Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω αλλάξει αρκετές rom, τώρα είμαι με Purity 4.2.1 και δεν έχει αυτή την παραμετροποιηση. Δηλαδή να υποθέσω ότι δεν υπάρχει app?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σου προτεινω αν εισαι root να κατεβασεις μια εφαρμογη που λεγεται app quarantine,η οποια απενεργοποιει οποια εφαρμογη της ζητησεις.εγω εχω απενεργοποιήσει ολες τις εφαρμογες της Google οπως maps, latitude,books,google music και αλλα.ετσι γλυτωνω και μπαταρια και αυξανω την διαθεσιμη ram.εγω με ανοιχτο μονιμα wifi και sync και πολυ ίντερνετ,το βραδυ ειμαι στο 40%

 

Root ειμαι οποτε θα δοκιμαστει. Ευχαριστω!!

Kατι ασχετο. Για να φορτωσω custom Kernel, υποθετω οτι χρειαζομαι και custom recovery;;;; οποτε θα πρεπει να κανω clean install;;;;;;Ή μπορω ετσι οπως χρησιμοποιω το κινητο να το κανω;;;;

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Root ειμαι οποτε θα δοκιμαστει. Ευχαριστω!!

Kατι ασχετο. Για να φορτωσω custom Kernel, υποθετω οτι χρειαζομαι και custom recovery;;;; οποτε θα πρεπει να κανω clean install;;;;;;Ή μπορω ετσι οπως χρησιμοποιω το κινητο να το κανω;;;;

 

Αν κατεβάσεις το rom manager σου περνάει τη recovery αμέσως. Μετά βρίσκεις τον kernel που θες σε μορφή zip από το αντίστοιχο thread του xda και τον φλασαρεις μέσω cwm. Απλά. Ακολουθείς βέβαια τις οδηγίες του εκάστοτε πυρήνα για εγκατάσταση με τα wipes που χρειάζεται.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσεις το rom manager σου περνάει τη recovery αμέσως. Μετά βρίσκεις τον kernel που θες σε μορφή zip από το αντίστοιχο thread του xda και τον φλασαρεις μέσω cwm. Απλά. Ακολουθείς βέβαια τις οδηγίες του εκάστοτε πυρήνα για εγκατάσταση με τα wipes που χρειάζεται.

 

Οποτε δεν χρειαζεται να περασω καινουργια rom, εστω και stock ? ? Οπως ειμαι κατεβαζω rom manager και εγκαθιστω cwm ??

Καποιος recommended kernel για μειωμενη καταναλωση ??

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου. Στις περισσότερες περιπτώσεις φτάνει το root και η cwm για τα πάντα. Από εκεί και πέρα με φλασαρισμα άλλης rom και kernel μπορείς να ψαχτεις περισσότερο αλλά πάντα διαβάζοντας το αντίστοιχο φόρουμ στο xda και ρωτώντας και στο myphone στο αντίστοιχο με τις τροποποιήσεις. Μην μπλέκεις kernel και λοιπά. Δεν υπάρχουν μαγικοι κερνελ και ρομ που κάνουν τα πάντα τέλεια. Είναι συνδιασμοι σε παραλληλια με τα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει. Φιλικά πάντα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση που μπορει να ακοθστει αστειά ...αλλα ποια ειναι η επίσημη τελευταία εκδοση για το τηλεφωνο ?....εχω την 4.1.1. και οταν ζητω ενημερώσεις μου λεει οτι ειναι ενημερωμένο και εδω ακούω για 4.2.1. ..... τιν δεν κανω σωστά? Το τηλ ειναι εληνικης αντιπροσωπειας

 

 

παρακαλω σε ΠΜ για να μην εμποδισουμε την ροη του forum

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση που μπορει να ακοθστει αστειά ...αλλα ποια ειναι η επίσημη τελευταία εκδοση για το τηλεφωνο ?....εχω την 4.1.1. και οταν ζητω ενημερώσεις μου λεει οτι ειναι ενημερωμένο και εδω ακούω για 4.2.1. ..... τιν δεν κανω σωστά? Το τηλ ειναι εληνικης αντιπροσωπειας

 

 

παρακαλω σε ΠΜ για να μην εμποδισουμε την ροη του forum

Δεν είναι θέμα αν είναι αγορασμένο από Ελλάδα ή από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα. Υπάρχουν τα Samsung branded (yakjuxw) και τα google branded (yakju) διάβασε εδώ για να καταλάβεις τι συμβαίνει και πως μπορείς να κάνεις τη μετατροπή από yakguxw σε yakju ώστε να παίρνεις σχεδόν άμεσα τις τελευταίες αναβαθμίσεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.

Τρέχω το GN Toolkit για να κάνω flash την original 4.2.1 yakju μπας και φτιάξει το ΒΤ, ακολουθώ τις οδηγίες, αλλά όταν μπαίνω σε fastboot mode και γράφει <waiting for device> δεν κάνει τίποτα. Έχω την donate έκδοση

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.

Τρέχω το GN Toolkit για να κάνω flash την original 4.2.1 yakju μπας και φτιάξει το ΒΤ, ακολουθώ τις οδηγίες, αλλά όταν μπαίνω σε fastboot mode και γράφει <waiting for device> δεν κάνει τίποτα. Έχω την donate έκδοση

 

κάνε αναλυτικά τα βήματα αυτού του thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.

Τρέχω το GN Toolkit για να κάνω flash την original 4.2.1 yakju μπας και φτιάξει το ΒΤ, ακολουθώ τις οδηγίες, αλλά όταν μπαίνω σε fastboot mode και γράφει <waiting for device> δεν κάνει τίποτα. Έχω την donate έκδοση

 

Έχεις περάσει drivers; Έχεις τικάρει στα settings>developers το usb debugging;

Link to comment
Share on other sites

κάνε αναλυτικά τα βήματα αυτού του thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

Τα έχω κάνει φίλε μου. Και μάλιστα έχω την τελευταία έκδοση του toolkit που έχει άλλους αριθμούς, αλλά κάνω τα βήματα κανονικά και τίποτα...

 

Έχεις περάσει drivers; Έχεις τικάρει στα settings>developers το usb debugging;

 

Ναι, είναι όλα κανονικά όπως όταν έκανα και μετατροπή σε yakju.

 

 

 

Το να το κάνω επαναφορά από το κινητό δεν θα βοηθήσει σε κάτι, ε?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

αν δε μπορεις να βγαλεις ακρη με το toolkit το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να πας με τερματικο σε linux και να τρεξεις απλα το script flash-all. μονο αυτο, σε ενα λεπτο θα εισαι παλι στοκ και ετοιμος
Link to comment
Share on other sites

αν δε μπορεις να βγαλεις ακρη με το toolkit το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να πας με τερματικο σε linux και να τρεξεις απλα το script flash-all. μονο αυτο, σε ενα λεπτο θα εισαι παλι στοκ και ετοιμος

 

Για πες ακριβώς εντολή - οδηγίες

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

αφου κατεβασεις το factory image απο το site της google, και το κανεις extract τοτε (εννοειται εχεις το sdk με adb, fastboot) ανοιγεις ενα τερματικο στο φακελο που εκανες extract και πατας απλα ./flash-all.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου. Στις περισσότερες περιπτώσεις φτάνει το root και η cwm για τα πάντα. Από εκεί και πέρα με φλασαρισμα άλλης rom και kernel μπορείς να ψαχτεις περισσότερο αλλά πάντα διαβάζοντας το αντίστοιχο φόρουμ στο xda και ρωτώντας και στο myphone στο αντίστοιχο με τις τροποποιήσεις. Μην μπλέκεις kernel και λοιπά. Δεν υπάρχουν μαγικοι κερνελ και ρομ που κάνουν τα πάντα τέλεια. Είναι συνδιασμοι σε παραλληλια με τα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει. Φιλικά πάντα.

 

Στο μυαλο μου ειναι μια χαρα ξεκαθαρα!!:p Δεν εχω μπερδεψει κατι. Η ερωτηση μου ηταν, αν μπορω να φλασαρω καινουργιο kernel χωρις να φλασαρω rom και για να το κανω αν πρεπει να περασω custom recovery. Αυτο. Το οτι δεν γινονται θαυματα το ξερω. Απλα ηθελα να δοκιμασω να παραμετροποιησω μηπως και υπηρχε καποια αλλαγη. Ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως!! :D

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλο μου ειναι μια χαρα ξεκαθαρα!!:p Δεν εχω μπερδεψει κατι. Η ερωτηση μου ηταν, αν μπορω να φλασαρω καινουργιο kernel χωρις να φλασαρω rom και για να το κανω αν πρεπει να περασω custom recovery. Αυτο. Το οτι δεν γινονται θαυματα το ξερω. Απλα ηθελα να δοκιμασω να παραμετροποιησω μηπως και υπηρχε καποια αλλαγη. Ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως!! :D

 

1.Μπορείς να βάλεις kernel χωρίς ρομ

2.Για να βάλεις οτιδήποτε εκτός google signed θέλεις custom recovery.

3.Πάντα παίρνεις backup μέσα από την custom recovery πριν από κάθε αλλαγή που κάνεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

1.Μπορείς να βάλεις kernel χωρίς ρομ

2.Για να βάλεις οτιδήποτε εκτός google signed θέλεις custom recovery.

3.Πάντα παίρνεις backup μέσα από την custom recovery πριν από κάθε αλλαγή που κάνεις.

 

 

Πολυ καλος!!! Thank you again!!:D

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Το κανει γιατι δεν εχει drives για fastboot.Αν εχεις windows 8 τοτε το προβλημα ειναι οτι δεν δεχονται τους μη ψηφιακα υπογεγραμμενους drivers.Η λυση ειναι σχετικα απλη.Κατεβασε το Nexus Root Toolkit και ακολουθα πως επιτρεπει τα windows 8 να δεχθουν μη ψηφιακα υπογεγραμμενους drivers.
Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τροπο κανω μπακ απ τις εφαρμογες πριν μετατρεψω το κινητο σε yakju?

Περναω μια καταλληλη εφαρμογη (πχ app Backup & restore που ειδα στο store και φαινεται καλη) και απο κει δημιουργω το μπακ απ?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τροπο κανω μπακ απ τις εφαρμογες πριν μετατρεψω το κινητο σε yakju?

Περναω μια καταλληλη εφαρμογη (πχ app Backup & restore που ειδα στο store και φαινεται καλη) και απο κει δημιουργω το μπακ απ?

 

Titanium (θέλει root) και μετά αντιγραφή του φακέλλου /TitaniumBackups στον υπολογιστή (αν θες να κάνεις και full wipe). Η πιο εύκολη λύση είναι τα διάφορα backups που προσφέρει το toolkit ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

υπάρχει κάποια εφαρμογή στο Μαρκετ η οποία να αλλάζει χρώμα στα navigation keys και ακόμα να προσθέτει κουμπιά όπως π.χ. ένα sleep button?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός,ευχαριστώ!

θα πρεπει να βαλεις καποια custom rom που να το υποστηριζει, αρκει να μην ειναι αποκλειστικα βασισμενη σε CM γιατι δεν εχει sleep button και οντως βολευει παρα πολυ, ακομα περισσοτερο να το βαλεις σε nav ring που με ενα συρσιμο κλειδωνει.

Σου προτεινω αν εισαι root να κατεβασεις μια εφαρμογη που λεγεται app quarantine,η οποια απενεργοποιει οποια εφαρμογη της ζητησεις.εγω εχω απενεργοποιήσει ολες τις εφαρμογες της Google οπως maps, latitude,books,google music και αλλα.ετσι γλυτωνω και μπαταρια και αυξανω την διαθεσιμη ram.εγω με ανοιχτο μονιμα wifi και sync και πολυ ίντερνετ,το βραδυ ειμαι στο 40%

και το ιδιο το λειτουργικο μπορει να το κανει αυτο, απλα κανεις disable οποια εφαρμογη θες. παντως το books και το music δεν καινε μπαταρια, μπορεις να απενεργοποιησεις το συγχρονισμο στις ρυθμισεις λογαριασμων.

Link to comment
Share on other sites

και το ιδιο το λειτουργικο μπορει να το κανει αυτο, απλα κανεις disable οποια εφαρμογη θες. παντως το books και το music δεν καινε μπαταρια, μπορεις να απενεργοποιησεις το συγχρονισμο στις ρυθμισεις λογαριασμων.

 

νομιζω οτι το λειτουργικο κανει απεργοποιηση μονο στις google εφαρμογες.το μεγαλυτερο προβλημα παντως το δημιουργουν οι χαρτες

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.....άλλαξα rom και έβαλα PARANOIDANDROID και kernel AK15 και το κινητό τα πάει πολύ καλά στα benchmarks όσο και από πλευράς αυτονομίας.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς πως βάζουμε ποσοστό % στην ένδειξη της μπαταρίας σε αυτήν την ρομ:worry:
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το λειτουργικο κανει απεργοποιηση μονο στις google εφαρμογες.το μεγαλυτερο προβλημα παντως το δημιουργουν οι χαρτες

σε αφηνει να απενεργοποιησεις σχεδον ολες τις system apps, αν δεν ειναι system μπορεις να τις απεγκαταστησεις. νομιζω ειναι πολυ καλη λυση και θα βολευε τον καθεναν σε παρομοια περιπτωση. το titanium ουσιαστικα ιδια δουλεια δεν εκανε;(δεν το χρησιμοποιω)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα......αντιμετωπηζω ενα προβλημα,δεν μπορω να ανοιξω μηνυμα MMS.....εχω κανονικα τις ρυθμησεις του παροχου,αλλα οποτε μου στελνουν,δεν μπορω με τπτ να το ανοιξω....

εχω το go sms,εχω κανει τις ρυθμησεις,αλλα τπτ

καποια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...