Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 ώρες πριν, pank said:

Να κάνω μια ερώτηση! Πάνω στο σπίτι πιάνω 5g (εικονικο βέβαια) αλλά με πολύ καλές ταχύτητες.
Στον κήπο ισόγειο δηλαδή, με ρίχνει σε 4g+ με καλές ταχύτητες και άλλες φορές, τις περισσότερες γυρνάει σε 4g απλό, χάλια ταχύτητα!
Μπορώ κάπως να κλειδώσω 4g+?
Συσκευή samsung.

Με την Samsung (Samsung band selector)συσκευές δες  ποια είναι η single band που σου δημιουργεί το θέμα και κλείσε την αν και είναι πατέντα και δεν θα το πρότεινα

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρο update για την αναβάθμιση στην Ξάνθη που μου έστειλε ο φίλος μου. Στο παρακάτω σημείο έπιανε 100αρες τώρα ανέβηκε στο διπλάσιο με 4G+.

Από ότι φαίνεται συνεχίζουν να αναβαθμίζουν.

https://www.google.com/maps/place/Όρμα+584+00/@41.1384905,24.8847635,101m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x1357a95c6438ed35:0xef8a0a617ada8963!8m2!3d40.9513838!4d21.9269898

 

image.thumb.png.30021ac9a3de93a3e3ca6cc106805bd6.png

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε και εικόνα από Netmonster καλά θα ήταν. Η Wind πάντως στάσιμη. (Το αναφέρω επειδή ως επί το πλείστον παίζουν από τις ίδιες κεραίες εδώ στην Ξάνθη)

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε και εικόνα από Netmonster καλά θα ήταν. Η Wind πάντως στάσιμη. (Το αναφέρω επειδή ως επί το πλείστον παίζουν από τις ίδιες κεραίες εδώ στην Ξάνθη)

Poco X3 Pro via Tapatalk


Ναι θα του πω να μας στείλει. Ήτανε με πρόσωπο και δεν μπορούσε να ασχοληθεί παραπάνω θα τον έπαιρνε για nerd

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, cmvr said:

Ναι θα του πω να μας στείλει. Ήτανε με πρόσωπο και δεν μπορούσε να ασχοληθεί παραπάνω θα τον έπαιρνε για nerd emoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png

Άξιος, άξιος... 

😂😂😂

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Τον έστειλα τον άνθρωπο έκανε μια γύρα και το δίκτυο είναι σαν να κάνουν ρυθμίσεις. Το μεσημέρι ο σταθμός αυτός γάζωνε το βράδι σαν να έκλεισαν μπάντες. Θα του πω να άλλη φορά να βγάλει screenshot να δούμε αν φτιάχνουν κάτι.

Η 989 είναι πίτα δεν έκαναν τίποτα, η 11675 είναι b3 και b20 σαν να τις έκοψαν έξτρα μπάντα συμπεριφέρεται. Η 11675 λέει ότι βλέποντας στο βορά φαίνεται και b7. Βλέποντας προς τον νότο b3 και b20. Τώρα αν τα έπαιξαν τα κινητά τους τι να πω. Στο cell mapper αλλά δείχνει. Εκτός αν το netmonster δίχνει ότι να είναι.

Η 187 b3 γύρω στο 50 με 55αρι οι ταχύτητες.

Γενικά αν τις αναβαθμίσει όλες θα πάρει κεφάλια όπως θέλει αναβάθμιση και η 1039.

Πάντως σαν αν ήταν άλλο δίκτυο μου είπε. Το πρωί κρατούσε και την n78 παντού τώρα έκανε συνέχεια εναλλαγές και το κλείδωσε πάλι σε nr/lte.

Μου φαίνεται περίεργο να κάνουν εργασίες τέτοιες ώρες. Συνήθως αργά την νύχτα συμβαίνει αυτό.

Προχθές πάντως που είχε πρόβλημα του είπαν ότι είχαν δύο σταθμοί πρόβλημα.

Περιέργως η wind σήμερα γυρνούσε στην 915 στο βουνό αντί να πιάνει από τους τοπικούς σταθμούς. Απλά το αναφέρω γιατί είναι στα ίδια cell sites.

Γενικά η victus έχει τα καλύτερα σημεία και απορώ γιατί δεν τα αναβαθμίζουν να τελειώνει το πανηγύρι.


 

2 ώρες πριν, andreasomageiras said:
Άξιος, άξιος... 

Έτσι

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, cmvr said:

Τον έστειλα τον άνθρωπο έκανε μια γύρα και το δίκτυο είναι σαν να κάνουν ρυθμίσεις. Το μεσημέρι ο σταθμός αυτός γάζωνε το βράδι σαν να έκλεισαν μπάντες. Θα του πω να άλλη φορά να βγάλει screenshot να δούμε αν φτιάχνουν κάτι.

Η 989 είναι πίτα δεν έκαναν τίποτα, η 11675 είναι b3 και b20 σαν να τις έκοψαν έξτρα μπάντα συμπεριφέρεται. Η 11675 λέει ότι βλέποντας στο βορά φαίνεται και b7. Βλέποντας προς τον νότο b3 και b20. Τώρα αν τα έπαιξαν τα κινητά τους τι να πω. Στο cell mapper αλλά δείχνει. Εκτός αν το netmonster δίχνει ότι να είναι.

Η 187 b3 γύρω στο 50 με 55αρι οι ταχύτητες.

Γενικά αν τις αναβαθμίσει όλες θα πάρει κεφάλια όπως θέλει αναβάθμιση και η 1039.

Πάντως σαν αν ήταν άλλο δίκτυο μου είπε. Το πρωί κρατούσε και την n78 παντού τώρα έκανε συνέχεια εναλλαγές και το κλείδωσε πάλι σε nr/lte.

Μου φαίνεται περίεργο να κάνουν εργασίες τέτοιες ώρες. Συνήθως αργά την νύχτα συμβαίνει αυτό.

Προχθές πάντως που είχε πρόβλημα του είπαν ότι είχαν δύο σταθμοί πρόβλημα.

Περιέργως η wind σήμερα γυρνούσε στην 915 στο βουνό αντί να πιάνει από τους τοπικούς σταθμούς. Απλά το αναφέρω γιατί είναι στα ίδια cell sites.

Γενικά η victus έχει τα καλύτερα σημεία και απορώ γιατί δεν τα αναβαθμίζουν να τελειώνει το πανηγύρι.


 

Έτσι emoji23.pngemoji1787.pngemoji23.pngemoji1787.pngemoji23.png

Τί κινητό έχει ο φίλος σου;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλά, η Wind γυρνάει στην 915 για πλάκα και χωρίς λόγο. Μακάρι να το φτιάξουν γιατί είναι κρίμα να έχεις κεραία δίπλα σου και να πιάνεις από τη μακρινή με μέτριο ως κακό σήμα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Καλά, η Wind γυρνάει στην 915 για πλάκα και χωρίς λόγο. Μακάρι να το φτιάξουν γιατί είναι κρίμα να έχεις κεραία δίπλα σου και να πιάνεις από τη μακρινή με μέτριο ως κακό σήμα.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Και στην Δράμα έτσι είναι μερικές φορές αυτό κάνει. Πιάνει από την 913 

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, cmvr said:

Τον έστειλα τον άνθρωπο έκανε μια γύρα και το δίκτυο είναι σαν να κάνουν ρυθμίσεις. Το μεσημέρι ο σταθμός αυτός γάζωνε το βράδι σαν να έκλεισαν μπάντες. Θα του πω να άλλη φορά να βγάλει screenshot να δούμε αν φτιάχνουν κάτι.

Η 989 είναι πίτα δεν έκαναν τίποτα, η 11675 είναι b3 και b20 σαν να τις έκοψαν έξτρα μπάντα συμπεριφέρεται. Η 11675 λέει ότι βλέποντας στο βορά φαίνεται και b7. Βλέποντας προς τον νότο b3 και b20. Τώρα αν τα έπαιξαν τα κινητά τους τι να πω. Στο cell mapper αλλά δείχνει. Εκτός αν το netmonster δίχνει ότι να είναι.

Η 187 b3 γύρω στο 50 με 55αρι οι ταχύτητες.

Γενικά αν τις αναβαθμίσει όλες θα πάρει κεφάλια όπως θέλει αναβάθμιση και η 1039.

Πάντως σαν αν ήταν άλλο δίκτυο μου είπε. Το πρωί κρατούσε και την n78 παντού τώρα έκανε συνέχεια εναλλαγές και το κλείδωσε πάλι σε nr/lte.

Μου φαίνεται περίεργο να κάνουν εργασίες τέτοιες ώρες. Συνήθως αργά την νύχτα συμβαίνει αυτό.

Προχθές πάντως που είχε πρόβλημα του είπαν ότι είχαν δύο σταθμοί πρόβλημα.

Περιέργως η wind σήμερα γυρνούσε στην 915 στο βουνό αντί να πιάνει από τους τοπικούς σταθμούς. Απλά το αναφέρω γιατί είναι στα ίδια cell sites.

Γενικά η victus έχει τα καλύτερα σημεία και απορώ γιατί δεν τα αναβαθμίζουν να τελειώνει το πανηγύρι.


 

Έτσι emoji23.pngemoji1787.pngemoji23.pngemoji1787.pngemoji23.png

Στη Κεφαλλονια μπορούν να βρουν θέσεις να πατήσουν κεραίες με B7/B20/B3/B1 και να κλείσουν το άθλιο 3G. Και ταχύτητες να έχει το ping είναι υψηλό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με δυο ωραίες μετρήσεις 4G που εκανα σήμερα. 
Αεροδρομιο Κεφαλονιάς στις αφίξεις εξωτερικός χώρος https://www.speedtest.net/my-result/i/5321538533

En Tree Bar Πλατεία Βαλλιάνου δίπλα στο Mirabel Hotel https://www.speedtest.net/my-result/i/5321670268

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μέρες προσπαθώ να καταγράψω το 2G (cellmapper) στην Σητεία ενώ φαίνεται πως όλα λειτουργούν κανονικά και περνάνε τα δεδομένα στην ένδειξη της ημερομηνίας, δεν φαίνεται πουθένα το όνομά μου και δεν αλλάζει η κάλυψη ακόμα και αν έχω γυρίσει πάνω κάτω. Ενώ στο 4G δεν είχα τέτοιο θέμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Η κεραία που καλύπτει την περιοχή κυρίως είναι η #228.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, waeo said:

Εδώ και τρεις μέρες προσπαθώ να καταγράψω το 2G (cellmapper) στην Σητεία ενώ φαίνεται πως όλα λειτουργούν κανονικά και περνάνε τα δεδομένα στην ένδειξη της ημερομήνιας, δεν φαίνεται πουθένα το όνομά μου και δεν αλλάζει η κάλυψη ακόμα και έχω γυρίσει πάνω κάτω. Ενώ στο 4G δεν είχα τέτοιο θέμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Η κεραία που καλύπτει την περιοχή κυρίως είναι η #228.

Μερικές φορές τρώει κολλήματα το Cellmapper και χρειάζεται μέρες για να περαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μέρες προσπαθώ να καταγράψω το 2G (cellmapper) στην Σητεία ενώ φαίνεται πως όλα λειτουργούν κανονικά και περνάνε τα δεδομένα στην ένδειξη της ημερομηνίας, δεν φαίνεται πουθένα το όνομά μου και δεν αλλάζει η κάλυψη ακόμα και αν έχω γυρίσει πάνω κάτω. Ενώ στο 4G δεν είχα τέτοιο θέμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος;
Η κεραία που καλύπτει την περιοχή κυρίως είναι η #228.
Στις ρυθμίσεις δες αν έχει επιλεγμένο να καταγράφει και 2g. Σε εμένα by default ήταν μόνο 3,4,5g.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VasilisSam said:

Στις ρυθμίσεις δες αν έχει επιλεγμένο να καταγράφει και 2g. Σε εμένα by default ήταν μόνο 3,4,5g.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι επιλεγμένο και ανεβάζει τις μετρήσεις κανονικά απλώς δεν εμφανίζονται αλλά μάλλον θέλουν τον χρόνο τους. Κάποιος είδα τώρα ότι έσβησε το cell 2 που στη ουσία εκεί φαινόταν μόνο η πρόσφατη ημερομηνία από τις μετρήσεις μου, φαντάζομαι το έκανε για να περαστεί ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι αναβαθμισμένο. Έτσι είναι και στην Κέρκυρα (2600+1800) χρόνια τώρα. Είναι παλιό δικτυο.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, georgeavl3 said:

Αυτό δεν είναι αναβαθμισμένο. Έτσι είναι και στην Κέρκυρα (2600+1800) χρόνια τώρα. Είναι παλιό δικτυο.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Επειδή ο χώρος που πήρα την μέτρηση είναι ο ίδιος χρόνια τώρα, τέτοια ταχύτητα δεν έχω ξαναδεί. Συνήθως έπαιζε μέχρι τα 10 άντε βαριά 15

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άρχισε η Vodafone με 100-150 άτομα στο πανεπιστήμιο να κάνει εναλλαγές σε 3G και να σέρνεται. 
Η μόνη λύση μάλλον είναι κλείδωμα σε NR/LTE Only πλέον. 
Ειναι ντροπή να πληρώνω συμβολαιο με e-sim σε iPhone 13 και να σέρνεται. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Σήμερα άρχισε η Vodafone με 100-150 άτομα στο πανεπιστήμιο να κάνει εναλλαγές σε 3G και να σέρνεται. 
Η μόνη λύση μάλλον είναι κλείδωμα σε NR/LTE Only πλέον. 
Ειναι ντροπή να πληρώνω συμβολαιο με e-sim σε iPhone 13 και να σέρνεται. 

Γιατί κάθεσαι τότε;; 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Chrischal1908 said:

Γιατί κάθεσαι τότε;; 

Γιατί μπορεί να φυγω σε 3 μήνες από εκεί,γιατί ένα Σταθερο θέλει δέσμευση και το συμβολαιο στους ανταγωνιστές θέλει 40€ το μήνα. 
Υ.Γ. Είχα και από τους μπλε, χειρότεροι είναι και εκείνοι. Η Vodafone τουλάχιστον έχει κάποια θετικά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Nikolas14 said:

Γιατί μπορεί να φυγω σε 3 μήνες από εκεί,γιατί ένα Σταθερο θέλει δέσμευση και το συμβολαιο στους ανταγωνιστές θέλει 40€ το μήνα. 
Υ.Γ. Είχα και από τους μπλε, χειρότεροι είναι και εκείνοι. Η Vodafone τουλάχιστον έχει κάποια θετικά.

Περίμενε να περάσει και η συναιτέρα για αναβαθμίσεις στο νησί και μετά συγκρίνεις τι σε συμφέρει να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...