Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!!! Εχω κι εγω το xperia arc και θαθελα μια βοηθεια στο πως μπορω να απενεργοποιω τη συνδεση στο internet μεσω cosmote (350MB free) οσο ειμαι συνδεδεμενος με wifi ωστε να μην υπερχρεωνω το λογαριασμο μου αφενος και να μην σπαταλαω τσαμπα τα free MB αφετερου, εφοσον ειμαι σπιτι μου με ασυρματο δικτυο Internet..:confused: Edited by sabbsman3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αξιζει να δωσω το iphone 4 για να το παρω η δεν εχει καμια ιδιαιτερη διαφορα???ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!! Εχω κι εγω το xperia arc και θαθελα μια βοηθεια στο πως μπορω να απενεργοποιω τη συνδεση στο internet μεσω cosmote (350MB free) οσο ειμαι συνδεδεμενος με wifi ωστε να μην υπερχρεωνω το λογαριασμο μου αφενος και να μην σπαταλαω τσαμπα τα free MB αφετερου, εφοσον ειμαι σπιτι μου με ασυρματο δικτυο Internet..:confused:

 

Καλησπέρα,

Οταν είσαι εντός της εμβέλειας του ασύρματου σου δικτύου (wi-fi) και το έχεις ενεργοποιημένο στο κινητό σου αυτόματα θεωρείται ως προτιμητέο δίκτυο και δεν σπαταλάς τα MB από το πακέτο δεδομένων που έχεις από τον πάροχο σου. Πιο απλά όταν στο επάνω μέρος της οθόνης έχεις το εικονίδιο με τις τρεις γραμμούλες και όχι το H ή 3G ή G τότε είσαι συνδεμένος με wi-fi.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω εδω και μια εβδομαδα και εγω αυτο το καταπλικτικο κινητο. Ολα οκ σε αυτο το μηχανημα, το μον μειων ειναι οτι δεν μου κραταει αρκετα η μπαταρια του. Τι με συμβουλευεται να κανω ωστε να εχω μεγαλητερη αυτονομια????
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω εδω και μια εβδομαδα και εγω αυτο το καταπλικτικο κινητο. Ολα οκ σε αυτο το μηχανημα, το μον μειων ειναι οτι δεν μου κραταει αρκετα η μπαταρια του. Τι με συμβουλευεται να κανω ωστε να εχω μεγαλητερη αυτονομια????

 

Υπομονη και εγω τα ιδια τραβαω :D

Link to comment
Share on other sites

Στο amazon.de εχει την συεκυη καινουργια με 389 ευρω και στελνει και Ελλαδα κανονικα απὀτι ειδα (με την βοηθεια του google translate).

 

Το μονο που με προβληματιζει ειναι αν η συσκευη θα ειναι ευρωπαικη (Γερμανικη) ή καμια εισαγωγη απο Φιλιππιονες οποτε εγγυηση γιοκ.

Εχει παρει κανεις απο amazon να μαε ενημερωσει?

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρωτα τον πωλητη να σου πει τι γραφει στο κουτι (αρχικα χωρας).

 

Απο ευρωπαικα εισαι σιγουρος οτι δεχεται την εγγυηση η SonyEricsson ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρωτα τον πωλητη να σου πει τι γραφει στο κουτι (αρχικα χωρας).

 

Απο ευρωπαικα εισαι σιγουρος οτι δεχεται την εγγυηση η SonyEricsson ?

Θα ρωτησω να μαθω για το κουτι.

 

Για την εγγυηση ηξερα οτι αν ειναι ευρωπαικο το δεχεται η SE αλλα μπορει και να εχει αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω να μαθω για το κουτι.

 

Για την εγγυηση ηξερα οτι αν ειναι ευρωπαικο το δεχεται η SE αλλα μπορει και να εχει αλλαξει.

 

Είναι υποχρεωμένη να την δεχτεί τελεία & παύλα,μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια...:bow:

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο 1 μηνα και κατι συμβιωσης με το arc εχω να πω οτι ειναι πολυ καλο!...

 

το προβλημα με την μπαταρια που ειχα δεν υπαρχει πια και μου κραταει 1-1.30 μερα..

 

Ξερει κανεις πως γινεται root το κινητο?

αν ναι....υπαρχει καποιος κινδυνος ,χανω την εγγυηση μου η κατι τετοιο?

 

επισης....overclock αξιζει να του κανω? και αν ναι..ειναι σχετικα δυσκολο?

 

 

ευχαριστω!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!ειμαι κατοχος του αρκ κ εγω,φοβερο κινητο!!εχω ενα προβληματακι στην χρηση μπαταριας βλεπω οτι μου τρωει πολυ το ΤΜΟsyncservice.ξερει κανενας τι ειναι αυτο?ειμαι new σε android κ δεν ξερω πολλα.παρεπιπτοντος εκανα αναγκαστικη διακοπη,καλα εκανα??
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!ειμαι κατοχος του αρκ κ εγω,φοβερο κινητο!!εχω ενα προβληματακι στην χρηση μπαταριας βλεπω οτι μου τρωει πολυ το ΤΜΟsyncservice.ξερει κανενας τι ειναι αυτο?ειμαι new σε android κ δεν ξερω πολλα.παρεπιπτοντος εκανα αναγκαστικη διακοπη,καλα εκανα??

 

Καλημέρα. Όσοι έχετε πρόβλημα με την μπαταρία θα πρέπει πρώτα απ όλα να κοιτάξετε ποια έκδοση Android τρέχετε ...Αν τρέχετε την 2.3.2 τότε 99% αυτό είναι υπεύθυνο για το πρόβλημα αυτονομίας και πρέπει να κάνετε αναβάθμιση στην 2.3.3 Αν δεν μπορείτε να κάνετε την αναβάθμιση, πηγαίνετε το κινητό στο Service να την κάνουν (2-3 μέρες το πολύ).

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν θες και μπορεις δωσε σε παρακαλω περισοτερες πληροφοριες για την αναβαθμιση σε 2.3.3, γιατι και εγω εχω την 2.3.2 και απο μπαταρια τα παει.....χαλια. Ειναι κριμα για ενα τοσο καλο τηλεφωνο!!:) Να σε ενημερωσω οτι μεσα απο τισ ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο, ενημερωση λογισμικου, ενημερωση τωρα, μοθ λεει οτι το τηλεφωνο μου ειναι ενημερωμενο με την τελαιυταια εκδοση λογισμικου, αν και βλεπω οτι εχω την 2.3.2!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν θες και μπορεις δωσε σε παρακαλω περισοτερες πληροφοριες για την αναβαθμιση σε 2.3.3, γιατι και εγω εχω την 2.3.2 και απο μπαταρια τα παει.....χαλια. Ειναι κριμα για ενα τοσο καλο τηλεφωνο!!:) Να σε ενημερωσω οτι μεσα απο τισ ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο, ενημερωση λογισμικου, ενημερωση τωρα, μοθ λεει οτι το τηλεφωνο μου ειναι ενημερωμενο με την τελαιυταια εκδοση λογισμικου, αν και βλεπω οτι εχω την 2.3.2!!!!

 

Ναι αυτό είναι ένα "πρόβλημα" της βαλκανικής 2.3.2 Πήγαινέ το στο Service για αναβάθμιση λογισμικού σε 2.3.3 και όλα καλά . Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

ok, Σε ευχαριστω. Μηπως ξερεις που το παω για service εδω Αθηνα? (Μεσογεια συγκεκριμενα):D Α!! και το update service της ericsson, ενημερωμενο λογισμικο μου λεει οτι εχω!!!! Edited by skomat
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Companion Link, την trial έκδοση...τίποτα.

Το Windows Media Player μεταφέρει μόνο τα τραγούδια, όχι το ίδιο το playlist και μετά πρέπει να το κάνεις χειροποίητα.

Μέσω Itunes δεν γίνεται καθόλου.

Χρησιμοποίησα το Media Go αλλά ούτε για πέταμα δεν κάνει.

 

Πρώτον δεν περνιούνται τα τραγούδια στο ίδιο του το Library και δεύτερον μόνο καταλάθος κατάφερα να μεταφέρω ένα Playlist στο κινητό μου.

 

Πως μπορεί να γίνει?

 

PS: Έλεος...αυτά είναι στοιχειώδη πράγματα που μέχρι και το προηγούμενο μου κινητό έκανε για πλάκα.

 

 

 

Περίμενα σαν μπαλάκας να βγει το Xperia Pro με το Qwerty αλλά μονίμως μεταφερότανε η κυκλοφορία του.

Το ζητούμενο ήταν καλή κάμερα,qwerty αφότου την έπαθα απο το προηγούμενο μου κινητό που δεν κατάφερα ποτέ να πληκτρολογίσω στην οθόνη του (omnia με στυλουδάκι να κρέμεται). Το Nokia με τα 12mp το αππέριψα λόγο του ότι δεν είχε qwerty και ήμουνα μεταξύ E7 και Xperia Pro. Προτίμησα Xperia λόγο Xrmor πωςτολεν. Δεν την πάλεψα άλλο και πήρα το Arc.

 

Τρίτη μέρα και το πληκτρολόγιο του είναι meh. Δεν είναι κακό και την δουλειά του την κάνει. Λίγα λαθάκια άνω κσπανίως, και μπορώ να πληκτρολογίσω.

Κάμερα πολύ καλή και όντως το Xrmromrr πως το λένε κάνει καλή δουλειά με έντονα χρώματα. Ίσως είναι η δεύτερη καλύτερη μετά το Nokia N12.

Το touchscreen του είναι πολύ καλό. Δεν αγγίζει την τελειότητα όπως των Iphone αλλά είναι πολύ κοντά. Είναι πολύ responsive. Το Android πολύ καλό με πολύ τσάμπα πράγμα αλλά έχει μερικά σοβαρά προβληματάκια.

 

Περισσότερα για τα οποία έχω ανεβάσει εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Συνδέεται στο internet χωρίς να έχω πλάνο και με χρεώνει λόγω των apps.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312339

 

Σημαντικό πρόβλημα Privacy, ο μόνος τρόπος να γίνει μεταφορά των contacts είναι μέσω net. (+οι επαφές μεταφέρονται εύκολα, φωτογραφίες για κάθε επαφή πρέπει να της ξαναπεράσεις ξεχωριστά. Μέσω google contacts τουλάχιστον που το έκανα εγώ, μέσω Facebook δεν ξέρω).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312338

 

Δεν μπορώ να κάνω μεταφορά Playlist μουσικής και το Media Go δεν παλεύεται. Είναι το μόνο πρόγραμμα που υποτίθεται ότι μπορεί να το κάνει. Windows Media Player, Itunes δε....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312337

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως γινεται root το κινητο?

αν ναι....υπαρχει καποιος κινδυνος ,χανω την εγγυηση μου η κατι τετοιο?

επισης....overclock αξιζει να του κανω? και αν ναι..ειναι σχετικα δυσκολο?

ευχαριστω!

 

θεωρητικα αν κανεις root χανεις την εγγυηση αλλα την ξαναπαιρνεις αμα κανεις Unroot .

 

overclock ... εκτος απο καποια νουμερα παραπανω σε benchmarks νομιζω 90 % οτι δεν θα δεις καποια αισθητη διαφορα στην χρηση του

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

ok, Σε ευχαριστω. Μηπως ξερεις που το παω για service εδω Αθηνα? (Μεσογεια συγκεκριμενα):D Α!! και το update service της ericsson, ενημερωμενο λογισμικο μου λεει οτι εχω!!!!

 

Sony Ericsson Service Points

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από μενα!

Πριν λίγες ημέρες απέκτησα κι εγώ το arc (είναι ελληνικό, με ελληνικά στο κουτί, κάρτα xperia club κλπ - αν παίζει ρόλο..) και έχω κάποια θέματα με την αυτονομία του και με το γεγονός ότι όταν τραβάω βίντεο κάνει μερικές φορές κάποια κολλήματα και χάνει και ο ήχος το συγχρονισμό.. Επίσης ο χρονος για να κάνει boot έτσι και το κλείσεις είναι απελπιστικά μεγάλος...

Η έκδοση που χρησιμοποιεί είναι η 2.3.2. Διάβασα ότι ένα update σε 2.3.3 λύνει αυτά τα προβλήματα, όμως ό,τι και αν έχω δοκιμάσει δεν βρίσκει update σε 2.3.3

Δοκίμασα και ΟΤΑ και PC Companion & update service!

Διαβάζω ότι συμβουλεύετε να πάει το τηλέφωνο στο service:

Καλημέρα. Όσοι έχετε πρόβλημα με την μπαταρία θα πρέπει πρώτα απ όλα να κοιτάξετε ποια έκδοση Android τρέχετε ...Αν τρέχετε την 2.3.2 τότε 99% αυτό είναι υπεύθυνο για το πρόβλημα αυτονομίας και πρέπει να κάνετε αναβάθμιση στην 2.3.3 Αν δεν μπορείτε να κάνετε την αναβάθμιση, πηγαίνετε το κινητό στο Service να την κάνουν (2-3 μέρες το πολύ).

 

Ναι αυτό είναι ένα "πρόβλημα" της βαλκανικής 2.3.2 Πήγαινέ το στο Service για αναβάθμιση λογισμικού σε 2.3.3 και όλα καλά . Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Αν δεν σας κάνει κόπο και μπορείτε, παρακαλώ πολύ απαντήστε μου σε κάποιες ερωτήσεις μιας και δεν το' χω με το αντικείμενο:

  1. Υπήρχε δηλαδή και σε σας το ίδιο πρόβλημα (δεν εμφάνιζε με τίποτα την 2.3.3 για να κάνετε update?)
  2. Αν το πάω στο σέρβις για update υπάρχει χρέωση ή το καλύπτει η εγγύηση ?
  3. Αν το πάω κατευθείαν στη Βουλιαγμένης στο κεντρικό σέρβις, υπάρχει περίπτωση να το κάνουν αυθημερόν? (Δεν μπορώ να μείνω 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο..)
  4. Αν μου κάνουν στο σέρβις το update θα σβηστούν όλα (οπότε θα πρέπει να πάρω backup επαφές sms, call log, notes κλπ πριν τους το πάω);
  5. Το ΟΤΑ update σβήνει τα πάντα από το τηλέφωνο ή κάνει μόνο το λειτουργικό update και δεν πειράζει τίποτα?
  6. Αν το κάνω root (διάβασα για το Gingerbreak) υπάρχει περίπτωση, όντας rooted, μετά να μου εμφανίσει το update σε 2.3.3 (Και μετά να το ξανακάνω unroot, μιας και δεν μου χρειάζεται σε κάτι)?

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα, θα ήμουν ευγνώμων :)

Καλή σας νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες φιλε στην παρεα του arc. το θεμα με την αναβαθμιση ταλαιπωρει πολυ κοσμο. κατ'αρχας πρεπει να εχεις εγκατεστημενα στον υπολογιστη σου τα sony ericsson pc companion και update service (θα τα βρεις στο site της sony ericsson). λογικα την αναβαθμιση θα πρεπει την βγαζει 99% μεσω του update service και σαν δευτερη εναλλακτικη μεσω OTA και τελευταια μεσω pc companion. συνηθως τα updates σβηνουν ο,τι υπαρχει στο κινητο, γι αυτο θα σε συμβουλευα να παρεις ενα backup.δεν χρειαζεται να ειναι rooted το κινητο για το update.αν θες να το κανεις root και μετα να κανεις την αναβαθμιση, τοτε θα πρεπει να ακολουθησεις τη διαδικασια που περιγραφεται εδω: http://www.youtube.com/watch?v=YQefgUa_MWc. βεβαιως επειτα μπορεις παλι να το κανεις unrooted. σε καθε περιπτωση θα βρεις χρησιμες και αναλυτικες πληροφοριες εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1115542 και εδω: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=962 και εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1044765. ελπιζω να βοηθησα και παντα στη διαθεση σου.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμασα να κανω root se ekdosh 2.3 και κολησε ...μετα φλασαρα αλλη εκδοση και απο τοτε οποτε παω να κανω update μεσω seus μου γραφει δεν μπορει να γινει αναβαθμηση γιατι εχετε τροποποιημενη εκδοση ....μηπωσ ξερει κανεισ ποια ειναι η official εκδοση να την φλασαρω ???και μετα να κανω update μεσω seus ???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...