Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περι μπαταριας...ενα απλο συγκριτικο....iphone4 με ανοιχτο wifi kai bluetooth και 40 λεπτα κλησεις περιπου...απο 100% στο 86%.

htc evo...ολα κλειστα...μονο αναμονη...χωρις καμμια κληση...απο 100% στο 80%....και τα 2 τηλεφωνα μετα απο 15 ωρες απο πληρη φορτιση

 

ανουσια συγκριση, δεν θα κατσω να το αναλυσω, θα δωσω μονο ενα παραδειγμα και δες και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους εσυ, το ενα εχει 4+ οθονη και το αλλο 3.5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πλέον στο κινητό μου την χρυσή αυτή μπαταρία. Βασικά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Όταν φορτίζεται η μπαταρία στο 100% με το που βγάζω τον φορτιστή, πέφτει μέσα σε μια ώρα 15% και φτάνει στο 85%, και δεν κάνω τίποτα. Ίσως να συμβαίνει επειδή δεν άφησα την μπαταρία με το που την πήρα να ξεφορτιστεί, αλλά φόρτισα το κινητό. Ίσως αυτή να είναι χαζομάρα. Θα το αφήσω να ξεφορτιστεί το κινητό και να δω.

Από το 85% όμως η κατανάλωση της μπαταρίας είναι φοβερή. Τώρα που μιλάμε έχουν περάσει 13 ώρες, 3 ώρες περίπου η οθόνη ενεργή με λειτουργία και έχει φτάει στο 43%. Έχω μιλήσει επίσης 1 ώρα, 10 λεπτά ένα 3D παιχνίδι, ίντερνετ αρκετό, market, περίπου στα 15 λεπτά benchmark tests (μόνο και μόνο για να έχω την οθόνη σε λειτουργία). Πάντα 3g ή wifi ανοιχτά.

Αν δεν είχα αυτό το πρόβλημα δηλαδή να χάνει γρήγορα 15% θα έλεγα ότι πλέον έχω ότι θα ήθελα σε ένα κινητό. Να σημειώσω ότι αυτή η μπαταρία που αναφέρει 2430mAh , δεν φέρει εξόγκωμα, ούτε έξτρα καπάκι.

Έχει κανείς άλλος αυτή την εμπειρία ;.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Παιδια SOS θελω τη βοηθεια σας. Μολις σημερα πηρα το HTC EVO 3D απο το plaisio, και ενω ολο πηγαιναν καλα μου εμφανησε το εξης προβλημα. Ενω μιλουσα με ενα φιλο, ειχα 2η γραμμη, πατησα απαντηση και απο εκεινη τη στιγμη σταματησα να ακουω και να με ακουνε. Εκλεισα και δοκιμασα αρκετες φορες να παρω τηλ αλλα τιποτα, ενω το σηκωνε ο αλλος το τηλεφωνο δεν ακουγα και δε με ακουγαν. Η μπαταρια ηταν κατω απο το 6% και η εξοικονομηση ενεργειας ενεργοποιημενη. Το κινητο εσβησε απο μπαταρια, το εβαλα να φορτισει, το ανοιξα, αλλα τα ιδια. Περιμενα λιγο, και οταν φορτισε πανω απο το 20% του εκανα μια επανεκκινηση και τοτε δουλεψαν παλι οι κλησεις.

Γνωριζει κανεις αν ειναι προβλημα η αν το κανει το κινητο οταν πεσει κατω απο το 10-15% η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις 'πειράξει' το κινητό σου ακόμα. Αυτό που θα κάνεις είναι το εξής. Επειδή είναι καινούριο, άφησε το κινητό σου να ξεφορτίσει πλήρως. Μετά βάλε το να φορτίσει πλήρως. Την επόμενη ημέρα δες αν το πρόβλημα ξανά παρουσιαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανα, τωρα το φορτιζω. Δοκιμασα και μιλησα παλι σε 2η γραμμη, εβαλα τη 2η σε αναμονη και δεν παρουσιασε προβλημα ξανα.

Απλα θελω να ξερω αν υπαρχει περιπτωση να εγινε λογω χαμηλης μπαταριας. Αν γνωριζετε βεβαια...Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανα, τωρα το φορτιζω. Δοκιμασα και μιλησα σε 2η γραμμη, εβαλα τη 2η σε αναμονη και δεν παρουσιασε προβλημα.

Απλα θελω να ξερω αν υπαρχει περιπτωση να εγινε λογω χαμηλης μπαταριας. Αν γνωριζετε βεβαια...Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ίσως και να έχει να κάνει με την πτώση της μπαταρίας. Ίσως ακόμα και το 6% να μην ήταν τόσο αλλά λιγότερο. Who knows... :D

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να έχει να κάνει με την πτώση της μπαταρίας. Ίσως ακόμα και το 6% να μην ήταν τόσο αλλά λιγότερο. Who knows... :D

 

Πολυ πιθανο να ηταν λιγοτερο. Θα κανω ενα τηλεφωνο στην htc αυριο, ελπιζω να μου απαντησουν με σιγουρια.

Μπορεις να μου πεις εν συντομια τι κερδιζω αν το "πειραξω" η καλυτερα να ψαξω?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να ηταν λιγοτερο. Θα κανω ενα τηλεφωνο στην htc αυριο, ελπιζω να μου απαντησουν με σιγουρια.

Μπορεις να μου πεις εν συντομια τι κερδιζω αν το "πειραξω" η καλυτερα να ψαξω?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τηλέφωνο αυτή τη στιγμή μιας και το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε. Αν το 'πειράξεις' κερδίζεις ουσιαστικά δυνατότητες τις οποίες δεν τις έχεις με μια official ROM. Τα λέμε άλλη φορά...time to sleep :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα κ γω το κινητο. απλα φυσαει κ με την μανισια ρομ... μιας κ δεν κατεχω δεν το πειραζω... το πηρα απο Αγγλια κ εχω ενα θεμα με τα ΣΜΣ... οταν στελνω ελληνικους χαρακτηρες στελνει μεχρι 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα... απ οτι καταλαβαινω εχει να κανει κατι με την κοδικοποιηση.. στα παλια νοκια θυμαμαι που το αλλαζα κ δεν ειχε προβλημα, εδω ομως δεν ξερω τι να κανω... καμια βοηθεια ?

 

α και κατι ακομα, οταν ανοιγω τα νοτιφικατιον του κινητου μου λεει για μνημη 808 ΜΒ και ποση απ'αυτη ειναι διαθεσιμη κ ποση ελευθερη... η υπολοιπη που ειναι, δεν επρεπε να ειναι 1 γιγα ?

 

σορρυ αν για μερικους οι ερωτησεις μου ειναι καπως προφανεις ή αστείες, αλλα ρωτόντας πας στην πολη :)

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησα και εγώ μόλις χθες στο απόγευμα.

Είμαι απίστευτα ικανοποιημένος και επιτέλους αντικατέστησα το HTC Diamond που μου ήταν πιστό για 4 χρόνια.

Η μπαταρία είναι ικανοποιητική σχετικά αν σκεφτεί κανείς πως στην πρώτη μέρα χρήσης κράτησε 23 ώρες κατα τις οποίες είναι ζήτημα αν έκλεισε η οθόνη 5-6.

Επίσης ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Για κάποιο λόγο όταν απαντούσα σε κλήσεις άνοιγε αυτόματα η ανοικτή ακρόαση και έστρωσε μετά από επανεκκίνηση.

Δυστυχώς έχω ένα hot pixel που είναι μόνιμα ασπρο σε μαυρο η μπλε backround.

Ξέρει κανείς ποια η πολιτική της HTC σχετικά με τα pixels?

Πάντως Δευτέρα θα ζητήσω αντικατάσταση.

No one told you when to run, you missed the starting gun
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα κ γω το κινητο. απλα φυσαει κ με την μανισια ρομ... μιας κ δεν κατεχω δεν το πειραζω... το πηρα απο Αγγλια κ εχω ενα θεμα με τα ΣΜΣ... οταν στελνω ελληνικους χαρακτηρες στελνει μεχρι 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα... απ οτι καταλαβαινω εχει να κανει κατι με την κοδικοποιηση.. στα παλια νοκια θυμαμαι που το αλλαζα κ δεν ειχε προβλημα, εδω ομως δεν ξερω τι να κανω... καμια βοηθεια ?

 

α και κατι ακομα, οταν ανοιγω τα νοτιφικατιον του κινητου μου λεει για μνημη 808 ΜΒ και ποση απ'αυτη ειναι διαθεσιμη κ ποση ελευθερη... η υπολοιπη που ειναι, δεν επρεπε να ειναι 1 γιγα ?

 

σορρυ αν για μερικους οι ερωτησεις μου ειναι καπως προφανεις ή αστείες, αλλα ρωτόντας πας στην πολη :)

καλοριζικο βαλε καποιο ελληνικο πληκτρολογιο απο Market που υποστηριζει 160 chars.

νομιζω οτι η μνημη που λειπει "τρωγεται" απο το sense

 

Το απέκτησα και εγώ μόλις χθες στο απόγευμα.

Είμαι απίστευτα ικανοποιημένος και επιτέλους αντικατέστησα το HTC Diamond που μου ήταν πιστό για 4 χρόνια.

Η μπαταρία είναι ικανοποιητική σχετικά αν σκεφτεί κανείς πως στην πρώτη μέρα χρήσης κράτησε 23 ώρες κατα τις οποίες είναι ζήτημα αν έκλεισε η οθόνη 5-6.

Επίσης ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Για κάποιο λόγο όταν απαντούσα σε κλήσεις άνοιγε αυτόματα η ανοικτή ακρόαση και έστρωσε μετά από επανεκκίνηση.

Δυστυχώς έχω ένα hot pixel που είναι μόνιμα ασπρο σε μαυρο η μπλε backround.

Ξέρει κανείς ποια η πολιτική της HTC σχετικά με τα pixels?

Πάντως Δευτέρα θα ζητήσω αντικατάσταση.

νομιζω πως αν εισαι μεσα στην προθεσμια θα σου το αλλαξουν

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα κ γω το κινητο. απλα φυσαει κ με την μανισια ρομ... μιας κ δεν κατεχω δεν το πειραζω... το πηρα απο Αγγλια κ εχω ενα θεμα με τα ΣΜΣ... οταν στελνω ελληνικους χαρακτηρες στελνει μεχρι 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα... απ οτι καταλαβαινω εχει να κανει κατι με την κοδικοποιηση.. στα παλια νοκια θυμαμαι που το αλλαζα κ δεν ειχε προβλημα, εδω ομως δεν ξερω τι να κανω... καμια βοηθεια ?

Στο ελληνικό HTC EVO 3D έχει μία επιλογή που τη λέει "Ελληνική κωδικοποιήση" και είναι από default 7-bit (το σωστό). Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή στο δικό σου, βάλε την εφαρμογή handcent για τα μηνύματα, που σίγουρα παίζει μια χαρά με τα ελληνικά (αν δεν παίζει εξ αρχής, "ψαχούλεψε" τις ρυθμίσεις για να είναι οκ η κωδικοποίηση, αλλά νομίζω ότι παίζει από default).

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα κάτι αρχεία από την πλοήγηση(γλώσσες κ κάτι άλλα που θεωρούσα άχρηστα) κ τώρα δεν λειτουργεί..

Για να λειτουργήσει ξανά πρέπει να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή υπάρχει άλλος τρόπος???

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω με μια αρνητική σημείωση για την θήκη της case matte που αγόρασα..

Επειδή χρησιμοποιούσα αρκετά το bluetooth handsfree δεν το είχα συνειδητοποιήσει, αλλά χθες που μίλαγα απευθείας από τη συσκευή, μου παραπονιόντουσαν όσοι μίλαγα, ότι ακουγόμουν "περίεργα" σαν να "μπερδευονται οι λέξεις" δεν μπορούσαν να μου το προσδιορίσουν..

Έβγαλα τη θήκη, έκανα πάλι κλήσεις, μου επιβεβαίωσαν ότι είναι οκ..

Κοίταξα το μικρόφωνο και αφενός δεν πέφτει η τρύπα της θήκης 100% σε αυτή του τηλεφώνου και αφετέρου, δεν ήταν καλά κομμένο από μέσα το μαλακό πλαστικό της θήκης..

Επειδή με μια δυο μικρές παρεμβάσεις δεν λύθηκε το πρόβλημα, με ένα μικρό τρυπανάκι άνοιξα την τρύπα και στο σκληρό μέρος της θήκης και στο μαλακό, και απ'ότι μου είπαν βελτιώθηκε το "πρόβλημα"

 

σχετικά με το 3d, θα ξαναρωτήσω αν και μάλλον γίνομαι κουραστικός..χρησιμοποιείτε κάτι "ειδικό" για την απεικόνιση? ή την παρακολούθηση? ή παρακολουθείτε με γυμνό μάτι? και αν είναι με γυμνό μάτι, όντως "απολαμβάνετε" την εικόνα που βλέπετε? γιατί αν ναι τότε ή τα μάτια μου έχουν πρόβλημα, ή το κινητό μου..

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό HTC EVO 3D έχει μία επιλογή που τη λέει "Ελληνική κωδικοποιήση" και είναι από default 7-bit (το σωστό). Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή στο δικό σου, βάλε την εφαρμογή handcent για τα μηνύματα, που σίγουρα παίζει μια χαρά με τα ελληνικά (αν δεν παίζει εξ αρχής, "ψαχούλεψε" τις ρυθμίσεις για να είναι οκ η κωδικοποίηση, αλλά νομίζω ότι παίζει από default).

thanx, το handcent δουλευει και ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα από την παρασκευή έχω στα χέρια μου το evo από το πλαίσιο, πρώτη εντύπωση παρά πολύ καλή, αλλά λόγω πολύ τρεξίματος δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω αναλυτικά το forum, ήθελα να ρωτήσω επειδή είχα πρόβλημα και με το deisre το πίσω καπάκι και συγκεκριμένα το πλαστικό που είναι μπροστά από τις κάμερες πόσο ανθεκτικό είναι στις γρατσουνιές, με λίγα λόγια το desire δεν είχε μπει πότε σε θήκη και το μόνο που έκανα άλλαξα το πλαστικό μπροστά από τον φακό και ήταν μια χαρά, στο EVO πάμε για θήκη η όχι
ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε επιτέλους και εμένα η γνωστή μπαταρία από το ecell. Πρώτος την είχα παραγγείλει, τελευταίος την πήρα, αλλά πολύ εξυπηρετικό το μαγαζί...

 

Ήταν φορτισμένη στο 60%, την αφήνω να πέσει και θα την φορτίσω μετά. Θα αναφέρω εντυπώσεις όταν έχω καλύτερη εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε επιτέλους και εμένα η γνωστή μπαταρία από το ecell. Πρώτος την είχα παραγγείλει, τελευταίος την πήρα, αλλά πολύ εξυπηρετικό το μαγαζί...

 

Ήταν φορτισμένη στο 60%, την αφήνω να πέσει και θα την φορτίσω μετά. Θα αναφέρω εντυπώσεις όταν έχω καλύτερη εικόνα...

 

Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις είναι το εξής. Όταν την φορτίζεις στο 100% πόσο γρήγορα πέφτει μέχρι το 85% . Γιατί ίσως να έπεσα σε ελλατωματική. Βέβαια τους ενημέρωσα και μέχρι και refund θέλουν να μου κάνουν χωρίς να επιστρέψω την μπαταρία. Εξυπηρετικοί είναι όντως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις είναι το εξής. Όταν την φορτίζεις στο 100% πόσο γρήγορα πέφτει μέχρι το 85% . Γιατί ίσως να έπεσα σε ελλατωματική. Βέβαια τους ενημέρωσα και μέχρι και refund θέλουν να μου κάνουν χωρίς να επιστρέψω την μπαταρία. Εξυπηρετικοί είναι όντως!

Το είχα διαβάσει το σχόλιο σου και γι αυτό αποφάσισα να την αφήσω να αποφορτιστεί μέχρι να την βάλω στο ρεύμα. Θα ενημερώσω προφανώς... :)

 

BTW έβαλα και το πίσω καπάκι από το αμερικάνικο EVO, με την κόκκινη λεπτομέρεια και το κινητό έγινε κουκλί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις είναι το εξής. Όταν την φορτίζεις στο 100% πόσο γρήγορα πέφτει μέχρι το 85% . Γιατί ίσως να έπεσα σε ελλατωματική. Βέβαια τους ενημέρωσα και μέχρι και refund θέλουν να μου κάνουν χωρίς να επιστρέψω την μπαταρία. Εξυπηρετικοί είναι όντως!

 

και εμενα το ιδιο μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

για μεγαλύτερη μπαταρία ποια να προτιμήσω σαν πιο αξιόπιστη
ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Είσαι με stock ή custom rom?

 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν η rom είναι επίσημη η custom.

 

Και δείτε το τελευταίο email που μου έστειλαν αμέσως τώρα.

 

Dear *****,

 

We appreciate your email and for informing us about your concern.

We are refunding you for this item as we are unable to fulfill the order due to a high number of complaints about the quality of the product we got from previous customers, we'll also be returning all remaining stock to our supplier for compensation. Sorry for the inconvenience this has caused you.

We value customer service the most and we hope you are satisfied with the resolution provided and that this still warrants positive feedback and 5 star ratings from you.

Should you have further concerns, please let us know and we'll be happy to assist you.

 

Kind regards,

 

Lica

 

Mπορεί τελικά η μπαταρία να είναι μούφα, αλλά η εταιρία σωστή. Μπράβο της.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...