Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε έχεις μπερδέψει που γράφεται το κάθε τι. Στις τροποποιήσεις αναφερόμαστε μόνο για custom rom, kernell ...

 

Συγνώμη αν έκανα λάθος αλλά νομίζω ότι έχει custom rom.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω to gnexus me 4.1.1 εδω και 3 εβδομαδες χωρις να εχει πεσει πουθενα μερικες φορες κανει restart απο μονο του τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Εχω to gnexus me 4.1.1 εδω και 3 εβδομαδες χωρις να εχει πεσει πουθενα μερικες φορες κανει restart απο μονο του τι να κανω?

 

Καλως ηρθες στη παρεα:).Το ιδιο κανει κι εμενα και απο οτι καταλαβα και μερικες χιλιαδες συσκευες παγκοσμιος......Το χειροτερο ειναι οτι δεν εχει βρεθει λυση...κοιτα παρακατω

 

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=37485

Link to comment
Share on other sites

Εχω to gnexus me 4.1.1 εδω και 3 εβδομαδες χωρις να εχει πεσει πουθενα μερικες φορες κανει restart απο μονο του τι να κανω?

 

Καλως ηρθες στη παρεα:).Το ιδιο κανει κι εμενα και απο οτι καταλαβα και μερικες χιλιαδες συσκευες παγκοσμιος......Το χειροτερο ειναι οτι δεν εχει βρεθει λυση...κοιτα παρακατω

 

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=37485

 

Δεν ειναι θέμα συσκευών. Ειναι θέμα εφαρμογών δυστυχώς. Πρέπει να βρείτε ποια/ες εφαρμογη/ες ευθυνονται για αυτο και να την/ις βγάλετε. Αν δεν εχει βάλει κανένας εφαρμογές στην συσκευη και του το έκανε out of the box μόλις το άνοιξε τοτε ναι εχει πρόβλημα (αλλης φυσης) και το πάτε στο σέρβις.

 

Επίσης να ξέρεις gab οτι το παρόν θέμα για τις αναφορες προβληματων που κοιταξες δεν απευθύνεται για καταναλωτές συσκευών αλλα για τους προγραμματιστες/δημιουργούς εφαρμογών και τα δικα τους προβληματα.

 

Συγκεκριμένα:

"Sorry, but this place is not intended for customer support, it's a place for developers to report issues related to the whole Android system, not for device specific issues and problems.

 

I recommend taking a look at

- Google Galaxy Nexus support: http://support.google.com/nexus/?topic=2590211

- Samsung Galaxy Nexus suport: http://www.samsung.com/sg/consumer/mobile-devices/smartphone/android-os/GT-I9250TSAXSP-supportforward "

Δες το εδώ:http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=39255

 

Στο λέω για να ξέρεις γιατι εκει δεν θα απαντήσουν απο το android και δεν καταλαβαίνω γιατι συνεχίζει να ποσταρει ο κόσμος εκει ενώ το λέει ξεκάθαρα για ποιο λόγο ειναι εκεινο το forum και που απευθύνονται να ποστ.

 

Ασχολίαστο επίσης ειναι το οτι υπαρχουν 4 διαφορετικα παρομοια θέματα για το gnex για το ίδιο ακριβώς λόγο, με τα ιδια παράπονα, απο τα ιδια άτομα (ιδια gmail) που λανθασμενα πιστευουν οτι περιμένουν απάντηση. Δεν εχουν καταλάβει που ρωτάνε και περιμένουν να τους απαντήσει κάποιος αν ανοίξουν αλλα 10 θέματα :worry:

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συμφορουμιτες!

 

Νομιζω οτι εχω "θεμα" με την αποστολη αρχειων μεσω NFC.

Οσες φορες εχω προσπαθησει να στειλω εικονες απο ενα SGS3, στο δικο μου (galaxy nexus) ανοιγει το Play Store (μια σελιδα που λεει "item not found" νομιζω) και το αρχειο δεν στελνεται.

Εχω 4.2.1 απο "μαμα" αν βοηθαει καπου :)

 

Το εχει αναφέρει αλλο ενα παιδί στο παρελθόν, δεν ξέρω τι ειχε ειπωθεί αργότερα για την λύση του, θα πρέπει να το ψάξεις πιο πίσω.

 

Δεν έχω πρόβλημα με την αποστολή αρχείων μέσω NFC απο note2 σε gnex και το αντίστροφο. Το note με το s3 ειναι ιδια σχεδόν απο άποψη λογισμικου. Ειδικα με τις εικόνες ειναι απλη η διαδικασία, δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτο. Κατι το εμποδίζει και εχω την εντύπωση ειναι απο την συσκευη του φίλου σου και όχι το δικο σου gnex.

 

 

καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.. έκανα επαναφορά στο τηλεφωνώ από 4.2.1 σε 4.1.2 γιατί είτε με custom rom (είχα δοκιμάσει σχεδόν όλες)... είτε με stock είχα πολλά κολλήματα και λαγκαρίσματα.. να ξανακάνω το update η να μείνω 4.1.2? έψαξα για custom 4.1.2 και δεν κατάφερα να βρω.... οποίος γνωρίζει να δώσει τα φώτα του!! Ευχαριστώ!

η 4.2.1 ήταν αυτή που φορούσα πριν αλλά είχα πολλά λαγκαρίσματα.. τώρα μου βγάζει να κάνω το update σε 4.2.1.. αλλά είμαι σε δίλημμα..

 

Ουσιαστικά σας απάντησε ο minast και στους 2. Όσοι είχαν προβληματα, καθυστερήσεις ή κατι "δεν" για κάποιο λόγο, φλασαρουν ξανα την εργοστασιακή ρομ.

 

Για την ιστορία, το δικό μου πρόβλημα με το bt λύθηκε. Όπως είχα αναφέρει, μετά το 4.2 είχε σταματήσει να λειτουργεί (δεν άνοιγε καν). Με 4.2.1 δεν άλλαξε τίποτα, ακόμα και με reset to factory defaults δεν είχε αλλάξει κάτι.

Χθες βρήκα το χρόνο και φλάσαρα απευθείας 4.2.1 κατεβασμένο από τη google, και ω, του θαύματος! έχω πάλι bt. Η επόμενη κίνηση θα ήταν βέβαια lock bootloader και samsung service, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε...

 

Χαίρομαι minast που είσαι οκ τώρα γιατι εγω δεν είχα αντιμετωπίσει προβληματα στην 4.2 με το Bluetooth και πραγματικα είχα δοκιμάσει οτι αξεσουάρ έπαιζε για να βεβαιωθώ, με βάση τα σχόλια πολλών κατόχων που είχαν πρόβλημα.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο το κινητό σε μαυρό η άσπρο; Γιατί το άσπρο μου φαίνεται λίγο για κορίτσια...
Link to comment
Share on other sites

βασικα εμενα με ενδιαφερει πρωτα απ ολα να το κανω root το κινητο,και να μαθω τις δυνατοτητες του....

για τωρα δεν με ενδιαφερουν οπι custom roms θα μεινω με την stock αλλα σιγουρα πιο μετα θα κανω και καμια custom ....γιαυτπ ρωτησα τι απο τα δυο να επιλεξω,και αν θελησω μετα να το κανω unroot η διαδικασια ειναι παλι απλη??

απλα με την επιλογη 8 που εχει ολα αυτα τι ουσιαστικα αλλαζει σε σχεση με την επιλοηγη 4 στο toolikt????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο το κινητό σε μαυρό η άσπρο; Γιατί το άσπρο μου φαίνεται λίγο για κορίτσια...

 

...οτι βρεις φθηνοτερο γιατι εχει αρχισει κ παιρνει την ανηφορα!

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...οτι βρεις φθηνοτερο γιατι εχει αρχισει κ παιρνει την ανηφορα!

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus[/quote

 

πολυ ακριβο,ακομα αν και τα αξιζει τα λεφτα του.......αλλα πραγματικα αυτες οι τιμες ειναι απιστευτες,περσυνες τιμες ειναι αυτες....τουλαχιστον 100 ευρω κατω πρεπει να ειναι....

αλλα αν σκεφτει κανεις οτι ειναι δυσκολο να το βρει καινουργιο καποιος,το χτυπανε οσο παει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο το κινητό σε μαυρό η άσπρο; Γιατί το άσπρο μου φαίνεται λίγο για κορίτσια...

Εκτός από την τιμή όποιο δηλαδή βρεις πιο φθηνό, το χρώμα είναι υποκειμενική επιλογή. Εγώ έχω το μαύρο. Το είχα πάρει από το πλαίσιο σε καλή, ευτυχώς για την τωρινή, τιμή

αλλά δεν είχαν σε λευκό που μου αρέσει πολύ. Οσο για το γυναικείο, το τηλέφωνο λόγω της ιδιομορφίας του και του μεγέθους είναι κατά τη γνώμη μου λίγο αποτρεπτικό για γυναίκες. Δεν θέλω να προσβάλω το γυναικείο φύλο, απλά και στατιστικά νομίζω ότι θα το έχουν περισσότερο άνδρες από γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

...οτι βρεις φθηνοτερο γιατι εχει αρχισει κ παιρνει την ανηφορα!

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus[/quote

 

πολυ ακριβο,ακομα αν και τα αξιζει τα λεφτα του.......αλλα πραγματικα αυτες οι τιμες ειναι απιστευτες,περσυνες τιμες ειναι αυτες....τουλαχιστον 100 ευρω κατω πρεπει να ειναι....

αλλα αν σκεφτει κανεις οτι ειναι δυσκολο να το βρει καινουργιο καποιος,το χτυπανε οσο παει....

 

 

Ολα αυτά τα δημιούργησε η μη κανονική διάθεση του νέου LG 4 καθώς το GN είναι μοντέλο απόσυρσης,τα περισσότερα μαγαζιά ξεστοκαραν απο καιρό κ όσα λίγα έμειναν απλώς οι καταστηματαρχες εκμεταλευοντε την ελειψη αυτή την εποχή σε νεα LG4 που λογικά θα πήγαινε ο κόσμος και παράλληλα σε GN λογο απόσυρσης όπως είπα οπότε για λίγο καιρό θα είναι στρεβλη η αγορά και κερδισμένοι οι εμποροι που τους είχε μείνει το στοκ και έχουν πάει τη τιμή στο θεο πιο πολλά απ οσα κοστίζει το απίστευτο new nexus που όμως δυστυχώς δε το βρίσκεις διαθέσιμο.

Είναι απλη εφαρμογή του νόμου προσφοράς και ζήτησης...

 

Εγω προτείνω λιγη υπομονή καθώς σε αυτές τις τιμές σήμερα δε λέει με τη καμία όσο καλό και να είναι.

Μόλις έρθει κανονικά το νεο το παλιό θα πάει στις φυσιολογικές του τιμές στα μεταχειρισμενα και τότε θα λέει για 2ο η για όσους θέλουν να ασχοληθούν μαζί του με roms κ.α.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες , το νεξους το έχω ένα μήνα περίπου κ είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Αν κ γενικά σε όσα android( κ symbian) είχα μέχρι τώρα τους είχα αλλάξει τα φώτα (πάντα προς το καλύτερο για εμένα) αυτό ακόμη δεν του έχω ''βάλει'' χέρι...(εεε οκ μόνο την γνωστή μετατροπή για τις αναβαθμίσεις :p:p )...Προχθές πήγα να αλλάξω φόντο με το hd wallpaper κ έφαγε ένα σκάλωμα βγάζοντας ένα μήνυμα οτι το UI έχει σταματήσει να ανταποκρίνεται...του εκανα 2-3 επανεκκινήσεις το ίδιο μέχρι που μπήκα σε recovery του έκανα φορμάτ κ έστρωσε.... το έχει πάθει κάποιος άλλος ρε παιδιά? γιατί αν το είχε κάνει σε κάποιον που δεν ξέρει (έστω τα βασικά) θα το είχε στείλει για σέρβις... σημειωτέον φοράω 4.2.1....

 

sorry για το μεγάλο post....

φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες , το νεξους το έχω ένα μήνα περίπου κ είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Αν κ γενικά σε όσα android( κ symbian) είχα μέχρι τώρα τους είχα αλλάξει τα φώτα (πάντα προς το καλύτερο για εμένα) αυτό ακόμη δεν του έχω ''βάλει'' χέρι...(εεε οκ μόνο την γνωστή μετατροπή για τις αναβαθμίσεις :p:p )...Προχθές πήγα να αλλάξω φόντο με το hd wallpaper κ έφαγε ένα σκάλωμα βγάζοντας ένα μήνυμα οτι το UI έχει σταματήσει να ανταποκρίνεται...του εκανα 2-3 επανεκκινήσεις το ίδιο μέχρι που μπήκα σε recovery του έκανα φορμάτ κ έστρωσε.... το έχει πάθει κάποιος άλλος ρε παιδιά? γιατί αν το είχε κάνει σε κάποιον που δεν ξέρει (έστω τα βασικά) θα το είχε στείλει για σέρβις... σημειωτέον φοράω 4.2.1....

 

sorry για το μεγάλο post....

φιλικά...

 

Το HD wallpaper τι είναι; εφαρμογή; αν ναι τότε φταίει η εφαρμογή και καθώς τη φόρτωνε συνέχεια κρασαρε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες , το νεξους το έχω ένα μήνα περίπου κ είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Αν κ γενικά σε όσα android( κ symbian) είχα μέχρι τώρα τους είχα αλλάξει τα φώτα (πάντα προς το καλύτερο για εμένα) αυτό ακόμη δεν του έχω ''βάλει'' χέρι...(εεε οκ μόνο την γνωστή μετατροπή για τις αναβαθμίσεις :p:p )...Προχθές πήγα να αλλάξω φόντο με το hd wallpaper κ έφαγε ένα σκάλωμα βγάζοντας ένα μήνυμα οτι το UI έχει σταματήσει να ανταποκρίνεται...του εκανα 2-3 επανεκκινήσεις το ίδιο μέχρι που μπήκα σε recovery του έκανα φορμάτ κ έστρωσε.... το έχει πάθει κάποιος άλλος ρε παιδιά? γιατί αν το είχε κάνει σε κάποιον που δεν ξέρει (έστω τα βασικά) θα το είχε στείλει για σέρβις... σημειωτέον φοράω 4.2.1....

 

sorry για το μεγάλο post...

φιλικά...

 

Ασυμβατότητα της εφαρμογής με το 4.2.1 πιθανόν.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες , το νεξους το έχω ένα μήνα περίπου κ είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Αν κ γενικά σε όσα android( κ symbian) είχα μέχρι τώρα τους είχα αλλάξει τα φώτα (πάντα προς το καλύτερο για εμένα) αυτό ακόμη δεν του έχω ''βάλει'' χέρι...(εεε οκ μόνο την γνωστή μετατροπή για τις αναβαθμίσεις :p:p )...Προχθές πήγα να αλλάξω φόντο με το hd wallpaper κ έφαγε ένα σκάλωμα βγάζοντας ένα μήνυμα οτι το UI έχει σταματήσει να ανταποκρίνεται...του εκανα 2-3 επανεκκινήσεις το ίδιο μέχρι που μπήκα σε recovery του έκανα φορμάτ κ έστρωσε.... το έχει πάθει κάποιος άλλος ρε παιδιά? γιατί αν το είχε κάνει σε κάποιον που δεν ξέρει (έστω τα βασικά) θα το είχε στείλει για σέρβις... σημειωτέον φοράω 4.2.1....

 

sorry για το μεγάλο post....

φιλικά...

 

το πιθανότερο είναι ότι η εφαρμογή δημιούργησε το πρόβλημα μάλλον λόγο ασυμβατότητας με την 4.2.1? δεν νομίζω ότι έχει κάτι το κινητό πάντως.. για αυτό και έστρωσε με το φορμάτ.. γνώμη μου μην ξαναβάλεις την συγκεκριμένη εφαρμογή.. γενικά το play store είναι λίγο έως πολύ ότι να'ναι.. μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογή που δεν κάνει για την έκδοση που φοράς ή για το hardware σου και δεν σε σταματάει κανείς ούτε καν κάποια προειδοποίηση ότι η εφαρμογή που πας να βάλεις δεν είναι συμβατή και απο κεί και πέρα ας προχωρήσεις με δικιά σου ευθύνη.. σε μερικά κινητά μπορεί να βγάλει πρόβλημα (πρόσφατο παράδειγμα τα hd widgets με τις επανεκκινήσεις) και σε άλλα να μην βγάλει (στο δικό μου πχ)... κατα τ'άλλα αυτό που μας νοιάζει είναι αν έχουμε περισσότερες εφαρμογές απο το apple store..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικοτατα.. Εγώ σκεφτόμουν να πάρω το άσπρο καπακι :p έτσι για αλλαγή
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Κανονικοτατα.. Εγώ σκεφτόμουν να πάρω το άσπρο καπακι :p έτσι για αλλαγή

 

και εγώ το σκέφτομαι!!! θα έχεις θέμα όμως με την εγγύηση μετά..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το σκέφτομαι!!! θα έχεις θέμα όμως με την εγγύηση μετά..

γιατι να εχει θεμα με την εγγυηση??αν ειναι το επισημο αξεσουαρ ποιος του απαγορευει να το παρει σε οποιο χρωμα θελει???

Link to comment
Share on other sites

εμενα το θεμα μου ειναι αλλο......σκεφτωμαι να κανω root,αλλα κολαω στο toolkit σδτις επιλογες 4 και 8.

ποιες οι διαφορες,και ποιος απο τους δυο τροπους θεωρειτε ο πιο καταληλος??εγω βασικα θελω να το κανω μονο root,και οχι να flasharw καποια customs rom τουλαχιστον οχι ακομα....

εχω ριξεςι μια ματια σε παλαιοτερα post γυρω απο αυτο το θεμα αλλα δεν εχω διαβασει κατι πανω σε αυτο.....

αν μπορουσε καποιος να μου εξηγησει βασικα τις διαφορες μεταξυ τους,και τι κανει η καθε μια θα ειμουνα υποχρεος....

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειχα ενα ατύχημα με το nexus μου έπεσε και εσπασε το τζαμι οχι η οθονη ποσο μπορει να κοστίσει η αντικατάσταση? Και τι γνωμη εχετε γι αυτο το κατάστημα http://www.wap5.gr/content.php?cID=94 δεν θελω να το στείλω στη samsung γιατι απο τη διαβασα δε φημίζονται για το servise τους. Αν έχετε κάποιο αλλο κατάστημα υπόψιν πείτε μου παρακαλώ
Link to comment
Share on other sites

γιατι να εχει θεμα με την εγγυηση??αν ειναι το επισημο αξεσουαρ ποιος του απαγορευει να το παρει σε οποιο χρωμα θελει???

 

εγώ μιλάω για κάτι τέτοιο το οποίο για να το βάλεις πρέπει να "γδύσεις" το κινητό και χάνεις την εγγυήση μιας και λογικά δεν είναι επίσημο αξεσουάρ και κατα δεύτερον πειράζεις την συσκευή.. τώρα αν δέχονται επίσημα service να κάνουν την αλλαγή για να μην σε κατηγορήσουν μετά αν γίνει κάτι ότι εσύ το χάλασες δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιλάω για κάτι τέτοιο το οποίο για να το βάλεις πρέπει να "γδύσεις" το κινητό και χάνεις την εγγυήση μιας και λογικά δεν είναι επίσημο αξεσουάρ και κατα δεύτερον πειράζεις την συσκευή.. τώρα αν δέχονται επίσημα service να κάνουν την αλλαγή για να μην σε κατηγορήσουν μετά αν γίνει κάτι ότι εσύ το χάλασες δεν ξέρω

 

νομιζα οτι ελεγες για το επισημο λευκο καπακι.....κοιτα λογικα θα υποαρχει και επισημο καπακι που να μπορεις να αλλαξεις το χρωμα,και εννοω τα πλαστικα μερη...τωρα για κατι τετοιο δεν ξερω να σου πω,εγω δεν θα τα επερνα παντος,αν ειναι να μπλεξω σε ολη αυτη την διαδικασια....μπορουσες να παρεις ενα λευκο σκελετο απο το επισημο site της samsung και να κανεις την αλλαγη του χρωματος....τι να σου πω???αν θες φυσικα μπορεις να παρεις ενα τηλ και απλα να ρωτησεις ποσο κοστιζει ολη η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιλάω για κάτι τέτοιο το οποίο για να το βάλεις πρέπει να "γδύσεις" το κινητό και χάνεις την εγγυήση μιας και λογικά δεν είναι επίσημο αξεσουάρ και κατα δεύτερον πειράζεις την συσκευή.. τώρα αν δέχονται επίσημα service να κάνουν την αλλαγή για να μην σε κατηγορήσουν μετά αν γίνει κάτι ότι εσύ το χάλασες δεν ξέρω

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση δε ξερω αν χανεις την εγγυηση ή οχι. Δεν σκοπευα παντως να κανω κατι τετοιο.

Απλα στο καπακι αναφερομουν :p Ετσι, για αλλαγη χρωματων. Να γινει κ λιγο παοκτζιδικο.. χεχεχε

 

Εdit:

εμενα το θεμα μου ειναι αλλο......σκεφτωμαι να κανω root,αλλα κολαω στο toolkit σδτις επιλογες 4 και 8.

ποιες οι διαφορες,και ποιος απο τους δυο τροπους θεωρειτε ο πιο καταληλος??εγω βασικα θελω να το κανω μονο root,και οχι να flasharw καποια customs rom τουλαχιστον οχι ακομα....

εχω ριξεςι μια ματια σε παλαιοτερα post γυρω απο αυτο το θεμα αλλα δεν εχω διαβασει κατι πανω σε αυτο.....

αν μπορουσε καποιος να μου εξηγησει βασικα τις διαφορες μεταξυ τους,και τι κανει η καθε μια θα ειμουνα υποχρεος....

 

ευχαριστω

 

Λοιπον, με την επιλογη 4 θα γινει απλα root η συσκευη. Προυποθετει οτι ο bootloader ειναι ηδη ξεκλειδωτος. Κ γω αυτη την επιλογη ειχα διαλεξει οταν το κανα root, εχοντας ξεκλειδωσει πιο πριν τον bootloader.

Στην επιλογη 8 σου λεει στην ουσια οτι θα ξεκλειδωσει τον bootloader (εαν ειναι κλειδωμενος), θα κανει root τη συσκευη, θα περασει custom recovery (κατι που θα το κανεις καποια στιγμη εαν θες να φλασαρεις κτλ) κ θα περασει το busybox, ενα προγραμματακι που χρειαζεται στην περιπτωση που εισαι root.

 

Οποτε διαλεξε προς το παρον την 4η επιλογη (εαν εχεις ηδη ξεκλειδωτο bootloader) κ οταν θα ρθει η ωρα να φλασαρεις καποια rom ή mod, θα περασεις μια custom recovery της αρεσκειας σου για να κανεις δουλεια.

 

ΥΓ: Για τα πρακτικα δεν ξερω τι ακριβως κανει το busybox (νομιζω μπορεις να τρεξεις καποιες εντολες σε στυλ dos).

Εγω απλα το εκανα install να βρισκεται. Αν κ η αληθεια ειναι, οτι χρειαζεται να το εχεις εγκατεστημενο για να τρεξουν καποιες εφαρμογες που χρειαζονται root (πχ trickster mod). Οποτε καλο ειναι να το κανεις install με το που γινεις root. :p

 

Ελπιζω να βοηθησα. Εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

Edited by mayumura
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Εdit:

 

 

Λοιπον, με την επιλογη 4 θα γινει απλα root η συσκευη. Προυποθετει οτι ο bootloader ειναι ηδη ξεκλειδωτος. Κ γω αυτη την επιλογη ειχα διαλεξει οταν το κανα root, εχοντας ξεκλειδωσει πιο πριν τον bootloader.

Στην επιλογη 8 σου λεει στην ουσια οτι θα ξεκλειδωσει τον bootloader (εαν ειναι κλειδωμενος), θα κανει root τη συσκευη, θα περασει custom recovery (κατι που θα το κανεις καποια στιγμη εαν θες να φλασαρεις κτλ) κ θα περασει το busybox, ενα προγραμματακι που χρειαζεται στην περιπτωση που εισαι root.

 

Οποτε διαλεξε προς το παρον την 4η επιλογη (εαν εχεις ηδη ξεκλειδωτο bootloader) κ οταν θα ρθει η ωρα να φλασαρεις καποια rom ή mod, θα περασεις μια custom recovery της αρεσκειας σου για να κανεις δουλεια.

 

ΥΓ: Για τα πρακτικα δεν ξερω τι ακριβως κανει το busybox (νομιζω μπορεις να τρεξεις καποιες εντολες σε στυλ dos).

Εγω απλα το εκανα install να βρισκεται. Αν κ η αληθεια ειναι, οτι χρειαζεται να το εχεις εγκατεστημενο για να τρεξουν καποιες εφαρμογες που χρειαζονται root (πχ trickster mod). Οποτε καλο ειναι να το κανεις install με το που γινεις root. :p

 

Ελπιζω να βοηθησα. Εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του.

 

πρωτα απ ολα σε ευχαριστω για την απαντηση....πραγματικα αποκτησα μια εικονα των διαφορων μεταξυ τους...

βασικα στην επιλογη 4 εχει αλλες 6 επιλογες που σου λεει γυρω απο σκετο root και διαφορες αλλες επιλογες....

πιστευω οτι η επιλογη 8 ειναι η πιο ολοκληρωμενη,και οσο για τον bootloader οταν εκανα την μετατροπη απο samsung branded σε google branded μετα τον ξανακλειδωσα,δεν ειναι και τπτ το ιδιατερο να το ξεκλειδωσω παλι για να το κανω root...

απλα το θεμα μου ειναι οτι οποτε εκανα διαφορες ενεργιες σε συσκευες ηθελα παντα να εχω μια εικονα του τι κανω,οπως π. χ οταν εκενα jb το iphone παλια ηθελα πρωτα να ξερω γιατι και σε τι μου χρειαζετε και μετα το εκανα,ετσι και τωρα θελω να καταλαβω τι ακριβως ειναι ολες αυτες οι ορολογιες του android (ροοτ,cwm,)και μετα να κανω αυτη την διαδικασια....

μπορει μερικοι να τα βρισκετε αστεια ολα αυτα αλλα τωρα εγω αρχισα να ασχολουμε με android συσκευες και πριν κανω κατι θελω να ξερω γιατι το κανω και τι μου προσφερει....

και κατι αλλο διαβαζα κατι για την διαδικασια στην 8 επιλογη εχει σαν 1 το superuser και σαν 2 το superSU και απ οτι καταλαβα πρεπει να επιλεξουμε το 2 γιατι με την πρωτη επιλογη δεν θια γινει root h συσκευη.....

σωστα????

 

και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...