Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους 160 όπως με πρόλαβαν άλλα παιδιά, δεν χρειάζεσαι custom rom/mod. Απλά περνάς το GoSms PRO και κάνεις τις εξής απλές ρυθμίσεις:

 

1)go sms

2)επιλογές

3)settings

4)advanced

5)send settings

6)scroll κάτω κάτω enable locale support

7)supported languages-->Greek

8)restart το κινητό

 

Δεν χρειάζεται αναγκαστικά ρεσταρτ το κινητό, απλα κλείνεις και ξανά ανοίγεις την εφαρμογή :-)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν εξαιρέσεις την κάμερα και τον αποθηκευτηκό χώρο, ναι. Εφόσον δεν είναι απο τα πρώτα που σε ενδιαφέρουν η κάμερα και η μνήμη κάντο δίχως δεύτερη σκέψη.

1)δεν γνωρίζω

2)το ρουτάρεις, και περνάς 2 εφαρμογές απο PlayStore. Με την μία "ξεκλειδώνει" το USB OTG και με την άλλη εφαρμογή διαβάζει και NTFS flash drives!!

3)ούτε αυτό το γνωρίζω.

 

Καλημερα παιδια.Εχω παραγγειλει και εγω USB OTG το περιμενω απο μερα σε μερα αλλα δεν γνωριζα οτι θελει ξεκλείδωμα.Ποιες ειναι αυτες οι εφαρμογές απο το Play store και το NTFS flash ειναι κατι εξειδικευμενο η κανει οποιοδηποτε flash απο αυτα που χρησιμοποιουμε στο PC ας πουμε;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος μέσω OTA το update για 4.1.2 ? Έχετε υπόψη σας αν και πότε θα πάρουμε το 4.2 update ; Αναφέρομαι στο "μαμίσιο" i9250 rom χωρίς root ή άλλες παρεμβάσεις με custom rom. Έχει κάποιο page η Samsung που ανακοινώνει ημερομηνίες για τέτοια θέματα ;
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγω να μάθω αν ξέρει κανείς ποτέ θα βγει η 4.2 για εμάς....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος μέσω OTA το update για 4.1.2 ? Έχετε υπόψη σας αν και πότε θα πάρουμε το 4.2 update ; Αναφέρομαι στο "μαμίσιο" i9250 rom χωρίς root ή άλλες παρεμβάσεις με custom rom. Έχει κάποιο page η Samsung που ανακοινώνει ημερομηνίες για τέτοια θέματα ;

 

Καλησπέρα φίλε μου!

 

Εγώ με μαμίσιο Nexus πήρα 4.1.2 πριν κανα 2 εβδομάδες περίπου.

Να τολμήσω να ρωτήσω αν το κινητό είναι Google branded or Samsung branded;;;;;;;; Έχει σημασία γιατί αν είναι Samsung λογικά θα περιμένεις λιιιιιιιιγο παραπάνω.

Για την 4.2 λογικά αφού βγει το Nexus 4 αμέσως μετά.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εχω παραγγειλει και εγω USB OTG το περιμενω απο μερα σε μερα αλλα δεν γνωριζα οτι θελει ξεκλείδωμα.Ποιες ειναι αυτες οι εφαρμογές απο το Play store και το NTFS flash ειναι κατι εξειδικευμενο η κανει οποιοδηποτε flash απο αυτα που χρησιμοποιουμε στο PC ας πουμε;

 

ntfs είναι file system. Πολύ απολοικά με το NTFS που είναι αποκλειστικά της MS έχεις την δυνατότητα να μεταφέρεις/διαβάζεις αρχεία άνω των 3.99GB . Κυρίως δηλαδή ταινίες. Είναι μεγάλη υπόθεση να μπορείς να συνδέεις κατευθείαν το κινητό σου με σκληρό δίσκο ή με στικάκια που χεις κάνει φορματ σε NTFS. Το FAT32 σε περιορίζει.

 

NTFS mounter είναι η μία εφαρμογή, την άλλη για να διαβάζει USB OTG δεν την θυμάμαι, βέβαια αν γράψεις usb otg θα σου βγάλει 2-3 πάνω πάνω.

 

Για ροοτ, μέσω αυτού του οδηγού http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925 θα βρείς εύκολα τα βήματα για να το κάνεις ροοτ.

 

Δεν χρειάζεται αναγκαστικά ρεσταρτ το κινητό, απλα κλείνεις και ξανά ανοίγεις την εφαρμογή :-)

 

έχω τα ψυχαναγκαστικά μου και εγώ :p .. Όποτε κάνω ρύθμιση/update/install κάνω restart για να "καθίσει καλά" :lol:

 

Θα ήθελα και εγω να μάθω αν ξέρει κανείς ποτέ θα βγει η 4.2 για εμάς....

 

Φυσιολογικά με την κυκλοφορία του Nexus 4

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει backup ΚΑΙ δεν είχες επιλέξει να κρατάς backup στο Google cloud, τότε δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσει καποιο προγραμμα ανακτησης δεδομενων να αναγνωρισει την εσωτερικη μνημη του κινητου?Ολα ζητανε να ειναι mass storage η μνημη η οποια συνδεεται αλλα στο nexus δεν γινεται κατι τετοιο.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

ntfs είναι file system. Πολύ απολοικά με το NTFS που είναι αποκλειστικά της MS έχεις την δυνατότητα να μεταφέρεις/διαβάζεις αρχεία άνω των 3.99GB . Κυρίως δηλαδή ταινίες. Είναι μεγάλη υπόθεση να μπορείς να συνδέεις κατευθείαν το κινητό σου με σκληρό δίσκο ή με στικάκια που χεις κάνει φορματ σε NTFS. Το FAT32 σε περιορίζει.

 

NTFS mounter είναι η μία εφαρμογή, την άλλη για να διαβάζει USB OTG δεν την θυμάμαι, βέβαια αν γράψεις usb otg θα σου βγάλει 2-3 πάνω πάνω.

 

Για ροοτ, μέσω αυτού του οδηγού http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925 θα βρείς εύκολα τα βήματα για να το κάνεις ροοτ.

 

 

 

έχω τα ψυχαναγκαστικά μου και εγώ :p .. Όποτε κάνω ρύθμιση/update/install κάνω restart για να "καθίσει καλά" :lol:

 

 

 

Φυσιολογικά με την κυκλοφορία του Nexus 4

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι πρεπει να κανω Κατεβαζω απλα μια εφαρμογή NTFS mounter και ειμαι οκ κ αι απλα συνδεω το USB OTG και το αναγνωριζει η πρεπει να κανω και κατι αλλο;Οσον αφορα το root εχω κανει στην τελευταια αναβαθμιση.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγω να μάθω αν ξέρει κανείς ποτέ θα βγει η 4.2 για εμάς....

 

Λογικα οπως εχουμε πει κατα 99% θα εχουμε αναβαθμιση μεσα του μηνος.

 

http://www.youmobile.org/blogs/entry/Android-4-2-start-Rolling-out-by-Mid-November-for-GALAXY-Nexus-Nexus-7

Link to comment
Share on other sites

Παμε ξανα γιατι κανεις δεν απαντησε.

Μια μεταβαση απο GS2 σε αυτο το Nexus θα αξιζε...;

 

Σαν χρήστης και των 2 συσκευών πιστεύω ότι το μόνο θέμα που υστερεί το Nexus έναντι του SII είναι η μνήμη και η έληψη ραδιοφώνου...

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να περιμενει το Ν4

 

μπορει απο αποψη sw και υποστηριξης το gnex να ειναι καλυτερο , αλλα απο αποψη hw περα απο την hd οθονη δε θα παρει κατι καλυτερο

 

με το n4 θα εχει μια συνολικα καλυτερη εμπειρια σε πολλους τομεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι πρεπει να κανω Κατεβαζω απλα μια εφαρμογή NTFS mounter και ειμαι οκ κ αι απλα συνδεω το USB OTG και το αναγνωριζει η πρεπει να κανω και κατι αλλο;Οσον αφορα το root εχω κανει στην τελευταια αναβαθμιση.

 

όχι, το ntfs mounter είναι εφαρμογή που είναι εξτρά απο την εφαρμογή που θα κατεβάσεις για το usb otg. Με την εξτρά αυτή εφαρμογή το κινητό σου θα αναγνωρίζει ΚΑΙ ntfs σύστημα δίσκων, όχι μόνο fat 32.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου.Επειδη ειμαι λιγο εως πολυ noob σε οτι αφορα τα android κινητα και επειδη θελω παντα να κραταω μια πισινη πριν αρχιζω να "πειραζω" το κινητο μου θα ηθελα αν γινεται να μου λυσεται μερικες αποριες για τις οποιες η δεν βρηκα απαντηση η δεν εψαξα σωστα.Κατ' αρχην θελω να πω οτι δεν ειμαι ακομα κατοχος Gnex αλλα εως τα Χριστουγεννα κατα 90% θα γινω( 10% να παω για το LG NEXUS 4 αν και μονο αν η τιμη του ειναι μεσα στο budget μου).Προς το παρον δουλευω ενα SEX 1(Sony Ericsson Xperia 1) χιλιοφλασαρισμενο αλλα δουλευει μια χαρουλα.Το πρωτο πραγμα που εκανα πριν φλασαρω την πρωτη μου custom rom ηταν να κανω dump(buckup) την στοκ rom με εναν οδηγο που ακολουθησα απο που αλλου απο τους xda ετσι ωστε αν εκανα καμια μ.........α να μπορουσα να φλασαρω την στοκ και ολα καλα.Κατεβασα επισης και το Gnex Toolkit 9.1 το οποιο πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα σε οτι αφορα το Gnex.

Ερωτηση 1η - Πριν κανω οτιδηποτε στο Gnex μπορω να παρω full backup την στοκ ρομ και να την εχω στον υπολογιστη μου για παν ενδεχομενο?

Ερωτηση 2η - Επειδη δεν εχω παρει ποτε κινητο που δεν εχει sd card οπως το Gnex σε πια περιπτωση χανονται ολα τα δεδομενα που ειναι αποθηκευμενα εκει?

Ειναι αρκετα αυτα για την ωρα.Sry για το πριξιμο αδερφια.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

όχι, το ntfs mounter είναι εφαρμογή που είναι εξτρά απο την εφαρμογή που θα κατεβάσεις για το usb otg. Με την εξτρά αυτή εφαρμογή το κινητό σου θα αναγνωρίζει ΚΑΙ ntfs σύστημα δίσκων, όχι μόνο fat 32.

 

Η πιο συνηθισμένη εφαρμογή για το usb otg είναι το stickmount, που απλά διευκολύνει να δεις το στικάκι. Το ntfs mounter κάνει το ίδιο, και βλέπει και NTFS filesystem

 

offtopic

Το FAT32 είναι το πιο συνηθισμένο σύστημα αρχείων σε φορητές μνήμες (στικάκια, SD cards κλπ) Το διαβάζουν σχεδόν καθολικά κάμερες, τηλεοράσεις, κινητά, κ.α. Ενδεικτικά, κάποιοι από τους σοβαρούς περιορισμούς του είναι ότι δεν υποστηρίζει δικαιώματα πρόσβασης και έχει μικρό όριο στο μέγεθος αρχείων .

Το NTFS είναι πολύ ώριμο και πλήρες σύστημα αρχείων, αλλά η MS το κρατάει σχετικά κλειστό και για πολύ καιρό υπήρχαν περιορισμοί για αυτό κάτω από linux. Είναι το προτιμόμενο σύστημα σε όλες τις τελευταίες εκδόσεις των Windows.

Ο απόγονος του FAT32 που υλοποιεί πολλές από τις δυνατότητες που θεωρούμε δεδομένες πια είναι το (όχι και τόσο γνωστό) exFAT, αλλά οι περισσότερες συσκευές δεν το διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

όχι, το ntfs mounter είναι εφαρμογή που είναι εξτρά απο την εφαρμογή που θα κατεβάσεις για το usb otg. Με την εξτρά αυτή εφαρμογή το κινητό σου θα αναγνωρίζει ΚΑΙ ntfs σύστημα δίσκων, όχι μόνο fat 32.

 

Και για το USB otg τι εφαρμογη πρεπει να κατεβασω;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Η πιο συνηθισμένη εφαρμογή για το usb otg είναι το stickmount, που απλά διευκολύνει να δεις το στικάκι. Το ntfs mounter κάνει το ίδιο, και βλέπει και NTFS filesystem

 

offtopic

 

όπα! με το ntfs mounter δεν χρειάζομαι το stick mount ?? δεν το γνώριζα. Νόμιζα κατεβάζεις stick mount για να ξεκλειδώσει το Usb otg και μετά ntfs mounter για να του προσθέσεις λειτουργία!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου.Επειδη ειμαι λιγο εως πολυ noob σε οτι αφορα τα android κινητα και επειδη θελω παντα να κραταω μια πισινη πριν αρχιζω να "πειραζω" το κινητο μου θα ηθελα αν γινεται να μου λυσεται μερικες αποριες για τις οποιες η δεν βρηκα απαντηση η δεν εψαξα σωστα.Κατ' αρχην θελω να πω οτι δεν ειμαι ακομα κατοχος Gnex αλλα εως τα Χριστουγεννα κατα 90% θα γινω( 10% να παω για το LG NEXUS 4 αν και μονο αν η τιμη του ειναι μεσα στο budget μου).Προς το παρον δουλευω ενα SEX 1(Sony Ericsson Xperia 1) χιλιοφλασαρισμενο αλλα δουλευει μια χαρουλα.Το πρωτο πραγμα που εκανα πριν φλασαρω την πρωτη μου custom rom ηταν να κανω dump(buckup) την στοκ rom με εναν οδηγο που ακολουθησα απο που αλλου απο τους xda ετσι ωστε αν εκανα καμια μ.........α να μπορουσα να φλασαρω την στοκ και ολα καλα.Κατεβασα επισης και το Gnex Toolkit 9.1 το οποιο πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα σε οτι αφορα το Gnex.

Ερωτηση 1η - Πριν κανω οτιδηποτε στο Gnex μπορω να παρω full backup την στοκ ρομ και να την εχω στον υπολογιστη μου για παν ενδεχομενο?

Ερωτηση 2η - Επειδη δεν εχω παρει ποτε κινητο που δεν εχει sd card οπως το Gnex σε πια περιπτωση χανονται ολα τα δεδομενα που ειναι αποθηκευμενα εκει?

Ειναι αρκετα αυτα για την ωρα.Sry για το πριξιμο αδερφια.

 

1. Με το Toolkit ξεκλειδώνεις τον bootloader και παίρνεις full backup (αλλά σβήνουν ΟΛΑ στην μνήμη)

2. Οταν ξεκλειδώνεις τον bootloader ή κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. (άμα επιλέξεις να σβηστεί και η μνήμη)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω dLazaros για τις πληρoφoριες.Πoλυ χρησιμες μπoρω να πω.Θα επανελθω με νεες απoριες oταν με τo καλo τo αγoρασω.Ευχαριστω και παλι.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Εγώ με μαμίσιο Nexus πήρα 4.1.2 πριν κανα 2 εβδομάδες περίπου.

Να τολμήσω να ρωτήσω αν το κινητό είναι Google branded or Samsung branded;;;;;;;; Έχει σημασία γιατί αν είναι Samsung λογικά θα περιμένεις λιιιιιιιιγο παραπάνω.

Για την 4.2 λογικά αφού βγει το Nexus 4 αμέσως μετά.

Στην πλάτη το κινητό γράφει και Samsung & Google. Να υποθέσω ότι είναι το Samsung branded. Έχει σημασία σε ποιό δίκτυο κινητής είσαι;

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Στην πλάτη το κινητό γράφει και Samsung & Google.

 

Το branded εννοειται στο software φιλε.Αν ειναι yakjuxw(samsung) ή yakju(google)

 

Πηγαινε στην εφαρμογη google maps-settings-about και δες τι γραφει στο device

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα το Navigon και οποτε γυριζω το κινητο απο οριζοντια σε καθετα, μου κρασαρει.

Ξερει κανεις κατι?Ειμαι με στοκ 4.1.2 και ρουτ.

 

Τέλος , επειδη προερχομαι απο Galaxy S2, εκεινο ειχε μια επιλογη για εξοικονομηση ενέργειας.Δεν βρισκω κατι τετοιο στο Galaxy Nexus.Το κανει αυτόματα?

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μία απορία σχετικά με τα Samsung branded (yakjuxw) και τα Google branded (yakju). Απ’ ότι διάβασα οι Samsung branded συσκευές βγήκαν για λογαριασμό κάποιων πάροχων με σκοπό αυτοί να προσθέσουν τη δική τους ‘’πινελιά’’ σε αυτές. Αγόρασα το galaxy nexus από το πλαίσιο και είναι Samsung branded. Δεν το ήξερα στην αγορά, αλλά εάν υπήρχε τρόπος να το γνώριζα θα μπορούσα να ζητήσω συσκευή Google branded ή στην Ελλάδα οι συσκευές (τουλάχιστον από τα μεγάλα ιντερνετικά καταστήματα) που εισάγονται είναι όλες Samsung branded;
Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί πολλές φορές. Εν συντομία, δεν είναι στο χέρι σου να διαλέξεις, αλλά δεν έχει και σημασία, γιατί μετά το κάνεις ότι προτιμάς.
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα το Navigon και οποτε γυριζω το κινητο απο οριζοντια σε καθετα, μου κρασαρει.

Ξερει κανεις κατι?Ειμαι με στοκ 4.1.2 και ρουτ.

 

Τέλος , επειδη προερχομαι απο Galaxy S2, εκεινο ειχε μια επιλογη για εξοικονομηση ενέργειας.Δεν βρισκω κατι τετοιο στο Galaxy Nexus.Το κανει αυτόματα?

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του launcher να δεις έχει επιλογή να γυρνάει σε landscape;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...