Jump to content

Κανόνες & Οδηγίες για το forum των Τεχνολογικών διαξιφισμών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακράν στα φοιτητικά whats up γιατί όλοι έχουν whats up και θα μπορούν να σε παίρνουν και αυτοί εκτός από σένα

Μετά CU

Βασικά μπορείς να κάνεις τα πάντα με 10 ευρώ το μήνα και να σου μένουν δλδ

Με 10ευρη κάρτα παίρνεις 600' προς what's up και 600 mb net και τα λεφτά σου μένουν

Αν θες να μιλάς σε άλλα δίκτυα χρησιμοποιείς τα 5 από τα 8.80 που πρακτικά έβαλες (φόρος 1.12 νομίζω) και έχεις 1000 λεπτά προς όλους. Νομίζω με 7 ευρώ έχεις 1200 λεπτά προς όλους και ή 600 ή 1200 sms (Δεν θυμάμαι ποιο από τα 2).

 

Για μένα το καλύτερο πακέτο είναι αυτό της Wind όπου με 5€ σου δίνει 1000 λεπτά προς όλους απλά και 1 GB ιντερνετ!

http://www.wind.gr/gr/f2g/ela-sto-f2g/foititiko-paketo-sundesis-f2g/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Όντας πρώην χρήστης αρκετών Android συσκευών, Windows Phone και τελευταία iphone, θα ήθελα να θίξω το ζήτημα για τη γνωστή διαμάχη iPhone & Samsung (Android). Αναφέρομαι κυρίως στα Samsung αφού έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά σε Android και είναι σε γενικές γραμμές από τα ποιοτικότερα ενώ πχ στο LG G2 που είχα (και τρίτο άτομο επίσης που παρακολουθούσα τη συσκευή του), είχε πχ αδύναμο σήμα GPS, σημαντικό bug στο ξυπνητήρι από τότε που πήρε 4.4, δεν είναι όμως της παρουσης αυτή η ανάλυση.

Η τελευταία μου συσκευή είναι το Samsung Galaxy S5, την οποία έχω εδώ και μία εβδομάδα ενώ πριν είχα για δύο μήνες το iphone 5s, και χρησιμοποίησα για δοκιμή και το iphone 6 φιλικού προσώπου για λίγο.

Χωρίς να το περιμένω σε τέτοιο βαθμό, η Apple με απογοήτευσε πολύ, κι ας δίνεται η εντύπωση ότι υπάρχει ισορροπία μεταξύ θετικών-αρνητικών των δύο λειτουργικών.

Για να μη λέω και αερολογίες, παρακάτω αναλύω τους λόγους για τους οποίους κατέληξα στο παραπάνω συμπέρασμα.

 

1)Κακό σήμα και call drops και στα δύο iPhone 5S ενώ το S5 στα ίδια σημεία έχει μια χαρά σήμα και κανένα call drop.

 

2)Τα bugs/crashes που στο ios θεωρείται πως είναι λίγα σε σχέση με το Android είναι μύθος. Οι εφαρμογές (mainstream μάλιστα κιόλας όπως fb, messenger κά) κρασάρουν κανονικότατα. Να προσθέσω πχ πως ο embed browser του Facebook πολύ συχνά δε φορτώνει τις σελίδες με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ανοίξει ο χρήστης στο Safari. Άλλο παράδειγμα τα διάφορα graphical glitches που ανά διαστήματα παρατηρούνται. Μιλώντας και για το 5S και για το 6.

 

3)Performance: η ταχύτητα ανοίγματος και περιήγησης πολλών εφαρμογών (Facebook, Facebook messenger, Moovit, Mega cloud app, viber κά), φόρτωσης αρχείων pdf κτλ είναι αισθητά μικρότερη και στο 5s αλλά και στο 6 απ' ότι στο Galaxy S5.

 

4)Browser: Η ταχύτητα φόρτωσης για κάποιο περίεργο λόγο, και στο 5s αλλά και στο 6, είναι από λίγο έως αρκετά μεγαλύτερη για τις περισσότερες σελίδες, αν όχι όλες. Χώρια του ότι με τον Safari θα συναντήσει κανείς ασυμβατότητες με websites, και θα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει και το Chrome.

 

5)Αρχεία: Δεν λείπει απλά η πλήρης διαχείριση αρχείων στο ios, εύκολη μεταφορά σε PC κτλ, αλλά δεν ανοίγουν αρχεία 3gp, δεν ανοίγουν mime attachments στο email, δε μπορεί κάποιος να κάνει επισύναψη κατά τη διάρκεια σύνταξης ενός email. Αυτά είναι που απλώς παρατήρησα εγώ και με ενόχλησαν μόνο.

 

6)Icloud & σχετικές υπηρεσίες: Απλά απαράδεκτο, κάθε τόσο βλέπουμε προβλήματα με τις υπηρεσίες, services down κτλ. Ας μη συγκρίνουμε επίσης τη λειτουργικότητα/χαρακτηριστικά του icloud σε σχέση με αυτά της Google & Microsoft.

 

7)Φωτογραφίες: Αδυναμία δημιουργίας πραγματικών album με αποτέλεσμα να σου κάνει τη ζωή δύσκολη πχ στη διαδικασία του autobackup όπου γίνονται αντίγραφα για όλες τις φωτογραφίες που υπάρχουν στη συσκευή χωρίς να μπορείς να επιλέξεις μόνο αυτές της κάμερας. Στα αντίστοιχα στο Android δε θα αναφερθώ, γνωρίζετε οι περισσότεροι πως είναι τα πράγματα εν αντιθέσει.

 

8)Μπαταρία: H διάρκεια μπαταρίας στο ios είναι αρκετά μικρή σε σχέση με τις περισσότερες ναυαρχίδες. Το S5 πχ τα πάει πολύ καλύτερα. Εντάξει το ζήτημα αυτό είναι υποκειμενικό για το καθένα, όμως είναι πάντα ένα ευπρόσδεκτο +.

 

 

Όλα αυτά που ανέλυσα παραπάνω αποτελούν προσωπική εμπειρία δική μου, πάνω σε τρεις συσκευές της Apple, του δικού μου 5S, του αδερφού μου τo 5S και ένα 6 φιλικού προσώπου. Για να σας προλάβω, δεν ημουν στο παραμικρό βαθμο προκατειλλημμένος απέναντι στην Apple, αντιθέτως είπα να κάνω την αλλαγή να δω πως είναι με θετική προδιάθεση.

 

Τα μόνα θετικά που βρήκα προσωπικά στο iPhone ήταν η αίσθηση στο χέρι λόγω κατασκευής, η εμφάνιση και ο ήχος από το μεγαφωνάκι που ήταν πραγματικά πολύ καλός.

Παραδέχομαι πως εάν κάποιος δε γνωρίζει πέντε βασικά πράγματα για το Android smartphone του, μπορεί με το καιρό να γίνει η συσκευή του αργή, και να έχει προβλήματα, χωρίς να ευθύνεται η παλαιότητα του υλικού ή οι απαιτήσεις των εφαμρογών, πράγμα που στο ios συμβαίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό. Όμως αυτό, κατά προσωπική άποψη, για το περισσότερο κόσμο που απλά αν δε γνωρίζει μπορεί να βρει κάποιον να του τη φέρει σε καλή φόρμα, όπως και τα παραπάνω, δεν αντισταθμίζεται με τα πιο πάνω που ανέφερα ειδικά αν λάβουμε υπ' όψη και την υψηλή τιμή των iPhones.

Κάποιοι θα έχετε να αναφέρετε και άλλα θετικά των iphone πιθανώς, εγώ παρέθεσα αυτά που προσωπικά με αφορούσαν όντας ένας χρήστης που αξιοποιεί το μεγαλύτερο μέρος των δυνατοτήτων ενός smartphone.

 

Ποια είναι η άποψή σας; Όσοι είχατε εμπειρία και από τις δύο πλευρές, συμφωνείτε ή διαφωνείτε. Παραθέστε επιχειρήματα :)

Edited by Nikos751
Link to comment
Share on other sites

ευστοχο το θεμα σου,αν κι εχουν αναφερθει ξανα νομιζω καποια υπερ και κατα σε καποιο θεμα.

φανταζομαι εισαι πρωην χρηστης ios Που μετα απο καιρο σκεφτηκες να γραψεις τα παραπονα σου αλλα και τα υπερ.

προσωπικα στο iphone 5 δεν ειχα κανενα προβλημα στο θεμα κλησεων ουτε και ακυρα crashes,λειτουργουσε υποδειγματικα,ομως απο μπαταρια υπεφερε.

στο Iphone 6 Ομως,αλλαξαν πολλα.και ναι,ισως η ram να εμεινε σχετικα μικρη ομως ειναι σε θεση να βγαλει καθε λειτουργια που θα θελησεις εις περας,ευκολα και γρηγορα.

Ομως,iphone χωρις jb για μενα δεν υφισταται.για μενα ειναι απαραιτητη κινηση καθε κατοχου ios συσκευης,ποτε δεν θα πηγαινα σε iphone αν δεν υπηρχε κι αυτη η ευκολη μοντα που σου ανοιγει πολλα καλα ππου θα εκμεταλλευτεις αν το ψαξεις σωστα και με υπομονη,πολλα που λειπουν απο την μαμα κατασταση που πωλειται.

και φυσικα μην ξεχναμε και το pc,καλως η κακως θα γινει ο καλυτερος σου φιλος καθως η νοοτροπια του iphone εχει αμεση σχεση με το pc,αυτο ομως δεν πρεπει να το κραζουμε,το γνωριζουμε,κι αν δεν το γνωριζουμε το ψαχνουμε πριν το παρουμε,εκτος φυσικα κι αν το θελουμε μονο και μονο για να πουλησουμε μουρη ala apple.

φυσικα υπαρχουν και πολλοι που δεν θελουν να το σκαλισουν με jb κι αλλα.δεκτο κι αυτο,δεν ειναι αλλωστε και απολυτο το customization.

Προσωπικα στο Ios μου αρεσει πολυ η απλοτητα,το smoothness που εχει και πολυ σπανια στο 6αρι,θα δει καποια μικρα σπασιματακια του στυλ lag ο χρηστης του,κατι που στο android ειναι πολυ ευκολο να συμβει κι ας ειναι τερας χαρακτηριστικων μια συσκευη,δυστυχως το λειτουργικο του android ειναι αρκετα βαρυ και καθε φορα η Google το κανει ακομα πιο βαρυ,η μαλλον φορτωμενο με αποτελεσμα να χρειαζεται πορους απο το συστημα για να στροφαρει.

αυτο δεν συμβαινει τοσο με το ios.

επισης,η μπαταρια στο 6αρι τελικα ειναι μια χαρουλα.

και οχι,το μηνυμα μου δεν ειναι ακριβως απαντηση προς το δικο σου,ειναι απλα σκεψεις απο την εμπειρια μου στα 2 αυτα λειτουργικα.

χρησιμοποιω android βεβαια,ισως λογω του οτι πλεον το εχω συνηθισει και γιατι στο iphone Πολυ απλα αν κατι δεν μου αρεσει,αυτο ειναι τα bezels της συσκευης,θεωρω οτι πολυφορεθηκε η προσοψη αυτη,καλο θα ηταν να γινει μια ολικη ανανεωση,σαν ποιοτητα ομως,σκιζει.δεν υπαρχει συσκευη που να ειναι ομοια του ποιοτικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που αφιερωσες χρονο να απαντήσεις με ολο αυτο, εμπεριστατωμενα και χωρις οπαδισμο κτλ γιατι οσο γελοίο και αν ακουγεται σε τέτοιες συζητήσεις βλέπεις πολυ ανουσιοτητα και προσωπικους διαξιφισμους αντι για διαλογο...

 

Σε δυο πραγματα θα θελα να σταθω σε αυτα που ειπες.

1, για το jb, ναι μπορεί να κανει καποια πραγματα που θα σε διευκολυνουν χωρις μεν να λυνονται ολα. Ολα καλα μ αυτο, Το κακο για μένα ομως είναι η εγγύηση. Οσο ειναι jealbroken η συσκευη και εισαι στην εγγυηση , αν χρειαστεί κατι με αυτην εχεις μάλλον θεμα και δε θα το θεωρουσα δεδομενο ενας χρήστης που χει επενδυσει τοσα χρηματα να πρεπει να μπει σε τετοια μονοπατια και να μπλεκει με cydia και πειραγμένο os.

2, το γεγονός της τοσο στενης εξαρτησης απο το pc μεσω itunes δε θα το θεωρουσα απλως χαρακτηριστικο του iphone αλλα μαλλον μειονέκτημα καθως ενα smartphone κατ εμένα θα πρεπει να ειναι οσο πιο ανεξαρτητο γινεται, οχι ενα αξεσουάρ με τον υπολογιστη. Αποψη μου..

 

Σε τι Android συσκευη σε ενοχλησε το lag; εγω τελευταια με το lollipop βλεπω τα πράγματα πολυ καλυτερα απο εποχες ics jelly bean κτλ.

Το s5 μου με lollipop παει ρολοι με πολυ λίγο lag που δεν ενοχλει καθολου δεδομένου οτι με ενοχλούν ευκολα γενικα τετοια πραγματα.

Για τη κατασκευη οπως ανεφερα και αρχικα, το παραδέχομαι, ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω το F και μου περασε απο το μυαλο το edge ,μπορει καποιος φιλος που να εχουν περασει απο τα χερια του και τα δυο , να μεταφερει την αισθηση του και απο τα δυο...

πχ για μπαταρια απο οτι ειπωθηκε ειναι καλυτερο το 4 ...στα υπολοιπα?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς το παρόν από όσο έχω μπορέσει να καταλάβω απο εδώ μέσα, η πιο αξιόπιστη, στιβαρή , με λιγότερα προβλήματα συσκευή είναι το ΜΑΤΕ 7. Κερδίζει κατά κράτος όλα τα άλλα, εκτός απο κάμερα και ... τιμή.

Παρακαλώ για τους σχετικούς διαξιφισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίο αρθράκι με σύγκριση του UX για τα πληκτρολόγια των δύο πλατφορμών για όποιον του αρέσουν αυτά τα αναγνώσματα.

 

Android & iOS Keyboard Experiences

 

http://setentaydos.com/wp-content/themes/setentaydos/img/keyboards/a-5-hold.png

 

Σε αντίστοιχο υφάκι: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408156

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Μετά απο ένα χρόνο απροβλημάτιστης χρήσης του Nexus 5 σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάω σε ένα απο τα 2 HTC.

Κύριως λόγος είναι το design τους. Σαν επιδόσεις και χρήσης δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι καλύτερα.

Είναι καλή αγορά ένα απο τα παραπάνω ή να περιμένω κάτι άλλο μελλοντικό (εως και Σεπτέμβρη) καλύτερο???

 

Αν ναί Μ8 στα 360 ή Μ8s στα 400 ευρώ?

 

 

 

Ευχαριστώ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα κοσμε!!!ποιο θα προτιμουσατε και γιατι?ειναι να αγορασω απο βδομαδα κινητο και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο...ποιο πολυ με ενδιαφερει η καμερα και να μην κολλαει με χρηση normal.λιγο chat και τα σχετικα...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, δε ξέρω αν το έχει σκεφτεί κανένας αυτό που λέει ο τίτλος αλλα ας πουμε να τα βάλουμε κάτω.

Επειδη το Note5 τεινει προς την απογοητευση και το Note4 (που θυμαμαι όταν είχε βγει, λέγαμε οτι ειναι ενα ελαφρώς βελτιωμένο Note3) έχει "ανέβει" στα μάτια μερικών λόγω αυτού.. πως θα τοποθετήσετε την άποψή σας σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της κάθε συσκευής + την τιμή της κάθε συσκευης (vfm) με τα τωρινά δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά είμαι ανάμεσα στα 2 κινητά και δεν ξέρω τι να αποφασίσω. το zuk z1 έχει

+μπαταρία

+cyanogenmod

+επεξεργαστη

+usb type c

 

το meizu έχει :

+κάμερα

+οθόνη amoled

+aspect ratio

+advanced fingerprint sensor

Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μεταξύ των 2 ακριβότερων smartphones που κυκλοφορούν στην αγορά , ποιο θεωρείτε καλύτερο ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ προσωπικά ψηφίζω ( και εγώ αγοράσει ) το Galaxy. Θεωρώ ότι το iPhone δεν έχει να προσφέρει τρελα update από το προηγούμενο (iphone 6+) για να δικαιολογεί την τιμή του . Ακόμα σαν σχεδιασμός το Samsung έχει ξεφύγει και το θεωρώ ένα από το ομορφότερα τηλεφωνα που έχουν κυκλοφορήσει ποτε μαζί με το iphone 4 - 4s. :happy:

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας μονο απο τα ZTE και ΑLCATEL που ειχα μοντελα τους(blade1, kiss lite, ot-918d, vodafone smart 2), θα πω πως οχι.

Οχι δηλαδη την ποιοτητα που εχουν μοντελα της sony/ericsson και της Nokia.

 

Με τα λοιπα κινεζικα εχετε ιδεα; (Lenovo, κ.α)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ανάλογα πόσο θα πληρώσεις πάντα όχι τόσο με μάρκα

 

πχ έχω δει φοβερή camera στο Huawei p8 και mate s και έχω δει άθλια σε φτηνότερα μοντέλα (το ίδιο πάει και με άλλες εταιρίες αν θέλεις camera χεράκι βαθιά στην τσέπη πάει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το μειζου μχ5 έχει φιλοτιμη κάμερα αλλά αν αναλογιστεις ότι έχει σαν αντίπαλο g4 s6 ζ3 κτλ είναι γύρω στα 3 χρόνια πίσω
Link to comment
Share on other sites

LG G4 για φωτο, Nexus 6 για άμεσες αναβαθμίσεις, One plus 2 για υποστήριξη 2 καρτών.

 

Μπαταρία σχεδόν ίσια βάρκα ίσα γιαλό ποιότητα οθόνης g4, op2, n6 (ειμαι κατοχος n6 και την θεωρω ανεκτη απλα), radio/σημα/φωνή n6 χιλιομετρα μπροστα (motorola γαρ)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω το κορυφαίο android tablet. Μετά από ψάξιμο και αρκετά review κατέληξα στο σονι z4 και το tab s2 της σαμσουνγκ. Καμια άποψη από όσους τα έχουν δει στη πράξη
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή αρχή.... το έφτιαξα το θέμα για όλους τους φίλους που φαγώνονται για το ποιο δίκτυο είναι καλύτερο και να μην επιβαρύνουμε με τους διαξιφισμούς και τις κόντρες μας τα θέματα με τις τεχνικές αναφορές και κάλυψης των δικτύων ..... Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic σχολιασμών

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...