Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από προχθές το απέκτησα κι εγώ το κινητό (το είχα ψήσει από καιρό με την προσφορά και τελικά μου το κάνανε δώρο). Σε σχέση με το απλό Desire τα μόνα του μείον είναι η αντίθεση της οθόνης (αλλά από την άλλη φαντάζομαι ότι δε θα έχει τα ίδια προβλήματα στον ήλιο, ούτε το "πιξέλιασμα" που παρουσίαζε η συγκεκριμένη AMOLED) και η απουσία φυσικών πλήκτρων (μου τη σπάνε τα "touch" εξωτερικά πλήκτρα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η "μόδα" πλέον).

 

Το μόνο μου θεματάκι είναι με την μπαταρία. Ήξερα ότι θα έχει ίσως περισσότερα θέματα από το Desire (που προσωπικά μου κράταγε περίπου ένα τριήμερο) αλλά σε αυτές τις πρώτες μέρες νιώθω ότι πρέπει να έχω συνέχεια ένα φορτιστή μαζί μου. Ασφαλώς, λογικό δεδομένου ότι δεν έχει στρώσει η μπαταρία και ότι το "πειράζω" συνέχεια, αλλά με ανησύχησε ότι χθες το βράδυ το έβγαλα από τη φόρτιση στις 3.30 στο 100% και κατά της 12.30 το βρήκα (χωρίς να το έχω αγγίξει) στο 40-45% περίπου! Εσείς που ξέρετε (και επειδή έχουν ακούσει ότι γενικώς υπάρχουν τέτοια θέματα) είναι σύνηθες φαινόμενο/φυσιολογική συμπεριφορά ή μήπως φταίει κάποια εφαρμογή που δούλευε όλο το βράδυ και μου έκανε τη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και σε μένα αυτό κάνει κι έχω σκάσει. Ακόμα το ψάχνω και αλλάζω τις rom σαν τα πουκάμισα (ή και συχνότερα :p ). Όταν καταλήξω κάπου θα το γράψω εδώ. Μέχρι τότε... υπομονή και το USB κοντά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πηγα σημερα σε χιονοδρομικο κεντρο και μετα απο φορτιση της μπαταριας ολο το βραδυ, γυρω στις 10.30 το πρωι ειχε φτασει στο 0%. εντωμεταξυ το κρατουσα κλειστο στη διαδρομη και οταν το επανεκκινουσα εχανε τουλαχιστον 5 με 10%. το εχω μια βδομαδα το κινητο και δεν ειχε παρουσιασει αλλο παρομοιο συμβαν. η διαρκεια της ηταν γυρω στη μια μιση μερα περιπου. εχει να κανει με την προσπαθεια να βρει σημα στο βουνο, με την χαμηλη θερμοκρασια, δεν μπορω να καταλαβω..και ολα αυτα με gps wifi ολα κλειστα και τερμα χαμηλη φωτεινοτητα.για 3 λεπτα μονο μπηκα με 3g..οποιος εχει καποια ιδεα ας βοηθησει..:D
Link to comment
Share on other sites

'Εχω και τα δύο κινητά παράλληλα, μπορώ να πω πως όντως το DHD έχει λίγο καλύτερη οθόνη, σε κάποιους τομείς και για τα γούστα μου (λίγο πιο κρύο προφίλ στο χρώμα και λίγο καλύτερο contrast). Επειδή έχω το DHD καιρό μπορώ να πω η οθόνη του δεν ήταν έτσι στην αρχή και βελτιώθηκε αισθητά σε ένα από τα update που είχαν κάνει (δεν θυμάμαι πότε). Ευελπιστώ πως μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο και στο EVO.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές παρατηρήσεις...

 

ακριβώς αυτή η περιγραφή για "κρύα" χρώματα, ήταν αυτό που ήθελα να πω..οπότε θεωρώ καθησυχαστική την απάντησή σου.. :)

ελπίζω με μελλοντική ενημέρωση να αποκτήσουμε κάποια επιπλέον ρύθμιση... :)

 

στο κομμάτι με το hdmi out έχει κάποιος κάποια εμπειρία..??!!?

 

επίσης προχθές διαπίστωσα, και ένα "bug" το οποίο πριν ποστάρω εδώ είδα ότι αναφέρεται συχνά σε ξένα forum..κατά την κλήση, ή την απάντηση κλήσης, το κινητό by default ενεργοποιούσε την ανοιχτή ακρόαση, και έπρεπε κάθε φορά να επιλέγω εγώ κανονική συνομιλία..

υπάρχουν πολλές αναφορές για το συγκεκριμένο θέμα..και μέχρι στιγμής η μόνη λύση, είναι να βγει η μπαταρία και να ξανατοποθετηθεί..

 

 

@enzo_be πιστεύω ότι "βοήθησε" το κρύο στην επιδείνωση της αυτονομίας..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το γενικότερο διάβασμα που έχω ρίξει, κυρίως στο xda, λένε ότι ένας από τους λόγους που μπορεί να παρατηρείται πτώση της μπαταρίας είναι ότι ίσως να μη κάνει καλή επαφή η μπαταρία με τις επαφές του κινητού και συνιστούν να τοποθετηθεί κάτι εκεί ωστε να "πιέζει" την μπαταρία προς τις επαφές. Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς και παρατηρεί βελτίωση.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το γενικότερο διάβασμα που έχω ρίξει, κυρίως στο xda, λένε ότι ένας από τους λόγους που μπορεί να παρατηρείται πτώση της μπαταρίας είναι ότι ίσως να μη κάνει καλή επαφή η μπαταρία με τις επαφές του κινητού και συνιστούν να τοποθετηθεί κάτι εκεί ωστε να "πιέζει" την μπαταρία προς τις επαφές. Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κανείς και παρατηρεί βελτίωση.

 

Το έκανα και αυτό και τίποτα. Γύρισα και στην stock rom / kernel, πάλι τίποτα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να κλείνω ΕΝΤΕΛΏΣ το κινητό τα μεσάνυχτα στο 100% και να το ανοίγω στις 8 το πρωί στο 10%. Μάλλον πάω για άλλη μπαταρία...

 

Για το θέμα της ανοιχτής ακρόασης, το έγραψα και παραπάνω. Σκαλίζοντας το στην αρχή, το έκανε αλλά κατάλαβα ότι είχα ήδη πειράξει την πλοήγηση, η οποία έτρεχε από πίσω και άνοιγε το ηχείο. Για δείτε το...

 

 

Επίσης, αισίως φτάσαμε το θέμα στις 56 σελίδες. Αν κι εγώ τις έχω διαβάσει όλες τουλάχιστον δύο φορές καθώς το θέμα της μπαταρίας με έχει στοιχειώσει, μήπως θα έπρεπε να γίνει ένα πιο τεχνικό θέμα γι αυτό;

Edited by Corto
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του EVO.

Το πίσω κάλυμα παρουσιάζει προβλήματα εφαρμογής ή τριξίματος;

Σε μία παρουσίαση στο digital life λένε ότι έχει θέμα στο κομμάτι αυτό.

 

ουτε καν, ισα ισα που μου αφηνει μια καλη αισθηση η συσκευη:)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό και τίποτα. Γύρισα και στην stock rom / kernel, πάλι τίποτα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να κλείνω ΕΝΤΕΛΏΣ το κινητό τα μεσάνυχτα στο 100% και να το ανοίγω στις 8 το πρωί στο 10%. Μάλλον πάω για άλλη μπαταρία...

 

Για το θέμα της ανοιχτής ακρόασης, το έγραψα και παραπάνω. Σκαλίζοντας το στην αρχή, το έκανε αλλά κατάλαβα ότι είχα ήδη πειράξει την πλοήγηση, η οποία έτρεχε από πίσω και άνοιγε το ηχείο. Για δείτε το...

 

 

Επίσης, αισίως φτάσαμε το θέμα στις 56 σελίδες. Αν κι εγώ τις έχω διαβάσει όλες τουλάχιστον δύο φορές καθώς το θέμα της μπαταρίας με έχει στοιχειώσει, μήπως θα έπρεπε να γίνει ένα πιο τεχνικό θέμα γι αυτό;

 

μα το θέμα είναι ότι έκλεινα την "πλοήγηση" ή για την ακρίβεια το "η τοποθεσία μου" αλλά συνέχιζε..

επίσης είχα παρατηρήσει,

α) ότι στο ιστορικό κλήσεων, είχε εξαφανιστεί το κουμπάκι για να μεταβαίνω στις επαφές και είχε αντικατασταθεί από το κουμπάκι για την πλοήγηση.. πως σκ**α έγινε αυτό?

και

β) ότι όταν ήμουν σε κλειστό χώρο, είχα πρόβλημα να τερματίσω το "η τοποθεσία μου" διότι όταν το άνοιγα, μου έλεγε να μεταβώ στις ρυθμίσεις ή να πατήσω ακύρωση..επέλεγα ακύρωση, αλλά πήγαινε στο Background με αποτέλεσμα να μην είναι "ορατό" για τερματισμό..

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα είναι ότι έκλεινα την "πλοήγηση" ή για την ακρίβεια το "η τοποθεσία μου" αλλά συνέχιζε..

επίσης είχα παρατηρήσει,

α) ότι στο ιστορικό κλήσεων, είχε εξαφανιστεί το κουμπάκι για να μεταβαίνω στις επαφές και είχε αντικατασταθεί από το κουμπάκι για την πλοήγηση.. πως σκ**α έγινε αυτό?

και

β) ότι όταν ήμουν σε κλειστό χώρο, είχα πρόβλημα να τερματίσω το "η τοποθεσία μου" διότι όταν το άνοιγα, μου έλεγε να μεταβώ στις ρυθμίσεις ή να πατήσω ακύρωση..επέλεγα ακύρωση, αλλά πήγαινε στο Background με αποτέλεσμα να μην είναι "ορατό" για τερματισμό..

 

Ήδη μόνος σου βρήκες τη λύση. Κάνε μία πλοήγηση 5 μέτρων στο μπαλκόνι σου και κλείσε το πρόγραμμα κανονικά, όχι πατώντας το Home ή κάποιο άλλο κουμπί (αυτό ισχύει και γενικότερα). Δεν θα ξανανοίξει η ανοιχτή ακρόαση.

 

Στον καημό μου τώρα. Ρε παιδιά καμία φρέσκια άποψη, κάτι που δεν έχει ειπωθεί; Δεν το αντέχω πια, το θεωρώ ξεφτίλα να αδειάζει σε ένα βράδυ όντας κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρεπει να νιωθω απο τους τυχερους δηλαδη που μου κραταει η μπαταρια 1 μερα? και χθες που δεν το πολυχρησιμοποιησα εφτασα στην μιαμιση μερα!!!!!!!

Και το βραδυ απο οτι εχω παρατηρησει με κλειστο wifi πεφτει 5-6%

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με δυο-τρία τηλ. το wi-fi ανοικτο στο ήμιση της ημέρας, εχω φτάσει γυρω στις 48 ώρες. Για την ακρίβεια 42 ώρες και ήταν στο 16%. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να κλείνω ΕΝΤΕΛΏΣ το κινητό τα μεσάνυχτα στο 100% και να το ανοίγω στις 8 το πρωί στο 10%. Μάλλον πάω για άλλη μπαταρία...

Στον καημό μου τώρα. Ρε παιδιά καμία φρέσκια άποψη, κάτι που δεν έχει ειπωθεί; Δεν το αντέχω πια, το θεωρώ ξεφτίλα να αδειάζει σε ένα βράδυ όντας κλειστό.

 

από την περιγραφή σου νομίζω πως η μπαταρία σου είναι ελαττωματική..

να σου κρατάει με το ζόρι 1 μέρα το καταλαβαίνω, αλλά να πέφτει τόσο πολύ όντας κλειστό, δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Στο 'Htcsense.com' μπορούμε μόνο να ελέγχουμε το κινητό μου κ να μπορούμε να το εντοπίσουμε???

Δεν έχουμε άλλες δυνατότητες???Να φτιάξουμε δικές μας σκηνές,widget ή άλλα τέτοια??

Link to comment
Share on other sites

Στον καημό μου τώρα. Ρε παιδιά καμία φρέσκια άποψη, κάτι που δεν έχει ειπωθεί; Δεν το αντέχω πια, το θεωρώ ξεφτίλα να αδειάζει σε ένα βράδυ όντας κλειστό.

Όταν εννοείς κλειστό φίλε, έχει απενεργοποιήσει το fast boot? Γιατί με ενεργοποιημένο το fast boot το κινητό μπαίνει σε "sleep" και λογικό είναι να καίει μπαταρία.

 

Προσωπικά η μπαταρία του EVO δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Ερχόμενος από το DHD ειδικά, μου φαίνεται παράδεισος... :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το fast boot ισχύει αλλά και πάλι 90% σε σλιπ μόουντ ;

 

Για το θέμα της μπαταρίας, μετά απο Sensation μου φαίνεται τραγικό. Αλλά πάλι είναι μία σκάλα πάνω σε όλα για εμένα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς κλειστό φίλε, έχει απενεργοποιήσει το fast boot? Γιατί με ενεργοποιημένο το fast boot το κινητό μπαίνει σε "sleep" και λογικό είναι να καίει μπαταρία.

 

Προσωπικά η μπαταρία του EVO δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Ερχόμενος από το DHD ειδικά, μου φαίνεται παράδεισος... :D

 

Το fastboot είναι έτσι κι αλλιώς off (με τόσες rom που έχω βάλει άλλωστε...). Όταν λέω κλειστό εννοώ κλειστό, απενεργοποιημένο, σβηστό. Δεν είναι να τρελαίνεσαι;

Εν το μεταξύ, όλο το ΣΚ το παρατήρησα. Χάνει ακριβώς 10% ανά ώρα σε sleep mode, με όλα κλειστά, χωρίς κλήσεις, χωρίς καν να ανοίξω την οθόνη για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισε το κινητό μέχρι 100%. Βγάλε την μπαταρία για κανένα 3ωρο, και όταν την ξαναβάλεις μέσα δες πόσο έχει πάει. Αν έχει χάσει αρκετά, τότε φταίει η μπαταρία. Αν όχι, τότε φταίει ή το setup (πράγμα πολύ δύσκολο), στο κινητό ή η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Φόρτισε το κινητό μέχρι 100%. Βγάλε την μπαταρία για κανένα 3ωρο, και όταν την ξαναβάλεις μέσα δες πόσο έχει πάει. Αν έχει χάσει αρκετά, τότε φταίει η μπαταρία. Αν όχι, τότε φταίει ή το setup (πράγμα πολύ δύσκολο), στο κινητό ή η συσκευή.

 

Το έχω κάνει ΚΑΙ αυτό. Έβγαλα τη μπαταρία ένα ολόκληρο βράδυ και το πρωί είχε χάσει 1-2%. Το setup το έχω ξεσκονίσει τόσο βαθιά που μάλλον δεν παίζει. Προσανατολίζομαι να πάρω άλλη μπαταρία και αν δεν..... πίσω. Έχω ρουταρει / ξερουταρει τόσες φορές που το κάνω και με κλειστά μάτια πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι συμβαίνει με το κινητό. Πήγαινε το στο service να δεις τι θα σου πουν. Είναι αφύσικη τόση κατανάλωση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, έκανα επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις και έχασα τις φωτογραφιες που έχει η συσκευή στο γκάλερυ. Μπορεί κάποιος να μου στειλει τις φωτογραφίες κ τα βίντεο του γκάλερυ? (ειδικά τα 3D :P )

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ΚΑΙ αυτό. Έβγαλα τη μπαταρία ένα ολόκληρο βράδυ και το πρωί είχε χάσει 1-2%. Το setup το έχω ξεσκονίσει τόσο βαθιά που μάλλον δεν παίζει. Προσανατολίζομαι να πάρω άλλη μπαταρία και αν δεν..... πίσω. Έχω ρουταρει / ξερουταρει τόσες φορές που το κάνω και με κλειστά μάτια πλέον.

Την ίδια συμπεριφορά στην έκανε και με stock rom? Αν ναι τότε και εγώ θα σου έλεγα να το πας στο service.

Στο power usage τι σου δείχνει ότι καταναλώνει περισσότερο όταν δεν το πειράζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η πλάκα. Με όλες τις rom το ίδιο κάνει, συν το γεγονός ότι ΤΙΠΟΤΕ δεν φαίνεται να δουλεύει υπερβολικά ή εκτός συνηθισμένης χρήσης. Σήμερα για παράδειγμα οι κλήσεις ήταν 51% αλλά είναι φυσιολογικό δεδομένου του επαγγελματικού φόρτου σήμερα. Γενικά δείχνει την οθόνη σε μεγαλύτερο ποσοστό, άσχετα αν την έχω σε φωτεινότητα 30% και να κλείνει στα 30 δεύτερα. Ούτε περίεργα services ούτε κάτι ύποπτο. Το ρουτάρω τώρα και αύριο πρωί πρωί πεσκέσι....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε corto δεν πρεπει να ειναι η μπαταρια.

 

Χθες ειχα 50% και εκανα μια επανεκινηση, με το που ανοιξε ξανα η μπαταρια eixe πεσει στο 10% με μια μονο επανεκινηση.

 

Απο περιεργεια το αφησα και μετα απο καμμια ωρα εσβησε απο μπαταρια.

Το λεω γιατι συνηθως μου κραταει απο 7-11 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτόντως αυτη η θηκη απο το ebay ειναι φοβερη, το δερμα τελειο, καλυπτει το κινητο βεβαια, πρεπει να το μπαινοβγαζεις.

αλλα ειναι πολυ κυριλέ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε corto δεν πρεπει να ειναι η μπαταρια.

 

Χθες ειχα 50% και εκανα μια επανεκινηση, με το που ανοιξε ξανα η μπαταρια eixe πεσει στο 10% με μια μονο επανεκινηση.

 

Απο περιεργεια το αφησα και μετα απο καμμια ωρα εσβησε απο μπαταρια.

Το λεω γιατι συνηθως μου κραταει απο 7-11 ωρες.

 

Το κινητό αναγνωρίστηκε ως έχων πρόβλημα και ήδη ταξιδεύει προς service. Υπάρχει μια πρώτη διάγνωση αλλά θα επανέλθω όταν επιβεβαιωθεί για να μην σπέρνω φήμες. Αν συμβεί αυτό, πολλά "σκοτεινά" σημεία θα λυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...