Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Αναβαθμισμένος σταθμός που σας έλεγα ,

https://drive.google.com/file/d/18V5Bxi0uVWLtirXfJW2tTSO3uL77oJ2C/view?usp=drivesdk

Από ταχύτητες περίμενα κάτι καλύτερο

https://www.speedtest.net/my-result/i/4481785829

 

σε πια περιοχη; παρα πολυ καλη ταχυτητα και 80 να επιανες μια χαρα ειναι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

σε πια περιοχη; παρα πολυ καλη ταχυτητα και 80 να επιανες μια χαρα ειναι .

 

Στην Λαγκάδα , Θεσσαλονίκη πάνω από τα Μίκελ κοντά στην COSMOTE ...

Μπορεί και να είναι η καλύτερη ταχύτητα που έχω δει την τελευταία εβδομάδα στην Θεσσαλονίκη ... Ότι και να είναι , περιμένω κάποια εταιρία να συναγωνιστεί την COSMOTE στην Θεσσαλονίκη γιατί αυτή έχει ξεφύγει ...Και σε ένα μέρος με ολοκαίνουργιο εξοπλισμό (θα μπορούσε να κοπανήσει 4mimo ,αν δεν το κάνει είδη ) ξαι να είχα πολύ καλές ταχύτητες με το φάσμα ππυ έχει η vf ...αλλά δεν .

Η απογοήτευση συνεχίζει και στο κάμπο των Σερρών , με ταχύτητες 1-5 mbps ...πραγματικά Τρίτη ξαι τελευταία στα βόρεια η vf ..Έχει το ίδιο setup με wind και τους διπλάσιους συνδρομητές

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να πιστέψω ότι η Vodafone είναι τόσο χάλια. Μήπως παίζει traffic shaping στα speedtests?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να πιστέψω ότι η Vodafone είναι τόσο χάλια. Μήπως παίζει traffic shaping στα speedtests?

 

Δεν ξέρω , πάντως και με το fast.com τα ίδια βγάζει ...Γενικά απογοητεύομαι γιατί η wind την πατάει για τα καλά στην Θεσσαλονίκη... Νταξει στο κέντρο παλεύεται με 20 - 30 mbps . Τος θεωρείς οκέι ταχύτητες... όχι κάτι significant .Την έχουν αφήσει χωρίς ανταγωνισμό την άλλη , πραγματικά το λέω δεν έχω δει ΟΥΤΕ ένα Speedtest από τα 100+ πουεχω κάνει και η vf να έχει τις καλύτερες ταχύτητες

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε να την δείτε με τις μονοψήφιες της μέσα στην Αθήνα. Απαράδεκτη.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να πιστέψω ότι η Vodafone είναι τόσο χάλια. Μήπως παίζει traffic shaping στα speedtests?

Λόγω της αναλογίας χρημάτων/mb που μου δίνει η vodafone στο cu την χρησιμοποιώ εδώ και μήνες 24/7. Το δίκτυο είναι ασταθές. Ανάλογα την ώρα έχει και διαφορετικές ταχύτητες στο ακριβώς ίδιο σημείο. Ειδικά το download είναι ώρες που είναι τραγικό.. Το upload κρατάει ταχύτητα σχεδόν σε όλο το 24ωρο, σε αντίθεση με το download που βλέπω ότι γονατίζει πιο εύκολα. Και δεν μιλώ για speedtests αλλά για πραγματική χρήση.

Το προσπερνώ γιατί στο 99% των περιπτώσεων κάνω την δουλειά μου και επίσης δεν έχει κάτι καλύτερο σε τιμή/mb o ανταγωνισμός και επίσης στο υπόλοιπο 1% που θα με "πουλήσει" έχω και την πράσινη

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως συμβαίνει τακτικά εδώ και χρόνια, ακόμα και με καλές ταχύτητες στα speedtests, να μην είναι καλή η εμπειρία στο browsing (π.χ. να αργούν να φορτώσουν οι σελίδες ή να υπάρχουν κολλήματα κατά την αναπαραγωγή βίντεο στο youtube, κ.λπ.). Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως τυχαίνει τακτικά ακόμα και με καλή ταχύτητα στα speedtests να μην είναι καλή η εμπειρία του browsing (π.χ. να αργούν να φορτώσουν οι σελίδες ή να υπάρχουν κολλήματα κατά την αναπαραγωγή βίντεο, κ.λπ.).

Καλά αυτό είναι μόνιμο , και πολλές φορές η εμπειρία στο YouTube είναι τραγική ενώ έχει καμία 50 άρια down

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως τυχαίνει τακτικά, ακόμα και με καλές ταχύτητες στα speedtests, να μην είναι καλή η εμπειρία στο browsing (π.χ. να αργούν να φορτώσουν οι σελίδες ή να υπάρχουν κολλήματα κατά την αναπαραγωγή βίντεο στο youtube, κ.λπ.).

 

Τό ίδιο έχω παρατηρήσει με τό δίκτυο και γω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά αυτό είναι μόνιμο , και πολλές φορές η εμπειρία στο YouTube είναι τραγική ενώ έχει καμία 50 άρια down

 

Ισχύει ...μου τα κάνει συχνά αυτά τά νούμερα και μένα παρόλο που εχω καλό down..

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελάτε να την δείτε με τις μονοψήφιες της μέσα στην Αθήνα. Απαράδεκτη.

 

Aκόμα????Έλεος πχιά! :lol: :p

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γω με τους προλαλησαντες

προσεχώς θα δώσει και test video streaming επιλογή η εφαρμογή speedtest,ήδη κυκλοφορεί για μήλο

Link to comment
Share on other sites

Λεπτοκαρυά Πιερίας, xioami 10t lite

 

https://www.speedtest.net/result/a/7149013714

 

Το καλοκαίρι βέβαια που έχει τουρισμό δεν ανοίγει ούτε σελίδα :(

Link to comment
Share on other sites

4CA και στην περιοχή μου από την Παρασκευή, με πιθανότητα να δίνει(?) και 5G με DSS (από τα 2100). Αλλά και πάλι, τα cells που "βλέπουν" προς το σπίτι μου, έχουν μόνο B3 και B20. :wacko: Στην άλλη πλευρά της, θα παίζουν όλα κανονικά.

 

1007-vf-4ca.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μένω Αττική, ενώ δειχνει καλή ποιότητα σήματος στο iPhone 7 που χρησιμοποιώ, σε δυο περιοχές που βρίσκομαι συχνότερα στην Καλλιθέα και Ζωγράφου στο σερφάρισμα και στα βίντεο, υπάρχει διάστημα που δε μπορείς να αλλάξει ιστοσελίδα. Εχω αναρωτηθεί αν φταίνε οι σέρβερ των εκάστοτε sites. Ομως αμέσως σε αλλαγή με WiFi οι σελίδες πανε κανονικά.

Δε μπορω να αντιληφθώ τι φταίει. Δεν εχω πολλες γνώσεις τεχνικές, ομως στην πράξη βλεπω φουλ σημα αλλα να μη μπορω να ανοίξω ούτε καν μια ιστοσελίδα. Το κινητό δουλεύει μια χαρα. Δεν εχει κάποιο πρόβλημα.

Σημειωτέον πως εχω ενα πρόγραμμα σε παρα πολυ καλή τιμή και αυτο με κανει διστακτικό στο να προχωρήσω σε αλλαγή. Απο ομιλία ειμαι μια χαρα. Ποτε δεν έχασα κλήση.

Παλιότερα ειχα κοσμοτε και ολα κυλούσαν πολυ καλα. Ιδιαιτέρως στο ιντερνετ. Με τη βονταφον εχω πολυ συγκεκριμένο θέμα στο ιντερνετ.

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει αυτό το θέμα. Προσωπική μου γνώμη ότι έχουν κάποιο θέμα με την διασύνδεση της υποδομής τους με τους σέρβερ του εξωτερικού. Κάποιες φορές δείχνει να πέφτει το σύστημα και συγκριτικά με την πράσινη ακόμα και με λιγότερη ένταση σήματος έχει καλύτερη απόκριση από την Vodafone με full σήμα. Σε down/up που δεν έχει τόση σημασία η απόκριση με καλύτερο σήμα της κόκκινης, βλέπω καλύτερα νούμερα αλλά στα απλά όπως αυτά που ανέφερες, παρατηρώ και εγώ κάποιες φορές θέμα
Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαια η περίπτωσή μου, κάτι που ίσως συμβαίνει σε λίγους και ίσως να σας ζαλίζω. Όμως είναι κρίμα να συμβαίνει. Μάλιστα καταντάει εκνευριστικό κάποιες φορές. Σκέφτομαι μάλιστα να αγοράσω κάποιο πακέτο επέκτασης δεδομένων καμιά φορά, όμως από την άλλη σκέφτομαι πως δε θα μπορώ ν'ανοίξω καν ιστοσελίδες και αυτό με αποτρέπει να χρησιμοποιώ το κινητό μου.

Καταλήγει δηλαδή να με αποτρέπει να κάνω χρήση της συσκευής. Πράγμα που θέτει πλέον τα πράγματα σε άλλη βάση, όχι απλά μια καθυστέρηση δικτύου. Το 5G, θα πάρει πολύ καιρό στη βόνταφον μάλλον. Δε δείχνει να αποδεσμεύει κεφάλαια για ανάπτυξη και αυτό σίγουρα θα μας φάει πάνω από έτος....Μακάρι να το επισπεύσει, τότε θα μείνουμε μετά χαράς!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εγώ από τότε που έβαλα dnsforge.de για κόψιμο διαφημίσεων πάει σφαίρα οποία σελίδα και αν ανοίξω,το βράδυ θα δοκιμάσω και YouTube σε 4k 2160p που είχα πρόβλημα σε κάποια απο αυτά Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ το πρόβλημα με τη φόρτωση ιστοσελίδων παρόλο που μπορεί το σήμα και η ταχύτητα να είναι σούπερ. Δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει πάντως είναι παλιό το θέμα. Με τις άλλες δύο εταιρείες δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα ακόμη και με χαμηλό σήμα και ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες μέρες επιβεβαιωνω και γω προβλήματα σε ανοιγμα σελίδων.Γενικα αργο browsing.Με αλλο δίκτυο κανένα θέμα
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες μέρες επιβεβαιωνω και γω προβλήματα σε ανοιγμα σελίδων.Γενικα αργο browsing.Με αλλο δίκτυο κανένα θέμα

 

Και εγώ τα ίδια, σταθερή και κινητή στη Θεσσαλονίκη ειδικά σε ώρες αιχμής.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια, σταθερή και κινητή στη Θεσσαλονίκη ειδικά σε ώρες αιχμής.

 

Ολη μέρα εδώ..Δεν εχω wi fi και σερνεται...Με την κοτε χωρις καμία γραμμή σήμα πιό γρήγορο σερφαρισμα εχω..

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και αππ Σέρρες , δεν ξεκινάει ούτε speedtest και αν ξεκινήσει έχω 800ping

https://drive.google.com/file/d/1C7WB7WqO0fKRo879CBkyp4FlP7t4wUnN/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κ εγώ την ύπαρξη προβλημάτων ακόμα και με το router της VF.

https://www.speedtest.net/result/11135356890

 

Φαινομενικά, τα 10mbps είναι υπεραρκετά έστω και για ομαλό 480p βίντεο στο YouTube, όμως, υπάρχουν στιγμές που σταματάει να φορτώνει και πολλές σελίδες, όπως λέτε παραπάνω, είναι σα να μην φορτώνουν.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κ εγώ την ύπαρξη προβλημάτων ακόμα και με το router της VF.

https://www.speedtest.net/result/11135356890

 

Φαινομενικά, τα 10mbps είναι υπεραρκετά έστω και για ομαλό 480p βίντεο στο YouTube, όμως, υπάρχουν στιγμές που σταματάει να φορτώνει και πολλές σελίδες, όπως λέτε παραπάνω, είναι σα να μην φορτώνουν.

 

Τι να πω...εμένα το σταθερό έχει απίστευτα κολλήματα,έκανα επανεκκίνηση και χθες το βράδυ και το Σάββατο.

Πολλά προβλήματα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο αλλά όπως σας είπα και παραπάνω δοκιμάστε την λύση που είπα παραπάνω αλλά χθες δοκίμασα 4κ ultra hd στα 2160p και πήγαινε σφαίρα κανένα buffering, αν το βγάλω υπάρχει πρόβλημα

τι στο καλό συμβαίνει?

 

θα δοκιμάσω πάλι απόψε.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...