Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για το θέμα της μπαταρίας ρίξτε μια ματιά εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314008&page=46.

Ανφέρουν για μια μπαταρία απο το e-bay.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου, μου ζητάει να κάνω root τη συσκευή. This is not an option ;)

 

Ως προς το θέμα του ημερολογίου, σε όλους δουλεύει κανονικά; Κανείς δεν έχει προσέξει να μην του χτυπούν οι υπενθυμίσεις;

 

Παίδες σχετικά με τις υπενθυμίσεις του ημερολογίου, σήμερα παρατήρησα το εξής ενδιαφέρον:

 

Όταν η οθόνη είναι ανοιχτή, η υπενθύμιση χτυπάει και εμφανίζεται κανονικά στη γραμμή κατάσταση ως ειδοποίηση. Κανονική συμπεριφορά δηλαδή! Αντίθετα, όταν η οθόνη είναι σβηστή, ούτε χτυπάει, ούτε ενεργοποιεί την οθόνη, ούτε τίποτα... Υπάρχει μήπως κάπου κάποια ρύθμιση για ενεργοποίηση οθόνης σε περίπτωση ειδοποίησης που μου έχει ξεφύγει; Πολύ κουλό πάντως...

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μου ζητάει να κάνω root τη συσκευή. This is not an option ;)

 

Ως προς το θέμα του ημερολογίου, σε όλους δουλεύει κανονικά; Κανείς δεν έχει προσέξει να μην του χτυπούν οι υπενθυμίσεις;

 

Μην το φοβάσαι το root, τα πάντα επανέρχονται κανονικά και πανεύκολα, τόσο που ούτε º κινέζος που το' φτίαξε δεν θα το καταλάβει :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το συγκεκριμένο προιόν το είχα κι εγώ προ διετίας για το HTC HD2. Πρόκειται για σκουπίδι, θα πετάξεις τα χρήματά σου. Κάνει ώρες για να φορτίσει πλήρως, ακόμα και full φορτισμένο δεν κατάφερνε να ανεβάσει την μπαταρία του HD2 περισσότερο από 30-35%, και μετά από λίγη ώρα το κινητό μου ήθελε πάλι φόρτιση. Η ίδια η συσκευή δε είναι απαράδεκτα μεγάλη για την μικρή εν τέλει χωρητικότητά της. Θα έπρεπε να έχει το μισό μέγεθος, για να χωράει και σε τσέπη καθώς φορτίζει. Και φυσικά, λόγω χαμηλής ποιότητας ηλεκτρονικών που ενσωμάτονε, μου χάλασε τελικά την μπαταρία του HD2 σε λιγότερο από τρεις μήνες.

 

Φιλίκά, Θανάσης

 

σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία φίλε μου..με έσωσες από "άστοχη" αγορά.. :) γιατί βασισμένος στο feedback ήμουν κοντά στο να το πάρω..

 

ρε παιδιά, σχετικά με την οθόνη..το έβαλα δίπλα σε desire hd και μου φάνηκε ανώτερη η οθόνη του desire..αναμενόμενο?? ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από τους κάτοχους τις μπαταρίας που αναφέρετε στην σελίδα 46 να μας πει τις εντυπώσεις του;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από τους κάτοχους τις μπαταρίας που αναφέρετε στην σελίδα 46 να μας πει τις εντυπώσεις του;

 

Εμενα φιλε μου βγαζει 10-12 ωρες παραπανω.

Νομιζω ειναι καλα.

Τωρα την πηρα της εχω κανει 3 φορτισεις.

 

Να ρωτησω κατι.

Στην εφαρμογη χαρτες δεν μου κανει ζουμ μεχρι κατω,

ρυθμιζεται απο καπου αυτο.

Edited by pannic
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω 2 μπαταριες 3600mAh αγορασμενες απο ebay. Οποιος θελει μπορει να τις βρει στις αγγελιες. Τις δινω 15€ την καθε μια. χρησιμοποιω καιγω μια ιδια πολυ καιρο απροβλιματιστα. Οποιος θελει να επικοινωνησει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

Πηρα και εγω το evo πριν μερικες μερες (πρωτη android συσκευη μου) και διαπιστωσα οτι χωρις root δεν μπορω κα να κανω και πολλα πραγματα απο αυτα που θελω. Εχω κατεβασει τα αρχεια που λεει ο mytie αλλα προσπαθω να κανω τα βηματα που αναφερονται στο xda εχω κολλησει σε αυτο:

6. Press Vol Down+Power to open hboot.

οταν παταω τα κουμπια το μονο που μου κανει ειναι να ανοιγει το κινητο και να ζηταει το πιν μου. Τι κανω λάθος?

Επισης θα ηθελα να ρωτησω 2-3 πραγματακια ακομα

1. Πως γινετε να δειχνει στην μπαταρια μου ποσο % εχει μεινει ακομα με αριθμους

2. Το htc sence εχει 5-6 scenes αποθηκευμενα στο κινητο και αλλα 7 που μπορω να κατεβασω απο το Ηtc hub. Αν θελω αλλα τα βρισκω απο το market η αυτο ειναι το περιφημο sence???

3. To πιο σημαντικο απο ολα. Πως γινετε να κανω φακελους στο applications για να μπορω να εχω σε κατηγοριες τα προγραμματα μου. Αν μου πειτε οτι δεν υπαρχει τροπος θα ξενερωσω πολυ ασχημα

 

Εντυπωσεις θα γραψω πιο μετα αφου ασχοληθω λιγο με το κινητο. Για αρχη μπορω να πω οτι οντως η μπαταρια κραταει μετα βιας μια μερα και οτι το 3d ειναι καλυτερο απο οτι το περιμενα

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία. Ξανά τοποθέτησε την και πάτησε το volume down παρατεταμένα όπως επίσης και το power button. Πες μας τι HBOOT έχεις
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

Πηρα και εγω το evo πριν μερικες μερες (πρωτη android συσκευη μου) και διαπιστωσα οτι χωρις root δεν μπορω κα να κανω και πολλα πραγματα απο αυτα που θελω. Εχω κατεβασει τα αρχεια που λεει ο mytie αλλα προσπαθω να κανω τα βηματα που αναφερονται στο xda εχω κολλησει σε αυτο:

6. Press Vol Down+Power to open hboot.

οταν παταω τα κουμπια το μονο που μου κανει ειναι να ανοιγει το κινητο και να ζηταει το πιν μου. Τι κανω λάθος?

 

Πας ρυθμίσεις,τροφοδοσία και ξετικάρεις τη γρήγορη εκκίνηση.Κλείνεις το κινητό και πατάς Vol Down+Power

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η κοπέλα μου αγόρασε πρόσφατα το evo 3d (ούτε 10 μέρες) και σήμερα προέκυψαν δύο προβλήματα.

 

Το πρώτο αφορά στην μπαταρία. Το έβγαλε από τη φόρτιση το πρωί στις 9 και μέχρι το απόγευμα στις 6 ήθελε φόρτιση (είχε φτάσει στο 10% περίπου η μπαταρία) με μηδαμινή χρήση!!!!!!!!! Το περίεργο μάλιστα όταν πήγα στη "ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο->μπαταρία->χρήση μπαταρίας" ήταν το ποσοστό του "Λειτουργικό σύστημα Android" που ήταν στο 42%!!!!! Έχω ένα Desire S που έχει αντίστοιχο ποσοστό στο 2%! Να σημειώσω ότι μέχρι σήμερα η μπαταρία της κράταγε από 1.5 μέχρι 2 μέρες με μπόλικη χρήση παιχνιδιών και wi-fi. Ένα ακόμα Hint είναι ότι όταν το φορτίζει, το ledάκι γίνεται πράσινο, αλλά η ένδειξη μπαταρίας φτάνει στο 99% και όχι στο 100% όσο και αν το αφήνει στη φόρτιση.

 

Ερώτηση: Πρόκειται για γνωστό bug; Πέσαμε σε ελαττωματική μπαταρία;

 

Το δεύτερο αφορά τις υπενθυμίσεις ημερολογίου. Αποθηκεύει ένα συμβάν στο ημερολόγιο και βάζει υπενθύμιση π.χ. 1 λεπτό νωρίτερα. Η υπενθύμιση δεν ακούγεται!!! Ούτε εμφανίζεται στο lock screen! Το μόνο που συμβαίνει είναι (εάν και εφόσον τυχαία ξεκλειδώσει το κινητό) να εμφανιστεί σαν notification στη γραμμή ειδοποιήσεων. Ελέγξαμε τις ρυθμίσεις των υπενθυμίσεων του ημερολογίου της με το δικό μου (στο Desire S) και ήταν πανομοιότυπες...

 

Καμιά ιδέα πριν το πάει στο service;;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Σχετικά με το πρώτο δεν το έχει ξανακάνει από τότε... Η μπαταρία κρατάει περίπου 1.5~2 μέρες, ανάλογα τη χρήση. Πάντως, είμαι περίεργος να δω αν θα το ξανακάνει...

 

Ως προς το θέμα του ημερολογίου, επικοινώνησα με την HTC και μου πρότειναν να δοκιμάσω υπενθύμιση σε safe mode (δεν δούλεψε ούτε εκεί) και μετά να δοκιμάσω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αυτό φάνηκε να πετυχαίνει στην αρχή, αλλά τελικά και πάλι υπήρξαν υπενθυμίσεις τις οποίες το κινητό αποφάσισε να κρατήσει για τον εαυτό του :p

 

Η επόμενη λύση ήταν το service, αλλά είπα για αρχή να δοκιμάσω κάποια εφαρμογή που να κάνει handle τα Notification events του ημερολογίου (κατέβασα την Calendar Snooze) και θα δούμε πώς θα πάει. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο, ας το κάνει :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από τους κάτοχους τις μπαταρίας που αναφέρετε στην σελίδα 46 να μας πει τις εντυπώσεις του;

Εμένα από την άλλη, δεν έχει έρθει ακόμα ενώ θα έπρεπε... :(

 

Αν ποτέ καταφέρω να την πάρω θα ποστάρω εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Θέλω τη βοηθειά σας!

Κατι έπαθε κάρτα μνήμης μου και εχασα ολες τις 3d φωτο που είχε μεσα το κιν οταν το πηρα.

 

Μπορεί να μου τις στείλει κάποιος που τις έχει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,

ειμαι στο παραπεντε να αγορασω το Evo στα €349, αλλά ειναι κρισιμο για μενα το θεμα της διαρκειας της μπαταριας.

Οι εργοστασιακες προδιαγραφες λενε 625 ωρες σε αναμονη / 6,5 ωρες ομιλιας.

Εσεις λετε σκαρτες 2 μερες = 48 ωρες.

Τι συμβαινει απο τα δυο τελικα; Ειναι δυνατον να υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση;

 

Διαφωτιστε με

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τηλεφώνο η διάρκεια της μπαταρίας είναι ακριβώς όσο λέει ο κατασκευαστής;; Ειδικά όταν μιλάμε για smartphones με 2πυρηνους επεξεργαστές που μπορεί να τρέχουν στο background άπειρες εφαρμογές, οι 2 μέρες πλέον είναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ!
Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο να μιλάμε για smartphones, με άπειρες δυνατότητες, για αυτονομία πέραν της μιας ημέρας. Μα καλά δεν βρίσκεστε σε παροχή ρεύματος παραπάνω από μια μέρα...? :X
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις,τροφοδοσία και ξετικάρεις τη γρήγορη εκκίνηση.Κλείνεις το κινητό και πατάς Vol Down+Power

 

Ενταξει ολα πηγαν ομαλα και το evo ειναι πια ροοταρισμενο. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και για τον οδηγο.

 

Αυτο με τους φακελους που ρωτησα πιο πριν ξερει κανεις να απαντησει?

Επισης θελω να ρωτησω και κατι αλλο. Υπαρχει κανενα μαρκετ αντιστοιχο του installous στο android? (αν παραβιαζονται οι κανονες του φορουμ πειτε μου να το σβησω)

Link to comment
Share on other sites

Κατι έπαθε κάρτα μνήμης μου και εχασα ολες τις 3d φωτο που είχε μεσα το κιν οταν το πηρα!

Eμένα δεν είχε τίποτα μέσα η κάρτα μνήμης... :confused:

Αλλά δεν τις θέλω, έχω τραβήξει πλέον πολλές!:lol::p:p

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,

ειμαι στο παραπεντε να αγορασω το Evo στα €349, αλλά ειναι κρισιμο για μενα το θεμα της διαρκειας της μπαταριας.

Οι εργοστασιακες προδιαγραφες λενε 625 ωρες σε αναμονη / 6,5 ωρες ομιλιας.

Εσεις λετε σκαρτες 2 μερες = 48 ωρες.

Τι συμβαινει απο τα δυο τελικα; Ειναι δυνατον να υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση;

 

Διαφωτιστε με

 

Αναμονη μπορει να εχει καλη αλλα δεν γινεται να μην

το δουλευεις εκτος αν το κοιτας μονο με κλειστη οθονη βεβαια.

Τραβαει πολυ η οθονη φιλε ειναι 4,3 και οχι μονο σε αυτο

το τηλεφωνο βεβαια.

Μην περιμενεις αυτονομια αν το δουλευεις παραπανω απο μερα,

εκτος αν πας σε λυση μεγαλυτερης μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, με την μπαταρία έχω τρομερό πρόβλημα, ούτε μισή μέρα με όλα off, το οποίο το αποδίδω στο συνδυασμό CWM / Ganii Rom / AnthraX Kernel, με πιο ύποπτο το πρώτο.

Για να καταλάβετε, Σάββατο βράδυ αργά έκλεισα την οθόνη (όχι το τηλέφωνο) πριν τον ύπνο και με ξύπνησε 8 Κυριακή πρωί ο ήχος που είχε πέσει στο 15% η μπαταρία, χωρίς κλήση / χρήση στο ενδιάμεσο. Θα φάω 1-2 βράδια ακόμα αλλάζοντας διάφορα και αν δεν κάτσει, θα γυρίσω σε stock rom, όσο και να με απογοητεύει αυτό. Αυτή τουλάχιστον μου έδινε την τρομερή αυτονομία της 1+ ημέρας αλλά τουλάχιστον το χρησιμοποιούσα, όχι σαν τώρα που το κοιτάω και φοβάμαι μην χτυπήσει. Δηλαδή πόσο διαφορά από το brick έχει τώρα;

Edited by Corto
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείς το CWM ύποπτο ;. Ποια rom του Ganni χρησιμοποιείς ;. Έχεις κάνει overcloking στον kernel ;. Έχεις και τους δύο επεξεργαστές να δουλεύουν ;.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείς το CWM ύποπτο ;. Ποια rom του Ganni χρησιμοποιείς ;. Έχεις κάνει overcloking στον kernel ;. Έχεις και τους δύο επεξεργαστές να δουλεύουν ;.

 

Γιατί όταν το έβαλα (και πριν τα υπόλοιπα) ξεκίνησαν όλα. Η rom είναι αυτή: EU_Shooter_U-1.20.401.8_ROOTED. Απόψε την άλλαξα με αυτή: MikRunny v1.06.

 

Kernel δεν πείραξα ακόμα. Αντίθετα τον έχω UV και φυσικά το CPU tuner "τρέχει" πολύ συντηρητικά. Έχω μόνο GSM, ενημερώσεις / wifi / δόνηση.. τα πάντα στο χειροκίνητο. Πλήρης έλεγχος οικονομίας μπαταρίας. Αυτό είναι που με τρελαίνει. Να πω ότι δεν ξέρω που να ψάξω....

 

Σαν τελευταία δοκιμή, μπας και φταίει, χθες το βράδυ έβγαλα ΕΝΤΕΛΩΣ την μπαταρία μετά από πλήρη φόρτιση (~98%). Το πρωί ήταν 97%, οπότε ξέρω τουλάχιστον ότι δεν φταίει αυτή. Θα το ευχόμουν βέβαια γιατί με μια άλλη θα τελείωναν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

σχετικά με την οθόνη, το έχει συγκρίνει κανείς με Desire HD να μου πει αν καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα με εμένα, ότι δηλαδή η οθόνη του Desire HD φαίνεται καλύτερη..??

 

και επίσης, για αναπαραγωγή 3D χρησιμοποιείτε κάποιες συγκεκριμένες ριυθμίσεις? ή επιλογές? γιατί εμένα μου φαίνεται εντελώς "άκυρο" το 3d του..

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η μπαταρια με μηδενικη χρηση βγαζει οριακα 8 ωρεσ.

 

Ειμαι με Leedroid 3.5.1 με τον δικο του κερνελ.

 

Kαι το Setcpu να δουλεευι στο offscreen στα 450mhz.

 

Xθες συγκεκριμενα το κινητο ηταν ολη μερα αναμονη και εβγαλε με το ζορι 8 ωρες.

 

Το DHD εβγαζε ενα σκαρτο 55ωρο.

Link to comment
Share on other sites

βάλτε κανένα betterbatterystats από xda να τσεκάρετε τι εμποδίζει το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep, τι το ξυπνάει συχνά κλπ...
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...