Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, cmvr said:

Τo 5g στην Ξάνθη ανάβει εδώ και 5  μήνες τουλάχιστον. Μάθε να κάνεις σωστά την δουλειά σου τουλάχιστον.

 

Όχι ρε, ότι ανεβάζουμε είναι ψέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Απέναντι από το σούπερ μάρκετ Γαλαξίας στην είσοδο του χωριού Πύργος στα Τρίκαλα παράλληλα με τις γραμμές του ΟΣΕ.

 

IMG_20220428_082230.jpg

IMG_20220428_082333.jpg

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, CaptainNickGR said:

Όχι ρε, ότι ανεβάζουμε είναι ψέμα. 

Πλέον αν δεν κάνει κάτι η διαχείριση με αυτά τα τρολ δεν έχει νόημα παρά να αγνοούμε ότι γράφουν που είναι κατάφορο ψέμα.  

Αν δεν ξέρουν οι ίδιοι οι εντεταλμένοι των εταιριών τι έχει το δίκτυο τους και διαβάζουν μόνο τι γράφουν οι σελίδες που ανανεώνονται στην χάση και την φέξη αποδεικνύει το μέγεθος της γελοιότητας και της άγνοιας.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δεν υπάρχει κάλυψη. Από ανύπαρκτα σημεία κάλυψης 5g κάνεις τις μετρήσεις; Μάλιστα...
Ορίστε και οι 6 μήνες που είναι αναμμενο το 5g στην Ξάνθη. c60d18d66bbcc0675b27e825452ee5c3.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Ορίστε και οι 6 μήνες που είναι αναμμενο το 5g στην Ξάνθη. c60d18d66bbcc0675b27e825452ee5c3.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ φίλε που με έβγαλες από τον κόπο να το ψάχνω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nikosp88 said:

Επίσημα δεν υπάρχει κάλυψη. Από ανύπαρκτα σημεία κάλυψης 5g κάνεις τις μετρήσεις; Μάλιστα...

να παρουμε υπόψη και τον επισημο χαρτη καλυψης 4g? (η μιση ελλαδα δεν εχει καλυψη)

 

https://www.vodafone.gr/coverage-checker/

Link to comment
Share on other sites

"Συγγνώμη αλλά εγώ θα πιστέψω την εταιρία.. Μάλλον είναι photoshop"

Επιτρέψτε μου να προλάβω κάποιες απαντήσεις 😂

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν δεν έχεις τουλάχιστον 10 κατάστηματα Vodafone , τότε τόση προσπάθεια για να διαφημίσεις την εταιρία δεν την δικαιολογώ … Εδώ τα μεγαλια κεφάλια της Vodafone , COSMOTE έχουν … (στο λεω από εμπειρία ) 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, sakels said:

να παρουμε υπόψη και τον επισημο χαρτη καλυψης 4g? (η μιση ελλαδα δεν εχει καλυψη)

 

https://www.vodafone.gr/coverage-checker/

Δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα σε γεωγραφική κάλυψη 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sakels said:

να παρουμε υπόψη και τον επισημο χαρτη καλυψης 4g? (η μιση ελλαδα δεν εχει καλυψη)

 

https://www.vodafone.gr/coverage-checker/

Ο χάρτης τους είναι στο περίπου,όπως σε όλες τις εταιρίες. Προσπαθούν αλλά χωρίς τεστ με καρτοκινητο δεν είσαι σίγουρος. Παθών με τη Wind. 
Και εγώ Unlimited συμβόλαιο έχω παιδιά στη Vodafone,είναι πολύ χαμηλή η τιμή και με καλύπτει κατά κύριο λόγο στο νησί. Αλλά δεν παύει να έχει θέματα σε κάποια σημεία. 
Μην ξεχνάμε ότι έχω κόψει και σταθερή στο σπίτι,οποτε καταναλώνω ένα μεγάλο μέρος δεδομένων σε συγκεκριμένο σημείο αλλά με το κινητό είμαι όλη μέρα με 4G παρά με WiFi και μπορώ να έχω άποψη για εκεί που κινούμαι. Ας βάλει κανένα σταθμό να καλύψει την παραλία Αντίσαμος που το καλοκαίρι θα ψάχνουμε WiFi διότι θα γίνεται χαμός από τουρίστες και Έλληνες και στα χωριά που σε ορισμένα η κάλυψη είναι μόνο εξωτερική για δεδομένα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nikolas14 said:

Ο χάρτης τους είναι στο περίπου,όπως σε όλες τις εταιρίες. Προσπαθούν αλλά χωρίς τεστ με καρτοκινητο δεν είσαι σίγουρος. Παθών με τη Wind. 
Και εγώ Unlimited συμβόλαιο έχω παιδιά στη Vodafone,είναι πολύ χαμηλή η τιμή και με καλύπτει κατά κύριο λόγο στο νησί. Αλλά δεν παύει να έχει θέματα σε κάποια σημεία. 
Μην ξεχνάμε ότι έχω κόψει και σταθερή στο σπίτι,οποτε καταναλώνω ένα μεγάλο μέρος δεδομένων σε συγκεκριμένο σημείο αλλά με το κινητό είμαι όλη μέρα με 4G παρά με WiFi και μπορώ να έχω άποψη για εκεί που κινούμαι. Ας βάλει κανένα σταθμό να καλύψει την παραλία Αντίσαμος που το καλοκαίρι θα ψάχνουμε WiFi διότι θα γίνεται χαμός από τουρίστες και Έλληνες και στα χωριά που σε ορισμένα η κάλυψη είναι μόνο εξωτερική για δεδομένα. 

Το 13840 σε περιμένει για να κάνεις αναφορά!😉

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα σε γεωγραφική κάλυψη 

Πάντως για Χανιά ο χάρτης ισχύει. Για κέντρο-απόκεντρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στα τρολ δεν απαντάω πια είναι η τελευταία φορά. Ας πάρει την τεχνική στην εταιρία του και ας ρωτήσει αν το έχουν ανάψει η όχι. Εμείς που έχουμε μιλήσει ήδη είπαν ότι έχει ανάψει ανά περιοχές και ότι στα 2/3 της πόλης λειτουργεί το γιαλαντζί 5g.  Έτσι και αλλιώς γιαλαντζί είναι και στην Αθήνα στα μετρημένα σε σημεία στα δάκτυλα και στα περισσότερα 5 με 10 φορές ποιο αργά από τον ανταγωνισμό το οποίο πέφτει σε Edge ακόμα και στο κέντρο. Αυτό και αν δεν είναι απαράδεκτο.

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AlexM2 said:

Πάντως και τα Ιωάννινα δεν τα έχει στις περιοχές κάλυψης του 5G αλλά παίζει κανονικά. 

Για να ξέρω που περνάνε νέο εξοπλισμό κοιτάω το site της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλάδες έχει αναβαθμίσει σε μεγάλο εύρος κάλυψης; Πχ Πάρος, Άνδρος, Μύκονος; Ξέρει κάποιος;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp88 said:

Αναβαθμίζει καθημερινά παντού

Τον χάρτη που ανέβασα δεν τον σχολίασες. Επιβεβαίωνεις και συ την κάλυψη? 

Link to comment
Share on other sites

Με τον κολλητό μου που μένει πάντως δίπλα στην Γενική Κλινική (Θεσσαλονίκη) φάτσα θάλασσα και αυτός με vf αν δεν βγεί στο μπαλκόνι δεν βγάζει ομιλία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, zerokill said:

Με τον κολλητό μου που μένει πάντως δίπλα στην Γενική Κλινική (Θεσσαλονίκη) φάτσα θάλασσα και αυτός με vf αν δεν βγεί στο μπαλκόνι δεν βγάζει ομιλία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς … όλη η παραλία της Θεσσαλονίκης για την Vodafone είναι μια περιπέτεια 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μεταπηδήσει στο δίκτυο της Vodafone για 4 μήνες, έφυγα άρον άρον. Έχω και επίσημο χαρτί πως στα Ιλίσια έχει τεχνικό πρόβλημα και είναι στην διάθεση του καθενός, εάν κάποιος δεν πιστεύει. 

Μπροστά από το Ιατρόπολις στην Β. Σοφίας έπιανα 6 mbps με το ζόρι, ενώ όταν πήγαινα στο Ζεφύρι, κοντά με τον προαστιακό Άνω Λιοσίων, μέσα στο σπίτι δεν έβλεπα πάνω από 3 mbps  σε κλειστό χώρο. 

Στην Ηπειρο, τα ίδια μαύρα χάλια, σε πόλεις όπως Ηγουμενίτσα, Φιλιππιαδα ενώ στα Γιάννενα, στα σεισμοπληκτα ούτε 4g σε εσωτερικό χώρο. 

Κάθε φορά έπαιρνα τηλέφωνο στο 13840 για βλάβη, κάθε φορά η ίδια κασέτα, δεν βλέπω πρόβλημα στην περιοχή, θα το προώθησα. Θεωρητικά είχα απεριόριστα, πρακτικά όχι.

Γύρισα πίσω στην cosmote με την ουρά στα σκέλια. 

Κλείνοντας να πω την χείριστη εμπειρία μου στην Ιταλία (Τοσκάνη και Εμίλια Ρομανα), που οι ταχύτητες ήταν τραγικές, ενώ σε κεντρικό σημείο της Φλωρεντίας μπαίνω σε μαγαζί να πληρώσω με Apple pay και ούτε σήμα δεν είχα. Ο μαγαζάτορας γέλαγε κι έλεγε πως η Vodafone είναι η χειρότερη. 

Φίλοι μοι στην μεγάλη Βρετανία και Ιρλανδία την βρίζουν. Είναι πανευρωπαϊκό το κακό με την Vodafone, τιμές χώμα με ανάλογες υπηρεσίες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά και ενα καιρό ηταν μια εταιρεία που την ελεγαν Vodafone και ειχε ολο το φιλότιμο για να χτίσει πελατειακή βαση και ενα αξιοπρεπές δίκτυο 4G ΚΙΝΗΤΗΣ και οχι ΑΚΊΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ. 

Απο το 2016 και μετα ο κοσμος αρχισε να χρησιμοποιεί Megabytes .  ...και τα Megabytes έγιναν Gigabytes.  Τοτε η ΜΑΜΑ VODAFONE αναλακυψε οτι η Huawei δεν μπορουσε να κανει Research and Development σε πολλα incidents. Πλέον δεν μπορει ουτε τα KPI statistics να ελενξει. Ειναι ΧΑΟΤΙΚΑ. 

Χάος.

Αποτέλεσμα, ο απλος συνδρομητής εχει κομμένες κλησεις λογω failed handovers και VoLTE το 2G 3G unable to transfer.

Αποτέλεσμα, παγώνουν τα handovers απο κυψελη σε κυψελη και ο απλος πελατης της χανει ....το ίντερνετ μεχρι να κανει Flight mode ON OFF

 

Αποτέλεσμα ,  χαμηλες ταχύτητες διοτι δεν αξιοποιει σωστα το φασμα συχνοτήτων που αγορασε και δεν ξερει τι θα πει " SNR "

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, HORGRAP said:

Μια φορά και ενα καιρό ηταν μια εταιρεία που την ελεγαν Vodafone και ειχε ολο το φιλότιμο για να χτίσει πελατειακή βαση και ενα αξιοπρεπές δίκτυο 4G ΚΙΝΗΤΗΣ και οχι ΑΚΊΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ. 

Απο το 2016 και μετα ο κοσμος αρχισε να χρησιμοποιεί Megabytes .  ...και τα Megabytes έγιναν Gigabytes.  Τοτε η ΜΑΜΑ VODAFONE αναλακυψε οτι η Huawei δεν μπορουσε να κανει Research and Development σε πολλα incidents. Πλέον δεν μπορει ουτε τα KPI statistics να ελενξει. Ειναι ΧΑΟΤΙΚΑ. 

Χάος.

Αποτέλεσμα, ο απλος συνδρομητής εχει κομμένες κλησεις λογω failed handovers και VoLTE το 2G 3G unable to transfer.

Αποτέλεσμα, παγώνουν τα handovers απο κυψελη σε κυψελη και ο απλος πελατης της χανει ....το ίντερνετ μεχρι να κανει Flight mode ON OFF

 

Αποτέλεσμα ,  χαμηλες ταχύτητες διοτι δεν αξιοποιει σωστα το φασμα συχνοτήτων που αγορασε και δεν ξερει τι θα πει " SNR "

 

 

H μαμά vodafone σε αγγλια δεν παιζει μπαλα με /// και νοκια ?

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά και ενα καιρό ηταν μια εταιρεία που την ελεγαν Vodafone και ειχε ολο το φιλότιμο για να χτίσει πελατειακή βαση και ενα αξιοπρεπές δίκτυο 4G ΚΙΝΗΤΗΣ και οχι ΑΚΊΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ. 
Απο το 2016 και μετα ο κοσμος αρχισε να χρησιμοποιεί Megabytes .  ...και τα Megabytes έγιναν Gigabytes.  Τοτε η ΜΑΜΑ VODAFONE αναλακυψε οτι η Huawei δεν μπορουσε να κανει Research and Development σε πολλα incidents. Πλέον δεν μπορει ουτε τα KPI statistics να ελενξει. Ειναι ΧΑΟΤΙΚΑ. 
Χάος.
Αποτέλεσμα, ο απλος συνδρομητής εχει κομμένες κλησεις λογω failed handovers και VoLTE το 2G 3G unable to transfer.
Αποτέλεσμα, παγώνουν τα handovers απο κυψελη σε κυψελη και ο απλος πελατης της χανει ....το ίντερνετ μεχρι να κανει Flight mode ON OFF
 
Αποτέλεσμα ,  χαμηλες ταχύτητες διοτι δεν αξιοποιει σωστα το φασμα συχνοτήτων που αγορασε και δεν ξερει τι θα πει " SNR "
 
 

Μάλλον μόνο στην Κρήτη στέκεται η VF σε καλό επίπεδο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για την Vodafone αυτός είναι ο λογος που καθυστερεί το 5G . ( Στην Ελλάδα αγγίζει το 100% ο εξοπλισμός της Vodafone σε Huawei) Φανταστείτε τα macroeconomics εδω εάν πρεπει πρωτα να ξηλωσει τα 4G Huawei για να φερει τα 5G Ericsson . ( Αποκλείεται, απλα θα μεινει με Huawei)

https://www.mobileworldlive.com/featured-content/home-banner/vodafone-uk-faces-huge-bill-if-authorities-ban-huawei

 

Huawei equipment is currently deployed in almost a third of Vodafone’s 4G base stations, which will act as the base for the non-standalone 5G network it plans to launch later this year.

“If we were forced to remove Huawei from the network we would need to go to the 32 per cent of base stations that are currently using Huawei for radio and replace every one of those with somebody else’s technology then put 5G on top of that,” he said.

“The cost of doing that would be hundreds of millions and dramatically affect our 5G business case. We would have to slow down the deployment of 5G very significantly to go and refresh our 4G network first.”

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

Με τον κολλητό μου που μένει πάντως δίπλα στην Γενική Κλινική (Θεσσαλονίκη) φάτσα θάλασσα και αυτός με vf αν δεν βγεί στο μπαλκόνι δεν βγάζει ομιλία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδή περνάω από εκεί, γενικά η περιοχή έχει πρόβλημα. Εξωτερική κάλυψη 4G όπως καταλαβαίνω και με μονοψήφια σε κάποια σημεία. Επίσης και με την ομιλια το βλέπω με τον πατέρα μου πολλά fail handovers και κόβεται η κλήση όταν είναι εν κινήσει. Βέβαια έχει back up στη πρασινη. Τώρα που λήγει η διετία πάντως στα καρτοσυμβολαια σκοπεύω να κάνω το ένα καρτοκινητό φοιτητικό που έχει η μητέρα μου διότι το έχει σαν κύριο αριθμό. Δεν φτάνουν τα 5GB. 
 

1 ώρα πριν, aboxton said:

Έχοντας μεταπηδήσει στο δίκτυο της Vodafone για 4 μήνες, έφυγα άρον άρον. Έχω και επίσημο χαρτί πως στα Ιλίσια έχει τεχνικό πρόβλημα και είναι στην διάθεση του καθενός, εάν κάποιος δεν πιστεύει. 

Μπροστά από το Ιατρόπολις στην Β. Σοφίας έπιανα 6 mbps με το ζόρι, ενώ όταν πήγαινα στο Ζεφύρι, κοντά με τον προαστιακό Άνω Λιοσίων, μέσα στο σπίτι δεν έβλεπα πάνω από 3 mbps  σε κλειστό χώρο. 

Στην Ηπειρο, τα ίδια μαύρα χάλια, σε πόλεις όπως Ηγουμενίτσα, Φιλιππιαδα ενώ στα Γιάννενα, στα σεισμοπληκτα ούτε 4g σε εσωτερικό χώρο. 

Κάθε φορά έπαιρνα τηλέφωνο στο 13840 για βλάβη, κάθε φορά η ίδια κασέτα, δεν βλέπω πρόβλημα στην περιοχή, θα το προώθησα. Θεωρητικά είχα απεριόριστα, πρακτικά όχι.

Γύρισα πίσω στην cosmote με την ουρά στα σκέλια. 

Κλείνοντας να πω την χείριστη εμπειρία μου στην Ιταλία (Τοσκάνη και Εμίλια Ρομανα), που οι ταχύτητες ήταν τραγικές, ενώ σε κεντρικό σημείο της Φλωρεντίας μπαίνω σε μαγαζί να πληρώσω με Apple pay και ούτε σήμα δεν είχα. Ο μαγαζάτορας γέλαγε κι έλεγε πως η Vodafone είναι η χειρότερη. 

Φίλοι μοι στην μεγάλη Βρετανία και Ιρλανδία την βρίζουν. Είναι πανευρωπαϊκό το κακό με την Vodafone, τιμές χώμα με ανάλογες υπηρεσίες όμως.

Απίστευτο, η αγαπημένη Vodafone μένει στάσιμη δυστυχώς. Το βλέπω και στην Ελλάδα να γίνει 3η θέση ειδικά αν αρχίσουν επενδύσεις σε σταθερή. Σε κινητή δύσκολο,διότι παραμένει ανταγωνιστικότερη από την μπλε και τουλάχιστον στο νησί που είμαι από το 2018,η Vodafone είναι και συνεχίζει να είναι ανώτερη.

Οσο για την Φιλιππιάδα και την διαδρομή μέχρι Θεσσαλονίκη, το κινητό της μητέρας μου είναι Vodafone/Wind. Τα ίδια χάλια και στις δυο, ένα από τα δυο θα φύγει στους πράσινους. Δυστυχώς η ευτυχώς,στους καιρούς που ζούμε κοιτάμε να πάρουμε υπηρεσίες στη χαμηλότερη τιμή όμως. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...