Jump to content

Κανόνες & Οδηγίες για το forum των Τεχνολογικών διαξιφισμών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,τα βρισκω στα ιδια χρηματα και θελω μια ναυαρχιδα με καλο design,καμερα,αυτονομια,να με βγαλει καιρο και αυριο θα κανω την παραγγελια.Υπαρχει λογος να παω στο p10;

Με νοιαζει πιο πολυ η μπαταρια,η καμερα και να κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με σένα φίλε μου. Το G2 που έχω κλείνει τον Ιανουάριο 3 χρόνια και αν και με υπηρέτησε πιστά και χωρίς προβλήματα είναι σιγά σιγά η ώρα να προχωρήσω σε κάτι νέο.

Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά και ίσως και στο απλό το S7. Περίμενω και εγώ να ακούσω απόψεις και να κρίνω.

Η αλήθεια είναι πάντως πως εκτός από την κάμερα δεν υπάρχει κάτι άλλο που να με τραβάει προς το P10 και μάλλον "πάω" λίγο προς το S7 Edge ή το S7.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί βλέπω ότι όλο και περισσότεροι χρήστες στρέφονται από το s8 plus στο op5T.

 

Σαν samsungakias η αγαπημένη μου συσκευή s8 plus, έδωσε την θέση της σε ένα oneplus 5T 8/128.

 

Και δεν μετανιώνω για αυτή την αλλαγή (τουλάχιστον για την ώρα).

 

Η κάρτα μνήμης, και η κάμερα είναι ο συμβιβασμός που έκανα με την αλλαγή αυτή.

Και εξηγούμε αναλυτικά γιατί είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας.

 

Ξεκινάω γράφοντας για το oneplus.

 

1:μπαταρία.

Επειδή πολλοί από εμάς δίνουμε μεγάλη σημασία σε αυτό, κάνουμε τα πάντα από το smartphone μας, και θέλουμε να είμαστε εκτός ρεύματος από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ με οποιοδήποτε μοτίβο χρήσης, σε αυτή την συσκευή αυτό γίνεται ανετότατα.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χρειαστεί ρεύμα μέσα στο 17-19 ωρο.

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα δικά μου χέρια με την δική μου χρήση.

 

2:εναλλαγή εφαρμογών.

Έμαθα τι σημαίνει με αυτή την συσκευή.

Ένα σορό ανοιχτές εφαρμογές, αλλαγή για πλάκα όποια και αν θέλω να ανοίξω είναι εκεί που την άφησα χωρίς καθυστέρηση.

Στον Chrome που δουλεύω όσο τίποτε άλλο άνοιγμα εναλλαγή καρτελών για πλάκα.

 

3:ταχύτητα

Ο ορισμός της ταχύτητας είναι το oneplus.

Όλα γίνονται τόσο γρήγορα, τόσο ομαλά, που ότι και αν δουλέψω μετά από αυτό νομίζω ότι "κολλάει".

 

4:ποιότητα κατασκευής

Μεταλλικό σώμα, φλατ οθόνη, προσωπικά είναι κάτι που μου αρέσει.

 

5:dash charge.

Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι γι αυτό.

Μακράν η ποιο γρήγορη φόρτιση που υπάρχει.

 

Στα αρνητικά

1:καρτα μνήμης.

2:κάμερα

3:ip68.

 

 

Πάμε στο s8 plus.

1:κάμερα

Από τα ποιο δυνατά σημεία.

Σε οποιαδήποτε συνθήκη έπαιρνα την φωτογραφία που ήθελα στο αυτόματο με την μια.

Πατάς πυροβολαει αμέσως και έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.

 

2:edge.

Παρόλο που προτιμώ φλατ οθόνη, η edge του s8 plus κλέβει τα περισσότερα βλέμματα.

Δεν δίνω βάση στις οθόνες, όλες οι καλές οθόνες μου αρέσουν.

Αλλά θεωρώ ανώτερη την οθόνη του s8 plus.

 

3:ip 68

Καλή πιστοποίηση.

Δεν πρόκειται ποτέ να βάλω συσκευή στο νερό, αλλά ένιωθα άνετα αν μιλούσα στην βροχή στο χιόνι η αν έπεφτε ένα ποτήρι νερό στο τραπέζι.

 

4:micro sd.

Έχω μια 200 gb κάρτα, με πάνω από το 50% γεμάτο, και θέλω όλα μου τα αρχεία άμεσα διαθέσιμα.

Σε συσκευές χωρίς αυτό το χαρακτηριστικό συμβιβάζομαι υποχρεωτικά με λιγότερα αρχεία.

 

5:wireless charging

Φορτιζω ασύρματα από την εποχή του s6 και με βολεύει.

 

 

Αρνητικά. (σε σχέση με το 5Τ)

1:μπαταρία (δεν είναι κακή αλλά σε σχέση με το op5T είναι χειρότερη)

2:ταχύτητα (δεν είναι αργό προς θεού, αλλά σε σχέση με το 5Τ είναι)

3:κατασκευή από γυαλί (δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα πχ και wireless charging και μεταλλική κατασκευή)

4:edge οθόνη.

 

Το 3 και 4 είναι θέμα γούστου και γι αυτό θα γινόταν να μην μπουν στα αρνητικά.

Αυτά στα δικά μου μάτια και στην δική μου χρήση.

Καλές γιορτές με υγεία σε όλους!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού.

Λόγω της ύπαρξης μωρού στο σπίτι θέλω όσο το δυνατόν την χαμηλότερη ακτινοβολία.

Ψάχνω λοιπόν κινητά με SAR (αυτιού) κάτω του 1 οπωσδήποτε (όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά), το θέμα είναι ότι υπάρχουν μερικά κινητά που ενώ έχουν SAR αυτιού 0,34 έχουν SAR σώματος 1,36 !!! (π.χ J7/2016).

Το SAR αυτιού υποθέτω είναι δείκτης ακτινοβολίας για την ώρα που μιλάμε. Το SAR σώματος σε ποια ακτινοβολία αντιστοιχεί? Μήπως Σε εκείνη που όταν το κινητό είναι απλά πάνω μας (τσέπη, μπουφάν, τσαντάκι) και σε στάδιο αναμονής?

Είναι φυσιολογικό όταν μιλάς με ένα κινητό να έχει χαμηλότερη ακτινοβολία από όταν είναι σε αναμονή στην τσέπη σου?

 

Μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Το SAR γενικά αντιστοιχεί στη μέγιστη ακτινοβόλια που μπορεί να εκπεμψει το κινητό και όχι σε αυτή που εκπέμπει το κινητό κατά μέσον όρο.

Συνεπώς, βρίσκώ λογικό να μπορεί η μέγιστη ακτινοβολία σώματος να είναι υψηλότερη από αυτή του αυτιού, δεδομένου ότι ακουμπά μεγαλύτερη επιφάνεια του κινητού στο σώμα μας όταν το έχουμε πάνω μας απ΄ότι όταν το έχουμε στο αυτί.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Για το SAR τίποτα; Για εμένα είναι σημαντικός παραγόντας επιλογής (αν το s8 έβγαινε σε dual sim θα το είχα πάρει, το 5Τ μου αρέσει σε specs αλλά με τέτοιο sar λέω να μην το αγγίξω). Πόσο δύσκολο είναι να δεις που έχει την κεραία η samsung και να το αντιγράψεις (προφανώς δεν νοιάζονται); Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας , θέλω να αξιοποιήσω το ποσό των 250 ευρώ που μου δίνει η cosmote ως επιδότηση για ανανέωση του συμβολαίου μου.

Οι απαιτήσεις μου είναι οι ακόλουθες ,πρώτη και κύρια να δέχεται κάρτα σιμ και να έχει λογισμικό android.Από εκεί και πέρα η χρήση θα είναι η ακόλουθη :cosmotetv ,youtube,sosial media και παιχνίδια καθώς και ανάγνωση κειμένων και e- mail ,τέλος όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη θα ήταν επιθυμητή ....

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε έκπτωση στο πάγιο δεν μπορείς να αξιοποιηθεί το ποσόν;

Γιατί αν μπορεί είναι ανούσιο να μην το κάνεις και να πάρεις έξω από το υπερτιμημένο κατάστημά τους, το tablet.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

hi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι σε φάση αναζήτησης κινητού εκει στα 250 με 300 €. Είχα σχεδόν καταλήξει στο Mate 10 lite στα 250€ περιπου. Είδα όμως το P20 lite και βλέπω αρχική τιμή κοντά στα 350€ Μπορώ να κάνω υπομονή 2-3 μήνες ακομη και υπολογίζω ότι θα το δώ σε τιμή κοντά στα 300€. Και ρωτάω τώρα, αξίζει τον κόπο, την υπομονή και τα 50-100€ παραπάνω το Ρ20 ή να πάρω από τώρα το ΜΑΤΕ 10 να τελειώνω??
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ.

 

Στα χαρτιά, ουσιαστικά είναι πανομοιότυπα (ένα κλάσμα της ίντσας).

 

Το μόνο που πρακτικά με νοιάζει, είναι η κάμερα.

 

Το Mate 10lite, έχει αρκετά καλύτερη από το Ρ10lite, όσο έχω δει.

 

Το Ρ20Lite, έχει σαν του Μ? Λίγο καλύτερη του Ρ10, αλλά χειρότερη του Μ? Καλύτερη και από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
θελω την προσοχη σας λιγο .εχω κοιταξει αυτα τα τρια κινητα .οποιος γνωριζει ας με απαντησει .ποιο πιστευετε οτι ειναι λιγο καλυτερο .σε ολα . μπαταρια . καμερα .κτλ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψάχνω ένα tablet αποκλειστικά για βιντεοκλήσεις (Skype, FB κτλ), χωρίς SIM, κάτω από €250. Μεχρι στιγμής έχω βρει μόνο αυτό https://www.skroutz.gr/s/14029666/Samsung-Galaxy-Tab-A-T580-10-1-32GB.html
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να πω κάτι που είδα τυχαία.πριν λίγο καιρό πήρα ενα ποιο γρήγορο φορτιστη,απο τον μαμα για το κινητό μου.στο.μαγαζί μου ειπαν οτι για να δω διάφορα στην φόρτιση έπρεπε να πάρω και ενα καλώδιο άλλο.όπως και εκανα.πραγματικα η φόρτιση γίνεται αρκετά ποιο γρήγορα.το έχω βέβαια σαν λύση ανάγκης οπότε δεν έχω πολύ χρονο,γιατί φοβαιμαι οτι η συχνη χρηση μπορεί να γονατίσει την μπαταρία.τι πρόσεξαν.άφησα κάποια στιγμη το καινούργιο καλώδιο με τον μαμά φορτιστη.είδα οτι η φόρτιση είναι λίγο ποιο γρήγορη με το <καλό> καλώδιο.όχι τόσο γρήγορη όσο με τον άλλο φορτιστη,αλλα λίγο ποιο γρήγορη.σας έχει τύχει;μπορεί να επαιξε ρολο το καλώδιο το ποιο καλό;τα καλώδια που έχουν μέσα οι συσκευασίες δεν ειναι τόσο καλής ποιότητας;αυτα. Απλα τροφή για το μυαλό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα να ρωτήσω ενώ στην Ελλάδα είχαμε το Youtube RED για ποιο λόγω δεν πήγαμε στο Youtube Ρremium?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια,

 

Εμενα ξεκινησε τυχερα, με δωροεπιταγη απο συγκεκριμενο μαγαζι, αυτο που εχει (είχε) εντυπωσιακο στολισμο σαν γιγαντιο δωρο στην πλατεια Συνταγματος...(δε ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω το ονομα του, ειναι αυτο που χρησιμοποιει χαρακτηριστικο πορτοκαλι χρώμα).

 

Δε θελω να δωσω παραπανω χρηματα.(ισως μεχρι 20€ για καποια εξαιρετικη περιπτωση)

Ειμαι μεταξυ καποιων alcatel, nokia ,tplink, fluo K.

Κλίνω προς το τελευταιο.

 

Θα ηθελα οσο το δυνατον μεγαλυτερη οθονη, μπαταρια και να υποστηρίζουν ραδιόφωνο.

Ιδανικα, να υποστηριζουν εγγραφή κλήσης εγγενώς στο λειτουργικο τους.

 

Αν γνωριζετε απο το λειτουργικο προσφατων μοντελων alcatel, fluo, tplink, θα με διευκολυνατε.

Ειχα τσεκαρει καποιο νοκια android τις προαλλες κ δεν ειχε εγγραφη κλησης, δυνατοτητα πολυ χρησιμη κατ'εμε.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΤΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ εχουν οι επεξεργαστες mediatek ξερει νΑ ΜΕ πει κανεις /.?επηρεαζουν την μπαταρια /.την ταχυτητα λογικα του κινητου. διοτι χαζευα δυο asus to max plus m1. και το zenfone 4 ze554kl.ο πρωτος εχει mediatek.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
OLM to PST Converter για Mac είναι ένα εργαλείο που επιδιορθώνει αποτελεσματικά το αρχείο OLM και ανακτά όλα τα στοιχεία του γραμματοκιβωτίου του Mac Outlook σε μορφή PST. Τώρα οι χρήστες μπορούν εύκολα να μεταναστεύσουν σε περιβάλλον MS Outlook. Αυτό το λογισμικό αποθηκεύει αποτελεσματικά τα εξαγόμενα δεδομένα από μη προσβάσιμα ή κατεστραμμένα αρχεία OLM. Αυτό μπορεί επίσης να εξάγει διάφορα αρχεία OLM στο MS Outlook σε έναν μόνο κύκλο μετατροπής. Αυτό το λογισμικό ανακτά γρήγορα mails, επαφές, στοιχεία ημερολογίου, υπερσυνδέσμους, συνημμένα αρχεία και άλλα δεδομένα από αρχεία OLM. Επίσκεψη:- https://www.toolscrunch.com/mac-olm-to-pst-converter.html
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Θέλω να πάρω καινούργιο κινητό τηλέφωνο περίπου στα 150€.

Τώρα έχω το Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Έχω κοιτάξει όλα τα καινούργια της Xiaomi σε αυτές τις τιμές, ωστόσο δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο..

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα το xiaomi redmi 7 ή το huawei y7 2018, βεβαια δεν ξερω τις αναγκες σου αλλα πιστευω θα σε καλυψουν και με το παραπανω!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω είναι καλυτερα να απευθυνθείς στο νήμα επιλογής συσκευής για περισσότερες απαντήσεις...

To Note 7 είναι πιο φρέσκο (με ότι συνεπάγεται αυτό σε αναβαθμίσεις), έχει headphone jack και καλύτερη μπαταρία... Eπίσης το Mi 8 Lite νομίζω δεν έχει ράδιο, κάτι το οποίο δεν ξέρω αν σε αφορά.

Σε επιδόσεις φαντάζομαι ότι τα καταφέρνουν εξίσου καλά, μιας και έχουν τον ίδιο επεξεργαστή...

Σε κάμερα χωρίς να γνωρίζω, φαντάζομαι ότι επίσης δε θα έχουν φοβερές διαφορές αν και για την κάμερα του Mi 8 Lite έχουν ακουστεί καλά πράγματα, ενώ για του Note 7 οχι κάτι ιδιαίτερο...

Βέβαια και εμφάνιση παίζει τον ρόλο της και επειδή έχω δει από κοντά το Mi 8 Lite είναι πανέμορφο, οπότε μπορείς να πας να τα δεις και εσύ από κοντά να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .εχω σκοπο να αγορασω το honor 10 αλλα παρατηρησα περιπου στα ιδια λεφτα ειναι και το lg.το lg εχει καλυτερη καμερα. με διαφραγμα 1.6 και ois.το honor 10 εχει λιγο μεγαλυτερη μπαταρια. βασικα πιο πολυ το θελω για καθαρες φωτογραφιες ιντερνετ .facebook και instagram. πιο απο τα δυο λετε αξιζει ?
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ να με πει καποιος αν γνωριζει. πιο απο τα δυο τηλεφωνα πρωτον ¨βγαζει καλυτερη φωτογραφια . δευτερον εχει καλυτερο επεξεργαστη. στο θεμα καμερας πιο επισης βγαζει καλυτερη φωτογραφια το βραδυ.εχουν και τα δυο ιδιο διαφραγμα.στο 1.8 f/ το ενα εχει 48 megapix. και το αλλο και το αλλο 16. τα 48 megapixel.στη πραγματικοτητα δεν ειναι τοσα αλλα 12. Edited by lakis29
Link to comment
Share on other sites

Γεια σ ολους!!

Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος φθηνου gsm repeater.

Εχω βρει απο Κινα gsm repeater στα 20 ευρω στα 900 mhz.

Γνωριζει κανεις αν ειναι συμβατο με τις Ελληνικες εταιριες και αν οντως κανει δουλεια?(Ειδικα cosmote)

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Ξεκίνησα να ψάχνω μεταχειρισμένo Note 9. Μετά από 3-4 μέρες αναζήτησης, είδα ότι η τιμη του στα μεταχειρισμένα πλησιάζει αρκετά την τιμή των μεταχειρισμένων S10+.

Δεν είχα ποτέ Samsung (εκτός από ένα S7 edge για λιγότερο από μήνα...μικρό διάστημα για να σχηματίσεις άποψη...σύν ότι έχουν αλλάξει αρκετά από τότε).

Εάν μπορεί κάποιος να επισημάνει τα + και τα - της κάθε μια συσκευής θα με βοηθούσε πολύ.

Προσωπικά, οι μόνες διαφορές που μπορώ να δώ είναι μια οβάλ τρύπα στο S10+ η οποία μου κάθεται στο λαιμό (κυρίως γιατί τραβάει τα εικονίδια και τα πάει στην μέση), ένα πιό καινούριο επεξεργαστή και πιό καινούριο μοντέλο σε σχέση με το Note 9...και μάλλον καλύτερη οθόνη (τεχνολογικά τουλάχιστον).

Παρόλα αυτά τα καλά του S10+, θα προτιμούσα να πάρω Note 9. Υπάρχει λόγος να καταπιώ την τρύπα και να πάω στο S10+;

Για το πενάκι δεν ξέρω...ίσως και να μην βγεί ποτέ από την θήκη...δεν ήμουν ποτέ παρέα με πενάκι οπότε δεν ξέρω εάν εν τέλη θα μου είναι χρήσιμο ή όχι. Νομίζω πώς όχι.

 

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...