Jump to content

Κανόνες & Οδηγίες για το forum των Τεχνολογικών διαξιφισμών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες θέλω την γνώμη σας.

 

Επειδή επίκειται αγορά κινητού.... θα ήθελα να μου πείτε, αν και κατά πόσο παίζει σημαντικό ρόλο σε μια αγορά αυτής της εποχής αν το SOC θα είναι 64bit ή όχι. Πρέπει να θεωρείτε σημαντικός παράγοντας?

Η αγορά που εγώ θέλω να κάνω, είναι όπωσ συνηθίζω, με μακροχρόνιο σκοπό. Δεν είμαι απο αυτούς που τα αλλάζουνε τα κινητά σαν τα πουκάμισα.

Με βάση αυτό λοιπόν...... θα έχω κάποια σοβαρή επίπτωση επιλέγοντας τώρα 32bit κινητό?

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καμία άποψη απο κανέναν?

 

Περισσότερο το ρωτάω, γιατί θέλω να ξέρω, αν μπορεί να σου φανεί τόσο χρήσιμο, ώστε να σε αποτρέψει απο την αγορά ενός LG G3.

Γιατί αν μπορεί να προσδώσει σημαντικά οφέλη, θα κοιτάξω για 64bit μόνο. Οπότε μάλλον θα καταλήξω στο Zenfone2.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα για κανα 2 χρονια θα εισαι οκ. Αναλογα και τις απαιτησεις βεβαια. Μπορει και να μην εχεις προβλημα ποτε, αν δεν θελεις και πολλα πολλα απο το κινητο.

Με παρομοια χρηματα μπορεις να δεις και το LG G FLEX 2 που εχει 64bit επεξεργαστη.

Edited by christar
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα εξηγεί καλά: http://www.greenbot.com/article/2686007/why-you-will-and-won-t-want-a-64-bit-android-phone.html .

Βασικά, όπως τα λέει και ο/η christar αντέχουν ακόμη οι 32-bit - 2 χρόνια τουλάχιστον εκτός κι αν γίνει καμιά ραγδαία αλλαγή στις εφαρμογές και στα παιχνίδια.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καμία άποψη απο κανέναν?

 

Περισσότερο το ρωτάω, γιατί θέλω να ξέρω, αν μπορεί να σου φανεί τόσο χρήσιμο, ώστε να σε αποτρέψει απο την αγορά ενός LG G3.

Γιατί αν μπορεί να προσδώσει σημαντικά οφέλη, θα κοιτάξω για 64bit μόνο. Οπότε μάλλον θα καταλήξω στο Zenfone2.

 

Για τις τρέχουσες απαιτήσεις του 97% τα 32bit είναι μια χαρά. Επομένως σε παίρνει 1-2 χρόνια ακόμα. Νομίζω δεν θα εχεις θεμα

Link to comment
Share on other sites

64 bit θα είναι χρήσιμα όταν βγουν και οι αντίστοιχες εφαρμογές. δεν ξέρω κάποια που να έχει βγει. Αν το κρατήσεις χρόνια πάρε ένα 64 bit.πάνω από 2 χρόνια εννοώ.

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω την γνώμη σας.

 

Επειδή επίκειται αγορά κινητού.... θα ήθελα να μου πείτε, αν και κατά πόσο παίζει σημαντικό ρόλο σε μια αγορά αυτής της εποχής αν το SOC θα είναι 64bit ή όχι. Πρέπει να θεωρείτε σημαντικός παράγοντας?

Η αγορά που εγώ θέλω να κάνω, είναι όπωσ συνηθίζω, με μακροχρόνιο σκοπό. Δεν είμαι απο αυτούς που τα αλλάζουνε τα κινητά σαν τα πουκάμισα.

Με βάση αυτό λοιπόν...... θα έχω κάποια σοβαρή επίπτωση επιλέγοντας τώρα 32bit κινητό?

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

 

Το σημαντικό είναι σχετικό, αν θεωρείς την πιο γρήγορη λειτουργία της συσκευής σου (σε σχέση με τα δεδομένα που επεξεργάζονται στέλνουν ή λαμβάνουν οι εφαρμογές) σημαντικό, τότε ναι είναι.

Μπορεί οι εφαρμογές για mobile συσκευές (σε συντριπτικό ποσοστό ) να μην υποστηρίζουν πλήρως την "εκμετάλλευση" ) ενός 64bit soc αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα εκτελούνται πιο γρήγορα.

Αλλωστε οι τιμές είναι σε πολύ λογικά πλαίσια και για 64bit συσκευές

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λές.

Ο ενδοιασμός αν θες, προέρχεται από το δίλημμα του να προβείς σε μια αγορά ενός πολύ καλού κινητού με 32Bit Soc (π.χ. LG G3), ή είναι σοφότερο να προσανατολιστείς απο τώρα σε ένα 64Bit Soc (π.χ. LG G4 (εγώ λόγω κόστους δεν το φτάνω το συγκεκριμένο), Asus Zenfone 2 (μάλλον αυτή είναι η εναλλακτική μου επιλογή)), με βάση πάντα την λογική ότι δεν παίρνω ένα κινητό για να το αλλάξω σε ένα χρόνο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στους υπολογιστές τρέξαμε όλοι στους 64bit επειδή επέτρεψαν την εγκατάσταση μνήμης πάνω από 4GB, οπότε απογειώθηκε (θεωρητικά) το multitasking. Λέω θεωρητικά γιατί "βάρυναν" τα προγράμματα που βγήκαν σε 64bit. Στα κινητά σήμερα η πλειοψηφία έχει 2GB RAM, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνουν mainstream τα 4GB. Αλλά ακόμα και τα 4GB θα μπορεί να τα δουλέψει ο 32bit επεξεργαστής. Επιπλέον στα 64bit δημιουργείται το ανάποδο πρόβλημα με τις 32bit εφαρμογές. Όχι ότι δεν τις τρέχει το υλικό αλλά χρησιμοποιεί (τουλάχιστον στα windows) emulator για να το κάνει, άρα ενδεχομένως να έχουμε κάποια μικρή απώλεια σε ταχύτητα.

 

Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει ακόμη λόγος να βιαζόμαστε μιας και το λειτουργικό (είτε android είτε windows mobile) δεν είναι ακριβώς όπως πρέπει για να υποστηρίξει πλήρως τα καλά που δίνει η τεχνολογία των 64bit - πόσα προγράμματα πια να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτά στο κινητό και να θέλεις να συνεχίσεις από εκεί που σταμάτησες;

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ευρωπαικους προορισμους ποια εταιρια εχει καλα πακετα

 

Κοιταζα εδω για Q, αλλα βλεπω ειναι μονο για onloine ανανεωσεις. Θελω κατι σε καρτοκινητο και με δυνατοτητα να το ενεργοποιεις απο τηλεφωνικο μενου

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για ευρωπαικους προορισμους ποια εταιρια εχει καλα πακετα

 

 

 

 

 

Κοιταζα εδω για Q, αλλα βλεπω ειναι μονο για onloine ανανεωσεις. Θελω κατι σε καρτοκινητο και με δυνατοτητα να το ενεργοποιεις απο τηλεφωνικο μενου

 

 

 

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι παρα μονο απο Wind και Q.Για εμενα στο online του πραγματος και τα myf2g και myQ ειναι ευχρηστα και απλα στη χρηση και στις λειτουργιες τους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 συσκευές και χρειάζομαι την βοήθειας σας......από τεχνικά χαρακτηριστικά και τιμή δεν μου φαίνονται να έχουν μεγάλες διαφορές αλλά από θέμα αυτονομίας,κάμερας και μελλοντικών αναβαθμίσεων θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Flex 2: Καλύτερες CPU & GPU, λίγο καλύτερη οθόνη (αλλά είναι θέμα τύχης μήπως πετύχεις "κιτρινίλα")

G3: Περισσότερη RAM (αν πάς στην έκδοση με τα 3), αποσπώμενη μπαταρία, αναβάθμιση σε 6 (έχει ήδη ξεκινήσει το roll out), custom ROMS κλπ. Δυστυχώς, ό,τι έχει σχέση με την 6 στο Flex είναι ακόμα "φήμες" και "θα", ενώ δεν υπάρχει τίποτα από modding.

 

Ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα με σένα και πήγα στο G3 καθαρά για λόγους modding και μπαταρίας.

Δες εδώ για περισσότερα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Flex 2: Καλύτερες CPU & GPU, λίγο καλύτερη οθόνη (αλλά είναι θέμα τύχης μήπως πετύχεις "κιτρινίλα")

G3: Περισσότερη RAM (αν πάς στην έκδοση με τα 3), αποσπώμενη μπαταρία, αναβάθμιση σε 6 (έχει ήδη ξεκινήσει το roll out), custom ROMS κλπ. Δυστυχώς, ό,τι έχει σχέση με την 6 στο Flex είναι ακόμα "φήμες" και "θα", ενώ δεν υπάρχει τίποτα από modding.

 

Ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα με σένα και πήγα στο G3 καθαρά για λόγους modding και μπαταρίας.

Δες εδώ για περισσότερα.

Μου αρέσει ο σχεδιασμός του flex 2 αλλά νόμιζα ότι το g3 έχει καλύτερη οθόνη λόγο ανάλυσης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ψάχνω το κορυφαίο android tablet. Μετά από ψάξιμο και αρκετά review κατέληξα στο σονι z4 και το tab s2 της σαμσουνγκ. Καμια άποψη από όσους τα έχουν δει στη πράξη

 

Φιλε μου δεν ξερω αν ψωνισες τελικα, αλλα και εγω αυτα τα 2 πιστευω ειναι κορυφαια. Πχ το θεμα της στεγανοποιησης εμενα ειναι στις προτεραιοτητες μου παντα, αλλα το γεγονος οτι εχει πιο μεγαλα μπεζελ το σονυ με χαλαει. Πχ το tab S Που εχω εγω, ειναι τοσο σπαστικο σε lag που μου τη δινει, ομως το Ζ3c tablet δε μαρεσε και προτιμησα το samsung. το s2 δεν ξερω αν εχει lag, αλλα το θεωρω πιθανο, αν και θα ειναι πολυ πολυ λιγοτερο. Στη θεση σου θα επαιρνα το S2 εαν δεν ηθελα στεγανοποιηση, αλλιως σονυ. Παντα για το μεγαλο μιλαμε.. Στα μικρα θα προτιμουσα το Ζ3c πλεον αν και πρεπει να βγει καινουριο τωρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα βλέπεις ή κάμερα τους ποια εταιρεία σας είναι π.χ Xioami χρησιμοποιεί sony.
Link to comment
Share on other sites

Τα Nubia έχουν τις καλύτερες ρυθμίσεις manual.. Μετά τα meizu ,Huawei και συγκεκριμένα μοντέλα της Lenovo.. Για ρυθμίσεις μιλάω πάντα.. Τώρα για αισθητήρες, απόδοση κτλ πρώτο είναι το meizu mx4&5 , μετά είναι τα Nubia πολύ κοντά ,xiaomi(τα πάει καλά στο αυτόματο, αλλά από ρυθμίσεις manual είναι πολύ πίσω) , Huawei και Lenovo..

Σύνοψη για να σκάσεις κάτω από 200 ευρώ και να έχεις αξιόλογη κάμερα πας στο meizu mx4 πρώτα, αλλιώς κοιτάς το z7 mini αν το βρεις στα 150 ευρώ ,αλλιώς πας στο z9 mini αν το βρεις κοντά στα 180 ευρώ.. Κατά την γνώμη μου το πολύ που πρέπει να δώσεις για κινέζικο είναι κοντά στα 250..Αν είναι να δώσεις 300+ ,καλύτερα να πάρεις το G4 και ξεμπερδεύεις από κάμερα στο αυτόματο.. Ότι καλύτερο σε android Camera αυτήν τη εποχή..

ΥΓ. Σε πολλά κινέζικα κινητά, παίζει ρόλο και η rom που έχουμε στην απόδοση της καμερας..Ακόμα και σε επώνυμες συσκευές το έχω παρατηρήσει αυτό..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το μειζου μχ5 έχει φιλοτιμη κάμερα αλλά αν αναλογιστεις ότι έχει σαν αντίπαλο g4 s6 ζ3 κτλ είναι γύρω στα 3 χρόνια πίσω

 

 

Πολυ άκυρο αυτο που γραφεις για το mx5, ούτε για το mx4 δεν ισχύει.

 

Το xiaomi redmi note 2 εχει μια απο τις καλύτερες κάμερες

της αγοράς και κοστίζει 150 ευρώ.

Επισης το mx4-5 πολυ καλα αλλά αε αυτο το εύρος τιμών έχεις πολλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Το G3 ειναι ενα πανεμορφο κινητο (ειδικα στο χρυσο) το οποιο αν και πολυ καλο κινητο δεν μπορεσει να σταθει ανταξιο του υπερτατου LG G2.. θες λιγο η μπαταρια, θες λιγο η οθονη που ετρωγε πολυ ενεργεια, η ανταποκριση του κοσμου δεν ηταν η ιδια με το G2...

 

εχει περιπου την ιδια μπαταρια με το Flex 2, χειροτερο επεξεργαστη και αν παρεις την εκδοση 32GB περισσοτερη Ram(που δεν ξερω αν κανει την διαφορα).. οσο αφορα τα τεστ που γινονται στο ιντερνετ αποδυκνυεταιω πως το flex 2 ειναι ενα σαφως πιο γρηγορο κινητο απο το G3, πιο συγχρονο (βγηκε το 2015 ενω το G3 το 2014) με πρωτοποριακη σχεδιαση και μαλιστα παρουσιαζεται να ειναι και πιο φθηνο τελικα απο το G3

 

νομιζω πως το flex 2 σηκωνει συγκριση hardwerικα με το G4 οχι με το G3..

αιθητικα βεβαια ειναι θεμα υποκειμενικο.. εμενα πχ και απο το G4 και απο το flex 2 μου αρεσει περισσοτερο το G3 σε Gold.. :)

LG Viewty (KU990)->LG Optimus (GT540)->Sony Ericsson Xperia Neo V->LG G2 (D802)->ASUS MeMO Pad 7 (ME176C)->Samsung Galaxy Tab 4 (SM-T230)->Samsung Tab S2->Samsung Galaxy S7 Edge->LeEco Le Pro 3 Elite->Xiaomi Tab 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 συσκευές και χρειάζομαι την βοήθειας σας......από τεχνικά χαρακτηριστικά και τιμή δεν μου φαίνονται να έχουν μεγάλες διαφορές αλλά από θέμα αυτονομίας,κάμερας και μελλοντικών αναβαθμίσεων θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

φίλε είμαι κάτοχος του LG G FLEX 2 οπότε συγχώρεσε με αν η παρακάτω περιγραφή μου είναι επηρεασμένη από αυτό ... θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός :) (δεν γνωρίζω καθόλου το G3)

καταρχήν όπως λέει ο analwsimos "το θέμα εμφάνισης είναι υποκειμενικό", αλλά για μένα ήταν το κύριο κριτήριο για την αγορά του.

Όντως οι "παλιές" σειρές (σε κάποιες συσκευές) παρουσίαζαν κάποια χρωματικά θέματα, πράγμα που στις νέες ΔΕΝ συμβαίνει !

Πραγματικά πρόκειται για ένα πανέμορφο τηλέφωνο και δυσκολεύομαι να βρώ κάποιο που να συγκριθεί μαζί του στο θέμα αυτό.

Η μπαταρία του με χαλαρή χρήση κρατάει πάνω απο 2 μέρες,

Η κάμερα/φωτογραφική είναι καταπληκτική και εστιάζει σε μηδέν χρόνο ακόμα και στο σκοτάδι.

Εγώ αν και το πήρα πρόσφατα (σειρά 510) η LG μου έχει δώσει ήδη 2 αναβαθμίσεις.

Είναι γρήγορο, δεν λαγκάρει, με πολλές "μαμα" επιλογές ... και η τιμή του πλέον είναι τρελή !

Δεν θα αναφερθώ σε άκρως τεχνικά (συγκριτικά) θέματα αφού υπάρχουν εδώ παιδιά με πολύ καλές γνώσεις ...

Επαναλαμβάνω η κρίση είναι προσωπική ... ότι και να διαλέξεις καλορίζικο ,,,

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 συσκευές και χρειάζομαι την βοήθειας σας......από τεχνικά χαρακτηριστικά και τιμή δεν μου φαίνονται να έχουν μεγάλες διαφορές αλλά από θέμα αυτονομίας,κάμερας και μελλοντικών αναβαθμίσεων θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

G3 πιο δοκιμασμένη συσκευή με καλύτερη υποστήριξη και πιο «ψαγμέενο» με mods. Θα στο πρότεινα και εγώ.

Lenovo Vibe Z2 Pro / LG G3 32gb / Huawei Ascend Mate 7 / Sony Xperia Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μεταξύ των δύο, εγώ θα επέλεγα το G3 για τη σαφώς καλύτερη υποστήριξη που έχει (και θα έχει). Οι διαφορές σε hardware (CPU και GPU έναντι μεγαλύτερης RAM) πιστεύω ότι μικρή διαφορά θα δίνουν σε εμπειρία χρήσης, δεδομένων των σωστών λειτουργικών και των δύο.
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες, το G3 είναι εξαιρετικό κινητό, με τρομερή υποστήριξη και ζωή ακόμα με αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

To flex 2 δουλεύει υποδειγματικά εν αντιθέσει με το G3 που έχει λοξιγκα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...