport σου εμφανίζεται ξαφνικά ή μήπως με κατά λάθος πάτημα power button + volume keys? εμένα μου εμφανίζεται με το δεύτερο.

πρέπει να είναι πρόβλημα του superSU μετά τα τελευταία Updates. μάλιστα στο τελευταίο Update αναφέρει κάτι για το dumpstate το οποίο βλέπω να αναφέρεται και στα μηνύματα που εμφανίζονται και στην οθόνη του κινητού όταν συμβαίνει αυτό που λες.

βρήκα και ένα θέμα στο xda που το συζητάνε, άλλοι λένε ότι είναι θέμα του bug report της cm και κατ επέκταση της paranoid rom κτλ, αλλά αφού είσαι με stock νομίζω ότι το superSU είναι το θέμα.

 

Mου το εμφανίζει και μόνο του χωρίς να πατήσω κάτι απο power button + volume keys.

superSU που λες δε ξέρω τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παρει απο πλαισιο τον οκτομβρη αλλα reboot απο μονο του αρχισε να κανει εδω και κανα 15ημερο τι να κανω?αν ειναι κανενας απο βεροια η κοντα και μπορει να με.το κανει yakxu για να παρω ota 4.2 μπας και λυθει το προβλημα ας με στειλει pm .με το αζημηοτο φυσικα.:)περιμενω βοηθεια ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παρει απο πλαισιο τον οκτομβρη αλλα reboot απο μονο του αρχισε να κανει εδω και κανα 15ημερο τι να κανω?αν ειναι κανενας απο βεροια η κοντα και μπορει να με.το κανει yakxu για να παρω ota 4.2 μπας και λυθει το προβλημα ας με στειλει pm .με το αζημηοτο φυσικα.:)περιμενω βοηθεια ευχαριστω

 

μα ειναι τοση απλη η διαδικασια που δεν χρειαζετε να στη κανει καποιος αλλος...μεσω toolkit ουσιαστικα σε οδηγει το προγραμμα μονο του...

κανε μια προσπαθεια.....λοιπον κατεβασε το toolkit και μην συνδεσεις την συσκευη,απλα ανοιξε το,και ριξε μια ματια σε αυτα που γραφει ο Κωστας στο post της μετατροπης,θα δεις και μονος σου το main menu,ριξε του μια ματια,διαβασε ολες τις ενοτητες του,και θα δεις οτι η διαδικασια ειναι πολυ απλη....και να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις....μην το κανεις μηχανικα,να καταλαβαινεις γιατι κανεις το καθε τι...

τωρα το reboot μπορει να στο κανει για πολλους λογους....γιατι δεν κανεις για αρχη μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων,κρατησε την συσκευη μερικες μερες αδεια απο εφαρμογες,και σιγα σιγα βαζε μερικες και κοιτα τι σου παρουσιαζει...

αν και στο android υπαρχουν εφαρμογες που μπορει να σου παρουσιασουν προβλημα....μηπως εβαλες καποια εφαρμογη που σου το δημιουργει το reboot???

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι τοση απλη η διαδικασια που δεν χρειαζετε να στη κανει καποιος αλλος...μεσω toolkit ουσιαστικα σε οδηγει το προγραμμα μονο του...

κανε μια προσπαθεια.....λοιπον κατεβασε το toolkit και μην συνδεσεις την συσκευη,απλα ανοιξε το,και ριξε μια ματια σε αυτα που γραφει ο Κωστας στο post της μετατροπης,θα δεις και μονος σου το main menu,ριξε του μια ματια,διαβασε ολες τις ενοτητες του,και θα δεις οτι η διαδικασια ειναι πολυ απλη....και να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις....μην το κανεις μηχανικα,να καταλαβαινεις γιατι κανεις το καθε τι...

τωρα το reboot μπορει να στο κανει για πολλους λογους....γιατι δεν κανεις για αρχη μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων,κρατησε την συσκευη μερικες μερες αδεια απο εφαρμογες,και σιγα σιγα βαζε μερικες και κοιτα τι σου παρουσιαζει...

αν και στο android υπαρχουν εφαρμογες που μπορει να σου παρουσιασουν προβλημα....μηπως εβαλες καποια εφαρμογη που σου το δημιουργει το reboot???

. Εκανα εργοστασιακες

ρυθμησεις δεν εβαλα ακομη εφαρμογες και μεχρι τωρα δεν ξαναεκανε ρεσταρτ.για την μετατροπ

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το νεξους απο το πλαισιο ,ακομη εχω 4.1.1 ,μηπως ξερετε ποτε θα βγει αναβαθμηση?και κατι αλλο ,κατι reboot απο μονο του ,τι να κανω?με μια αναβαθμιση θα λυθει?παρακαλω βοηθεια:cry::(:cry:

Καλά αυτή η Samsung ακόμη δεν έχει δώσει ούτε την 4.2 ; Εδώ η Google ετοιμάζει 5. Και τα Samsung branded galaxy nexus είναι ακόμη στην 4.1.1 ; Κρίμα γιατί ένας π.χ. που δεν ασχολείται και πολύ με τέτοιου είδους μετατροπές ή δεν θέλει για δικό του λόγο, αλλά θέλει να έχει ένα τηλέφωνο της Google που να παίρνει άμεσα την τελευταία αναβάθμιση, να μένει πίσω. Ήθελα να ήξερα, αυτό συμβαίνει μόνο με τη Samsung; Δηλ. η LG με το nexus4 έχει και αυτή συσκευές Google branded και LG branded;

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτή η Samsung ακόμη δεν έχει δώσει ούτε την 4.2 ; Εδώ η Google ετοιμάζει 5. Και τα Samsung branded galaxy nexus είναι ακόμη στην 4.1.1 ; Κρίμα γιατί ένας π.χ. που δεν ασχολείται και πολύ με τέτοιου είδους μετατροπές ή δεν θέλει για δικό του λόγο, αλλά θέλει να έχει ένα τηλέφωνο της Google που να παίρνει άμεσα την τελευταία αναβάθμιση, να μένει πίσω. Ήθελα να ήξερα, αυτό συμβαίνει μόνο με τη Samsung; Δηλ. η LG με το nexus4 έχει και αυτή συσκευές Google branded και LG branded;

 

Όχι, είναι όλα το ίδιο τώρα από όσα ξέρουμε μέχρι στιγμής.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Για την μετατροπη σε yakju φοβαμαι για αυτο ζητησα βοηθεια

 

κοιτα φιλε ειναι τοσο απλη η διαδικασια που πραγματικα δεν θα σου φανει.......αν κατα τ αλλα ξεκινησεις να την κανεις οταν φτανεις προς το τελος θα σου παρει ωρα να κατεβει η rom,μην ανυσηχεις.....εμενα μου πηρε κανα μισαωρο να κατεβει.....

ολη η διαδικασια κραταει ενα πενταλεπτο(εκτος του κατεβασματος της rom) ....τωρα αν ακομα εισαι επιφυλακτικος τι να σου πω???

οσο αφορα τα reboot τωρα ειμαι σιγουρος οτι ειχες μια εφαρμογη που σου εκανε το προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνετε κανένα λινκ για καμία αξιόλογη custom rom? Πήρα το cyanogen mod 10 και μου κολλάει στο boot και δεν φορτώνει, δεν προχωράει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!σημερα το κινητο τα εφτυσε δεν αναβει καθολου και το πηγα στο Πλαισιο!Ελπιζω το οτι το εχω κανει google branded να μην επηρεασει την εγγυηση!Αλλωστε δεν μπορουσα να κανω κατι αφου δεν ανοιγε καθολου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ποσο καιρο το εχεις το κινητο;;;ετσι στα καλα καθουμενα στο εκανε αυτο;;;;το οτι το εχεις google branded δεν ειναι θεμα.επισημη rom ειναι...αν ειναι root ειναι προβλημα Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!σημερα το κινητο τα εφτυσε δεν αναβει καθολου και το πηγα στο Πλαισιο!Ελπιζω το οτι το εχω κανει google branded να μην επηρεασει την εγγυηση!Αλλωστε δεν μπορουσα να κανω κατι αφου δεν ανοιγε καθολου!

Έχει αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν και εγώ είχα αυτή την απορία για το αν χάνεται η εγγύηση με τη μετατροπή από Samsung branded σε Google branded, αλλά από τις απαντήσεις που έχω πάρει, όχι δεν επηρεάζει την εγγύηση αυτή η μετατροπή. Αρκεί να είναι κλειδωμένος ο boodloader. Τώρα στην πράξη δεν έχει χρειαστεί να το πάω για service ή να μου παρουσιάσει πρόβλημα, ούτε έχω διαβάσει για κάποιον άλλο. Πάντως εάν υπάρχει κάποιος που το έχει πάει για service και έχει κάνει τη μετατροπή ας μας πει εάν αντιμετώπισε πρόβλημα. Και εσύ επίσης εάν το πάρεις εντάξει, ή σου πουν τίποτα σχετικά με τη μετατροπή γράψε το για να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν υπαρχει προβλημα με την μετατροπη,γιατι ετσι και αλλιως φορας την επισημη της google....το προβλημα ειναι αν εχεις την συσκευη root η οπως ειπες αν ειναι ανοικτος ο bootloader.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!όχι απο όσο θυμάμαι δεν είχα ανοιχτό τον bootloader γιατι δεν είχα κάνει ποτέ rooted τη συσκευή!Αυτό που με αγχώνει είναι σε τι κατάσταση θα πάρω το κινητό πίσω... το έχω πένα χψρίς κάν ίχνος σημαδιού...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ποσο καιρο το εχεις το κινητο;;;ετσι στα καλα καθουμενα στο εκανε αυτο;;;;το οτι το εχεις google branded δεν ειναι θεμα.επισημη rom ειναι...αν ειναι root ειναι προβλημα

 

Το μινητό το έχω μόλις 5 μήνες... απο την αρχή όταν πήγαινα να το ενεργοποιήσω πολλές φόρές δεν άναβε με την πρώτη αλλά δεν έδινα σημασία διότι έλεγα πως επειδή το είχα σε θήκη σιλικόνης δεν το πάτησα αρκετά η κάτι τέτοιο... όμως αυτό κάτι είχε οπότε εχθές το πρωί πήγα να το ενεργοποιήσω και δεν άναψε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Το μινητό το έχω μόλις 5 μήνες... απο την αρχή όταν πήγαινα να το ενεργοποιήσω πολλές φόρές δεν άναβε με την πρώτη αλλά δεν έδινα σημασία διότι έλεγα πως επειδή το είχα σε θήκη σιλικόνης δεν το πάτησα αρκετά η κάτι τέτοιο... όμως αυτό κάτι είχε οπότε εχθές το πρωί πήγα να το ενεργοποιήσω και δεν άναψε ποτέ...

 

παντος απο την στιγμη που ειχες καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα,επρεπε να το ειχες στειλει πισω......τις πρωτες 7 μερες σου γινετε αντικατασταση συσκευης,και αφου οπως λες κατι δεν πηγαινε καλα απο την αρχη θα στο αλλαζανε

τωρα οσο αφορα σε τι κατασταση θια στο επιστρεψουν λογικα οπως το παρεδωσες....το θεμα ειναι να βρουν το προβλημα,και να μην χρειαστεις να το ξαναπας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!όχι απο όσο θυμάμαι δεν είχα ανοιχτό τον bootloader γιατι δεν είχα κάνει ποτέ rooted τη συσκευή!Αυτό που με αγχώνει είναι σε τι κατάσταση θα πάρω το κινητό πίσω... το έχω πένα χψρίς κάν ίχνος σημαδιού...

 

Και για τη μετατροπή από yakjuxw σε yakju χρειάζεσαι ξεκλείδωμα του bootloader και μετά αν θες τον κλειδώνεις πάλι ή τον αφήνεις ξεκλείδωτο για root. Για να δεις εάν δεν θυμάσαι για κλειδωμένο ή οχι bootloader κατά την ενεργοποίηση και όταν δείχνει το Google στο κάτω μέρος εάν βλέπεις κλειδαριά ξεκλείδωτη τότε ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και εάν πρέπει να πας το κινητό στο service θα πρέπει να τον κλειδώσεις για να μην έχεις θέμα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Και για τη μετατροπή από yakjuxw σε yakju χρειάζεσαι ξεκλείδωμα του bootloader και μετά αν θες τον κλειδώνεις πάλι ή τον αφήνεις ξεκλείδωτο για root. Για να δεις εάν δεν θυμάσαι για κλειδωμένο ή οχι bootloader κατά την ενεργοποίηση και όταν δείχνει το Google στο κάτω μέρος εάν βλέπεις κλειδαριά ξεκλείδωτη τότε ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και εάν πρέπει να πας το κινητό στο service θα πρέπει να τον κλειδώσεις για να μην έχεις θέμα με την εγγύηση.

 

Νομίζω για καλή μου τύχη τον είχα κλειδώσει διότι δεν μου βγάζει κάποιο εικονίδιο κατά το boot... επλίζω να μη υπάρξει θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους στο φορουμ! Κατοχος απο χτες Galaxy Nexus και εντυπωσιασμενος!! Μετα το razr μου φαινεται οτι το Nexus πεταει!!

Το να διαβασω 517 σελιδες λιγο δυσκολο, επομενως θελω να εκφρασω καποιες αποριες (οποιος εχει την καλοσυνη ας απαντησει)...

Στα δεξια οι τρεις κουκιδες-ακροδεκτες που χρησιμευουν??

MHL καλωδιο τι να προσεξω?

προτεινόμενες ROM ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...