Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το branded εννοειται στο software φιλε.Αν ειναι yakjuxw(samsung) ή yakju(google)

Πηγαινε στην εφαρμογη google maps-settings-about και δες τι γραφει στο device

Ευχαριστώ afilopou. Έχω το samsung branded (yakjuxw).

Αυτό με εκνεύρισε. Ένας βασικός λόγος που πήρα το Nexus είναι γιά να παίρνω τα OTA updates απευθείας από τη Google και να μην μπλέκω με περίπλοκες καταστάσεις (βαρέθηκα την διαδικασία του cyanogenmod στο defy). Τώρα θα πρέπει να ξαναμπλέξω με toolkit και wipe του κινητού. Τουλάχιστον, αφού θα κάνω πάλι την ίδια βρωμοδουλειά, θα περάσω και root.

Μια καθαρή δουλειά δεν κάνουνε. Όλο να μας μπλέκουνε με κλειδώματα και χαζομάρες.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ afilopou. Έχω το samsung branded (yakjuxw).

Αυτό με εκνεύρισε. Ένας βασικός λόγος που πήρα το Nexus είναι γιά να παίρνω τα OTA updates απευθείας από τη Google και να μην μπλέκω με περίπλοκες καταστάσεις (βαρέθηκα την διαδικασία του cyanogenmod στο defy). Τώρα θα πρέπει να ξαναμπλέξω με toolkit και wipe του κινητού. Τουλάχιστον, αφού θα κάνω πάλι την ίδια βρωμοδουλειά, θα περάσω και root.

Μια καθαρή δουλειά δεν κάνουνε. Όλο να μας μπλέκουνε με κλειδώματα και χαζομάρες.

 

Εχεις δικιο...αλλα απο την αλλη σκεψου οτι το κανεις μια φορα κ ξεμπερδευεις.Κανε την μετατροπη κ δε θα το μετανοιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μόλις αγόρασα και εγλω την συσκευή, έχω κ εγώ την samsung branded (yakjuxw)...ποια η διαφορά από την google beanded? τι μειονεκτήματα έχουμε.. μου φαίνεται κάπως σιγανό το ηχείο και σε σας έτσι είναι??
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει πολλές φορές η μόνη διαφορά είναι ότι θα καθυστερούν περισσότερο οι αναβαθμίσεις. Πρώτα τις παίρνουν τα Google Branded και μετά τα Samsung Branded.

Γενικά το ηχείο δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό οπότε δεν νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα το δικό σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ηχείο δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό οπότε δεν νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα το δικό σου.

 

με 4.1.2 custom rom που εχω εγω το ηχειο τα σπαει..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το xperia u που είχα το ηχείο είναι πολύ αδύναμο..έχω την 4.1.1 δεν ξέρω αν φταίει αυτό...
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

έχω την 4.1.1 δεν ξέρω αν φταίει αυτό...

 

οχι δε φταιει αυτο , σε ολες τις επισημες ρομ ειναι ετσι

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα root το κινητό, αφού έκανα Unlock τον bootloader και όλα δουλεύουν σωστά. Δεν διαγράφηκε απολύτως τίποτα ! Δεν έκανα τίποτα restore (κρίμα τα backup που πήρα). Χρησιμοποίησα το NRT 1.5.5 και τις οδηγίες εδώ. Σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει θα έπρεπε τα πάντα να διαγραφούν στο τηλέφωνο. Ευχάριστη έκπληξη. Το root δουλεύει μια χαρά.

Σκέφτομαι τώρα τι να κάνω με το yakjuxw. Ϊσως βάλω αύριο την google rom 4.1.1. Θα δούμε.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

αμα πρωτα κανεις root και μετα ξεκλειδωσεις (υπαρχει και προγραμμα στο play ) δε χανεις τιποτα

 

αν το κανεις μεσω toolkit σβηνει τα παντα για λογους ασφαλειας

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αμα πρωτα κανεις root και μετα ξεκλειδωσεις (υπαρχει και προγραμμα στο play ) δε χανεις τιποτα

 

αν το κανεις μεσω toolkit σβηνει τα παντα για λογους ασφαλειας

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες (πρώτα root μετά unlock), πάντως εγώ το έκανα μέσω toolkit όπου υποχρεωτικά κάνεις πρώτα unlock, και δεν σβήστηκε τίποτα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό! Όταν ξεκινούσες το τηλέφωνο (boot) μέχρι τώρα, μήπως σου έδειχνε ένα ξεκλειδωμένο λουκετάκι στο κάτω μέρος?

Ρωτάω ουσιαστικά μήπως ήταν ήδη ξεκλείδωτο. Διαφορετικά δεν θα έπρεπε να σε αφήσει να ξεκλειδώσεις bootloader χωρίς να σβήσει τα δεδομένα σου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό! Όταν ξεκινούσες το τηλέφωνο (boot) μέχρι τώρα, μήπως σου έδειχνε ένα ξεκλειδωμένο λουκετάκι στο κάτω μέρος?

Ρωτάω ουσιαστικά μήπως ήταν ήδη ξεκλείδωτο. Διαφορετικά δεν θα έπρεπε να σε αφήσει να ξεκλειδώσεις bootloader χωρίς να σβήσει τα δεδομένα σου...

 

Και όμως, γι'αυτό το πόσταρα κιόλας εδώ μόλις το έκανα, γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο. Προφανώς δεν ήταν ξεκλείδωτο από πριν, καινούριο το αγόρασα, Samsung brand, και ενώ είχα προετοιμαστεί για wipe τα πάντα όλα, κάνω unlock και μετά root, κάνω το πρώτο boot για να μπορέσω να περάσω μετά CWM Touch, και βλέπω τα πάντα στη θέση τους :cool:

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι παίχτηκε, ίσως το Toolkit 7.8 να έχει κάποια διαφορά στο unlock και να αποφεύγει το wipe ? Τι να πω....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, γι'αυτό το πόσταρα κιόλας εδώ μόλις το έκανα, γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο. Προφανώς δεν ήταν ξεκλείδωτο από πριν, καινούριο το αγόρασα, Samsung brand, και ενώ είχα προετοιμαστεί για wipe τα πάντα όλα, κάνω unlock και μετά root, κάνω το πρώτο boot για να μπορέσω να περάσω μετά CWM Touch, και βλέπω τα πάντα στη θέση τους :cool:

Πραγματικά δεν ξέρω τι παίχτηκε, ίσως το Toolkit 7.8 να έχει κάποια διαφορά στο unlock και να αποφεύγει το wipe ? Τι να πω....

Επιβεβαιώνω. Ακριβώς τα ίδια και στη δική μου περίπτωση.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

ε τοτε ειστε τυχεροι , μαλλον θα βρηκε τροπο να το παρακαμπτει ο δημιουργος του toolkit

 

αντε ρε ****το να βγει η 4.2 , τι περιμενουν? :p

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό! Όταν ξεκινούσες το τηλέφωνο (boot) μέχρι τώρα, μήπως σου έδειχνε ένα ξεκλειδωμένο λουκετάκι στο κάτω μέρος?

Ρωτάω ουσιαστικά μήπως ήταν ήδη ξεκλείδωτο. Διαφορετικά δεν θα έπρεπε να σε αφήσει να ξεκλειδώσεις bootloader χωρίς να σβήσει τα δεδομένα σου...

 

Το οτι είναι ξεκλείδωτο το λουκετάκι σημαίνει οτι είναι ξεκλείδωτος ο bootloader?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι ξεκλείδωτο το λουκετάκι σημαίνει οτι είναι ξεκλείδωτος ο bootloader?

 

Ναι αλλιώς δε δείχνει τίποτα απολύτως , μόνο το λογότυπο της Google

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι ξεκλείδωτο το λουκετάκι σημαίνει οτι είναι ξεκλείδωτος ο bootloader?

 

Ναι, το ίδιο συμβαίνει και με το Asus TF300 που έχω...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω. Ακριβώς τα ίδια και στη δική μου περίπτωση.

 

Για να συμβαίνει σε παραπάνω από ένα, μάλλον δεν είναι σύμπτωση.

Ούτως η άλλως το σβήσιμο δε συμβαίνει λόγω κάποιου τεχνικού περιορισμού/ανεπάρκειας, είναι απλά μέθοδος ασφαλείας που μας προστατεύει αν προσπαθήσει κάποιος τρίτος να αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα του τηλεφώνου ξεκλειδώνοντας το bootloader.

Απ' ότι φαίνεται σε κάποια από τα Samsung branded δεν είναι ενεργοποιημένο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλιώς δε δείχνει τίποτα απολύτως , μόνο το λογότυπο της Google

 

Μπα, θυμάμαι να είναι και κλειδωμένο κάποια στιγμή, απλά δεν το συνδύασα με το νου μου για να ελέγξω...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αξιζει η αγορα του κινητου αυτη την περιοδο η να περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα μηπως πεσει η τιμη;
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αξιζει η αγορα του κινητου αυτη την περιοδο η να περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα μηπως πεσει η τιμη;

 

Σε αυτη τη τιμη δεν υπάρχει κατι παρεμφερες.Θα παρει μεχρι και android 5.0

Και σε τετοιο μεγεθος οθονης δεν βρισκεις ευκολα amoled.

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν εορτης, θα ανταλλαζα χαλαρα το amoled με ενα ips η εστω και με απλο tft.Πολυ καλο το μαυρο αλλα η οθονη κουραζει απιστευτα.Στα λ7 του παντως ειναι τοπ.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έλεγα ότι με κουράζει, με ενοχλεί όμως που χρειάζεται να ρίχνω κλεφτές ματιές στη μπαταρία. Η οθόνη του Nexus 4 φαίνεται υ-πέ-ρο-χη. Μετά την AMOLED δε θα γυρνούσα σε non-IPS με τίποτα :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Πηγα στο σερβις το τηλεφωνο για το σημα και μου κανανε αναβαθμιση λογισμικου! :p απο την 4.1.2 μου εβαλαν την 4.0.4! Αναρωτιεμαι γιατι λεγεται αναβαθμιση, αλλα τελοσπαντων! Το κακο για μενα ειναι οτι μου βαλανε την ρομ της σαμσουνγκ, αλλα επειδη θελω να το πειραξω και επειδη φανταζομαι πως θα ξερουν τι μου εβαλαν στο κινητο και ισως το ξαναπαω καποια μερα στο σερβις, ξερει κανενας αν μπορω να βρω αυτην την ρομ πουθενα; οσο και αν εψαξα βρισκω μονο αυτες της Google...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...