Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To power toggle και στη cna που είχα πιο πριν αλλά και στη baked blackbean που έχω τώρα τρώει κάτι φλασιές και τα παιχνίδια γυρνάνε στο όρθιο και θέλει αναγκαστικά reboot, όπου και στρώνει. Εντάξει ωραία και ''ψαρωτική'' η οθόνη χωρίς πλήκτα και ειδικά σε συνδυασμό με το pie του Lmt αλλά αυτό με τα reboot με κούρασε. Αυτό που έχω βολευτεί απίστευτα είναι η δυνατότητα να μικραίνεις τα πλήκτρα και στο όρθιο και στο landscape, τα έχω βάλει 36 dpi και στα δύο όπου και πολύ μικρότερα είναι με κέρδος μεγαλύτερη οθόνη αλλά και πατιούνται άνετα και τα έχω αφήσει έτσι. Η λύση που πρότεινα στον murcielago580200 είναι αξιόπιστη αν δεν θέλει να φύγει από την stock rom. Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερωτησεις:

1. Η φωτεινοτητα της οθονης, απο την ICS εως τωρα, βελτιωθηκε καθολου ;

2. USB OTG λειτουργια ειναι τεχνικα δυνατη ; Αν ναι, λειτουργικα με καποιο τροπο ;

3. Μεσος ορος μπαταριας με browsing κυριως ;

Link to comment
Share on other sites

Ψαχτά :rolleyes:

 

Ευχαριστώ, παίρνει κάποιο είδος dialer που να κάνει την δουλειά? Και κάτι ακόμα, από gps λέει τίποτα? Έχω κολλήσει στο παλιό galaxy S, και δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παίρνει κάποιο είδος dialer που να κάνει την δουλειά? Και κάτι ακόμα, από gps λέει τίποτα? Έχω κολλήσει στο παλιό galaxy S, και δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις... :confused:

 

Ex dialer, ο καλυτερος

Link to comment
Share on other sites

To power toggle και στη cna που είχα πιο πριν αλλά και στη baked blackbean που έχω τώρα τρώει κάτι φλασιές και τα παιχνίδια γυρνάνε στο όρθιο και θέλει αναγκαστικά reboot, όπου και στρώνει. Εντάξει ωραία και ''ψαρωτική'' η οθόνη χωρίς πλήκτα και ειδικά σε συνδυασμό με το pie του Lmt αλλά αυτό με τα reboot με κούρασε. Αυτό που έχω βολευτεί απίστευτα είναι η δυνατότητα να μικραίνεις τα πλήκτρα και στο όρθιο και στο landscape, τα έχω βάλει 36 dpi και στα δύο όπου και πολύ μικρότερα είναι με κέρδος μεγαλύτερη οθόνη αλλά και πατιούνται άνετα και τα έχω αφήσει έτσι. Η λύση που πρότεινα στον murcielago580200 είναι αξιόπιστη αν δεν θέλει να φύγει από την stock rom.

 

ακριβως το ιδιο εχω κανει και εγω...στα 36 dpi...απλα ορισμενα παιχνιδια δεν παιζουν ουτε με reboot ουτε με τιποτα... επισης αν βγαλω τα κουμπια τελειως τοτε ολα τα παιχνιδια γυρνανε καθετα και δεν αλλαζει τιποτα με reboot...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο εχω κανει και εγω...στα 36 dpi...απλα ορισμενα παιχνιδια δεν παιζουν ουτε με reboot ουτε με τιποτα... επισης αν βγαλω τα κουμπια τελειως τοτε ολα τα παιχνιδια γυρνανε καθετα και δεν αλλαζει τιποτα με reboot...

 

Έχεις εγκατεστημένα το button savior ή τον LMT launcher;

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας να σας ρωτησω τωρα με την 4.2 το κινητο παιρνει otg usb χωρις root h ακομα το χρειαζεται .ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι λίγο τώρα τελευταία, και είμαι ανάμεσα σε κάποια κινητά από 4.3" και άνω. Το nexus μου φαίνεται καλή περίπτωση από πολλές απόψεις, μέγεθος όχι τόσο παντοφλέ όσο τα τελευταία στις 4.8", καλή τιμή, καθαρό android κ.λ.π. Με χαλάει λίγο η κάπως αδύναμη μπαταρία και το γεγονός ότι δεν παίρνει κάρτα μνήμης, αλλά αυτό πλέον ξεπερνιέται. Θα σας πρήξω λίγο, αλλά πριν συνεχίσω μια ερώτηση κρίσης: με το μαμίσιο λειτουργικό στις επαφές έχουμε την μπάρα με τα γράμματα για γρήγορη επιλογή ή πάμε ψαχτά όπως στην CM10? Ή μήπως υπάρχει τρόπος να μπεί με εφαρμογή τύπου dialer κ.λ.π.?

 

το 4,65 με το 4,8 του s3 εχουν διαφορά 0.15 τις ιντσας εαν τα βαλεις διπλα ειναι ακριβώς ιδια:shifty::shifty::shifty:

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

To kies δεν δουλεύει, την δουλειά σου θα την κάνεις με το toolkit http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

Πανεύκολη διαδικασία, κάνεις τα πάντα μ' αυτό.

 

Παιδια βοηθεια!!!!!!Χρησιμοποιησα το παραπανω προγραμμα και την επιλογη unlock bootloader.Ενω μαλλον τον ξεκλειδωσε ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!!Ειναι σαν να εκανε φορματ....Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να κανω restore η κατι παρομοιο?????

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκατεστημένα το button savior ή τον LMT launcher;

 

τωρα δεν χρησιμοποιω τιποτα γιατι δεν με βολευει...απλα οποτε χρειαστω επαναφερω τα κουμπια...δεν ειμαι μονιμα σε full screen αλλα μονο οταν ειμαι στο ιντερνετ...στην αρχη ειχα τον LMT αλλα καθυστερουσε και τον απεγκατεστησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!!!!!Χρησιμοποιησα το παραπανω προγραμμα και την επιλογη unlock bootloader.Ενω μαλλον τον ξεκλειδωσε ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!!Ειναι σαν να εκανε φορματ....Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να κανω restore η κατι παρομοιο?????

Το λεει κιολας οτι θα σβηστουν ολα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!!!!!Χρησιμοποιησα το παραπανω προγραμμα και την επιλογη unlock bootloader.Ενω μαλλον τον ξεκλειδωσε ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!!!Ειναι σαν να εκανε φορματ....Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να κανω restore η κατι παρομοιο?????

 

δεν διαβασες πριν το κανεις? το λεει ξεκαθαρα οτι θα σβηστουν ολα οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader....επισης το λεει και το toolkit οτι θα σου σβησει τα παντα αν ξεκλειδωσεις bootloader...αν δεν κρατησες backup δεν υπαρχει τροπος να τα ανακτησεις (απο οσα ξερω εγω τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Το λεει κιολας οτι θα σβηστουν ολα..

 

Φιλε μου ναι οκ δεν το ειδα,πρωτη φορα προσπαθω να κανω κατι τετοιο.Βοηθεια θελω αυτη τη στιγμη ομως ,καποιον τροπο να κανω restore.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ναι οκ δεν το ειδα,πρωτη φορα προσπαθω να κανω κατι τετοιο.Βοηθεια θελω αυτη τη στιγμη ομως ,καποιον τροπο να κανω restore.

 

Αν δεν έχεις πάρει backup ΚΑΙ δεν είχες επιλέξει να κρατάς backup στο Google cloud, τότε δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη, αλλά παίδες το νήμα έχει φθάσει τις 385 σελίδες (άντε να τα χιλιάσει :lol:)... Οπότε θα ρωτήσω κάποια πράγματα που ενδεχομένως έχουν ήδη απαντηθεί στο παρελθόν:

- Το GPS πως τα πάει, έχετε δοκιμάσει Navigon, Sygic κ.λ.π.?

- Wi Fi και 3G, πως είναι, ρωτάω γιατί στο galaxy S γύρισα από cm10 σε στοκ JW1 λόγω αδύναμης λήψης (και κάποιων άλλων θεμάτων).

- Skype δουλεύει (το βίντεο δεν με ενδιαφέρει)?

Αυτά, ότι άλλο μου πείτε ευπρόσδεκτο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη, αλλά παίδες το νήμα έχει φθάσει τις 385 σελίδες (άντε να τα χιλιάσει :lol:)... Οπότε θα ρωτήσω κάποια πράγματα που ενδεχομένως έχουν ήδη απαντηθεί στο παρελθόν:

- Το GPS πως τα πάει, έχετε δοκιμάσει Navigon, Sygic κ.λ.π.?

- Wi Fi και 3G, πως είναι, ρωτάω γιατί στο galaxy S γύρισα από cm10 σε στοκ JW1 λόγω αδύναμης λήψης (και κάποιων άλλων θεμάτων).

- Skype δουλεύει (το βίντεο δεν με ενδιαφέρει)?

Αυτά, ότι άλλο μου πείτε ευπρόσδεκτο... ;)

 

To GPS τα παει περιφημα. Το δουλευω με το Sygic και απλα ειναι αψογο. Το Wi-Fi ειναι καπως αδυναμο σε σχεση με αλλα κινητα, αλλα δεν δημιρουργει προβληματα οπως αποσυνδεσεις κ.α. Το Skype δουλευει απροβληματιστα και η βιντεοκληση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη, αλλά παίδες το νήμα έχει φθάσει τις 385 σελίδες (άντε να τα χιλιάσει :lol:)... Οπότε θα ρωτήσω κάποια πράγματα που ενδεχομένως έχουν ήδη απαντηθεί στο παρελθόν:

- Το GPS πως τα πάει, έχετε δοκιμάσει Navigon, Sygic κ.λ.π.?

- Wi Fi και 3G, πως είναι, ρωτάω γιατί στο galaxy S γύρισα από cm10 σε στοκ JW1 λόγω αδύναμης λήψης (και κάποιων άλλων θεμάτων).

- Skype δουλεύει (το βίντεο δεν με ενδιαφέρει)?

Αυτά, ότι άλλο μου πείτε ευπρόσδεκτο... ;)

 

- Μια χαρά, λοκάρει από cold boot σε περίπου 10", καλύτερα από τα περισσότερα Navi

- Αρκετά καλά, δεν έχει ghost συνδέσεις (stock ROM), 3G θα ήθελα λίγο καλύτερη λήψη (αλλά προφανώς θα είχε χειρότερη αυτονομία)

- ναι (και ναι)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το GoSMS PRO και με 2 απλές ρυθμίσεις να έχεις 160 χαρακτήρες με όποιον τρόπο και να γράφεις. Η δικιά μου στο νεξους της γράφει με swype και στέλνει 160χαρακτήρες πάντα. Αν θέλεις θα ποστάρω τις ρυθμίσεις.

 

εχω βρει αυτό για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά αλλά λέει κάτι για deodexed rom. Υπάρχει λόγος να αλλάξω ROM κ αν ναι ποια να προτιμήσω? το εχω κάνει google branded κ φοράει το JB 4.1.2

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν κάποιο απο τα καταστήματα που το δίνουν μέχρι 320€ το δίνει με ελληνική επίσημη εγγύηση?

Στην συσκευασία το αναγνωρίζω με κάποιο τροπο?Πχ Samsung Hellas να αναγράφεται κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση ειναι πανευρωπαϊκή , αν έχει αγοραστεί από ευρωπαϊκή χώρα, οπότε δεν έχεις θέμα με παράλληλη εισαγωγή

 

Εναλλακτικά πήγαινε πλαίσιο στα 370

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , είσαστε απολύτως κατατοπιστικοί. Με την μικρή σχετικά μπαταρία πως τα πάτε? Βγαίνει το 24ωρο? :worry:
Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αυτό για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά αλλά λέει κάτι για deodexed rom. Υπάρχει λόγος να αλλάξω ROM κ αν ναι ποια να προτιμήσω? το εχω κάνει google branded κ φοράει το JB 4.1.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989

Καλύτερα να πας εδώ για αυτά:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322065&page=142

Πάντως για 160 χαρακτήρες μπορείς να βάλεις handcent ή go sms .

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , είσαστε απολύτως κατατοπιστικοί. Με την μικρή σχετικά μπαταρία πως τα πάτε? Βγαίνει το 24ωρο? :worry:

Κατάφερες και ρώτησες όλο το τοπ 5 των ερωτήσεων για το τηλέφωνο και δεν στην είπε ακόμα κανείς :lol:

Το 24ωρο το βγάζει πάντως, ακόμα και με απαιτητική χρήση. Αν χρειάζεσαι παραπάνω "ζουμί", υπάρχει και η αυθεντική extended μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αυτό για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά αλλά λέει κάτι για deodexed rom. Υπάρχει λόγος να αλλάξω ROM κ αν ναι ποια να προτιμήσω? το εχω κάνει google branded κ φοράει το JB 4.1.2

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989

 

Για τους 160 όπως με πρόλαβαν άλλα παιδιά, δεν χρειάζεσαι custom rom/mod. Απλά περνάς το GoSms PRO και κάνεις τις εξής απλές ρυθμίσεις:

 

1)go sms

2)επιλογές

3)settings

4)advanced

5)send settings

6)scroll κάτω κάτω enable locale support

7)supported languages-->Greek

8)restart το κινητό

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

1. Η φωτεινοτητα της οθονης, απο την ICS εως τωρα, βελτιωθηκε καθολου ;

2. USB OTG λειτουργια ειναι τεχνικα δυνατη ; Αν ναι, λειτουργικα με καποιο τροπο ;

3. Μεσος ορος μπαταριας με browsing κυριως ;

 

Παμε ξανα γιατι κανεις δεν απαντησε.

Μια μεταβαση απο GS2 σε αυτο το Nexus θα αξιζε...;

Link to comment
Share on other sites

Παμε ξανα γιατι κανεις δεν απαντησε.

Μια μεταβαση απο GS2 σε αυτο το Nexus θα αξιζε...;

 

Αν εξαιρέσεις την κάμερα και τον αποθηκευτηκό χώρο, ναι. Εφόσον δεν είναι απο τα πρώτα που σε ενδιαφέρουν η κάμερα και η μνήμη κάντο δίχως δεύτερη σκέψη.

1)δεν γνωρίζω

2)το ρουτάρεις, και περνάς 2 εφαρμογές απο PlayStore. Με την μία "ξεκλειδώνει" το USB OTG και με την άλλη εφαρμογή διαβάζει και NTFS flash drives!!

3)ούτε αυτό το γνωρίζω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...