Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο filebox που έχω κάνει δηλαδή?Γιατί μπήκα από εκεί και μου δείχνει το αρχείο χωρίς όμως να μπορώ να το επεξεργαστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενεργοποίησε το filebox root από το n9qt. Έτσι θα έχεις κατευθείαν εικονίδιο για filebox με su χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις terminal.
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία μηνύματα που αφορούσαν γενικά σχόλια μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα [Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός).

 

Ευχαριστώ :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν λένε για frame της οθόνης τι εννούν?

Στη μεν ΝΟΚΙΑ λένε για το κρύσταλλο με το μαύρο περιγραμμα του housing, ενώ από κάτι βιντεάκια που είδα στο YouTube το μεταλλικό σασί/έδρανο κάτω από την οθόνη?

Καλά καταλαβαίνω?

Αν εννοεις τι λενε σε ebay etc , το frame που αναφερουν, με 'η χωρις ειναι το πλαστικο περιβλημα στο κατω μερος της οθονης που ουσιαστικα αυτο που κανει ειναι να κουμπωνει την οθονη στο housing του κινητου.

 

Εχω ηδη αλλαξει 3 περιπου οθονες μεχρι στιγμης στο δικο μου και στου ξαδερφου μου.

Την πρωτη φορα που πηρα ηταν χωρις περιβλημα και επρεπε να κανω μεταμοσχευση αυτο απο την παλια.

(τα γνωστα με σεσουαρ να μαλλακωσει η κολλα και μετα κολλημα στην καινουργια,με αποτελεσμα να μην εφαρμοζει τελεια στο housing και να εξεχει λιγο η οθονη. :( )

 

Οι επομενες που εχω παρει ηταν παντα με frame οπου εκανε τελεια επαφη αλλα να προσπαθησεις να βρεις καινουργια:

 

http://www.ebay.com/itm/151138542130?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

και οχι refurbished οπως αυτη που πηρα με καποιο ελλατωματικο frame line...)

Προτεινω ενεπιφυλλακτα να παρετε νεο housing σαν αυτο:

 

http://www.ebay.com/itm/321172281337?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

btw εχω αλλαξει 2 ηδη,γιατι δεν μαρεσει να το χω σε θηκη..Χανει ολη την εμπειρια χρησης που σου προσφερει η καμπυλλοτητα με το swipe!

 

Αν εχεις καποια απορια με το assembling 'η κατι αντιστοιχο ευχαριστως να βοηθουσα. :)

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως σας φαίνεται;

 

Θέλω να το κάνω Cyan αν και ξέρω πως Cyan 64αρι δεν βγήκε ποτέ.

Αν έχει κάποιος την θήκη την cyan ή αν έχει κάποιο Link ας το βάλει εδώ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως σας φαίνεται;

 

Θέλω να το κάνω Cyan αν και ξέρω πως Cyan 64αρι δεν βγήκε ποτέ.

Αν έχει κάποιος την θήκη την cyan ή αν έχει κάποιο Link ας το βάλει εδώ.

 

Μια χαρα μου φενεται εμενα!

Χτυπα το,και πολυ καλη τιμη!

Να ξερεις ομως στα housing παντα περνεις το ρισκο να ειναι refurbished καιν εχει καποιο ελαττωμα..

Ενα που ειχα παρει δεν δουλευε σωστα η υποδοχη για τα ακουστικα.

επαιζε mono και οχι stereo ηχο...

Κλασσικα τραμπα απο το παλιο και ολα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τι λενε σε ebay etc , το frame που αναφερουν, με 'η χωρις ειναι το πλαστικο περιβλημα στο κατω μερος της οθονης που ουσιαστικα αυτο που κανει ειναι να κουμπωνει την οθονη στο housing του κινητου.

 

Εχω ηδη αλλαξει 3 περιπου οθονες μεχρι στιγμης στο δικο μου και στου ξαδερφου μου.

Την πρωτη φορα που πηρα ηταν χωρις περιβλημα και επρεπε να κανω μεταμοσχευση αυτο απο την παλια.

(τα γνωστα με σεσουαρ να μαλλακωσει η κολλα και μετα κολλημα στην καινουργια,με αποτελεσμα να μην εφαρμοζει τελεια στο housing και να εξεχει λιγο η οθονη. :( )

 

Οι επομενες που εχω παρει ηταν παντα με frame οπου εκανε τελεια επαφη αλλα να προσπαθησεις να βρεις καινουργια:

 

http://www.ebay.com/itm/151138542130?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

και οχι refurbished οπως αυτη που πηρα με καποιο ελλατωματικο frame line...)

Προτεινω ενεπιφυλλακτα να παρετε νεο housing σαν αυτο:

 

http://www.ebay.com/itm/321172281337?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

btw εχω αλλαξει 2 ηδη,γιατι δεν μαρεσει να το χω σε θηκη..Χανει ολη την εμπειρια χρησης που σου προσφερει η καμπυλλοτητα με το swipe!

 

Αν εχεις καποια απορια με το assembling 'η κατι αντιστοιχο ευχαριστως να βοηθουσα. :)

 

Τότε τη πάτησα!

Πήρα αυτό: http://www.ebay.com/itm/140760422424?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Όταν έρθει (όπου να'ναι), αν όντως δεν έχει, θα τυο γυρίσω και θα παραγγείλω απ'τον ίδιο αντίστοιχο με Frame. Είδα (πολύ αργότερα) ότι έχει ΚΑΙ με Frame!

Πήρα (ήρθε) και ένα ξεχωριστό: http://www.ebay.com/itm/151193851474?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 μπας και αλλάξω και το Housing που έχει γδαρσιές, αλλά είναι Κινεζιά και δε θέλω να το βάλω. Το Frame του έχει ψιλές γδαρσιές και δε ξέρω αν θα φαίνονται, θα δούμε.

Να βγάλω το Frame και να το ξαναχρησιμοποιήσω και γενικά να κάνω τέτοια εγχείρηση, θα ήθελα να το αποφύγω, πάντως. Έχω δύο φίλους καλούς ηλεκτρονικούς, όχι τηλεφωνάδες όμως.

 

Για Housing θα πρότεινα καλύτερα αυτό: http://www.ebay.com/itm/301025956177?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πηρα κι εγω εχτες στα χερια μου την <<ομορφια>> παραλληλα με το 900ρακι μου και θελω να ρωτησω ρε παιδια στο Ν9 πως φλασαρουμε?απο δω:MrCrab.Net παιρνω την τελευταια,αλλα κατεβαζουμε ολα τα αρχειακια xml κτλ οπως και στο 900?εν τω μεταξυ κατι βιντεακια που βρισκω λενε με phoenix,navifirm με αυτα φλασαρουμε το Ν9 και οχι με flasher οπως το 900?μια πρωτη προσπαθεια που εκανα βρηκα τοιχο, με phoenix εννοω,για βοηθηστε λιγο,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πηρα κι εγω εχτες στα χερια μου την <<ομορφια>> παραλληλα με το 900ρακι μου και θελω να ρωτησω ρε παιδια στο Ν9 πως φλασαρουμε?απο δω:MrCrab.Net παιρνω την τελευταια,αλλα κατεβαζουμε ολα τα αρχειακια xml κτλ οπως και στο 900?εν τω μεταξυ κατι βιντεακια που βρισκω λενε με phoenix,navifirm με αυτα φλασαρουμε το Ν9 και οχι με flasher οπως το 900?μια πρωτη προσπαθεια που εκανα βρηκα τοιχο, με phoenix εννοω,για βοηθηστε λιγο,ευχαριστω

 

Κοιτά πρωτα σε αυτό το thread: http:// http://talk.maemo.org/showthread.php?t=82693

Έχε υπόψιν οτι πολλά απο τα λινκς δεν ισχύουν πια αλλά γενικά το κρατάνε ανανεωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά πρωτα σε αυτό το thread: http:// http://talk.maemo.org/showthread.php?t=82693

Έχε υπόψιν οτι πολλά απο τα λινκς δεν ισχύουν πια αλλά γενικά το κρατάνε ανανεωμένο.

 

Εχω κοιταξει ηδη εδω το firmware το βρισκω αλλα το flasher (Flasher download site ) που δινει δεν δουλευει,οποτε χωρις εργαλειο δεν κανουμε τιποτα.Εχουμε κανενα mirror?που να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μια βοηθεια,προσπαθω να φλασαρω με τον γνωστο οδηγο απο το φορουμ και οταν συνδεω το τηλ σβηστο ξεκιναει λιγο και διαρκει 4-5 δευτερολεπτα και σταματαει χωρις να γινεται τιποτα.Μηπως δεν εχω κατεβασει το σωστο firm? το αναζητησα απο εδω *********** και επιλεγω central europe black 16gb,μηπως πρεπει να δω κατι αλλο και κανω λαθος? Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμων προς αρχεία firmware
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

Εχετε ολοι προβλημα με το F/B chat availiability απο drop menu?

Δεν μπαινει online και λεει συνεχεια network error, το εψαξα και το μονο που βρηκα ειναι απλα να το κανω delete account και να το ξαναβαλω χωρις καμια προοδο.

Ευχαριστω

 

Δεν ξέρω αν έχει λυθεί το πρόβλημα ή όχι. Αντιμετόπισα και εγώ χθες το ίδιο πρόβλημα αλλά εμένα μετά από λίγο με πετούσε και από την εφαρμογή. Εμένα λύθηκε κάνοντας αυτό http://talk.maemo.org/showpost.php?p=1373269&postcount=114

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα ! Δοκίμασα χθες, να συγχρονίσω, ένα google calendar με exchange και όταν τελείωσε η διαδικασία, άρχισε η οθόνη να κλειδώνει μόνη της.. Όταν μπαίνω στο ημερολόγιο δηλ. η οθόνη κλειδώνει. Και να την ανοίξω ξανά, πάλι θα κλειδώσει αυτόματα. Έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν αυτό;
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Συμφορουμίτες καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας για ένα ζήτημα το οποίο έχει καταντήσει αρκετά εκνευριστικό και δυστυχώς οι όποιες απαντήσεις στο νετ αφορούν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα απο το επιθυμητό. Για να μην μακρυγορώ γνωρίζετε μήπως πως μπορώ να απενεργοποιήσω την αυτόματη ενημέρωση των μέιλς?
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας για ένα ζήτημα το οποίο έχει καταντήσει αρκετά εκνευριστικό και δυστυχώς οι όποιες απαντήσεις στο νετ αφορούν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα απο το επιθυμητό. Για να μην μακρυγορώ γνωρίζετε μήπως πως μπορώ να απενεργοποιήσω την αυτόματη ενημέρωση των μέιλς?

δοκιμασε settings/Notification/notification .

το αστειο ειναι οτι σε μενα (και σε πολλους νομιζω)ποτε δεν δουλεψε η αυτοματη ενημερωση κι εσενα που σου δουλευει θες να το απενεργοποιησεις.παντα χειροκινητα το εκανα.

δοκιμασε το παραπανω που σου ειπα.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.Μηπως ξερει κανεις μεJolla τις ρυθμισεις για Vodafone internet?

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, παιδιά θέλω να φλασάρω 1 ν9 που έχω αλλα δυστυχώς δεν έχω το product code απο το sim tray, διάβασα στο ''comprehensive flashing...'' οτι : ''When downloading firmware images, it doesn't matter which color or capacity (16/64 GB) you select - the files are the same for all models.''

Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα αν το φλασάρω με πιθανότατα άλλο firmware;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 

Επειδή αργά ή γρήγορα θα αλλάξω κινητό θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να σώσω τις επαφές του Ν9 σε κάποιο αρχείο πχ excel ωστε να μπορώ να τις αντιγράψω στο νέο τηλέφωνο.

Τώρα κάνω backup μέσω Nokia Link αλλα εννοείται οτι σε ένα κινητό android ή IOS δεν μπορείς να κάνεις restore απο backup της Nokia...

 

Επίσης υπάρχει κάποιο update για τους χάρτες ή κάποιο άλλο πρόγραμμα navigation?

 

Ευχαριστώ

Edited by MADONUS7MAD
Link to comment
Share on other sites

αποκτησα και εγω το ιστορικο κινητακι για συλλεκτικους σκοπους αν και σε μετρια κατασταση και ειπα να το δουλεψω για κανα μηνα τιμης ενεκεν ,καμια εφαρμογη που ειναι must θα θελα να μαθω :)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά θέλω να φλασάρω 1 ν9 που έχω αλλα δυστυχώς δεν έχω το product code απο το sim tray, διάβασα στο ''comprehensive flashing...'' οτι : ''When downloading firmware images, it doesn't matter which color or capacity (16/64 GB) you select - the files are the same for all models.''

Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα αν το φλασάρω με πιθανότατα άλλο firmware;

 

Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Καλημέρα παιδιά

 

Επειδή αργά ή γρήγορα θα αλλάξω κινητό θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να σώσω τις επαφές του Ν9 σε κάποιο αρχείο πχ excel ωστε να μπορώ να τις αντιγράψω στο νέο τηλέφωνο.

Τώρα κάνω backup μέσω Nokia Link αλλα εννοείται οτι σε ένα κινητό android ή IOS δεν μπορείς να κάνεις restore απο backup της Nokia...

 

Επίσης υπάρχει κάποιο update για τους χάρτες ή κάποιο άλλο πρόγραμμα navigation?

 

Ευχαριστώ

 

Για τις επαφές κάνεις μέσα από τις ρυθμίσεις export to file όπου τις βγάζει σε .vcf και μετά σε android γίνεται import πανεύκολα, σε ios δε ξέρω. Για τους χάρτες αν θυμάμαι καλά κάτι πρέπει να είχε βγει, ψάξε στο www.talk.maemo.org καλύτερα γιατί μπορεί να έχω μπερδευτεί με το Ν900.

 

αποκτησα και εγω το ιστορικο κινητακι για συλλεκτικους σκοπους αν και σε μετρια κατασταση και ειπα να το δουλεψω για κανα μηνα τιμης ενεκεν ,καμια εφαρμογη που ειναι must θα θελα να μαθω :)

 

Βάλε το warehouse και τσέκαρε εκεί μέσα τι υπάρχει. Οι 3 περισσότερο ενδιαφέρουσες που βλέπω αυτή τη στιγμή στο δικό μου είναι τα N9 QTweak, CameraPro και Billboard Standby Screen.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

{[Για τις επαφές κάνεις μέσα από τις ρυθμίσεις export to file όπου τις βγάζει σε .vcf και μετά σε android γίνεται import πανεύκολα, σε ios δε ξέρω. Για τους χάρτες αν θυμάμαι καλά κάτι πρέπει να είχε βγει, ψάξε στο www.talk.maemo.org καλύτερα γιατί μπορεί να έχω μπερδευτεί με το Ν900.]}

 

ευχαριστω πολύ φίλε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην πιο μορφωμένη παρέα στο φόρουμ!!!Επανερχομαι μετα απο καιρό στο πανέμορφο N9!Μια ερώτηση.Πως ξέρουμε αν κάποιο N9 είναι γνήσιο άσπρο η έχει γίνει αλλαγή housing απο eBay?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην πιο μορφωμένη παρέα στο φόρουμ!!!Επανερχομαι μετα απο καιρό στο πανέμορφο N9!Μια ερώτηση.Πως ξέρουμε αν κάποιο N9 είναι γνήσιο άσπρο η έχει γίνει αλλαγή housing απο eBay?

 

Καλησπέρα:). Αν έχει product code του λευκού τότε βγήκε έτσι από το εργοστάσιο ειδάλλως αλλάχτηκε.

 

(ενδιαφέρεσαι γι αυτό που ανέβηκε αυτές τις μέρες στο insomnia;)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...