Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποιο γεμάτο δίκτυο είναι η Vodafone .

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παντως στις σερρες οσο εχουμε τα απεριοριστα το δικτυο ηταν σκετη καταθληψη

 

https://drive.google.com/file/d/129RiEdGcCxu6OWlM6EmyJtSOPQTZg1al/view?usp=drivesdk

Κεντρο σερρες b3 + b20 και ειναι το καλητερο τεστ τις βραδιας .. ...καλα η wind δεν ξεκινουσε καν το τεστ στην περιοχη θα μου πεις

Link to comment
Share on other sites

Παντως στις σερρες οσο εχουμε τα απεριοριστα το δικτυο ηταν σκετη καταθληψη

 

 

 

https://drive.google.com/file/d/129RiEdGcCxu6OWlM6EmyJtSOPQTZg1al/view?usp=drivesdk

 

Κεντρο σερρες b3 + b20 και ειναι το καλητερο τεστ τις βραδιας .. ...καλα η wind δεν ξεκινουσε καν το τεστ στην περιοχη θα μου πεις

Το φαντάζομαι. Για αυτό κάνουν σούπερ προσφορές. Που να δεις στο κέντρο της Αθήνας και στην Θράκη πως ήταν . Μονοψήφιες με κάτω του mbps

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάζομαι. Για αυτό κάνουν σούπερ προσφορές. Που να δεις στο κέντρο της Αθήνας και στην Θράκη πως ήταν . Μονοψήφιες με κάτω του mbps

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πωπω..τραγική !εχει μεινει πισω πολύ σε πολλα σημεια

Για να μήν γενικευω όμως οφείλω να ομολογήσω πως στη περιοχή μου δείχνει σημαδια βελτίωσης παρόλο που χει 20αρα.Τη δουλεια σου την κανεις μια χαρα .Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/6895265583

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε βόλτα Πέραμα/Κερατσίνι/Πειραιάς παντού 5g με ταχύτητα να παίζει από 60 μέχρι 150

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε βόλτα Πέραμα/Κερατσίνι/Πειραιάς παντού 5g με ταχύτητα να παίζει από 60 μέχρι 150
τι σόι 5g είναι αυτό?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και εγώ απο σήμερα το πρωϊ βελτιωμένη απόκριση στο δίκτυο. Οχι τόσο στα νούμερα που είναι πάνω-κάτω τα ίδια αλλά στον χρόνο απόκρισης. Θέλω να δω αν αυτό θα συνεχιστεί και μετά τις 2000 το απόγευμα όπου κάποιες μέρες τραβούσε ζόρι
Link to comment
Share on other sites

τι σόι 5g είναι αυτό?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Όσο σόι ήταν και το μουφα 4g/4g+ ώρες ώρες

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εάν μπείτε στο https://5g.co.uk θα δείτε ότι και στην Αγγλία δεν υπάρχουν οι εξωπραγματικές ταχύτητες του 5G. Στα ίδια επίπεδα με Ελλάδα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εάν μπείτε στο https://5g.co.uk θα δείτε ότι και στην Αγγλία δεν υπάρχουν οι εξωπραγματικές ταχύτητες του 5G. Στα ίδια επίπεδα με Ελλάδα είναι.

 

Είναι πολύ νωρίς για να περιμένουμε ταχύτητες gbps από το 5g.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και εγώ απο σήμερα το πρωϊ βελτιωμένη απόκριση στο δίκτυο. Οχι τόσο στα νούμερα που είναι πάνω-κάτω τα ίδια αλλά στον χρόνο απόκρισης. Θέλω να δω αν αυτό θα συνεχιστεί και μετά τις 2000 το απόγευμα όπου κάποιες μέρες τραβούσε ζόρι

 

Ναι,το βλεπω και εγω.

Εμας καθημερινα απο τις 20:00 μεχρι τις 1:00 τα μεσάνυχτα τραβάει ζορι στην απόκριση.

Εχω σταθερη και κινητή,το ιδιο θεμα εχει και ο πατέρας μου στη Θεσσαλονίκη.

Κεφαλονια οσο ειμαι δεν ειχα τετοιο προβλημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Speedtest σε εξωτερικο χώρο Band 7

Μαρτίου με Κ.Καραμανλή Χαριλαου Θεσσαλονίκη

https://www.speedtest.net/my-result/i/4348091153

Σε εσωτερικό χώρο πισω απο τη κεραια της Eurobank,αποσταση 150 μετρα απο το σημειο

https://www.speedtest.net/my-result/i/4347914851

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Speedtest σε εξωτερικο χώρο Band 7

 

Μαρτίου με Κ.Καραμανλή Χαριλαου Θεσσαλονίκη

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4348091153

 

Σε εσωτερικό χώρο πισω απο τη κεραια της Eurobank,αποσταση 150 μετρα απο το σημειο

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4347914851

μια απορία ποια η διαφορά multi και single

τι ακριβώς δείχνει το καθένα ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε βόλτα Πέραμα/Κερατσίνι/Πειραιάς παντού 5g με ταχύτητα να παίζει από 60 μέχρι 150

 

40% πληθυσμιακή κάλυψη ως το τέλος του έτους λέει, για το 5G.

 

Παράλληλα ανακοινώνει περαιτέρω αναβάθμιση του 4G. Υποθέτω ότι σταδιακά θα πάρουν 4G+ σχεδόν όλοι οι σταθμοί που έχει και ίσως πάρουν και τη συχνότητα B1 (2100).

 

https://m.naftemporiki.gr/story/1677482/i-vodafone-energopoiei-to-vodafone-giga-network-5g

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Ε 40% πληθυσμιακή κάλυψη πρακτικά σημαίνει το μεγαλύτερο μέρος από Αθήνα και Θεσσαλονίκη και 1-2 σταθμούς σε μερικές μεγάλες πόλεις ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο όπως φαίνεται έχει πάρει ανάσα. Δε ξέρω αν είναι λόγω του ότι τελείωσαν τα δωρεάν απεριόριστα ή λόγω κάποιας αναβάθμισης αλλά ακόμη και χθες το βράδυ δεν σερνόταν όπως άλλες μέρες.. Μακάρι να κρατήσουν και για τον φλεβάρη το απεριόριστο των 9,90€
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες πρέπει να παρέχουν υψηλή ποιότητα υπηρεσιών οπουδήποτε, στο μέτρο του εφικτου.

Και επίσης να αμείβονται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες, όπως συμβαίνει σε όλους τους τομείς της οικονομικής δραστηριότητας.

Τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε για κινητή τηλεφωνία, ευνόητο είναι ότι θα πρέπει οι παρεχόμενες υπηρεσίες να είναι διαθέσιμες τόσο σε αστικά κέντρα όσο και στην ύπαιθρο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι τους θέλουμε τους αυτοκινητόδρομους; Να ξηλωθούν όλοι και να μπουν μονοπάτια ώστε να αναγκαζόμαστε να περπατάμε για να γίνουμε fit.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να φτάσουμε πίσω στην αρχή, αλλά τις περισσότερες φορές εμείς είμαστε σκλάβοι των συσκευών παρά αυτές σε εμάς.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να φτάσουμε πίσω στην αρχή, αλλά τις περισσότερες φορές εμείς είμαστε σκλάβοι των συσκευών παρά αυτές σε εμάς.

 

Συμφωνώ 100%, δεν είναι αυτό όμως το θέμα για να συζητήσουμε αυτές τις ανησυχίες. Στους τεχνολογικούς προβληματισμούς υπάρχουν σχετικά θέματα για κοινωνικές, προσωπικές, υγειονομικές ανησυχίες, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέμε είναι ας φτιάξουν τα 600mbps στις κατοικημένες περιοχές και ας αφήσουν στο τέλος την Εγνατία και κάθε Εγνατία.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέμε είναι ας φτιάξουν τα 600mbps στις κατοικημένες περιοχές και ας αφήσουν στο τέλος την Εγνατία και κάθε Εγνατία.

 

Υπήρξε ποστ πιο πίσω που αναφερόταν στο πόσο καλό είναι να μην έχεις γρήγορο κινητό έξω για να μην αποξενώνεσαι. Προς αυτό πήγαινε το σχόλιο που έκανα.

Κατά τα άλλα σαν αρχή έχεις δίκιο και αυτός είναι ο σκοπός της σχεδίασης δικτύου. Ξέρουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι, κάνουν το καλύτερο που μπορούν με το budget που τους δίνεται και τους στόχους που τίθενται από «πάνω». Αυτό το «πάνω» είναι διαφορετικό ανάλογα το δίκτυο, αλλά στην περίπτωση της Vodafone που ανήκει σε τεράστιο όμιλο προφανώς ο όμιλος θέτει κάποια στάνταρ για το δίκτυο και ακολουθείς.

 

Σαν τελευταίο σχόλιο, χαίρομαι πολύ που φαίνεται να τελείωσαν τα πέτρινα χρόνια που δεν είχαν budget να δώσουν ούτε B20 και η κάλυψη ήταν επιπέδου πετάω χαρταετό. Επένδυσαν πολύ στο φάσμα, έχουν ανά συνδρομητή περισσότερο φάσμα από την Cosmote και περισσότερες θέσεις σταθμών βάσης από Cosmote. Είναι σαφές ότι αν/όταν τους δωθεί η δυνατότητα γίνονται Νο1 δίκτυο σε 6-12 μήνες.

Τουλάχιστον στο 4G. Στο 5G έχει προβάδισμα η Cosmote και πρακτικό και θεωρητικό. Τα μηχανήματα που ψωνίζουν είναι Α Εθνικής, απόδοση ανάλογη με τα Ericsson που τώρα ξεκίνησε να φέρνει η Cosmote. Σίγουρα ανώτερα από τα παλιά NSN της Cosmote με τα οποία βλέπαμε τόσο καιρό speedtest στο live δίκτυο 400Mbps++

 

Αν κρίνω από το πως συμπεριφέρονται τα δίκτυα της Vodafone έξω (π.χ. D2 Γερμανίας), δεν μπαίνουν σε διαγωνισμό τεχνολογίας με τον πρώτο, πάνε πιο αργά και με πιο λίγες υπηρεσίες. Ο βασικός στόχος είναι να δουλεύει πάντα, έστω και λίγο πιο αργά. Φαίνεται να ακολουθούν αυτό το μοντέλο και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέμε είναι ας φτιάξουν τα 600mbps στις κατοικημένες περιοχές και ας αφήσουν στο τέλος την Εγνατία και κάθε Εγνατία.
σωστό διότι εκεί θα καταναλώσουμε και τα data ,σπίτι,δουλειά,στα πέριξ όπου μένουνε κτλ,αν παω μια βόλτα στην κορφή του Ψηλορείτη δεν θα κάτω να σκάσω που δεν εχει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από το πως συμπεριφέρονται τα δίκτυα της Vodafone έξω (π.χ. D2 Γερμανίας), δεν μπαίνουν σε διαγωνισμό τεχνολογίας με τον πρώτο, πάνε πιο αργά και με πιο λίγες υπηρεσίες. Ο βασικός στόχος είναι να δουλεύει πάντα, έστω και λίγο πιο αργά. Φαίνεται να ακολουθούν αυτό το μοντέλο και εδώ.

 

Η συνεργασία που έχουν κάνει με wind στην από κοινού επένδυση θα παίξει ρόλο? Θέλω να πω υπάρχει περίπτωση τα υπάρχουν πανομοιότυπες ταχύτητες μεταξύ των δυο εταιριών?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...