Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα "sleeping" apps πράγματι δεν καταναλώνουν πολλούς πόρους. Τα "running" apps είναι άλλο θέμα. Εξαρτάται από τι δουλειά προσπαθεί να κάνει το καθένα από αυτά. Αν έχεις μια εφαρμογή που κάθε 3 δευτερόλεπτα προσπαθεί να συνδεθεί κάπου, εννοείται ότι θα σου καταναλώνει μπαταρία.

Όπως είπε και ο φίλος νωρίτερα, κατέβασε κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει κατανάλωση μπαταρίας ανά εφαρμογή. Ακόμα και με τη στοκ απεικόνιση μπαταρίας όμως, μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

Μην ξεχνάς επίσης ότι το πιο ενεργοβόρο υποσύστημα του GN είναι η οθόνη. Επειδή λες ότι χρησιμοποιείς gtalk, twitter, κλπ πόσο χρόνο οθόνης έχεις? Τυπικά εάν έχεις ~4 ώρες οθόνη, εφόσον έχεις ανοιχτό και 3g, WiFi και με εφαρμογές που χρησιμοποιούν δίκτυο, δεν είναι περίεργο να σου τελειώνει η μπαταρία.

 

Την κατεβασα την εφαρομγη και ηδη εχει παρει μπρος και γραφει!! Να υποθεσω οτι αντικιμενικα stats θα εχω μετα απο μια πληρη φορτιση ή θα μου δειξει ακομα και με 50 %;;; Γιατι καπου εκει ειμαι τωρα.

Η οθονη παιζει κοντα στισ 2,5 - 3 ωρες.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μονίμως ανοιχτά WiFi, 3G και data (GPRS ή ότι πιάνει τεςπα), sync οι 5-6 λογαριασμοί που έχω κάθε 1 ώρα, μονίμως GPS και ανανέωση του World Weather κάθε 1 ώρα, αυτόματη φωτεινότητα, off το BT (μόνο όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο on), και τίποτα απολύτως σε εφαρμογές διαχείρισης μπαταρίας. Α, και είμαι και o/ced στα 1400MHz με τον franco...

 

Δεν βλέπω κάτω από 20% στο τέλος της ημέρας (11-11.30 το βράδυ) παρά ΜΟΝΟ όταν το τσακίσω σε κάποιο βαρύ παιχνίδι, π.χ. Heroes ή EW2...

 

Φιλε μου τι να πω!! R E S P E C T!!!!

Αυτα που περιγραφεις μονο σε ονειρο. Να ρωτησω κατι. Το google account μπορεις να του ορισεις update interval;;;; Γιατι με μια πρωτη ματια στο battery stats τα google apps παιζουν δυνατα, ειδικα plus & calendar.

Απο λογ/μους να υποθεσω κατι classic, fb - twitter -viber - dropbox - google - whatsapp;;;;;

Σορρυ αν πρηζω αλλα πρεπει να βγαλω ακρη καπως, γιατι αυτο που γινεται αρχιζει και γινεται εκνευριστικο. Πρεπει να ειμαι μονιμα και με ενα φορτιστη.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Δες τα partial wakelocks και ταξινόμησέ τα από το μεγαλύτερο στο μικρότερο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι να πω!! R E S P E C T!!!!

Αυτα που περιγραφεις μονο σε ονειρο. Να ρωτησω κατι. Το google account μπορεις να του ορισεις update interval;;;; Γιατι με μια πρωτη ματια στο battery stats τα google apps παιζουν δυνατα, ειδικα plus & calendar.

Απο λογ/μους να υποθεσω κατι classic, fb - twitter -viber - dropbox - google - whatsapp;;;;;

Σορρυ αν πρηζω αλλα πρεπει να βγαλω ακρη καπως, γιατι αυτο που γινεται αρχιζει και γινεται εκνευριστικο. Πρεπει να ειμαι μονιμα και με ενα φορτιστη.

 

Accounts έχω FB, Tw, Google (G+ και Mail), Linkedin και το HP CloudPrint. Μόνο τα πρώτα 5 συγχρονίζουν βέβαια. Α, και το Latitude και το location για το World Weather. To μοναδικό Gapp που πάει κοντά στο 10% είναι το Maps (προφανώς λόγω του location είναι μονίμως ανοιχτό). Έχω σταματήσει το Currents....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχει βάλει κανείς σας λογαριασμό microsoft στην στοκ εφαρμογή για μέιλ;

 

Βάζω και δεν μου συνχρονιζει τπτ.Απλα κανει loading.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχει βάλει κανείς σας λογαριασμό microsoft στην στοκ εφαρμογή για μέιλ;

 

Βάζω και δεν μου συνχρονιζει τπτ.Απλα κανει loading.

 

έχω δοκιμάσει εγώ και επειδή με δυσκόλεψε/εκνεύρισε πολύ το γύρισα στην μέτρια hotmail εφαρμογή του google play

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει εγώ και επειδή με δυσκόλεψε/εκνεύρισε πολύ το γύρισα στην μέτρια hotmail εφαρμογή του google play

 

Κατάλαβα. Υπέθεσα μήπως κάνω λάθος στις ρυθμίσεις αλλά αφού δε μπορεσες ουτε εσύ... Θα κάνω το ίδιο.Ευχαριστώ.

 

Edit:Ως δια μαγείας τα συχρονισε...

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Δες τα partial wakelocks και ταξινόμησέ τα από το μεγαλύτερο στο μικρότερο.

 

Λοιπόν τσέκαρα τώρα μετά από 2 ώρες αφού έβγαλα από φόρτιση και του αλλάζει τα φώτα το Google maps. Να υποθέσω ότι έχει σχέση με το gps και το Google now; ;

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το location reporting από τους χάρτες ή το Google now στις ρυθμίσειςτους

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει εγώ και επειδή με δυσκόλεψε/εκνεύρισε πολύ το γύρισα στην μέτρια hotmail εφαρμογή του google play

 

μπορεις να χρησημοποιησεις το gmail και να ερχονται ολα εκει που δουλευει μια χαρα στο android

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το betterbatterystars και δες τι σου τρώει μπαταρία : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

 

για 4.2.1 ποιο απο ολα κατεβαζουμε??

Link to comment
Share on other sites

για 4.2.1 ποιο απο ολα κατεβαζουμε??

 

Βάλε τη stable 1.11.0.0

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη stable 1.11.0.0

 

οκ ευχαριστω...τωρα για να εγκαταστησω το προγραμμα το βαζω στο es και το τρεχω απο την συσκευη??

 

ok ολα καλα....το εβαλα στη συσκευη και το ετρεξα....

και κατι αλλο.....καποια must have εφαρμογη που ενα root κινητο πρεπει να εχει και συγκεκριμενα το nexus????τωρα ασχοληθηκα με android και ολο το ψαχνω.....

πως βαζω ποσοστο στην μπαταρια,για να φενετε στην οθονη???μπορω να βγαλω την μπαρα google που εχει στην αρχικη οθονη????

 

αυτα για αρχη

 

ευχαριστω

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...τωρα για να εγκαταστησω το προγραμμα το βαζω στο es και το τρεχω απο την συσκευη??

 

Πατάς σε αυτό που κατέβασες αφού προηγουμένως τσεκάρεις να επιτρέπεται η εγκατάσταση από άγνωστες πηγές στο system settings - security

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Η μπάρα βγαίνει με άλλο launcher. Εγώ χρησιμοποιώ holo launcher hd. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το widgetsoid που δείχνει τη μπαταρία στη μπάρα και βάζεις και toggles στη notification bar.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το location reporting από τους χάρτες ή το Google now στις ρυθμίσειςτους

 

Τα εκλεισα σημερα το πρωι, γιατι η βραδυνη απραξια αποκαλυψε ενα 20% μειον!! Και χωρις wifi ή δεδομενα ανοιχτα.

Το γεγονος βεβαια οτι παιρνεις ενα κιητο τουμπανο απο λειτουργιες, και πρεπει να τις εχεις κλειστες για να μπορεις να το λειτουργησεις και να μην μεινεις απο μπαταρια στις 5 ωρες ειναι απαραδεκτο. Τες πα.

Με το battery stats φαινεται ξεκαθαρα παντως πως το maps κανει παρτυ. To σορταρα και βαση περισσοτερων χτυπηματων αλλα και βαση ωρας και χτυπαει κορυφη.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν και ολοι οι αλλοι που η διαρκεια μπαταριας τους ειναι της ταξης του 20ωρου δουλευουν το κινητο με τον ιδιο τροπο, κλειστα ολα και αναλογα ανοιγουν και κλεινουν.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Τα εκλεισα σημερα το πρωι, γιατι η βραδυνη απραξια αποκαλυψε ενα 20% μειον!! Και χωρις wifi ή δεδομενα ανοιχτα.

Το γεγονος βεβαια οτι παιρνεις ενα κιητο τουμπανο απο λειτουργιες, και πρεπει να τις εχεις κλειστες για να μπορεις να το λειτουργησεις και να μην μεινεις απο μπαταρια στις 5 ωρες ειναι απαραδεκτο. Τες πα.

Με το battery stats φαινεται ξεκαθαρα παντως πως το maps κανει παρτυ. To σορταρα και βαση περισσοτερων χτυπηματων αλλα και βαση ωρας και χτυπαει κορυφη.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν και ολοι οι αλλοι που η διαρκεια μπαταριας τους ειναι της ταξης του 20ωρου δουλευουν το κινητο με τον ιδιο τροπο, κλειστα ολα και αναλογα ανοιγουν και κλεινουν.

 

Διάβασε αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599025

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599025

 

Thanx for the tip!!

Τον εχω διαβασει βεβαια τον οδηγο και τα βασικοτερα σημεια τα εχω ακολουθησει. Η απορια που εχω, ειναι πως ενω στο xda αναφερει χαμηλες συχνοτητες στον επεξεργαστη για εξοικονομηση, ενας φιλος πιο πανω αναφερει με overclocked στα 1400, εχει διαρκεια κοντα στο 24ωρο.

Γενικοτερα το θεμα μπαταριας ποτε δε μπορεσα να το καταλαβω. Και στα 2 προηγουμενα Android που ειχα, Galaxy S, Razr XT910, διαβαζα για ωρες που απλα δεν υπηρχαν σε μενα. Ειδικα στο Razr ελεγαν για 2 μερες παρα κατι και με το ζορι εβγαζα τη μερα ωστε να μην κλεισει το βραδυ. Και οταν λεω ελεγαν, εννοω τα παιδια εδω μεσα απο το αντιστοιχο group.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχει βάλει κανείς σας λογαριασμό microsoft στην στοκ εφαρμογή για μέιλ;

 

Βάζω και δεν μου συνχρονιζει τπτ.Απλα κανει loading.

 

 

από την πρώτη μέρα που το πήρα (και μετά την αναβάθμιση σε 4.2.1) έβαλα το hotmail μου στην stock εφαρμογή και συγχρόνισε αμέσως. έχω επιλέξει και push notifications και όλα καλά, δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

 

υγ: τον λογαριασμό μου τον εμφανίζει σαν corporate στα settings..

Link to comment
Share on other sites

Thanx for the tip!!

Τον εχω διαβασει βεβαια τον οδηγο και τα βασικοτερα σημεια τα εχω ακολουθησει. Η απορια που εχω, ειναι πως ενω στο xda αναφερει χαμηλες συχνοτητες στον επεξεργαστη για εξοικονομηση, ενας φιλος πιο πανω αναφερει με overclocked στα 1400, εχει διαρκεια κοντα στο 24ωρο.

Γενικοτερα το θεμα μπαταριας ποτε δε μπορεσα να το καταλαβω. Και στα 2 προηγουμενα Android που ειχα, Galaxy S, Razr XT910, διαβαζα για ωρες που απλα δεν υπηρχαν σε μενα. Ειδικα στο Razr ελεγαν για 2 μερες παρα κατι και με το ζορι εβγαζα τη μερα ωστε να μην κλεισει το βραδυ. Και οταν λεω ελεγαν, εννοω τα παιδια εδω μεσα απο το αντιστοιχο group.

 

Το o/cing ισχύει μόνο όταν το ζητήσει η εφαρμογή ή το λειτουργικό, αλλιώς δουλεύει στο ίδιο χαμηλό 384MHz που δουλεύει και ο stock kernel. Και ναι, εγώ έχω τα πάντα ανοιχτά (πλην ΒΤ που τρώει αρκετά γρήγορα την μπαταρία), όπως είπα sync κάθε 1-3 ώρες (αναλόγως...), και με normal χρήση smartphone κρατάει άνετα μια full μέρα και έχω περίσευμα στο τέλος ;)

 

Επειδή είναι συχνό φαινόμενο το παραπάνω (ίδιες συσκευές και να κρατάνε εντελώς διαφορετικές και αλλοπρόσαλες ώρες οι μπαταρίες τους), έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι (α) είναι θέμα εφαρμογών, και (β) είναι θέμα ρυθμίσεων. Μόνο και μόνο η οθόνη (από αυτόματο σε 50 ή 60%) αρκεί για να σου φάει 1-2 ώρες. Βάλε και 2-3 εφαρμογές που τρέχουν από πίσω χωρίς να το ξέρεις, συν π.χ. πιο συχνό συγχρονισμό, και εύκολα μπορείς να δεις διαφορές 3-4 ωρών....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Με data και wifi ανοικτά συνέχεια, bt και gps εκτός, σερφάρισμα αρκετούς, sync κάθε μισή ώρα, καθόλου παιχνίδια, την μέρα δεν την βγάζω.
Link to comment
Share on other sites

Το o/cing ισχύει μόνο όταν το ζητήσει η εφαρμογή ή το λειτουργικό, αλλιώς δουλεύει στο ίδιο χαμηλό 384MHz που δουλεύει και ο stock kernel. Και ναι, εγώ έχω τα πάντα ανοιχτά (πλην ΒΤ που τρώει αρκετά γρήγορα την μπαταρία), όπως είπα sync κάθε 1-3 ώρες (αναλόγως...), και με normal χρήση smartphone κρατάει άνετα μια full μέρα και έχω περίσευμα στο τέλος ;)

 

Επειδή είναι συχνό φαινόμενο το παραπάνω (ίδιες συσκευές και να κρατάνε εντελώς διαφορετικές και αλλοπρόσαλες ώρες οι μπαταρίες τους), έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι (α) είναι θέμα εφαρμογών, και (β) είναι θέμα ρυθμίσεων. Μόνο και μόνο η οθόνη (από αυτόματο σε 50 ή 60%) αρκεί για να σου φάει 1-2 ώρες. Βάλε και 2-3 εφαρμογές που τρέχουν από πίσω χωρίς να το ξέρεις, συν π.χ. πιο συχνό συγχρονισμό, και εύκολα μπορείς να δεις διαφορές 3-4 ωρών....

 

Για το θεμα των εφαρμογων συμφωνω. Ειναι καποιες που ανοιγουν καθε λεπτο.

Εκανα μια αλλη εμπειρια τωρα. Μπηκα στο data usage και βρηκα εφαρμογες με υψηλη καταναλωση και ειδα οτι στο background καταναλωνουν περισσοτερα data απο τι στο προσκηνιο και τις απενεργοποιησα. Υπαρχει μια καποια διαφορα. Αυτο που παραμενει παντως με τρεελη κινηση ειναι το location - gps - maps. Στο battery stats πρωτο και με διαφορα. Αρχιζω να αναρωτιεμαι τι ανταλλασει με αυτο το ρυθμο.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

υπάρχει κάποια εφαρμογή στο Μαρκετ η οποία να αλλάζει χρώμα στα navigation keys και ακόμα να προσθέτει κουμπιά όπως π.χ. ένα sleep button?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός,ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των εφαρμογων συμφωνω. Ειναι καποιες που ανοιγουν καθε λεπτο.

Εκανα μια αλλη εμπειρια τωρα. Μπηκα στο data usage και βρηκα εφαρμογες με υψηλη καταναλωση και ειδα οτι στο background καταναλωνουν περισσοτερα data απο τι στο προσκηνιο και τις απενεργοποιησα. Υπαρχει μια καποια διαφορα. Αυτο που παραμενει παντως με τρεελη κινηση ειναι το location - gps - maps. Στο battery stats πρωτο και με διαφορα. Αρχιζω να αναρωτιεμαι τι ανταλλασει με αυτο το ρυθμο.

 

Σου προτεινω αν εισαι root να κατεβασεις μια εφαρμογη που λεγεται app quarantine,η οποια απενεργοποιει οποια εφαρμογη της ζητησεις.εγω εχω απενεργοποιήσει ολες τις εφαρμογες της Google οπως maps, latitude,books,google music και αλλα.ετσι γλυτωνω και μπαταρια και αυξανω την διαθεσιμη ram.εγω με ανοιχτο μονιμα wifi και sync και πολυ ίντερνετ,το βραδυ ειμαι στο 40%

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

υπάρχει κάποια εφαρμογή στο Μαρκετ η οποία να αλλάζει χρώμα στα navigation keys και ακόμα να προσθέτει κουμπιά όπως π.χ. ένα sleep button?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός,ευχαριστώ!

 

Ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις custom rom. Σχεδόν όλες έχουν αυτή τη δυνατότητα, για περισσότερα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322065

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...