Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ hollow_83

 

1) Βγάζεις τον kernel του Lee. Δοκίμασε τον kernel του Anthrax ή του kamma ή του anryl

2) Απεγκατάσταση του Setcpu Και εγκατάσταση του system tuner pro

3) Offscreen στα 192 mHz (powersave)

4) Undervolting. Αν κάνεις Overclocking τότε θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.

4) Κάνε και ένα battery callibration.

 

Δοκίμασε όλα αυτά και πες μας τις εντυπώσεις. Προσωπικά έβαλα τον kernel του anryl που είναι η συνέχεια των Kernel του kamma. Τώρα μόλις φλάσαρα, βλέπω καλές κριτικές ...θα δούμε :)

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα το θεμα δεν ειναι να γλυτωσω δυο ωρες το θεμα ειναι οτι το κινητο ειναι απελπιστικο που δεν κραταει τουλαχιστον μιαμιση μερα.

 

Και δεν ειναι θεμα ουτε επεξεργαστη ουτε οθονης. Το DHD με την ιδια οθονη και με φαινομενικα πιο ενεργοβορο επεξεργαστη κραταει παραπανο. (το οτι ειναι μονοπυρηνος δε λεει κατι, αφου σε offscreen δε δουλεευουν και οι δυο) συν οτι υπαρχουν κινητα στην

αγορα με πολυ καλυτερες επιδοσεις μπαταριας και παρομοια specs.

 

Kαι για να απαντησω στα points σου:

 

1) Toν εβαλα, απελπισια, πολυ πιο αργος απο τον Lee 3.7, χειροτερο μπαταρια

και εχει προβληματακια σε καποια games Πχ το shadowgun κολλαει. Δε θα τον προτεινα σε περιββαλον καθημερινης λειτουργιας.

2) Θα το δοκιμασω, αλλα τι θα κερδισω σε σχεση με το Setcpu ? (Το χρησιμοποιω απροβληματιστα 3 χρονια τωρα)

3) Λαγκαρει υπερβολικα απο Off Screen σε λειτουργια. (εστω και αυτα τα 3 σεκ που κανει να αλλαξει state με ενοχλει).

4) Εχω κανει

 

Φαινομαι απολυτως με τα απο πανω αλλα ξαναλεω εχουν περασει πολλα κινητα απο τα χερια μου με παρομοια σπεκσ και δεν εχουν τετοια απελπιστικη μπαταρια.

 

Η ερωτηση μου ειναι, σε ολους τοσο βγαζει ή υπαρχουν προβληματικα κομματια ?

Edited by hollow_83
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι developers συστήνουν το system tuner pro αντί του setcpu. Ο kernel του Lee έχει ένα σημαντικό πρόβλημα. Mε blackscreen όταν δέχεσαι κλήσεις. Οk, μπορείς να μην έχεις αυτόματη φωτεινότητα αλλά δεν είναι λύση αυτό. Σε εμένα δεν λαγκάρει ούτε ο Kernel Anthrax ούτε από ότι βλέπω ο Kernel του anryl. Στα 192 Mhz επίσης δεν λαγκάρει. Προσωπικά σε εμένα η μπαταρία είχε διάρκεια καλή. Με χρήση wifi ή 3g πάντα. Μου έβγαζε άνετα μια ημέρα. Δοκίμασε όλα αυτά,και άσε το κινητό 2 ημέρες να ηρεμήσει να δεις αν έχει βελτιωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Οι μέχρι τώρα αλλαγές σε ROM και kernel δεν απέδωσαν. Χαρακτηριστικά θα πω ότι χθες το βράδυ, μετά από φόρτιση 100% και battery calibration (ξανά), έκλεισα ΕΝΤΕΛΏΣ το τηλέφωνο και το πρωί η μπαταρία ήταν στο 40%. Θεωρώ πλέον ότι έχω κάνει μία αποτυχημένη αγορά, ότι η προσφορά ήταν απλά ξεστοκάρισμα και πιάστικα απλά κορόιδο.
Link to comment
Share on other sites

Το προτεινουν για ποιους λογους ?

 

Εχει bugs το setcpu ?

 

Πρακτικα δλδ εγω σαν χρηστης τι θα κερδισω με το System tuner pro που δεν το εχω με το setcpu. Ασχετα με το τι προτεινουν οι devs. Εγω δεν ειμαι dev, χρηστης ειμαι. Θελω να εχω το κινητο να δουλευει στα 192 off screen και 1.5 oποτε το δουλευω. Το κανει καλυτερα το system tuner pro ?

 

Aν μου πεις επιλογες για overvolt και Undervolt δε με νοιαζει δε προκεται να τα πειραξω ποτε. Τα profiles του setcpu μου αρκουν.

Για λειτουργιες τασκ manager με εχει καραβολεψει το Quick system info.

 

Για την φωτεινοτητα το ξερω, αλλα ουτως ή αλλως ποτε δε το εχω στο auto. Παντα τη ρυθμιζω με το χερι αναλογως που βρισκομαι.

 

Τους kernel τους εχω αλλαξει ολους, οπως και εχω δοκιμασει ολες τις ρομ που υπαρχουν. Ιδια πραγματα. Overall για μενα τουλαχιστον η καλυτερη ρομ ειναι του Lee. Xανω μια ωρα περιπου στη μπαταρια απο αλλους συνδυασμους αλλα το κινητο ειναι σφαιρα.

 

Και το αστειο ειναι οτι το κινητο το εχω μονιμα σε GSM δικτυο που υποτιθεται οτι κερδιζεις καμμια μερα μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Οι μέχρι τώρα αλλαγές σε ROM και kernel δεν απέδωσαν. Χαρακτηριστικά θα πω ότι χθες το βράδυ, μετά από φόρτιση 100% και battery calibration (ξανά), έκλεισα ΕΝΤΕΛΏΣ το τηλέφωνο και το πρωί η μπαταρία ήταν στο 40%. Θεωρώ πλέον ότι έχω κάνει μία αποτυχημένη αγορά, ότι η προσφορά ήταν απλά ξεστοκάρισμα και πιάστικα απλά κορόιδο.

 

Προφανώς πρέπει να το επιστρέψεις. Εγώ, με την eCell μπαταρία, ανοιχτό το WiFi, αλλά χωρίς καθόλου σκάλισμα, είμαι στην τρίτη μέρα και με ποσοστό 43% να υπολοίπεται!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε μου δεν είχαν επισημανθεί δυσλειτουργίες για το κινητό. Δεν νομίζω ότι το έκαναν για αυτό τον λόγο. Κάτι φταίει. Μήπως Overclocking?. Μήπως πέρασες sense 3.5 ;. ;Iσως ένα φλασάρισμα ξανά της rom, αν βοηθούσε και όχι αυτόματη εγκατάσταση μέσω google ;. Συγγνώμη που τα αναφέρω αυτά απλά μου φαίνεται περίεργο τόσο battery drain.
Link to comment
Share on other sites

Και overclocking να εχει κανει, παλι δε δικαιολογειται.

 

Η CPU που φοραει, αν οχι ιδια ειναι παρομοια με αυτην του DHD.

 

Απλα διπυρηνη (δυο τετοιες δλδ). Οποτε θεωρητικα θα επρεπε να ειχαμε κοντινες

καταναλωσεις αν συνυπολογισουμε και το διαφορετικο manufacturing.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρέπει να το επιστρέψεις. Εγώ, με την eCell μπαταρία, ανοιχτό το WiFi, αλλά χωρίς καθόλου σκάλισμα, είμαι στην τρίτη μέρα και με ποσοστό 43% να υπολοίπεται!

 

Μπορείς να δώσεις το site σε παρακαλώ ;

Link to comment
Share on other sites

Για να πείτε ότι έχει πρόβλημα το κινητό σας, ή γενικά σαν συσκευή θα πρέπει να μιλάμε σε εργοστασιακή κατάσταση πάντα. :rolleyes:

Δε λέω ότι έχει καμιά φοβερή μπαταρία, για αυτό άλλωστε χρησιμοποιώ αυτή της mugen, αλλά δεν υπήρχαν ποτέ τέτοια προβλήματα που διαβάζω σε stock κατάσταση.:confused:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Kαι με στοκ τοσο εβγαζε.

 

Λογω μαμας CPU αντι για 8 κραταγε 11 στο περιπου.

 

Και παλι τραγικο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις το site σε παρακαλώ ;

 

Βάλε στο eBay "eCell batteries" και θα σου βγάλει πολλές και για άλλες συσκευές...

 

Να, εδώ είναι για το δικό μας: http://www.ebay.com/itm/260868773401?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς, έχω καλύψει όλα τα θέματα ήδη, όσο πιο προσεκτικά μπορούσα. Όλες οι αλλαγές έχουν γίνει μέσα από το CWM. Αποφάσισα να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση (ακόμα και s-on) και να το παρακολουθήσω για 2 μέρες. Αν συνεχίσει, πίσω και βοήθεια μου.
Link to comment
Share on other sites

Θα το πας πισω για προβλημα και εγγυηση ή για επιστροφη συσκευης πιστωση και αγορα αλλης ?

 

Γιατι απο οσα εχω διαβασει και εδω και στο XDA, η συσκευη απλα εχει χαλια μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα καπου διαβασα εδω οτι το 3D ειναι χαλια.

 

Εμενα παλι γιατι μου φαινεται παρα πολυ καλο ?

 

ΕΙδικα σε σχεση με το 3DS (απο το 3ds γιατι εχεις και την δυνατοτητα 3D ταινειων και youtube, πιο πολλες επιλογες δλδ) και το Optimus ειναι καλυτερο.

 

Το χαλανε μονο οι γωνιες θεασης.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο eBay "eCell batteries" και θα σου βγάλει πολλές και για άλλες συσκευές...

 

Να, εδώ είναι για το δικό μας: http://www.ebay.com/itm/260868773401?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

Mόλις την αγόρασα. Περίπου σε πόσες ημέρες σου ήρθε ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ ψηνομαι και γω για την μπαταρια.

 

Δε τις φοβαστε ομως ? Τοσα ακουγονται.

 

Την συγκεκριμενη μαρκα δε την ξερω και με φοβιζει το γεγονος οτι ειναι απο το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω απο την αποψη μην κανει κανα μπαμ.

 

Θεωρω οτι της HTC εχουν περασει και εναν α ποιοτικο ελεγχο

και οσα χρονια θυμαμαι την HTC δεν εχω ακουσει καποιο συμβαν.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο βρε συ ρωταω.

 

Σαν μαρκα ειναι γνωστη ? πχ οπως η mugen, ή ειναι μια μπαταρια φτηνη του ebay.

 

Και ρωταω γιατι εχω παθει ζημια απο μπαταρια ανταλλακτικη.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο βρε συ ρωταω.

 

Σαν μαρκα ειναι γνωστη ? πχ οπως η mugen, ή ειναι μια μπαταρια φτηνη του ebay.

 

Και ρωταω γιατι εχω παθει ζημια απο μπαταρια ανταλλακτικη.

 

Από ότι έχω δει κατασκευάζουν μπαταρίες και για άλλα κινητά. Το μόνο κίνδυνο πιστεύω ότι διατρέχω είναι τελικά η μπαταρία να είναι μούφα και να ξεφορτίζεται πολύ ποιο γρήγορα ή να μην μου την στείλουν καν :lol: . Αν επιτρέπεται εσύ τι έπαθες ;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει κατασκευάζουν μπαταρίες και για άλλα κινητά. Το μόνο κίνδυνο πιστεύω ότι διατρέχω είναι τελικά η μπαταρία να είναι μούφα και να ξεφορτίζεται πολύ ποιο γρήγορα ή να μην μου την στείλουν καν :lol: . Αν επιτρέπεται εσύ τι έπαθες ;

 

Εκανε μπαμ σε λαπτοπ Dell.

 

Κλειστο το λαπτοπ, χωρις να ειναι στο ρευμα. Πανω στο κρεββατι και αρπαξε το παπλωμα. Ευτυχως δυο λεπτα μετα μπηκεο φαδερ στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...