Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το SEUS δεν σώζεται η κατάσταση; Σύνδεσε το με τον υπολογιστή και ξανά πέρνα του την rom.

 

Πώς να γίνει με το SEUS φίλε μου; Επίσης την rom πώς την ξαναπερνώ;

Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να κάνω flash το firmware με το flashtool (οδηγίες από εδώ:http://www.theandroidsoul.com/tutorial-how-to-flash-a-firmware-using-flashtool-on-xperia-arc/ ) και να ανοίξει κανονικά το τηλ με έκδοση android 2.3.2 και έκδοση λογισμικού 3 και κάτι, όπως δούλευε πριν δηλαδή χωρίς τα updates. Τι προτείνεις ή τι λες να κάνω...;

Edited by telis_pq

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εισαι root? γιατι αν δεν εισαι τουλαχιστον να ξερω οτι δεν εχω προβλημα λογω του root!

 

εγω οχι παντως...το προσεχω παρα πολυ το κινητο...!(χωρις να υπονοω οτι εσυ δεν το προσεχεις :) )

 

 

 

 

πωω....ζουμ? καλυτερο ηχειοο? θελωω και εγω..σου ειπε εσενα πουθενα για τροποποιημενο λογισμικο? η την εκανες κανονικα την εγκατασταση?

 

δεν ειμαι root και δεν μπορω με τιποτα ...εχω δοκιμασει αλλα δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Κανε το unroot και δες αν θα στο πει

http://www.theandroidsoul.com/how-to-root-xperia-arc/ το εχω κανει απο αυτην την σελιδα και δεν ξερω πως γινεται unroot!

Καλησπέρα κι από μένα. Χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως! Εδώ και 1.5 μήνα περίπου είμαι κάτοχος του Xperia Arc (Cosmote) και ενώ αναβάθμισα πριν λίγες μέρες την εκδοσή του Android από 2.2.2 σε 2.3.3 και την έκδοση του λογισμικού τηλεφώνου σε version 4 και κάτι, προσπάθησα να κάνω unlock bootloader και root το τηλέφωνο(οδηγίες από εδώ : http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1042978) και ενώ πήγαν όλα καλά και χωρίς πρόβλημα αφού ακολούθησα βήμα - βήμα τις οδηγίες, όταν προσπαθώ να ανοίξω το τηλέφωνο δεν ανταποκρίνεται κι απλά μόνο δείχνει το λογότυπο ''Sony Ericsson'' και ξανασβήνει... Θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου δώσει μια λύση τι να κάνω, ή ακόμη κι αν το πάω στην Cosmote θα το καλύψει η εγγύηση η θα έχω τρεχάματα...;

δεν ξερω να σου πω κατι..αλλα αν οπως λες δεν ανοιγει καθολου ...η κοσμοτε το στειλει στην σονυ ερικσσον στο ανοιξουν και δουν οτι εισαι ροοτ....τοτε τα πληρωνεις εσυ...

δεν ειμαι root και δεν μπορω με τιποτα ...εχω δοκιμασει αλλα δεν ...

 

πωω ρε φιλε.....εμεις οι 2 εχουμε αυτο το προβλημα απο οτι φενεται..!

 

 

 

 

 

 

 

zxr...μηπως ξερεις κατι σχετικο με το τροποποιημενο λογισμικο? εχει σχεση με το root....?

 

παντως ρομ δεν εχω αλλαξει..

μονο ροοτ του εχω κανει..και του εχω ανοιξει τον boatloader...

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

iwannis έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι στο γεγονός ότι έχεις πειράξει τον bootloader. Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει στο blog της SE ότι η SE θα δώσει αυτή τη δυνατότητα αλλά από κει και πέρα όποιος το κάνει είναι μόνος του. Η SE δεν θα ευθύνεται για τίποτα. Πιθανότατα για αυτό σου βγάζει αυτό το μήνυμα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που εχω την 2.3.3 μου και έκδοση τηλεφώνου 3.0 μου βγάζει οτι εχω το πιο πρόσφατο λογισμικό. Οταν το πήρα ειχα την 2.3.2 και μου έκαναν αναβάθμιση λογισμικού απο την Arvato. Αρχίζω και πιστευω οτι καποια τηλέφωνα λογω ελλατωματος hardware δεν μπορούν να κανουν αναβάθμιση... Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση. Θέμα localization μπορεί να είναι. Θέμα hardware με τίποτα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιαα...ολαα οκ..εκανα την αναβαθμιση στην εκδοση 4....!

 

το θεμα ειναι οπως ειπε και ο zxr ο boatloader... H S.E βεβαια λεει πως δεν μπορεις αν τον ανοιξεις να τον κλεισεις αλλα δεν ειναι ετσι..!

 

εγω καταφερα και τον εκλεισα ευκολα.....εκανα την αναβαθμιση...εγινε και unroot...ολα οκ!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, φίλε μου και εμένα που δεν κάνει update απο το 2.3.2, τι πρέπει να κάνω?

Να ξεκλειδώσω τον bootloader, να κάνω update και να τον ξανακλειδώσω?

Ή κατάλαβα λάθος την περίπτωσή σου? :O

 

Ερώτηση: Αν ακολουθήσω αυτό το tutorial ώστε να χρησιμοποιήσω το flashtool για να κάνω εγκατάσταση στην έκδοση Generic Global – LT15i 3.0.1.A.0.145 θα έχω μετά κάποιο θέμα με την εγγύηση? Και λογικά αφού φλασαριστεί σε αυτή την έκδοση, μετά δεν θα μου εμφανίζει κανονικά και το update της 2.3.3 που αναφέρθηκε πριν ( η έκδοση που δυναμώνει το ηχείο κλπ)????

Edited by chriz
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, το αντίθετο έκανε ο iwannis από αυτό που λες. Είχε ξεκλειδώσει τον bootloader, τον ξανά κλείδωσε, έκανε αναβάθμιση και μετά πάλι unroot. iwannis γράψε σε παρακαλώ τα βήματα που ακολούθησες για να κάνεις αναβάθμιση μήπως και βγάλουμε άκρη στο σήριαλ αυτό!

 

Και το βασικότερο πες μας από που πήρες το κινητό και τι localization έχεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ τότε, λάθος κατάλαβα ..

Η ερώτηση σου για το localization απευθύνεται στον iwannis, σωστά?

Αν απευθύνεται σε μένα, το βρήκα μεσω σκρουτζ σε ενα μαγαζί στον Αγ. Δημήτριο και πέρασα απο κει και το πήρα.. Το localization δεν ξέρω πως το βλέπω, αλλα το τηλ έχει ενα bookmark και ενα ringtone της cosmote απο τη "μάνα" του, οποτε σιγουρα καποια σχέση με την cosmote εχει...

Σχετικά με το flashtool, έχετε κάποια άποψη? Θα υπάρχει κάποιο θεμα εγγύησης αν το χρησιμοποιήσω, ξέρει κανείς?

Είδα καποια βίντεο και έλεγαν πως ουτε root χρειάζεται να ειναι, ουτε με ξεκλειδωτο bootloader για να το χρησιμοποιήσεις ( απειραχτο τελείως ειναι το δικο μου)

 

UPDATE: Σύνδεσα στο λάπτοπ το arc για να πάρω τα τελευταία backup μέσω myphoneexplorer, αποφασισμένος να χρησιμοποιήσω το flashtool για να τελειώνω με αυτό το θέμα..

Με το που το συνδέω μου ανοίγει το PCCompanion και μου λέει ότι υπάρχει update!!! (4.0.κάτι..):blink: Παρεμπιπτόντως από ΟΤΑ δε βγάζει τίποτα σχετικό..

Βέβαια τώρα δε λέει να συνδεθεί με τίποτα στο λάπτοπ για να κάνει το update, αλλά κοντά είμαστε...

UPDATE 2: Μετά από 1 ώρα που πάλευα για να δει το τηλέφωνο (το έβλεπε, έλεγε για το update και όταν ξεκίναγα τη διαδικασία μου έλεγε ότι δεν το βλέπει) απηύδησα και άρχισα τα καντήλια...Ξαφνικά, τσουπ, ξεκινάει το update..:blink:

Έλα Χριστέ και Παναγιά... Τεσπα, τώρα έκανε κανονικά update και είναι πλέον στην έκδοση 4.0.Α.2.368

Σημειωτέον ότι το μόνο που πειράχτηκε από το τηλέφωνο είναι το wallpaper..:) (ή τουλάχιστον δεν έχω ακόμη βρει κάτι άλλο..)

Edited by chriz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....εγω ειχα ξεκλειδωσει τον boatloader και οπως ειχε πει η S.E αν τον ξεκλειδωσεις δεν μπορεις να κανεις αναβαθμισεις κτλπ.....εγω καταφερα και τον κλειδωσα...εκανα την αναβαθμιση σε 4.0.Α.2.368...και εγινε απο μονο του unroot....

 

 

το κινητο το πηρα απο μαγαζι που βρηκα απο το skroutz...(το birdphone συγκεκριμενα)......και απο οσο ξερω ειναι γερμανικο....!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος με κάποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσουμε την πίσω κάμερα για βίντεο κλήση όπως ΑΝ είχε από την "μαμά"!Δηλαδή να μην το χρησιμοποιούμε μόνο με ίντερνετ(3g,wi-fi) όπως σε διάφορα προγράμματα messenger!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....εγω ειχα ξεκλειδωσει τον boatloader και οπως ειχε πει η S.E αν τον ξεκλειδωσεις δεν μπορεις να κανεις αναβαθμισεις κτλπ.....εγω καταφερα και τον κλειδωσα...εκανα την αναβαθμιση σε 4.0.Α.2.368...και εγινε απο μονο του unroot....

 

 

το κινητο το πηρα απο μαγαζι που βρηκα απο το skroutz...(το birdphone συγκεκριμενα)......και απο οσο ξερω ειναι γερμανικο....!

 

Για δώστε link πως κλειδώνουμε πάλι τον bootloader ... (xda forum λογικά)...

Μετά λογικά θα μπορέσεω να κάνω αναβάθμιση σε 2.3.3 και σε 4.0.Α.2.368 ε????

Μπορεί να μου δώσει κανείς link για να τσεκάρω την όλη διαδικασία....

Λόγω ελάχιστου χρόνου... μου είναι δύσκολο να ψάχνω στο xda forum...

 

Thanks

:rolleyes:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε link πως κλειδώνουμε πάλι τον bootloader ... (xda forum λογικά)...

Μετά λογικά θα μπορέσεω να κάνω αναβάθμιση σε 2.3.3 και σε 4.0.Α.2.368 ε????

Μπορεί να μου δώσει κανείς link για να τσεκάρω την όλη διαδικασία....

Λόγω ελάχιστου χρόνου... μου είναι δύσκολο να ψάχνω στο xda forum...

 

Thanks

:rolleyes:

 

http://androidflip.com/re-lock-boot-loader-xperia-arc-step-step-guide/

το προβλημα ειναι ενω περασα ροοτεδ την 2.3.3 κλειδωσα τον bootloader εβαλα την 4.0.Α.2.368

και παω να ανοιξω το titanium kai μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι ροοτεντ .....

τι εκανα λαθοσ ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!! Μολις εκανε update το κινητο μου μεσω pc companion!!! Τοσες μερες μου ελεγε οτι εχω το νεωτερο λογισμικο, αλλα σημερα που το συνδεσα με τον υπολογιστη, αμεσως το pc companion, μου εβγαλε οτι υπαρχει νεα εκδοση λογισμικου!!!!! Σημειωτεων οτι το τηλεφωνο δεν το εχω πειαραξει καθολου, δεν το εχω κανει rooted ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!! Ειναι οπως το πηρα απο Ελληνικο μαγαζι στον Αγ. Δημητριο και εγω!! Τωρα θα δουμε για τα υπολοιπα!! :) Edited by skomat
Link to comment
Share on other sites

Παιδες κασι εγω βρηκα την αναβαθμηση στο Pc companion..

Εχω unlock τον bootloader..Το θεμα ειναι οτι με ανοιχτο bootloader δεν μπορω να την κανω..

http://www.theandroidsoul.com/guide-how-to-relock-boot-loader-on-xperia-arc/

Ακολουθησα το guide αλλα δεν μπορω να ανοιξω το flash tool..Τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα να ρωτησω κατι επειδη σκεφτωμαι να το αγωρασω μπορω να το συνδεσω στην τηλεωραση και να βλεπω οτι θελω η σε περιοριζει πχ να βλεπεις μονο φωτογραφιες το ρωταω γιατι θελω να γινω συνδρομητης της νοβα μεσω κινητου και να βλεπω κανα αγωνα στην τηλεωραση ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

πάντως το κινητό είναι εξαιρετικό.το χω λίγες μέρες και προς το παρόν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα να ρωτησω κατι επειδη σκεφτωμαι να το αγωρασω μπορω να το συνδεσω στην τηλεωραση και να βλεπω οτι θελω η σε περιοριζει πχ να βλεπεις μονο φωτογραφιες το ρωταω γιατι θελω να γινω συνδρομητης της νοβα μεσω κινητου και να βλεπω κανα αγωνα στην τηλεωραση ευχαρηστω

μπορεις να κανεις τα παντα

τωρα αυτο που λες με το nova δεν το ξερω!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια κ χρονια πολλα,

Μολις μου πε ενα φιλαρακι οτι η συσκευη μας κερδισε ενα βραβειο, νομιζω ..eisa? Καπως ετσι..ξερετε κατι?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

εγω οχι παντως...το προσεχω παρα πολυ το κινητο...!(χωρις να υπονοω οτι εσυ δεν το προσεχεις :) )

 

Dear Iwannis, είναι ευρέως γνωστό αυτό το πρόβλημα ειδικά στο εξωτερικό που έχουν περισσότεροι το συγκεκριμένο κινητό, είναι θέμα κακής ποιότητας και όχι πτώσης η κακομεταχείρισης (τα κινητά μου τα πουλάω μετά από ένα χρόνο και είναι σαν καινούργια)

Το θέμα μου είναι αν το πήγε κάποιος για αντικατάσταση και του το άλλαξαν χωρίς επιβάρυνση, το έχω πάρει από EBW και δεν ξέρω αν ισχύει η εγγύηση ή όχι και δεν γνώριζαν ούτε αυτοί στην SE αν ισχύει, πρέπει να τους το πάω να το δουν λέει.

 

Καλημερα παιδια κ χρονια πολλα,

Μολις μου πε ενα φιλαρακι οτι η συσκευη μας κερδισε ενα βραβειο, νομιζω ..eisa? Καπως ετσι..ξερετε κατι?

 

http://blogs.sonyericsson.com/products/2011/08/15/great-awards-for-xperia-arc-and-xperia-mini/

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!.το πηρα κ εγω πριν 3 μερες-πολυ καλο!!

Περασα μια εφαρμογη στην καρτα μνημης,που παω στο κινητο για να την 'δω' κ να την εγκαταστησω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!.το πηρα κ εγω πριν 3 μερες-πολυ καλο!!

Περασα μια εφαρμογη στην καρτα μνημης,που παω στο κινητο για να την 'δω' κ να την εγκαταστησω?

νομιζω δεν γινεται!περασε ενα προγραμα και ετσι θα το βλεπεις,προσωπικα εγω εχω το ''adoa file manager'' πολυ καλο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν γινεται!περασε ενα προγραμα και ετσι θα το βλεπεις,προσωπικα εγω εχω το ''adoa file manager'' πολυ καλο!

 

Nαι,το βρηκα,εβαλα τον astro,ευχαριστω παντως.

Δεν καταφερα ομως να εγκαταστησω το ndrive

Κατι αλλο..στο Android market απο το pc του εδωσα τον λογαριασμο google κ μου λεει συνεχεια πως δεν υπαρχει-βρισκει καποια συσκευη,

τι πρεπει να κανω για να κατεβαζω εφαρμογες στον υπολογιστη μου απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Nαι,το βρηκα,εβαλα τον astro,ευχαριστω παντως.

Δεν καταφερα ομως να εγκαταστησω το ndrive

Κατι αλλο..στο Android market απο το pc του εδωσα τον λογαριασμο google κ μου λεει συνεχεια πως δεν υπαρχει-βρισκει καποια συσκευη,

τι πρεπει να κανω για να κατεβαζω εφαρμογες στον υπολογιστη μου απο εκει?

για το ndrive υπαρχει εφαρμογη μεσα απο το market ''ndrive for xperia'' κατεβασετο και μολισ ανοιξεις την εφαρμογη θα σε κατεβασει τον χαρτη της ελλαδας τζαμπα!μπεσ απο το κηνιτο σου στο μαρκετ απο υπολογιστη αν βρεις καποια εφαρμογη μπορει να μην ειναι για το κηνιτο σου συμβατη,ενω αν μπαινεις απο το κηνιτο σου βγαζει τις συμβατες εφαρμογες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...