Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, DjTony said:

Εδώ και κάνα διβδόμαδο που έχω το ZTE MU5001 με απεριόριστα της Vodafone έχω να πω ότι το δίκτυο ΜΟΝΟ για δεδομένα δεν είναι καθόλου κακό. Τρύπες έχουν όλες οι εταιρείες. Άλλες περισσότερες άλλες λιγότερες. Παραθέτω μια εικόνα με speedtest από Μενίδι έως Μαρούσι. Μισή ώρα δρόμος και το κάνω κάθε μέρα για τη δουλειά. Είναι πάνω από ικανοποιητικό το δίκτυο για εμένα που έχω το ZTE MU5001 μόνιμα στο αμάξι και θέλω internet on the go. Έχω οθόνη android στο αμάξι οπότε θέλω ίντερνετ + για τους επιβάτες στα ταξίδια και στις καθημερινές μετακινήσεις. Για ένα σταθερό σημείο που είναι τρύπα και το θέλει κάποιος πχ για σταθερό ίντερνετ όχι δε κάνει. Όμως εγώ ξαναλέω αυτό που βλέπω ενώ μετακινούμε είναι άκρως ικανοποιητικό. Δεν κολλάει Spotify ποτέ, βίντεο ταυτόχρονα πχ πίσω τα παιδιά να βλέπουν Netflix ή YouTube η γυναίκα να είναι στο FB ή Instagram. 4 δηλαδή συσκευές που θέλουν ίντερνετ καλό, όχι 2-3 mbps ακόμα και σε ταξίδι Αθήνα Καλαμάτα δε σταμάτησε τίποτα πουθενά. Με μια μικρή αναβάθμιση θεωρώ θα είναι 100% ικανοποιητικό από όλους. Επίσης έχω να αναφέρω ότι εκτός από τα 800αρια που είναι 5G περισσότερα υψηλά speedtest είναι με 4G+ d775c217acb9d7959a9510f6300f7b9e.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Προσωπικά κινούμε  ανατολική Αττική, κέντρο  και ανατολικούς δήμους βλέπω μαύρα χάλια στο δίκτυο. Φιξ όταν ο ανταγωνισμός πετάει αυτοί έχουν μονοψήφιες, Ζωγράφου, Παγκράτι, Καισαριανή, Βύρωνα, Μοσχάτο, Χολαργός, Παπάγος, Καλλιθέα, νέα Σμύρνη δεκάδες προβλήματα και βουτιά σε edge και πολύ χαμηλές ταχύτητες σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Βάζουν σε κανένα κεντρικό σημείο να πετάει κανένα γκάζι παραπάνω και μετά το χάος. Στο Παπάγου στο ποιο κεντρικό σημείο υπάρχει τεράστια τρύπα με Ε και μετά 5G με ταχύτητες κάτω των 5-9Mbps. Μόνο ζωγράφου είδα μια 500αρα για 50 μέτρα και μετά Ε…... Δεν μιλάω για πάνω στην Αττική οδό και για πέραμα και τις παραπλήσιες περιοχές. 

Σπίτι ευτυχώς έχω γύρω στα 80 Mbps αλλά ο ανταγωνισμός έχει 300 χαλαρά και παλιά είχε 600.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κινούμε  ανατολική Αττική, κέντρο  και ανατολικούς δήμους βλέπω μαύρα χάλια στο δίκτυο. Φιξ όταν ο ανταγωνισμός πετάει αυτοί έχουν μονοψήφιες, Ζωγράφου, Παγκράτι, Καισαριανή, Βύρωνα, Μοσχάτο, Χολαργός, Παπάγος, Καλλιθέα, νέα Σμύρνη δεκάδες προβλήματα και βουτιά σε edge και πολύ χαμηλές ταχύτητες σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Βάζουν σε κανένα κεντρικό σημείο να πετάει κανένα γκάζι παραπάνω και μετά το χάος. Στο Παπάγου στο ποιο κεντρικό σημείο υπάρχει τεράστια τρύπα με Ε και μετά 5G με ταχύτητες κάτω των 5-9Mbps. Μόνο ζωγράφου είδα μια 500αρα για 50 μέτρα και μετά Ε…... Δεν μιλάω για πάνω στην Αττική οδό και για πέραμα και τις παραπλήσιες περιοχές. 
Σπίτι ευτυχώς έχω γύρω στα 80 Mbps αλλά ο ανταγωνισμός έχει 300 χαλαρά και παλιά είχε 600.
Εγώ το έχω 4G/5G μόνο συνέχεια κλειδωμένο και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα. Μιλάω όμως πάντα για ότι γίνεται η δουλειά μου, όχι για ταχύτητες τόσο...
Το Spotify Netflix YouTube διευκολύνουν το δίκτυο διοτι κανουν " διαλειμματικο download " τα streams τους.
Για κανε βιντεοκλήσεις .
Για κανε radio or tv streaming
Για κανε Teams meetings ..
... ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ .
  ΜΕ Vodafone μολις πετύχεις νέους σταθμούς βασης που εχουν RSRQ κατω απο - 16 , θα κλειδωσεις σε 3G 2G και ο μονος τροπος να πας πισω σε 4G θα ειναι να γίνεις " IDLE " . ( Να μην κανει κίνηση Data η συσκευή σου για λεπτά ! )
Αυτο το λέτε εμπειρία χρήσης ΚΙΝΗΤΉΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ και Ίντερνετ?
Οσο περισσότερο αναβαθμίζουν με νεους σταθμούς βασης στη Vodafone τοσο περισσότερα failwd handovers εχουν. 
 Ισως το λαθος τους είναι διπλό.
1) Τα Firmwares και ...το RAN τους γενικότερα.
2) ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΥ  ΜΑΖΙΚΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΉ αλλά αντιθέτως πετάνε ενα νεο σταθμο βασης με νεα Huawei μέσα σε μια ζωνη που τριγύρω εχει παλιούς σταθμους.
MIMO 4 ενάντια MIMO 2 μεσα στη ..... ζούγκλα της πόλης
Και βίντεο κλήση έχω κάνει και ράδιο παίζω αρκετές ώρες σε ταξίδια μέσω vradio, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο θέμα η αλήθεια είναι. Θα δείξει το μέλλον

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DjTony said:

Εγώ το έχω 4G/5G μόνο συνέχεια κλειδωμένο και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα. 

Έτσι το είχα και εγώ για να μη με ρίχνει μόνιμα σε Ε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

09a183232c90ac0c12d531bac7964d38.jpg
Βαρθολομιό Ηλείας

Γενικά πάντως τεράστια βελτίωση τον τελευταίο καιρό σε Αμαλιάδα, Βαρθολομιό, Γαστούνη, Σαβάλια και σε όλα τα γύρω χωριά. Ταχύτητες αξιοπρεπεστατες με μ.ο όπου έχω δοκιμάσει 70-80mbps.
Στις ίδιες περιοχές πριν 4 μήνες τα νούμερα ήταν μονοψήφια κατά μέσο όρο. Χρειάζεται δουλειά όμως ακόμα σε επίπεδο κάλυψης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Χανιά Santa Marina
ddde3b56c3e176c9202c7788999ee629.jpg
0753a09c4615985f7b7d35ef9a564d46.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μου Μοιάζει για σταθμό της COSMOTE . Έχει μικρά massive για να είναι τα huawei της vf . Επίσης ποτέ δεν έχω δει σταθμό vf με τόσο uptillt 

Λαγυνα Θεσσαλονίκης 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5108199937

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosp88 said:

13131455970.png

Πεντέλη 

Σε ποιο σημείο ακριβώς; Κάτω από την κεραία; Γιατί η Πεντέλη έχει περίεργη μορφολογία και η Vodafone παίζει οριακά σε κάποιες γειτονιές.

Δηλαδή, δε θα μου κάνει εντύπωση αν μέσα στα σπίτια έχουν 2G. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainNickGR said:

@georgebadέχεις ανεβάσει της cosmote. 

10.1 down 15.4 up λαγάνα Θεσσαλονίκης

Λαγκάδας Θεσσαλονίκης 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5108221627

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, nikosp88 said:

Δεν μπορώ να γνωρίζω που είναι η κεραία, ωστόσο σε άλλη μέτρηση την περασμένη εβδομάδα σε άλλο σημείο κάπου τόσο είχα μετρήσει και εκει. Πρέπει να πηγαίνουν τρένο οι αναβαθμίσεις που κάνουν 

Προχθές ήμουν εκεί. Καμιά αναβάθμιση δεν είδα. Μόνο στα Βριλήσσια έχουν βάλει κάνα-δύο σταθμούς, βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση, ωστόσο υπάρχουν ακόμα σημεία με 2G στο δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikosp88 said:

 

Μέρα με τη μέρα αλλάζει το δίκτυο της vf όλο και καλύτερες ταχύτητες συναντώ προσωπικά. Φαίνεται ότι γίνεται σοβαρή δουλειά 

13133070215.png

Εγώ πάντως στάσιμο το βλέπω, στη δουλειά πάλι Edge,drop calls και Ίντερνετ νεκρό. Λιγο 3G 900 είχε που ήταν μη λειτουργικό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, nikosp88 said:

 

Μέρα με τη μέρα αλλάζει το δίκτυο της vf όλο και καλύτερες ταχύτητες συναντώ προσωπικά. Φαίνεται ότι γίνεται σοβαρή δουλειά 

13133070215.png

Περιοχή της μέτρησης;;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nikosp88 said:

Και γιατί κάθεσαι;

Σκουφά, Αττική 

Γιατί δίνω 24€ το μήνα και στο σπίτι μου με καλύπτει. Είχα σταθερό και το έκοψα, τα εγραψα παλιότερα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosp88 said:

 

Μέρα με τη μέρα αλλάζει το δίκτυο της vf όλο και καλύτερες ταχύτητες συναντώ προσωπικά. Φαίνεται ότι γίνεται σοβαρή δουλειά 

13133070215.png

Μακάρι!!Καλό θα κάνει και στον ανταγωνισμό και στην ίδια να καταφέρει να έχει ένα δυνατό δίκτυο και φυσικά στους συνδρομητές! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nikosp88 said:

 

Μέρα με τη μέρα αλλάζει το δίκτυο της vf όλο και καλύτερες ταχύτητες συναντώ προσωπικά. Φαίνεται ότι γίνεται σοβαρή δουλειά 

13133070215.png

Για microcell μου κάνει αυτό, σαν εκείνα που βάζει στα μαγαζιά της η Vodafone, για να δείξει ότι έχει γρήγορο 4G. 🤣 Πιθανόν στα 100 μέτρα να μην το έβλεπες καν.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ 4 Carrier Aggregation διότι ο εξοπλισμός τους ειναι χαμηλότερου κόστους. ( Νομιζω πως τους τα στέλνουν απο Αγγλία μεταχειρισμένα Huawei  και refurbished πολλές φορές)

Το μεγιστο 3 Carrier Aggregations

Συνηθως ( οχι παντα)  αποφεύγουν την 2600 Mhz και ας την έχουν αγοράσει ακριβά.

Επιμελώς έκρυψες τα υπολοιπα carriers απο το Screenshot διοτι ξερεις οτι τα PCI της καθε συχνότητας στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι ΠΑΝΤΑ ΙΔΙΑ εαν το Netmonster app έδειχνε σωστές ενδείξεις πάντα.

Συμπέρασμα : το Netmonster δείχνει neighbor cells σε λαθος σειρα.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

Η Vodafone ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ 4 Carrier Aggregation διότι ο εξοπλισμός τους ειναι χαμηλότερου κόστους. ( Νομιζω πως τους τα στέλνουν απο Αγγλία μεταχειρισμένα Huawei  και refurbished πολλές φορές)

Το μεγιστο 3 Carrier Aggregations

Συνηθως ( οχι παντα)  αποφεύγουν την 2600 Mhz και ας την έχουν αγοράσει ακριβά.

Επιμελώς έκρυψες τα υπολοιπα carriers απο το Screenshot διοτι ξερεις οτι τα PCI της καθε συχνότητας στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι ΠΑΝΤΑ ΙΔΙΑ εαν το Netmonster app έδειχνε σωστές ενδείξεις πάντα.

Συμπέρασμα : το Netmonster δείχνει neighbor cells σε λαθος σειρα.

 

Screenshot_20220512-171317_NetMonster.png

Screenshot_20220512-171415_Network_Signal_Guru.png

Αρα να πιστεψω το 2ο, με 3 PCI στα 160; 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, HORGRAP said:

Η Vodafone ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ 4 Carrier Aggregation διότι ο εξοπλισμός τους ειναι χαμηλότερου κόστους. ( Νομιζω πως τους τα στέλνουν απο Αγγλία μεταχειρισμένα Huawei  και refurbished πολλές φορές)

Το μεγιστο 3 Carrier Aggregations

Συνηθως ( οχι παντα)  αποφεύγουν την 2600 Mhz και ας την έχουν αγοράσει ακριβά.

Επιμελώς έκρυψες τα υπολοιπα carriers απο το Screenshot διοτι ξερεις οτι τα PCI της καθε συχνότητας στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι ΠΑΝΤΑ ΙΔΙΑ εαν το Netmonster app έδειχνε σωστές ενδείξεις πάντα.

Συμπέρασμα : το Netmonster δείχνει neighbor cells σε λαθος σειρα.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτήν την εμμονή σου να βγάζεις σχεδόν άχρηστο το δίκτυο της Vodafone... Επιτρεψε σε πολλούς άλλους να έχουν διαφορετική άποψη. Τέλειο δίκτυο σε όλα τα μέρη της Ελλάδος δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μαθηματικα.

Η VODAFONE εχει πολλούς συνδρομητές και χρησιμοποιεί το 1 / 4 του φάσματος που εχει αγοράσει απο το Ελληνικό Κράτος.

Με τόσους συνδρομητές και με χωρητικότητα  2 ή το πολύ 3 Carrier Aggregation μονο την ίδια στιγμή που ο άλλος πάροχος χτυπάει με 700+800+1800+1800+2100+2600+2600  και καμια φορά και 3500 !

 Απλά μαθηματικά. Καμια εμμονή. Κανένας ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΣΜΟΣ.

Η COSMOTE εχει τα χάλια της στην Ξανθη και τριγύρω.

 

Στο Roaming επίσης η Vodafone τα εχει κανει θάλασσα με τα ισοζύγια Data fees στα Ευρωπαϊκά δίκτυα και τρώει banning και προειδοποιήσεις " τύπου 3G "

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, sakels said:

Αυτό με το roaming τι εννοείς δλδ?

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά Αυστρία που πήγα εγώ τξ ένιωσα κανονικότατα … δεν ξεκολλούσε από το 3G η vf. Ενώ με την πράσινη είχα 5G roaming 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά Αυστρία που πήγα εγώ τξ ένιωσα κανονικότατα … δεν ξεκολλούσε από το 3G η vf. Ενώ με την πράσινη είχα 5G roaming 

Γνωστή μου που πάει Αυστρία αρκετούς μήνες κάθε χειμώνα μου λέει ότι ποτέ δεν είχε θέμα με την vf, πάντα με 4G ήτανε. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...