Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα το δικο μου δεν εχει παρει την αναβαθμιση σε 4.2. Εχει κολησει στην 4.1.1 και ειναι αγορασμενο απο vodafone.

Μηπως εχει καποιος λυση. :(

 

Αν δεν είναι yakju/takju δεν πρόκειται να την πάρει σύντομα....ψάξε τον σχετικό οδηγό εδώ ή στο XDA για να δεις όλα τα βήματα που απαιτούνται για να αλλάξεις ROM.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν είναι yakju/takju δεν πρόκειται να την πάρει σύντομα....ψάξε τον σχετικό οδηγό εδώ ή στο XDA για να δεις όλα τα βήματα που απαιτούνται για να αλλάξεις ROM.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.. έκανα επαναφορά στο τηλεφωνώ από 4.2.1 σε 4.1.2 γιατί είτε με custom rom (είχα δοκιμάσει σχεδόν όλες)... είτε με stock είχα πολλά κολλήματα και λαγκαρίσματα.. να ξανακάνω το update η να μείνω 4.1.2? έψαξα για custom 4.1.2 και δεν κατάφερα να βρω.... οποίος γνωρίζει να δώσει τα φώτα του!! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.. έκανα επαναφορά στο τηλεφωνώ από 4.2.1 σε 4.1.2 γιατί είτε με custom rom (είχα δοκιμάσει σχεδόν όλες)... είτε με stock είχα πολλά κολλήματα και λαγκαρίσματα.. να ξανακάνω το update η να μείνω 4.1.2? έψαξα για custom 4.1.2 και δεν κατάφερα να βρω.... οποίος γνωρίζει να δώσει τα φώτα του!! Ευχαριστώ!

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις σε επαναφορά σε 4.2.1, αφού υπάρχει το image στη Google. Το διαβάζωααπό πολλούς εδώ και το έχω απορία!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

η 4.2.1 ήταν αυτή που φορούσα πριν αλλά είχα πολλά λαγκαρίσματα.. τώρα μου βγάζει να κάνω το update σε 4.2.1.. αλλά είμαι σε δίλημμα..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Να ρωτησω σε θέματα browser πως τα παει; Δηλαδή κοντραριζεται με τετραπυρηνα>;

Έχω τον dolphin browser στο galaxy nexus και στο Google nexus7 που είναι τετραπύρηνος. Δεν βλέπω μεγάλη διαφορά όταν φορτώνουν και οι 2 την ίδια σελίδα. Για άλλα τετραπύρηνα κινητά δεν ξέρω, αλλά εκείνο που ξέρω είναι ότι το κινητό ‘’πετάει’’. Είχα στο παρελθόν άλλα μονοπύρηνα βέβαια κινητά αλλά η διαφορά μέρα με νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου εννοειται το πρωτο...!!

αν την κανεις ροοτ και εχεις σκοπο να το αξιοποιησεις τοτε να περασεις και καποια custom recovery σου προτεινω την team win recovery project TWRP...! οριστε το λινκ..! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614827

 

 

πριν κανει οτιδηποτε εχει μια επιλογη για να περασεις τους drivers εκτελεσε αυτη πρωτα γιατι χωρις αυτην ουσιαστικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα..

 

ευχαριστω για την απαντηση...τωρα κατι αλλο....στο toolkit εχει στο main menu την επιλογη 4 root or unroot your device

και την επιλογη 8 1 KLICK FOR ALL (unlock,root,rename,custom recovery,busybox)...

τι απο τα δυο να επιλεξω??και με λιγα λογια πια η διαφορα μεταξυ τους???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jimlost αρκεί να κάνεις την ερώτησή σου σε ένα thread και όχι σε τρία. Ευχαριστώ.

 

sorry για τα πολλαπλα post με την ιδια ερωτηση,απλα ηθελα να ειμαι σιγουρος οτι σε καποιο απο τα τρια θα το βλεπανε και θα ειχα μια απαντηση......

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεις να ανεβασεις και καμια φωτο να δουμε πως εγινε...

Αυτή είναι η φωτογραφία από το πίσω καπάκι του κινητού. Όσο καλύτερα μπορούσα να το βγάλω..[ATTACH]29387[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φωτογραφία από το πίσω καπάκι του κινητού. Όσο καλύτερα μπορούσα να το βγάλω..[ATTACH]29387[/ATTACH]

 

νομιζω σε εκεινο το σημειο στο καπακι ειναι η κεραια του nfc

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση...τωρα κατι αλλο....στο toolkit εχει στο main menu την επιλογη 4 root or unroot your device

και την επιλογη 8 1 KLICK FOR ALL (unlock,root,rename,custom recovery,busybox)...

τι απο τα δυο να επιλεξω??και με λιγα λογια πια η διαφορα μεταξυ τους???

 

ευχαριστω

 

για εμενα καλυτερα να επιλεξεις την 4η επιλογη που εχει ολο το κουστουμι....

μην φοβηθεις για τα δικα μας μοντελα εχουν υπαρξει αυτοι οι οροι..αν ο σκοπος σου ειναι να περασεις custom rom τοτε ναι πατα στην επιλογη αυτη...

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για εμενα καλυτερα να επιλεξεις την 4η επιλογη που εχει ολο το κουστουμι....

μην φοβηθεις για τα δικα μας μοντελα εχουν υπαρξει αυτοι οι οροι..αν ο σκοπος σου ειναι να περασεις custom rom τοτε ναι πατα στην επιλογη αυτη...

 

νομιζω οτι μαλλον μπερδεψες την επιλογη.....η 8 εχει ολο το κουστουμι......μαλλον για την επιλογη 8 αναφερεσαι.....

Link to comment
Share on other sites

σωστός..!!

σφάλμα του καπετάνιου...!!! :-P

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, το δικό μου πρόβλημα με το bt λύθηκε. Όπως είχα αναφέρει, μετά το 4.2 είχε σταματήσει να λειτουργεί (δεν άνοιγε καν). Με 4.2.1 δεν άλλαξε τίποτα, ακόμα και με reset to factory defaults δεν είχε αλλάξει κάτι.

Χθες βρήκα το χρόνο και φλάσαρα απευθείας 4.2.1 κατεβασμένο από τη google, και ω, του θαύματος! έχω πάλι bt. Η επόμενη κίνηση θα ήταν βέβαια lock bootloader και samsung service, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...παρατηρησα κατι περιεργο στο κινητο....

εκανα μια κληση και κατα την διαρκεια της εβγαλα την μπαταρια οταν εκανα την κληση ημουν με 64%

οταν λοιπον εβαλα την μπαταρια ακαριαια και ενεργοποιησα το κινητο ημουν 54 % :O

λιγο περιεργο δεν ειναι...αυτο το εκανα με την μπαταρια γιατι καποιες φορες οταν μιλαω στο κιν οι αισθητηρες δεν λειτουργουν με αποτελεσμα να μενει ανοιχτη η οθονη οποτε ο μονος τροπος για το αλλαξω ηταν τα βγαλω την μπαταρια κατα την διαρκεια της κλησης και επανακκινησης.. λιγο περιεργο να χανει τοσο γρηγορα δεν ειναι...?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...παρατηρησα κατι περιεργο στο κινητο....

εκανα μια κληση και κατα την διαρκεια της εβγαλα την μπαταρια οταν εκανα την κληση ημουν με 64%

οταν λοιπον εβαλα την μπαταρια ακαριαια και ενεργοποιησα το κινητο ημουν 54 % :O

λιγο περιεργο δεν ειναι...αυτο το εκανα με την μπαταρια γιατι καποιες φορες οταν μιλαω στο κιν οι αισθητηρες δεν λειτουργουν με αποτελεσμα να μενει ανοιχτη η οθονη οποτε ο μονος τροπος για το αλλαξω ηταν τα βγαλω την μπαταρια κατα την διαρκεια της κλησης και επανακκινησης.. λιγο περιεργο να χανει τοσο γρηγορα δεν ειναι...?

Όχι και τόσο, κόλλησε απλά.. Αν δεις μετά ανεβαίνει λίγο η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συμφορουμιτες!

 

Νομιζω οτι εχω "θεμα" με την αποστολη αρχειων μεσω NFC.

Οσες φορες εχω προσπαθησει να στειλω εικονες απο ενα SGS3, στο δικο μου (galaxy nexus) ανοιγει το Play Store (μια σελιδα που λεει "item not found" νομιζω) και το αρχειο δεν στελνεται.

Εχω 4.2.1 απο "μαμα" αν βοηθαει καπου :)

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...παρατηρησα κατι περιεργο στο κινητο....

εκανα μια κληση και κατα την διαρκεια της εβγαλα την μπαταρια οταν εκανα την κληση ημουν με 64%

οταν λοιπον εβαλα την μπαταρια ακαριαια και ενεργοποιησα το κινητο ημουν 54 % :O

λιγο περιεργο δεν ειναι...αυτο το εκανα με την μπαταρια γιατι καποιες φορες οταν μιλαω στο κιν οι αισθητηρες δεν λειτουργουν με αποτελεσμα να μενει ανοιχτη η οθονη οποτε ο μονος τροπος για το αλλαξω ηταν τα βγαλω την μπαταρια κατα την διαρκεια της κλησης και επανακκινησης.. λιγο περιεργο να χανει τοσο γρηγορα δεν ειναι...?

 

Ρε παιδιά αυτά γράψτε τα στις τροποποιήσεις, όχι στο επίσημο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συμφορουμιτες!

 

Νομιζω οτι εχω "θεμα" με την αποστολη αρχειων μεσω NFC.

Οσες φορες εχω προσπαθησει να στειλω εικονες απο ενα SGS3, στο δικο μου (galaxy nexus) ανοιγει το Play Store (μια σελιδα που λεει "item not found" νομιζω) και το αρχειο δεν στελνεται.

Εχω 4.2.1 απο "μαμα" αν βοηθαει καπου :)

 

Ενδεχομένως να προσπαθεί να ανοίξει την ίδια εφαρμογή και στο δικό σου τηλέφωνο. Δοκίμασες να την στείλεις με εφαρμογή που έχετε και οι 2? (π.χ. κανένα file explorer). Από GN σε GN έχεις καταφέρει να στείλεις? Εμένα αυτό δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτά γράψτε τα στις τροποποιήσεις, όχι στο επίσημο.

 

Φίλε έχεις μπερδέψει που γράφεται το κάθε τι. Στις τροποποιήσεις αναφερόμαστε μόνο για custom rom, kernell ...

Link to comment
Share on other sites

για εμενα καλυτερα να επιλεξεις την 4η επιλογη που εχει ολο το κουστουμι....

μην φοβηθεις για τα δικα μας μοντελα εχουν υπαρξει αυτοι οι οροι..αν ο σκοπος σου ειναι να περασεις custom rom τοτε ναι πατα στην επιλογη αυτη...

 

βασικα εμενα με ενδιαφερει πρωτα απ ολα να το κανω root το κινητο,και να μαθω τις δυνατοτητες του....

για τωρα δεν με ενδιαφερουν οπι custom roms θα μεινω με την stock αλλα σιγουρα πιο μετα θα κανω και καμια custom ....γιαυτπ ρωτησα τι απο τα δυο να επιλεξω,και αν θελησω μετα να το κανω unroot η διαδικασια ειναι παλι απλη??

απλα με την επιλογη 8 που εχει ολα αυτα τι ουσιαστικα αλλαζει σε σχεση με την επιλοηγη 4??

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις μπερδέψει που γράφεται το κάθε τι. Στις τροποποιήσεις αναφερόμαστε μόνο για custom rom, kernell ...

Συμφωνώ και εγώ, εάν δεν γράφονται εδώ τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζει κάποιος με το galaxy nexus και που είναι λειτουργικά που θα πρέπει να απευθυνθεί; Στις τροποποιήσεις γράφουν όσοι ασχολούνται με root, custom ROMs και τέτοιου είδους μετατροπές του τηλεφώνου. Εξάλλου ένας υποψήφιος αγοραστής εδώ θα διαβάσει για να βγάλει ένα συμπέρασμα για το αν θα πάρει ή όχι το galaxy nexus.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να προσπαθεί να ανοίξει την ίδια εφαρμογή και στο δικό σου τηλέφωνο. Δοκίμασες να την στείλεις με εφαρμογή που έχετε και οι 2? (π.χ. κανένα file explorer). Από GN σε GN έχεις καταφέρει να στείλεις? Εμένα αυτό δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

 

Δυστυχως δεν εχω δει κανεναν αλλον με GN!

Βασικα, απλα πηγα να στειλω μια εικονα απο την native gallery εφαρμογη.

Δεν εχω (ουτε το S3 της φιλης μου) καποια 3rd party εφαρμογη που να στελνω αρχεια μεσω NFC, αν εννοεις αυτο :worry:

Εσυ χρησιμοποιεις καποια συγκεκριμενη εφαρμογη?

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...