Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα δεν ήταν τα Ελληνικά στο μενού, αλλά η Ελληνική γραφή (πληκτρολόγιο).

Ποιός τη σήμερον δε καταλαβαίνει τα μενού και στα Αγγλικά?

σορρυ κι όλας:X

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα δεν ήταν τα Ελληνικά στο μενού, αλλά η Ελληνική γραφή (πληκτρολόγιο).

Ποιός τη σήμερον δε καταλαβαίνει τα μενού και στα Αγγλικά?

σορρυ κι όλας:X

 

μα πληκτρολογιο υπαρχει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335158

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το πας; Είχαμε εκείνο τον "ερεθισμένο" με το κινητό τον καρνιβάλιους με το blog, πάει κι αυτός..

Άρχισε παρέα με τον drunk debugger φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μετά κάμποσο καιρό, καλησπέρα κι από μένα! Θέλω να χρησιμοποιήσω το ip Radio του Ν9 αλλά δε δουλεύει πλέον. Κάποια εναλλακτική;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά κάμποσο καιρό, καλησπέρα κι από μένα! Θέλω να χρησιμοποιήσω το ip Radio του Ν9 αλλά δε δουλεύει πλέον. Κάποια εναλλακτική;

Καλημερα,και γω μετα απο 2 χρονια βρηκα και αγορασα παλι το N9 μου!!!!!:)

Τι κινηταρα!!Αν και παρακολουθουσα τις εξελιξεις(maemo.org)και τις απανωτες απορριψεις απο Nokia και MS

ειχα εμπιστοσυνη στην κοινοτητα...

Χαθηκα!!

Λοιπον απο warehouse δοκιμασα το FM radio N9,δουλευει αλλα μονο με ακουστικα,δεν εχει λειτουργια ηχειου.

Καταφερα να ενεργοποιησω dev.mode με 0.60 openrepos,ελληνικο αλφαβητο(το mesinput δεν μου δουλευει),

δεν μπορω να διωξω τελειως την φορμα εγγραφης και συνδεσης σε Νοκια λογαριασμο.

Βρηκα σχετικες λυσεις στο maemo.org αλλα απο xterm οι εντολες δεν μου ειναι κατανοητες.

Το Nokia Drive και Maps δουλεουν?

Συγχρονισμο με gmail για επαφες,ημερολογιο και mail μπορουμε να κανουμε?

Πολλες αποριες και προβληματα,α ρε Nokia τι εκανες?????:mad:

Ειμαι με 1.2 Harmattan,PR 1.3 40.2012.21-3_PR_001.

 

Φιλικα Δημητρης.

@nikos523 βοηθεια!!!

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες repomirror?

https://wiki.maemo.org/Resurrect_your_N9

Αν το flashάρεις απ'την αρχή θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα, νομίζω.

Έτσι θα έχεις και Drive χωρίς προβλήματα με το account.

Αν δε το έχεις κάνει ήδη!

Έχει δουλίτσα, πάντως. Το έκανα πριν κάτι μήνες, αλλά δουλεύει μια χαρά.

Ξεχνάς skype, WU, Messenger, αλλά μάλλον το ξέρεις αυτό ήδη.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

@okourkoulos,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Repomirror εβαλα 0.60,απο Xterm απεκλεισα το Nokia login σε καθε reboot αλλα ετσι εχασα το Drive(δεν ξεκιναει),ουτε το Maps δουλευει!

Υποψιν το τηλ.ηρθε απο τον προηγουμενο κατοχο μετα απο factory reset.

Μαλλον παω για φλασαρισμα και φρεσκια αρχη και στησιμο!

Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιος τα απαραιτητα αρχεια μαζι με τον flasher και οτι αλλο χρειαζεται?

 

Ευχαριστω!

 

Φιλικα Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Ο Flasher θα πρέπει να είναι συγκεκριμένος, ανάλογα με τη συσκευή σου.

Αν διαβάσεις ΚΑΛΑ το link που σου έστειλ, τα έχει σχεδόν όλα!

Εχει διάβασμα και θα σου πάρει χρόνο.

Στο πρώτο boot που έκανα πήρε καμία ώρα να ανοίξει κι είχα ********* μέχρι να πετύχει, μήπως μπρικάρει.

 

Δώσε μου e-mail να σου στείλω ο,τι έχω.

Edited by impreza_sti
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Eνα μεγαλο ευχαριστω@okourkoulos για την βοηθεια!

Τα αρχεια σου ολα σωστα σε φακελους!

Μετα απο λιγο ψαξιμο στο maemo.org και πιο συγκεκριμενα εδω

https://talk.maemo.org/showthread.php?t=95561

καταφερα να σεταρω Gmail,να ανοιξω maps και drive.

Στο feed εχω facebook news αλλα ΔΕΝ μπορω με τιποτα να σεταρω Twitter(native),Tweetian,Rocket....

Eδω λεει πως http://talk.maemo.org/showthread.php?t=95777 αλλα μπορει καποιος να βοηθησει με λεπτομερειες πως δουλευουμε με το WinSCP?

η αν υπαρχει τροπος να στησουμε λογαριασμο στο Twitter?

 

Προς το παρων σιγα σιγα ολα αρχιζουν να δουλευουν και το Ν9...δεν ξεκολαει απο το χερι!!!

 

Φιλικα Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δε δουλεύει πια ούτε το SKype, ούτε το facebook messenger.

Άκυρο και το WhatsApp!

Όλα λόγω κρυπτογράφησης!

Δεν υπάρχει πλέον υπηρεσία μηνυμάτων για το Ν9. Ίσως μόνο το telegram, αλλά δε το δοκίμασα.

 

twitter, Ούτε κι εμένα μου δουλεύει, όπως και λογαριασμός Exchange.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δε δουλεύει πια ούτε το SKype, ούτε το facebook messenger.

Άκυρο και το WhatsApp!

Όλα λόγω κρυπτογράφησης!

Δεν υπάρχει πλέον υπηρεσία μηνυμάτων για το Ν9. Ίσως μόνο το telegram, αλλά δε το δοκίμασα.

 

twitter, Ούτε κι εμένα μου δουλεύει, όπως και λογαριασμός Exchange.

Καλημερα,αυτη τη λυση για twitter τη δοκιμασες?

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=95777

Και το Twitter(native με notifications) δουλευει!!!

Και το Skype(οχι βιντεοκληση μονο απλη τηλ)!!!

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε θα ασχοληθώ άλλο.

Δε το πολυχρησιμοποιώ το τηλέφωνο, ούτε το Twitter.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Βλέπω έχει καιρό να ενημερωθεί το νήμα... Δεν βρήκα θέμα με την συσκευή που με ενδιαφέρει, αλλά αυτό είναι το πιο κοντινό, οπότε ρωτάω εδώ.

 

Είχα πριν από κάποια χρόνια ένα Nokia N950 Developer Kit, σε καλή κατάσταση, του κουτιού, με εγχειρίδια όλα κομπλέ. Το είχα δώσει με βαριά καρδιά να πω την αλήθεια... Βρήκα τυχαία πάντως σε ένα τοπικό σάιτ μια αγγελία. Δεν έχει κουτί κι εγχειρίδια, είναι σκέτη η συσκευή. Λόγω της σπανιότητας δεν με πολυπειράζει αυτό... Το πρόβλημα είναι ότι έχει κάποια καμμένα εικονοστοιχεία. Η οθόνη ειναι LCD. Υπάρχει περίπτωση να χειροτερέψει; Υπάρχει μήπως μια μικρή πιθανότητα να βρεθουν ανταλλακτικά για την οθόνη;

 

Βρήκα αυτό εδώ, αλλά μου κάνει εντύπωση, δεν ξέρω καν αν είναι αληθινό

 

https://www.maxbhi.com/lcd-with-touch-screen-for-nokia-n950-black-complete-assembly-folder.html

 

Αν η απάντηση και στα δύο ερωτήματά μου είναι όχι, τότε έτσι όπως είναι, μέχρι τι ποσό θα άξιζε; Θυμάμαι στο ίδιο ποσό που το δίνει, κάποτε βρίσκαμε σε καλή κατάσταση με λίγες φθορές και με κουτί. Οπότε θεωρώ ότι το έχει ακριβά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά από την εταιρεία, αφού μιλάμε για ελάχιστα μοντέλα μόνο για developers.

Δεν είχα και ποτέ βέβαια για να ψάξω αν υπάρχει τίποτα ή αν υπάρχουν after market καλής ποιότητας.

Τώρα στο αν θα χαλάσει κι άλλο η οθόνη, όχι, αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα γενικότερα με την συσκευή, δεν υπάρχει λόγος να καούν άλλα πιξελ.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά από την εταιρεία, αφού μιλάμε για ελάχιστα μοντέλα μόνο για developers.

Δεν είχα και ποτέ βέβαια για να ψάξω αν υπάρχει τίποτα ή αν υπάρχουν after market καλής ποιότητας.

Τώρα στο αν θα χαλάσει κι άλλο η οθόνη, όχι, αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα γενικότερα με την συσκευή, δεν υπάρχει λόγος να καούν άλλα πιξελ.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Για ανταλλακτικά, κι εγώ αυτό φοβάμαι, τα ελάχιστα στοκ θα τα είχε η ίδια η Νόκια για επιδιόρθωση αυτών των τεμαχίων σε επικοινωνία με τους προγραμματιστές. Τώρα να έχουν πουληθεί σε τρίτους, δεν ξέρω... Εκτός κι αν το κατάστημα που βρήκα έχει απλά απομιμήσεις... Αλλά και πάλι δύσκολο, σε τι συσκευές έκαναν τον έλεγχο;

 

Οπότε ως έχει, τι τιμή θα ήταν καλή για σήμερα άραγε; Μου έκανε μια καλύτερη προσφορά, αλλά θα ήθελα 50-100 ευρώ πιο κάτω, γιατί και παλι πολλά μου φαίνονται... Δεδομένων των καμμένων πίξελ πάντα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γύρο στα 1000-1200 πήγαιναν όταν είχε φύγει το τρελό hype στην αρχή απ όσο θυμάμαι, αλλά εννοείται με κουτιά και τα πάντα σε άψογη κατάσταση.

Προσωπικά, αν ήταν να το βάλω στη συλλογή μου θα το ήθελα με όλα τα παρελκόμενα και άψογο. Αλλιώς δεν θα έδινα κάποιο μεγάλο ποσό.

Σίγουρα δεν θα το πουλήσει κάποιος 50€ που αντικειμενικά αξίζει, αλλά αν στην συγκεκριμένη περίπτωση πόσοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν πάνω από 2-3 κατοστάρικα;

Αφού μετρημένοι στα δάχτυλα είναι οι ενδιαφερόμενοι!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρο στα 1000-1200 πήγαιναν όταν είχε φύγει το τρελό hype στην αρχή απ όσο θυμάμαι, αλλά εννοείται με κουτιά και τα πάντα σε άψογη κατάσταση.

Προσωπικά, αν ήταν να το βάλω στη συλλογή μου θα το ήθελα με όλα τα παρελκόμενα και άψογο. Αλλιώς δεν θα έδινα κάποιο μεγάλο ποσό.

Σίγουρα δεν θα το πουλήσει κάποιος 50€ που αντικειμενικά αξίζει, αλλά αν στην συγκεκριμένη περίπτωση πόσοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν πάνω από 2-3 κατοστάρικα;

Αφού μετρημένοι στα δάχτυλα είναι οι ενδιαφερόμενοι!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Συμφωνούμε... Την αγγελία την έχει από το Μάρτη, κανείς δεν το παίρνει στην τιμή που το έβαλε... Του έκανα μια προσφορά παρόλα αυτά, να δούμε... Αν σκεφτείς ότι το Ν9 θα μπορούσε να πάει 100 το πολύ 200 (?) αν είναι 64άρι, αψεγάδιαστο, κομπλέ κλπ, αυτό σε τέτοια κατάσταση, άντε λόγω σπανιότητας πόσο; 300?

 

Για να δούμε τι θα απαντήσει... Άτιμη νοσταλγία τι μας κάνεις :rolleyes:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήρα το δεύτερο ν9 μου πριν 3 χρόνια στα 100€ (άσπρο 64) αλλά περίμενα αρκετά.

Γιατί συνήθως έβλεπα τα άσπρα στα 400-500 και μήνα με το μήνα να πέφτουν σιγά σιγά μέχρι που θάφτηκαν οι αγγελίες.

Καλώς ή κακώς, η νέα γενιά δεν ξέρει ούτε την ενδιαφέρει η "προ android" εποχή..

Οπότε αν δεν πουλήσεις, μάλλον μαζί σου θα το πάρεις :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, σχεδόν όλα τα ανταλλακτικά για το Ν9 ήταν και για το Ν950.

Η οθόνη δεν είναι OLED, όπως του Ν9, όμως.

Εγώ δε θα το έπαιρνα.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, σχεδόν όλα τα ανταλλακτικά για το Ν9 ήταν και για το Ν950.

Η οθόνη δεν είναι OLED, όπως του Ν9, όμως.

Εγώ δε θα το έπαιρνα.

 

Κι εγώ είμαι σε δίλημμα... Του έκανα μια προσφορά, δεν μου έχει απαντήσει ακόμη, αλλα για παραπάνω κι εγώ μάλλον δεν θα το ξανάπαιρνα... Θυμάμαι το φθηνότερο που είχα βρει αλλά δεν το πρόλαβα (δημοπρασία βλέπεις) ήταν από Ρωσία ένα φθαρμένο, αλλά με καλή οθόνη και γυαλί και με κουτί μαζί, γύρω στα 350... Πριν από μια διετία.

 

Αυτός τώρα με τα καμένα πίξελ και χωρίς κουτί το έχει παραπάνω... Παρά την σπανιότητά του κι εγώ νομίζω για παραπάνω δεν αξίζει... Η οθόνη του Ν9 είναι λίγο μικρότερη και OLED οπότε είναι ασύμβατη...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...